Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 18:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Grzech a ślub ustawiany 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt sie 06, 2010 22:11
Posty: 4
Post Grzech a ślub ustawiany
Mam pytanie,
mam kolerzankę z Bangladeszu. Jest bardzo fajną dziewczyną. Mieszka (jeszcze) w Anglii. Piszę mieszka, bo ma właśnie być deportowana do Bangladeszu (czeka w ośrodku deportacyjnym). Z moim znajomym próbowali wziąć ślub za pieniądze. Niestety, wszystko sie pokrzyżowało.
Po deportacji droga do Anglii będzie jej zamknięta. Chociaż jest jedna mała furtka. Może zawrzeć związek małżeński (cywilny) w Bangladeszu z osobą z obywatelstwem brytyjskim. Wtedy po kilku miesiącach formalności może wrócić do Anglii.
Często mówimy o równości praw, narodów. Kiedyś ludzie okłamując ratowali życie, w okresie np. komuny łamali obecne prawo, fałszowano dokumenty aby walczyć o lepszy świat, aby pomagac innym. Czy był to grzech?
Jak to jest jeśli weźmie się ustawiany ślub bez pieniędzy bo się chce pomóc koleżance, aby miała lepsze życie niż w Bangladeszu. Czy to jest grzech? I w tym wypadku chodziłoby tylko o pomoc oleżeńską, więcej o nic. Proszę o wypowiedzi.
Krzysztof


Pt sie 06, 2010 22:25
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 19:33
Posty: 197
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Jeśli o cywilny chodzi to np. jeśli chcesz mieć później sakramentalny z inną kobietą to musisz tylko mieć rozwód cywilny bo nie możesz być w innym związku cywilnym biorąc sakramentalny. Oczywiście jeśli ślub sakramentalny by był z tą samą kobietą to wcześniej nie musisz się rozwodzić ;-)
Miałem znajomych co w narzeczeństwie wpierw wzięli cywilny dla pewnych korzyści urzędowych a dopiero później przed zamieszkaniem razem wzięli sakramentalny. Co ciekawsze poznałem ich na PATcie na "Studium Teologi Rodziny" wtedy jeszcze pani Wanda Półtawska prowadziła zajęcia.


So sie 07, 2010 2:45
Zobacz profil
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Nie wiem, jak w Anglii, ale w Niemczech takie sluby a raczej takie "malzenstwa" podlegaja roznym kontrolom. Np "nalot" na mieszkanie i sprawdzaja, czy odziez drugiej osoby plus 2 szczoteczki do zebow sa w lazience. Oczywiscie raczej w przypadkach mocno watpliwych, jak np slub z azylantem, z osoba, ktora miala byc deportowana itp.
Moj maz musial w urzedzie poswiadczac, ze nasze malzenstwo nie jest fikcyjne, kiedy po 3 latach mialam dostac zgode na pobyt nieograniczony.
Tak ze nie jest to tylko falszywe podpisanie papierka w urzedzie. Bedzie to sie ciagnelo za toba kilka lat, zanim bedziesz mogl sie "rozwiesc" a ona legalnie zostac w Anglii.


So sie 07, 2010 9:20

Dołączył(a): Pt sie 06, 2010 22:11
Posty: 4
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Ja rozumiem, ale czy taki ślub dla papierka, gdzie nie mam żadnych korzyści a jest to tylko przysługa dla koleżanki, to grzech czy nie? Fakt, jest to kłamstwo, ale chociażby w okresie wojny ludzie okłamywali aby np. ratować życie innych ludzi i czy oni też grzeszyli?


So sie 07, 2010 14:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Pytanie: w jaki sposób jej pomagasz?
Tzn. co zyskuje będąc w Anglii? Czy będąc w Bangladeszu grozi jej realne niebezpieczeństwo? Czy ma to być po prostu przepustka do lepszego życia?

Jeśli ma być to tylko dla jej przyjemniejszego życia to myślę, że jest to niemoralne.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So sie 07, 2010 15:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 06, 2010 22:11
Posty: 4
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Polacy do niedawna w najróżniejszy sposób próbowali dostać się do USA bo było tam lepsze życie. Moja siostra cioteczna z mężem i z dziećmi 20 lat temu przez kanadyjska zieloną granicę dostała się do USA. Przekraczając taką granicę groziła im smierć, narazali swoje życie i dzieci aby żyć w lepszych warunkach. Znam osoby, które po wojnie opuszczały Polskę transportem francuskim, jako francuzi. Prawie cały skład byli to Polacy (udawali Francuzów). Groziła im śmierć, ale chcieli dostać się do Anglii. Kolejny cały skład został rozstrzelany.
Czy te dwa przykłady, to też nienormalność? Do niedawna Polacy w ten sam sposób zdobywali obywatelstwo Brytyjskie. Ksiądz rektor (były) Polskiej Misji Kat. w Anglii i Walii jak odchodził z posługi na ostatniej niedzielnej Mszy św. powiedział, że to w pewnym etapie było normalne. Jedna Angielka wzieła ponad 40 ślubów papierkowych (to jest fakt). W tym wypadku można zastanawiac sie o nienormalności. Tej kobiety. Każdy chce lepiej żyć, doskonalić się. Dlaczego nie dać szansy. Dlaczego niektórzy chcą dzielić ludzi na tych co mogą rozwijać się i na tych co muszą pozostać za barierą której nie można przekroczyc. Dlaczego ma być kolejny Berliński Mur?
Znam osoby w Anglii, którzy wiele zawdzięczają innym osobom, często te osoby naginały obecne prawo aby pomóc innym.


So sie 07, 2010 16:00
Zobacz profil
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Szumi nie pisal, ze to nienormalnosc, ale niemoralnosc. A tobie chodzi o to, czy czyn jest normalny, czy dobry? Bo to nie to samo.
Pisalam ci, ze ten jeden papierek skomplikuje ci zycie na kilka lat i moze grozic sankcjami prawnymi.
Jezeli uwazasz, ze "lepsze zycie" materialne twojej znajomej jest tego warte, to wez na siebie cala odpowiedzialnosc za jej los. Bo to nie jest tylko ten papierek.

Problemu nierownosci finansowej nie rozwiaze wpuszczanie nielegalnych emigrantow do Europy, choc mysle ze mogloby to przyspieszyc problem pomocy dla krajow nizej rozwinietych, jezeli te osoby beda pomagac w krajach, skad pochodza. A i ty moglbys sie rozejrzec za organizacja, ktora pomaga w Bangladeszu i tam skierowac swoja pomoc. Zeby w ich wlasnym kraju zylo sie im lepiej i zeby ni emusieli porzucac swoich rodzin i kultury, zeby przezyc.


So sie 07, 2010 17:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
krzysztof111 napisał(a):
Przekraczając taką granicę groziła im smierć, narazali swoje życie i dzieci aby żyć w lepszych warunkach. .


Narażali życie dzieci, by żyć w lepszych warunkach. BEZ KOMENTARZA.


So sie 07, 2010 18:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 06, 2010 22:11
Posty: 4
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
są to enieni Polacy w Anglii, jedna z tych osób (miała wtedy 5 lat) kilka lat temu została człowiekiem roku. Świadczy to o czymś.


So sie 07, 2010 18:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 02, 2010 21:52
Posty: 20
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Myśle, ze zasada generalnie jest taka, że człowiek winien jest posłuszeństwo prawomocnie ustanowionym władzom publicznym, o ile działania tych władz nie sprzeciwiają się prawu Bożemu. Wiec, gdyby chodziło o zażegnanie przez taki ślub, bo ja wiem, niebezpieczeństwa prześladowania dla tej osoby, to sytuacja wydaje sie inna, niż gdy chodzi tylko o "lepsze życie". No bo dla "lepszego życia" można np. przestac płacic podatki i parę innych rzeczy, które grzechem są niewątpliwie. I nie usprawiedliwia tu sama 'chęc pomocy" - "chciec pomóc" można tez koleżance zdradzającej męża, zapewniając jej alibi na czas randki, i to ewidentnie moralnie nie w porządku jest...


Śr sie 11, 2010 18:14
Zobacz profil
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Ja myślę, że powinieneś sprawdzić czy to nie jest łamanie prawa brytyjskiego. W Niemczech są za takie coś słone kary.

W ogóle czemu ona ma być deportowana ? Jak dostała się do UK ? Przyjechała do kogoś z rodziny czy na wycieczkę? Czy może jej rodzina chciała ją przymusowo wydać za mąż i ona uciekła?

Czy wiesz o niej to wszystko, czy w ogóle wiesz o niej cokolwiek pewnego oprócz jej opowieści ?


N sie 15, 2010 19:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Niech robią to co uważają za słuszne. Życie jest tylko jedno i warto je wykorzystać na maksa.


N sie 15, 2010 19:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Ale niektórzy mają też pewien system wartości...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N sie 15, 2010 19:41
Zobacz profil
Post 
A jeśli jedną z wartości jest pomaganie innym? ;)


N sie 15, 2010 19:42
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Grzech a ślub ustawiany
Pytanie jakim kosztem?

Czy ta pomoc ma być w kosztem swoistej anarchii? Bo, po co przestrzegać prawa...
Taki cichy anarchizm, bo niby prawa nie kwestionuję, ale de facto będę je omijał...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N sie 15, 2010 19:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL