Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ekskomunika 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 13:50
Posty: 70
Post Ekskomunika
Witam,
Mam pytanie. Jednego z użytkowników zrozumiałem że ekskomunikę automatyczną mogą zdjąć ordynariusze (ne tylko papież). Kim oni są ci ordynariusze i czy to w ogóle prawda?


N mar 20, 2011 1:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Ekskomunika
Ordynariusz to przełożony Kościoła partykularnego, jest z nim zazwyczaj biskup. Biskup ordynariusz może zdjąć ekskomunikę late sententiae jeżeli nie jest zastrzeżona Stolicy Apostolskiej przez Kodeks Prawa Kanonicznego.


N mar 20, 2011 7:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2009 19:26
Posty: 115
Post Re: Ekskomunika
Ordynariusz to zarówno biskup diecezjalny, jak i wikariusz generalny lub biskupi (są nimi biskupi pomocniczy). Oni mogą zwolnić z ekskomuniki, która nie jest zastrzeżona Stolicy Apostolskiej. Może także to uczynić kanonik penitencjarz kapituły (katedralnej lub kolegiackiej), jeśli nie jest ogłoszona. Do zwalniania z ekskomuniki grożącej za przestępstwo aborcji są upoważnieni także inni spowiednicy - m.in. każdy proboszcz.

Z ekskomuniki niezastrzeżonej Stolicy Apostolskiej i oficjalnie nieogłoszonej może w praktyce zwolnić każdy spowiednik, przy czym i tak przestępca musi sie potem odnieść do ordynariusza.


N mar 20, 2011 22:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Ekskomunika
Cytuj:
Ordynariusz to zarówno biskup diecezjalny, jak i wikariusz generalny lub biskupi (są nimi biskupi pomocniczy).

Ordynariusz w dieceizji jest 1, inni biskupi, czy ktokolwiek inny nie są ordynariuszami. Oni mogą zwalniać jedynie w przypadku uzyskania upoważnienia od ordynariusza.


Wt mar 22, 2011 11:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ekskomunika
meritus mylisz się.
Ordynariusz wcale nie musi być biskupem. Jak już wspomniano są to też m. in. prałaci. A biskupi pomocniczy zawsze muszą być ustanowieni ordynariuszami (np. poprzez funkcję wikariusza generalnego).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt mar 22, 2011 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Ekskomunika
Szumi, czy ja napisałem, że ordynariusz musi być biskupem? Nie przypominam sobie. Sprzeciwiłem się jedynie teoriom, jakoby było wielu ordynariuszy w diecezji, co było do jakiegoś czasu stwierdzone w jednym z wcześniejszych postów.


Śr mar 23, 2011 14:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ekskomunika
Bo jest kilku ordynariuszy w diecezji!

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr mar 23, 2011 14:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 02, 2010 18:43
Posty: 9
Post Re: Ekskomunika
Bonifacy napisał(a):
Do zwalniania z ekskomuniki grożącej za przestępstwo aborcji są upoważnieni także inni spowiednicy - m.in. każdy proboszcz.

Z ekskomuniki niezastrzeżonej Stolicy Apostolskiej i oficjalnie nieogłoszonej może w praktyce zwolnić każdy spowiednik, przy czym i tak przestępca musi sie potem odnieść do ordynariusza.



Nie jest tak do końca, gdyż to kto może zwolnić z ekskomuniki grożącej za aborcję, decyduje biskup. Są takie diecezje gdzie może to uczynić tylko penitencjusz apostolski.

Co do ekskomuniki niezastrzeżonej Stolicy Apostolskiej, czyli zastrzeżonej biskupom jest jak ja wyżej napisałem. Tylko ci, których wyznacza biskup.


Cz paź 06, 2011 17:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ekskomunika
Bartuś napisał(a):
Nie jest tak do końca, gdyż to kto może zwolnić z ekskomuniki grożącej za aborcję, decyduje biskup. Są takie diecezje gdzie może to uczynić tylko penitencjusz apostolski.

Co do ekskomuniki niezastrzeżonej Stolicy Apostolskiej, czyli zastrzeżonej biskupom jest jak ja wyżej napisałem. Tylko ci, których wyznacza biskup.


Nie jest to prawdą.
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi wyraźnie, że z takiej ekskomuniki może zwalniać ordynariusz (miejsca) - por. kan. 1355 i 1356.

Tak więc nie tylko biskup.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz paź 06, 2011 17:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Doktryna kościelna zniszczyła mi życie...in vitro
Hosi napisał(a):
1. Mozesz z czystym sumieniem złożyć "oswiadczenie woli",czyli wypunktować wszystkie problematyczne kwestie okreslające Twój negatywny stosunek do KRK.

Prawda.
Hosi napisał(a):
Nastepnie czekasz na oficjlane rozsztrzygnięcie.

To już jest sprzeczne z samym kodeksem kanonicznym.
Hosi napisał(a):
W momencie kiedy Twoje oswiadczenie zostanie odrzucone ze względów formalnych

Tak samo jest to już sprzeczne z kodeksem kanonicznym
Kan. 1364 § 1:
Cytuj:
Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3.

Sformułowanie: "mocą samego prawa" czyni bezprawnym jakiekolwiek "rozstrzygnięcia" biskupów, czy proboszczy w tym zakresie.
Nawet, jeśli KEP wydała jakiekolwiek wytyczne co do "formalnych warunków apostazji" - to jednak w świetle Kan. 1364 § 1 Pr. kan. są one bezprawne i łamią Kodeks kanoniczny.


N lut 02, 2014 16:15
Zobacz profil
Post Re: Doktryna kościelna zniszczyła mi życie...in vitro
Tomek44 napisał(a):
Nawet, jeśli KEP wydała jakiekolwiek wytyczne co do "formalnych warunków apostazji" - to jednak w świetle Kan. 1364 § 1 Pr. kan. są one bezprawne i łamią Kodeks kanoniczny.

Tomek, ekskomunika nie jest wyrzuceniem z Kościoła. Dlatego nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy określeniem procedury apostazji, a przytoczonym przez Ciebie punktem KPK.


N lut 02, 2014 16:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Doktryna kościelna zniszczyła mi życie...in vitro
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Nawet, jeśli KEP wydała jakiekolwiek wytyczne co do "formalnych warunków apostazji" - to jednak w świetle Kan. 1364 § 1 Pr. kan. są one bezprawne i łamią Kodeks kanoniczny.

Tomek, ekskomunika nie jest wyrzuceniem z Kościoła. Dlatego nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy określeniem procedury apostazji, a przytoczonym przez Ciebie punktem KPK.


Nieprawda.
Ekskomunika - to właśnie wyłączenie, wykluczenie ze wspólnoty. Czyli "wyrzucenie z KK".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekskomunika

O ile kanonicznym skutkiem chrztu jest przyłączenie do wspólnoty (Kan. 96) -o tyle ekskomunika niweczy skutek chrztu.

Ja wiem, że polski KK chce dla celów politycznych, finansowych itd. traktować "jako katolika" każdego kto ochrzcił się w religii katolickiej do samej śmierci - nawet jak nawet został Świadkiem Jehowy, ateistą, satanistą, członkiem SLD lub PO, członkiem Ruchu Palikota (teraz chyba ma inną nazwę) (bo się mówi, że 95% Polaków to katolicy), czy kimś innym - ale jak widać takie podejście jest wzgardzeniem przez polskich biskupów własnego Prawa Kanonicznego.

Ochrzciłem się w religii katolickiej, ale teraz nie jestem katolikiem. Innymi słowy: zostałem odstępcą - więc jestem ekskomunikowany.
Więc jeśli Ty uważasz mimo to, iż "należę do wspólnoty KK" - to mi po prostu uwłaczasz, a po drugie: gardzisz własnym Kodeksem Kanonicznym, a po trzecie: gardzisz moim konstytucyjnym prawem do swobodnego wyboru religii.


N lut 02, 2014 19:36
Zobacz profil
Post Re: Doktryna kościelna zniszczyła mi życie...in vitro
Tomek44 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Nawet, jeśli KEP wydała jakiekolwiek wytyczne co do "formalnych warunków apostazji" - to jednak w świetle Kan. 1364 § 1 Pr. kan. są one bezprawne i łamią Kodeks kanoniczny.

Tomek, ekskomunika nie jest wyrzuceniem z Kościoła. Dlatego nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy określeniem procedury apostazji, a przytoczonym przez Ciebie punktem KPK.


Nieprawda.
Ekskomunika - to właśnie wyłączenie, wykluczenie ze wspólnoty. Czyli "wyrzucenie z KK".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekskomunika

Czytałeś hasło, na które się powołujesz? Nawet w ogólnym sformułowaniu, a nie w części dotyczącej Kościoła katolickiego, zapisano:

Ekskomunika (z łac. excommunicatio – poza wspólnotą, wyłączenie ze wspólnoty, pot. klątwa, wyklęcie i anatema) – w chrześcijaństwie najwyższa kara kościelna polegająca na wykluczeniu z życia Kościoła.

To samo zresztą znajdziesz w KPK w kanonach na temat skutków ekskomuniki.

Cytuj:
O ile kanonicznym skutkiem chrztu jest przyłączenie do wspólnoty (Kan. 96) -o tyle ekskomunika niweczy skutek chrztu.

Wymyślasz. Niczego takiego w nauczaniu katolickim na temat ekskomuniki nie ma.

Cytuj:
Ja wiem, że polski KK chce dla celów politycznych, finansowych itd. traktować "jako katolika" każdego kto ochrzcił się w religii katolickiej do samej śmierci - nawet jak nawet został Świadkiem Jehowy, ateistą, satanistą, członkiem SLD lub PO, członkiem Ruchu Palikota (teraz chyba ma inną nazwę) (bo się mówi, że 95% Polaków to katolicy), czy kimś innym - ale jak widać takie podejście jest wzgardzeniem przez polskich biskupów własnego Prawa Kanonicznego.

Żadnego wzgardzenia dla prawa kanonicznego nie ma w słowach biskupów. Katolicka ekskomunika jest wykluczeniem z życia Kościoła, a nie wyrzuceniem z niego.

Cytuj:
Ochrzciłem się w religii katolickiej, ale teraz nie jestem katolikiem. Innymi słowy: zostałem odstępcą - więc jestem ekskomunikowany.

Jeżeli nie złożyłeś aktu apostazji, to jedynie jesteś ekskomunikowany i dalej jesteś katolikiem.

Cytuj:
Więc jeśli Ty uważasz mimo to, iż "należę do wspólnoty KK" - to mi po prostu uwłaczasz, a po drugie: gardzisz własnym Kodeksem Kanonicznym, a po trzecie: gardzisz moim konstytucyjnym prawem do swobodnego wyboru religii.

Jw. w kwestii aktu apostazji, zaś konstytucyjne prawo wolności wyznawanej wiary nie ma tu nic do rzeczy. Odnośnie prawa kanonicznego to masz błędne wyobrażenie na temat jego treści.


N lut 02, 2014 19:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Doktryna kościelna zniszczyła mi życie...in vitro
A gdzie kodeks kanoniczny rozróżnia "wykluczenie z Kościoła" od wykluczenia z życia Kościoła"????
Nigdzie.
Gdzie Kodeks kanoniczny przewiduje oświadczenie o "akcie apostazji"???
Nigdzie.

Więc to co wikipedia tłumaczy jako: "wykluczenie z życia Kościoła", oznacza w istocie: "wykluczenie z Kościoła". Wikipedia prawidłowo natomiast podaje znaczenie słowa ekskomunika z łaciny:
"excommunicatio – poza wspólnotą, wyłączenie ze wspólnoty, pot. klątwa, wyklęcie i anatema".

Więc polscy biskupi gardzą własnym kodeksem kanonicznym, gardzą Konstytucją RP, która daje mi prawo do SWOBODNEGO - a nie "za zezwoleniem biskupa" - opuszczenia "wspólnoty KK".


N lut 02, 2014 20:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Doktryna kościelna zniszczyła mi życie...in vitro
Dodam jeszcze iż oświadczenia o apostazji, które są składane w różnych krajach np. w Niemczech - tak naprawdę mają jedynie znaczenie dla celów podatkowych. Chyba tylko ten fakt wymusza na apostatach składanie takich oświadczeń.


N lut 02, 2014 20:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL