Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 13:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 parę pytań o ekskomunikę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
1. Powołaniem każdego chrześcijanina jest bycie świętym, więc czemu by nie :) Poza tym w jakiś sposób święty jest każdy, kto jest w stanie łaski UŚWIĘCAJĄCEJ, bo jest zjednoczony z Chrystusem, jest jakby żywą monstrancją noszącą Hostię. To nie jest świętość?

2. Jak wynika z tego co wyżej napisałam nie miałam na myśli "znaczenia uznanego przez Kościół w stosunku do zmarłych", tylko do żywych.

3. ;) na końcu mojej omawianej wypowiedzi wskazuje na jej żartobliwy ton, czyli mówiąc inaczej napisałam to z przymrużeniem oka - nie traktuj tego tak na zupełnie poważnie.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


So gru 18, 2010 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 13:50
Posty: 70
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
hej. Proszę o odpowiedzi na 2 pytania.
1. Jeżeli kiedyś bym usłyszał część tego z czego ktoś się spowiadał, ale to by był tylko wyraz, z którego nie można nic dużo wywnioskować (np. usłyszał bym tylko to: "z nerką") i bym powiedział komuś tak:
A. Ktoś tam, ta kobieta przed tobą spowiadała się z czegoś związanego z nerką/mówiła coś przy spowiedzi o nerce
B. Dokładnie określony ktoś spowiadała się z czegoś związanego z nerką/mówiła coś przy spowiedzi o nerce
To czy to by było bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi, i czy to grozi ekskomuniką?

2. Czy jeśli ta osoba mi by powiedziała z czego się spowiadała już po spowiedzi i zezwoliła mi na rozpowszechnianie tych informacji to czy gdybym po tym dowiedzieniu się i uzyskaniu zezwoleniu powiedział bym komuś o tym z czego owa osoba się spowiadała to czy to by było bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi?

3. Czy probosz lub biskup może odpuścić taką ekskomunikę, która polega na zdradzeniu tajemnicy spowiedzi?
Dodam że nie jestem księdzem.


So gru 18, 2010 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Szymad napisał(a):
hej. Proszę o odpowiedzi na 2 pytania.
1. Jeżeli kiedyś bym usłyszał część tego z czego ktoś się spowiadał,
ale to by był tylko wyraz, z którego nie można nic dużo wywnioskować (np. usłyszał bym tylko to: "z nerką")
i bym powiedział komuś tak:
A. Ktoś tam, ta kobieta przed tobą spowiadała się z czegoś związanego z nerką/mówiła coś przy spowiedzi o nerce
B. Dokładnie określony ktoś spowiadała się z czegoś związanego z nerką/mówiła coś przy spowiedzi o nerce
To czy to by było bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi, i czy to grozi ekskomuniką?
Nie ekskomuniką, ale grzechem obmowy to już prawdopodobnie tak.
Szymad napisał(a):
2. Czy jeśli ta osoba mi by powiedziała z czego się spowiadała już po spowiedzi
i zezwoliła mi na rozpowszechnianie tych informacji
to czy gdybym po tym dowiedzieniu się i uzyskaniu zezwoleniu
powiedział bym komuś o tym z czego owa osoba się spowiadała
to czy to by było bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi?
Tajemnica spowiedzi obowiązuje tylko spowiednika.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So gru 18, 2010 22:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2009 19:26
Posty: 115
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Ad 1. -

Kan. 983 - § 1. Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta.
§ 2. Obowiązek zachowania tajemnicy ma także tłumacz, jeśli występuje, jak również wszyscy inni, którzy w jakikolwiek sposób zdobyli ze spowiedzi wiadomości o grzechach.

Kan. 1388 - § 1. Spowiednik, który narusza bezpośrednio tajemnicę sakramentalną, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej. Gdy zaś narusza ją tylko pośrednio, powinien być ukarany stosownie do ciężkości przestępstwa.
§ 2. Tłumacz i inni, o których w kan. 983, § 2, którzy naruszają tajemnicę, powinni być ukarani sprawiedliwą karą, nie wyłączając ekskomuniki.

Ad 2 -

Obowiązek zachowania tajemnicy ma także penitent, aczkolwiek złamanie jej nie jest zagrożone żadną karą.

Ad 3 -

Zwolnienie z ekskomuniki za bezpośrednie złamanie tajemnicy sakramentalnej jest zastrzeżone Stolicy Apostolskiej. Inni spowiednicy mogą zwolnić z niej w niebezpieczeństwie śmierci lub pomóc penitentowi w odniesieniu się do Stolicy Apostolskiej.


So gru 18, 2010 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 13:50
Posty: 70
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Ludzie, jedni mówią tak, drudzy inaczej.

Gdybym powiedział że ktoś tam dokładnie zaznaczony (dokładnie określony) spowiadał się z czegoś związanego z nerką to czy to by było naruszenie tajemnicy spowiedzi w ogóle i na tyle żeby "z góry" obciążało mnie ekskomuniką, którą może zdjąć tylko Stolica Apostolska? :!: :!: :!:

:brawo: :brawo: :brawo: Temu kto odpowie na to skomplikowane pytanie.


So gru 18, 2010 22:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2009 19:26
Posty: 115
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Na pewno nie byłaby to ekskomunika "automatyczna", zwolnienie z której jest zarezerwowane dla Stolicy Apostolskiej, bo taka dotyczy tylko spowiednika, i to łamiącego tajemnicę "bezpośrednio".

Natomiast trudno powiedzieć, czy powiedzenie komuś o "nerce" jest pośrednim naruszeniem tajemnicy. Wszystko zależy od kontekstu - jeśli ktoś z tej wiadomości, znając osobę penitenta, jego życie, jego sprawy, mógł domyślić się treści spowiedzi (grzech lub inna okoliczność obciążająca penitenta), to byłoby to pośrednie naruszenie sekretu spowiedzi, za które przestępca powinien zostać jakoś ukarany.

Nawet jeśli tak się nie stało, zawsze pozostaje wina moralna - grzech plotkarstwa lub obmowy.


So gru 18, 2010 23:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 13:50
Posty: 70
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Dziękuję. Bardzo bym prosił admina/moderatora o:

albo zmianę mojego nicku na szymda czy jakikiolwiek inny niż szymad
albo usunięcie tematu
albo (najlepiej) brak dostęp do niego dla botów (chodzi mi o to żeby nie było tego tematu widocznego po wpisaniu w google.pl frazy "Szymad")
To prywatny temat i chciałbym uszanować innych użytkowników ale chcę (nie żądam) większej prywatności.


So gru 18, 2010 23:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Bonifacy napisał(a):
jak również wszyscy inni, którzy w jakikolwiek sposób zdobyli ze spowiedzi wiadomości o grzechach.
W jakikolwiek, to jakikolwiek.
Bonifacy napisał(a):
Obowiązek zachowania tajemnicy ma także penitent,
aczkolwiek złamanie jej nie jest zagrożone żadną karą.
Czyli jeśli penitent powie osobie trzeciej o swoich grzechach wyznanych na spowiedzi,
to nie zostanie w żaden sposób ukarany,
a jeśli upoważni kogoś do przekazania takich informacji, to ta upoważniona osoba już może zostać ukarana nawet ekskomuniką,
czy dobrze zrozumiałem?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N gru 19, 2010 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2009 19:26
Posty: 115
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Myślę, że wówczas taka upoważniona osoba nie podlega karze. Kara jest dla tych, którzy uzyskali wiadomości o grzechach "ze spowiedzi". W opisywanym hipotetycznym przypadku wiedza o grzechach nie pochodzi "ze spowiedzi", ale z relacji spowiadającego się.


N gru 19, 2010 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Dokładnie. Ja też to rozumiem tak, że chodzi o rozgłoszenie bez zgody penitenta - czyli przez kogokolwiek, kto o spowiedzi dowiedział się z drugiej strony, czyli od spowiednika.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz gru 23, 2010 15:10
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Tajemnica spowiedzi oznacza, że nie można zdradzić tego, co zostało powiedziane podczas spowiedzi sakramentalnej. Jeśli ktoś powie księdzu podczas spowiedzi, że kogoś zabił i wyznaje to jako grzech i prosi o rozgrzeszenie to ów ksiądz nie ma prawa tego ujawnić.
Ale jeśli taka osoba przyjdzie do księdza, który na przykład jest kolegą tego człowieka, i podczas zwykłej koleżeńskiej rozmowy wyzna, że zabił kogoś, to ksiądz w żaden sposób nie jest związany tajemnicą spowiedzi, bo nie było spowiedzi.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt gru 24, 2010 9:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 14, 2011 20:47
Posty: 6
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
Ekskomunika dla mediów jest orężem walki kościoła, ale przecież wyrzucanie wiernych ze wspólnoty za pomocą ekskomuniki nie jest na rękę kościołowi. Na temat ekskomuniki
Ja uważam, że media, zwłaszcza lewicowe starają się zniechęcić wiernych pokazując ekskomunikę jako starożytny zabobon, którym bawią się dziś księża, bo jest skuteczny w ich dążeniach do władzy. Takim medium jest Gazeta Wyborcza. Mam taką zasadę, że nie wchodzę na stronę Gazeta.pl, bo należy ona do Gazety Wyborczej, ani nie kupuje tej gazety. Dlaczego?

Bo nie chce im nabijać kasy z powodu ruchu i wyświetlania reklam. Niby to nie wiele moja osoba czy mój brat, ale dla zasady...kłamcom nie chce nabijać kapuchy. Po za tym strasznie kłamią na temat kościoła. Co rusz zmyślają nowe kawałki na temat zdemoralizowanych księży, biskupów, że chodzą na panienki. Dziwne, że inne media o tym nie donoszą tylko gazeta wyborcza...


Pt sty 14, 2011 21:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: parę pytań o ekskomunikę
frutas napisał(a):
Ekskomunika dla mediów jest orężem walki kościoła, ale przecież wyrzucanie wiernych ze wspólnoty za pomocą ekskomuniki nie jest na rękę kościołowi. Na temat ekskomuniki
Nawet nie czytasz tego, co wklejasz:

"Ekskomunika według definicji jest najcięższą
sankcją kościelną i karą poprawczą, dzięki której grzesznik ma się nawrócić i poprawić."

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt sty 14, 2011 21:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL