Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Ekskomunika 
Autor Wiadomość
Post Re: Ekskomunika
Tyle, ze po zdjeciu ekskomuniki jestes znowu pelnoprawnym czlonkiem Kosciola. Nie musisz do niego na nowo "wstepowac", a wiec ekskomunika ciebie nie wyrzucila poza Kosciol, a juz na pewno nie zmazala chrztu i nie zniszczyla tego, ze ktos dalej jest katolikiem, tyle ze poza wspolnota Kosciola (przejsciowo - mamy nadzieje).
Kosciol to nie tylko prawo kanoniczne i ludzkie przepisy.


N lut 02, 2014 20:08
Post Re: Ekskomunika
Tomek44 napisał(a):
A gdzie kodeks kanoniczny rozróżnia "wykluczenie z Kościoła" od wykluczenia z życia Kościoła"????
Nigdzie.

Kanon 1331 Kodeksu Prawa Kanonicznego określa jakie są skutki ekskomuniki. Nie ma wśród nich stwierdzenia, że jednym z nich jest wykluczenie z Kościoła.

Cytuj:
Gdzie Kodeks kanoniczny przewiduje oświadczenie o "akcie apostazji"???
Nigdzie.

Oczywiście, że nigdzie.

Cytuj:
Więc to co wikipedia tłumaczy jako: "wykluczenie z życia Kościoła", oznacza w istocie: "wykluczenie z Kościoła".

Przykro mi, ale to znowu Twoje zastępowanie twoimi wyobrażeniami tego, czym w rzeczywistości jest ekskomunika.

Cytuj:
Wikipedia prawidłowo natomiast podaje znaczenie słowa ekskomunika z łaciny:
"excommunicatio – poza wspólnotą, wyłączenie ze wspólnoty, pot. klątwa, wyklęcie i anatema".

I całkowicie prawidłowo opisuje to, czym jest ekskomunika w Kościele. Wystarczy że zerkniesz do kanonu KPK, który określa skutki ekskomuniki.

Cytuj:
Więc polscy biskupi gardzą własnym kodeksem kanonicznym,

Niczym nie gardzą, bo nigdzie w KPK nie ma stwierdzenia, że ekskomunika powoduje, że osoba, na którą ją nałożono, przestaje być katolikiem.

Cytuj:
gardzą Konstytucją RP, która daje mi prawo do SWOBODNEGO - a nie "za zezwoleniem biskupa" - opuszczenia "wspólnoty KK".

Opuszczenie KK nie wymaga zgody biskupa. Wymaga jedynie spełnienia określonych wymogów formalnych ustalonych przez biskupów. Jeżeli ich nie spełniłeś to nie płacz, że ktoś, rzekomo bezprawnie, uznaje Cię za katolika.


N lut 02, 2014 20:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Ekskomunika
@Kael
Powtórzę: wg kan. 96 skutkiem chrztu jest "przyłączenie do KK" osoby, która wcześniej nie była w tej wspólnocie.
Słowo: "ekskomunika" oznacza: "poza wspólnotą", "wyłączenie ze wspólnoty". Jest to więc odwrócenie KANONICZNYCH skutków chrztu.

Jeśli katolicy wbrew mojej woli i wbrew znaczeniu słowa: ekskomunika, uważają mnie za katolika - to jest to dowód, że gardzą oni swoim kodeksem kanonicznym, gardzą moją godnością oraz gardzą Konstytucją RP.

Zupełnie inną kwestią jest sytuacja, jakby ktoś "powrócił do KK". Wtedy można wobec takiego kogoś wierzyć, że, "skutek chrztu nie został zmazany" - bo sam w to wierzy, co cała reszta katolików.

Niemniej pozostawanie poza wspólnotą KK - jako istota "ekskomuniki" - oznacza nic innego, że 100% KANONICZNYCH skutków chrztu stało się martwych, bezskutecznych.


N lut 02, 2014 20:33
Zobacz profil
Post Re: Ekskomunika
Tomek44 napisał(a):
@Kael
Powtórzę: wg kan. 96 skutkiem chrztu jest "przyłączenie do KK" osoby, która wcześniej nie była w tej wspólnocie.
Słowo: "ekskomunika" oznacza: "poza wspólnotą", "wyłączenie ze wspólnoty". Jest to więc odwrócenie KANONICZNYCH skutków chrztu.

To jest twoja teoria na ten temat, a nie nauczanie Kościoła katolickiego.

Cytuj:
Jeśli katolicy wbrew mojej woli i wbrew znaczeniu słowa: ekskomunika, uważają mnie za katolika - to jest to dowód, że gardzą oni swoim kodeksem kanonicznym, gardzą moją godnością oraz gardzą Konstytucją RP.

Zrozum: Jeżeli nie złożyłeś aktu apostazji zgodnie z wymogami Kościoła, to nie mamy powodu, aby twierdzić, że nie jesteś członkiem Kościoła katolickiego.

Cytuj:
Niemniej pozostawanie poza wspólnotą KK - jako istota "ekskomuniki" - oznacza nic innego, że 100% KANONICZNYCH skutków chrztu stało się martwych, bezskutecznych.

Wiesz, nas nie obowiązuje to, co Ty sobie wymyśliłeś na temat skutków ekskomuniki, tylko nauczanie Kościoła.


N lut 02, 2014 20:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Ekskomunika
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
A gdzie kodeks kanoniczny rozróżnia "wykluczenie z Kościoła" od wykluczenia z życia Kościoła"????
Nigdzie.

Kanon 1331 Kodeksu Prawa Kanonicznego określa jakie są skutki ekskomuniki. Nie ma wśród nich stwierdzenia, że jednym z nich jest wykluczenie z Kościoła.

Samo słowo: ekskomunika znaczy: "wykluczenie ze społeczności". Jest rzeczą oczywistą, iż Kodeks kanoniczny nie pisze, że: "skutkiem wykluczenia ze społeczności jest: wykluczenie ze społeczności".
Równie dobrze lekarze mogli by sie uczyć, że: "skutkiem śmierci jest śmierć".

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Gdzie Kodeks kanoniczny przewiduje oświadczenie o "akcie apostazji"???
Nigdzie.

Oczywiście, że nigdzie.

Więc żądanie aktu apostazji jest sprzeczne z prawem kanonicznym

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Więc to co wikipedia tłumaczy jako: "wykluczenie z życia Kościoła", oznacza w istocie: "wykluczenie z Kościoła".

Przykro mi, ale to znowu Twoje zastępowanie twoimi wyobrażeniami tego, czym w rzeczywistości jest ekskomunika.

Twoje wyobrażenia o ekskomunice stanowia pogardę dla tych, którzy przestali wierzyć w to, że KK to "Kościół Chrystusowy". A ponadto stanowi kpinę z Konstytucji RP i pogardę dla Kan 1364 § 1 KK.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Wikipedia prawidłowo natomiast podaje znaczenie słowa ekskomunika z łaciny:
"excommunicatio – poza wspólnotą, wyłączenie ze wspólnoty, pot. klątwa, wyklęcie i anatema".

I całkowicie prawidłowo opisuje to, czym jest ekskomunika w Kościele. Wystarczy że zerkniesz do kanonu KPK, który określa skutki ekskomuniki.

Czym innym jest ekskomunika, a czym innym sa skutki ekskomuniki.
Po drugie: skutki ekskomuniki akurat niweczą wszystkie skutki chrztu. Poczytaj sobie o skutkach chrztu. To zobaczysz, że ekskomunikowany nie ma żadnych praw, które posiada osoba ochrzczona.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Więc polscy biskupi gardzą własnym kodeksem kanonicznym,

Niczym nie gardzą, bo nigdzie w KPK nie ma stwierdzenia, że ekskomunika powoduje, że osoba, na którą ją nałożono, przestaje być katolikiem.

W Kodeksie kanoniocznym nie ma też napisane: kiedy ktoś "zostaje katolikiem" - tylko pisze: kiedy ktoś zostaje "członkiem Kościoła" - czyli "wspólnoty (katolików)". Samo pojecie "ekskomunika oznacza: "wydalenie ze wspólnoty" - czyli przestaje być katolikiem.
Katolik to tylko ten, kto jest we wspólnocie KK.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
gardzą Konstytucją RP, która daje mi prawo do SWOBODNEGO - a nie "za zezwoleniem biskupa" - opuszczenia "wspólnoty KK".

Opuszczenie KK nie wymaga zgody biskupa. Wymaga jedynie spełnienia określonych wymogów formalnych ustalonych przez biskupów. Jeżeli ich nie spełniłeś to nie płacz, że ktoś, rzekomo bezprawnie, uznaje Cię za katolika.

A zatem te "formalne wymogi" są bezprawne i stanowią wyraz pogardy dla własnego kodeksu kanonicznego, pogardy dla Konstytucji RP.


Ostatnio edytowano N lut 02, 2014 20:56 przez Tomek44, łącznie edytowano 2 razy



N lut 02, 2014 20:48
Zobacz profil
Post Re: Ekskomunika
Tomek44 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
A gdzie kodeks kanoniczny rozróżnia "wykluczenie z Kościoła" od wykluczenia z życia Kościoła"????
Nigdzie.

Kanon 1331 Kodeksu Prawa Kanonicznego określa jakie są skutki ekskomuniki. Nie ma wśród nich stwierdzenia, że jednym z nich jest wykluczenie z Kościoła.

Samo słowo: ekskomunika znaczy: "wykluczenie ze społeczności". Jest rzeczą oczywistą, iż Kodeks kanoniczny nie pisze, że: "skutkiem wykluczenia ze społeczności jest: wykluczenie ze społeczności".
Równie dobrze lekarze mogli by sie uczyć, że: "skutkiem śmierci jest śmierć".

Jest oczywistym, niestety, że dorabiasz do nauczania katolickiego swoje przekonania, które opierają się albo na myśleniu życzeniowym, albo na jakiejś dziwnej, lokalnej interpretacji ekskomuniki. Co kuriozalne i tragiczne zarazem, powołujesz się tutaj na hasło encyklopedyczne, które zaprzecza Twojemu rozumieniu ekskomuniki, a także nauczaniu Kościoła w tej kwestii, zapisanemu chociażby tutaj:

KKK 1463 Niektóre grzechy, szczególnie ciężkie, objęte są ekskomuniką, najsurowszą karą kościelną, która nie pozwala na przyjmowanie sakramentów i wykonywanie pewnych aktów kościelnych. Według prawa kanonicznego rozgrzeszenia z tych grzechów może udzielić tylko papież, miejscowy biskup lub upoważnieni przez nich prezbiterzy (Por. KPK, kan. 1331; 1354-1357; KKKW, kan. 1431; 1434; 1420). W przypadku niebezpieczeństwa śmierci każdy kapłan, nawet pozbawiony prawa spowiadania, może rozgrzeszyć z każdego grzechu (Por. KPK, kan. 976; KKKW, kan. 725. i z każdej ekskomuniki.

Widzisz, Tomek, skutki ekskomuniki są tylko takie i aż takie, jak opisano w KKK i KPK. Nie jest natomiast jej skutkiem rzekome "wyrzucenie z Kościoła", bo ekskomunika jest karą poprawczą, a nie sposobem na pozbycie się ludzi, którzy popełnili ciężkie grzechy lub przestępstwa.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Oczywiście, że nigdzie.

Więc żądanie aktu apostazji jest sprzeczne z prawem kanonicznym

Nie jest sprzeczne. Jest nieopisane w prawie kanonicznym. Zaś wystąpienie z Kościoła to tak poważna sprawa, że podjęto decyzję, aby to uregulować wprowadzając konkretne wymogi, które trzeba spełnić przy apostazji.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Więc to co wikipedia tłumaczy jako: "wykluczenie z życia Kościoła", oznacza w istocie: "wykluczenie z Kościoła".

Przykro mi, ale to znowu Twoje zastępowanie twoimi wyobrażeniami tego, czym w rzeczywistości jest ekskomunika.

Twoje wyobrażenia o ekskomunice stanowia pogardę dla tych, którzy przestali wierzyć w to, że KK to "Kościół Chrystusowy".

Nie. Moje "wyobrażenia" to przyjęcie tego, co na temat ekskomuniki naucza Kościół katolicki. To, że sobie wymyśliłeś, że to "pogarda" dla katolików, którzy poszli drogą herezji i odstępstwa od Kościoła, ale nie raczyli z Kościoła wystąpić, to już nie jest zasadniczo mój problem.

Cytuj:
A ponadto stanowi kpinę z Konstytucji RP i pogardę dla Kan 1364 § 1 KK.

Żadnej kpiny z Konstytucji w tym nie ma, bo masz prawo z Kościoła katolickiego wystąpić, a że tego nie zrobiłeś to Twoja sprawa. Tak samo nie ma w tym pogardy dla 1634 kanonu KPK, ponieważ on stwierdza, że na heretyków i odstępców zostaje nałożona ekskomunika z mocy prawa, a nie że takie osoby zostają wyrzucone z Kościoła. To, że Ty sobie wymyśliłeś coś innego, co usiłujesz wcisnąć w treść art. 53 Konstytucji RP i 1634 kanonu KPK, to nie moja sprawa i nie muszę się do tego stosować.
Pretensje, że ktoś będzie Cię uważał, notabene zgodnie ze stanem faktycznym, za ekskomunikowanego katolika, możesz skierować tylko do siebie.

Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Wikipedia prawidłowo natomiast podaje znaczenie słowa ekskomunika z łaciny:
"excommunicatio – poza wspólnotą, wyłączenie ze wspólnoty, pot. klątwa, wyklęcie i anatema".

I całkowicie prawidłowo opisuje to, czym jest ekskomunika w Kościele. Wystarczy że zerkniesz do kanonu KPK, który określa skutki ekskomuniki.

Czym innym jest ekskomunika, a czym innym sa skutki ekskomuniki.

Skutki ekskomuniki wymienia 1331 kanon KPK.

Cytuj:
Po drugie: skutki ekskomuniki akurat niweczą wszystkie skutki chrztu.

Przykro mi, ale to znowu Twoje wymysły. W nauczaniu Kościoła nic takiego nie ma. Gdbyby tak było, to przy zdejmowaniu ekskomuniki należało by ekskomunikowanego ponownie ochrzcić, a tego nikt nie robi.

Cytuj:
Poczytaj sobie o skutkach chrztu. To zobaczysz, że ekskomunikowany nie ma żadnych praw, które posiada osoba ochrzczona.

Nie posiada praw, a nie "znikają skutki chrztu". To nie jest to samo.
Cytuj:
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Więc polscy biskupi gardzą własnym kodeksem kanonicznym,

Niczym nie gardzą, bo nigdzie w KPK nie ma stwierdzenia, że ekskomunika powoduje, że osoba, na którą ją nałożono, przestaje być katolikiem.

W Kodeksie kanoniocznym nie ma też napisane: kiedy ktoś "zostaje katolikiem" - tylko pisze: kiedy ktoś zostaje "członkiem Kościoła" - czyli "wspólnoty (katolików)". Samo pojecie "ekskomunika oznacza: "wydalenie ze wspólnoty" - czyli przestaje być katolikiem.

To Twoja teoria. Skutki ekskomuniki w Kościele katolickim określa 1331 kanon KPK, a w nim, jak sam możesz się przekonać, nie ma nic o tym, że taka osoba przestaje być katolikiem.

Cytuj:
Katolik to tylko ten, kto jest we wspólnocie KK.

Katolikiem jest osoba ochrzczona w Kościele katolickim, bo chrzest włącza do Kościoła. Ekskomunika zaś, jak już wiele razy pisałem, nie jest, wbrew Twoim tezom, wyrzuceniem z Kościoła, ale wyłączeniem z życia Kościoła poprzez pozbawienie prawa do sakramentów i sakramentaliów, ich sprawowania oraz sprawowania urzędów, posług i zadań.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
gardzą Konstytucją RP, która daje mi prawo do SWOBODNEGO - a nie "za zezwoleniem biskupa" - opuszczenia "wspólnoty KK".

Opuszczenie KK nie wymaga zgody biskupa. Wymaga jedynie spełnienia określonych wymogów formalnych ustalonych przez biskupów. Jeżeli ich nie spełniłeś to nie płacz, że ktoś, rzekomo bezprawnie, uznaje Cię za katolika.

A zatem te "formalne wymogi" są bezprawne i stanowią wyraz pogardy dla własnego kodeksu kanonicznego[/quote]
Nie widzę tym ani bezprawia, ani pogardy dla KPK. Wyjaśniłem to wyżej.

Cytuj:
pogardy dla Konstytucji RP

Tu też nie ma pogardy, bo prawo do decydowania Kościoła o sobie i wewnętrznych procedurach jest konstytucyjne. Dlatego biskupi określając sposób dokonywania apostazji w żaden sposób nie naruszyli Konstytucji RP.

Jak już pisałem: Jeżeli nie złożyłeś aktu apostazji zgodnie z wymaganiami Kościoła, to pretensje o to, że uważamy cię za ekskomunikowanego katolika, możesz mieć tylko do siebie.


Pn lut 03, 2014 13:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL