Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 31, 2009 19:26
Posty: 115
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
meritus napisał(a):
Związek niechrześcijan nie jest nierozerwalny i nie musi się zajmować tym sąd kościelny. [...] My mamy do czynienia z muzułmanem, który zawarł związek małżenski z muzułanką. Sakrament to nie był. Nierozerwalne też to nie było.


Nie był to sakrament, ale małżeństwo zawarte między muzułmanami jest także nierozerwalne, choć nie tak bezwzględnie, jak sakramentalne. Ale gdyby z jakiegoś powodu ktoś podważył ważność takiego małżeństwa, aby jedna ze stron mogła zawrzeć ponowne małżeństwo z katolikiem/czką, wówczas sąd kościelny (katolicki) może zbadać ważność takiego małżeństwa. Może także takie małżeństwo zostac rozwiązane przez papieża lub na mocy przywileju Pawłowego, gdyby jedna ze stron przyjęła chrzest.


Cz kwi 21, 2011 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 15:35
Posty: 100
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Elbrus napisał(a):
Śluby jednostronne są zawsze nieważne.


Możesz uzasadnić? Bo dotąd żyłam w przekonaniu, że mój ślub jest ważny.


So kwi 23, 2011 21:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
aquarella napisał(a):
Elbrus napisał(a):
Śluby jednostronne są zawsze nieważne.

Możesz uzasadnić?
Tak samo jak z umowami jednostronnymi - też są nieważne.
aquarella napisał(a):
Bo dotąd żyłam w przekonaniu, że mój ślub jest ważny.
Bo jest ważny.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N kwi 24, 2011 12:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 15:35
Posty: 100
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Czyli ślub jednostronny jest z definicji nieważny, ale mój ślub jednostronny jest ważny, tak?
Ciekawe.


Śr kwi 27, 2011 13:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Nie ma ślubu jednostronnego, bo ślub z natury jest zawsze dwustronny.

Nie może być tak, że jedna strona ślubuje, a druga nie.

Obie strony muszą ślubować.

Czy podczas zawierania małżeństwa tylko Ty ślubowałaś, a Twój mąż nie (albo na odwrót)?

Jeśli nie, to nie był to ślub jednostronny. Swoją drogą skąd wziął Ci się ten termin 'ślubu jednostronnego'?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr kwi 27, 2011 14:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Oj no, Szumi. "Ślub jednostronny" jest kolokwialnym pojęciem, z którym kanoniści (bezskutecznie) walczą ;-). To tak jak "dyspensowanie" od piątkowych praktyk pokutnych mocą władzy rodzicielskiej ;-).


Śr kwi 27, 2011 16:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 15:35
Posty: 100
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
szumi napisał(a):
Nie ma ślubu jednostronnego, bo ślub z natury jest zawsze dwustronny.


Nie jest. Patrz tutaj:
http://www.ekumenizm.pl/article.php?sto ... 6200504963

Cytuj:
Obie strony muszą ślubować.


Obie ślubują, ale nie każda to samo.

Cytuj:
Jeśli nie, to nie był to ślub jednostronny. Swoją drogą skąd wziął Ci się ten termin 'ślubu jednostronnego'?


Tego terminu się używa do nazywania małżeństw mieszanych - bo tylko jedna strona ślubuje na Boga, więc jakby w oczach Kościoła jest to ślub jednostronny.
Dlaczego te śluby są nieważne, może Elbrus mi wyjaśni?


Śr kwi 27, 2011 18:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2009 19:26
Posty: 115
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Nie ma żadnych ślubów jednostronnych. Obie strony muszą jednakowo chcieć małżeństwa nierozerwalnego, wymagającego dozgonnej wierności - gdyby ktoś chciał zawrzeć innego rodzaju małżeństwo (np. strona, której wyznanie dopuszcza rozwody wykluczałaby nierozerwalność), małżeństwo takie byłoby nieważne.

Kan. 1124 - Małżeństwo między dwiema osobami ochrzczonymi, z których jedna została ochrzczona w Kościele katolickim lub po chrzcie została do niego przyjęta, druga zaś należy do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej łączności z Kościołem katolickim, jest zabronione bez wyraźnego zezwolenia kompetentnej władzy.
Kan. 1125 - Tego rodzaju zezwolenia może udzielić ordynariusz miejsca, jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna, nie może go jednak udzielić bez spełnienia następujących warunków:
1 strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;
2 druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;
3 obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron.

Kan. 1101 - § 1. Domniemywa się, że wewnętrzna zgoda odpowiada słowom lub znakom użytym przy zawieraniu małżeństwa.
§ 2. Jeśli jednak jedna ze stron albo obydwie pozytywnym aktem woli wykluczyłyby samo małżeństwo lub jakiś istotny element małżeństwa, albo jakiś istotny przymiot, zawierają je nieważnie.


Śr kwi 27, 2011 23:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Bonifacy
Cytuj:
Ale gdyby z jakiegoś powodu ktoś podważył ważność takiego małżeństwa, aby jedna ze stron mogła zawrzeć ponowne małżeństwo z katolikiem/czką, wówczas sąd kościelny (katolicki) może zbadać ważność takiego małżeństwa.

Przeszkodą mogą być zobowiązania z tego małżeństwa muzułmańskiego. Jednak prawo Kościoła nie przewiduje dla niego, ani sakramentalności, ani nierozerwalności.


So kwi 30, 2011 22:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
meritus napisał(a):
Przeszkodą mogą być zobowiązania z tego małżeństwa muzułmańskiego. Jednak prawo Kościoła nie przewiduje dla niego, ani sakramentalności, ani nierozerwalności.

Mylisz się.
Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 1056 - Istotnymi przymiotami małżeństwa są jedność i nierozerwalność, które w małżeństwie chrześcijańskim nabierają szczególnej mocy z racji sakramentu.


Każde małżeństwo jest nierozerwalne ze swej natury. Nie ma małżeństwa, które mogłoby być rozerwalne.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N maja 01, 2011 6:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Kodeks przewiduje, że sakramentem jest małżeństwo zawarte przez ochrzczonych.


N maja 01, 2011 7:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Owszem sakramentem jest tylko przez ochrzczonych.

A przez nie ochrzczonych jest małżeństwem naturalnym - które jest tak samo nierozerwalne jak sakramentalne (por. Mt 19, 3-9).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N maja 01, 2011 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Nieno, Meritus, sakramentalne małżeństwo nieochrzczonego to nie bardzo może być, bo chrzest jest bramą wszystkich sakramentów. Nie można przyjmować sakramentów żadnych, nie będąc ochrzczonym. Choć tu powstaje pewien problem w przypadku, kiedy jedna strona jest ochrzczona, a druga nie, bo, hmmmm, robi się wtedy taka trochę jednostronnośc ;-)


N maja 01, 2011 19:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 12, 2014 11:29
Posty: 134
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
Strasznie zagmatwane są wyjaśnienia tego wątku.. mam proste pytanie o katolicki ślub:

Jedna osoba (ochrzczona w KK) wzięła ślub cywilny (tylko cywilny) z drugą osobą (także ochrzczoną w KK). Osoby te wzięły rozwód. Czy po rozwodzie mogą zawrzeć ślub kościelny (konkordatowy) z innym katolikiem (z kawalerem/panną)?

Zawsze sądziłam, że tak, jednak po lekturze tego wątku zwątpiłam.

_________________
"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna" (Seneka Młodszy)


Pn sty 26, 2015 3:04
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny z rozwodnikiem innej wiary
francesca77 napisał(a):
Strasznie zagmatwane są wyjaśnienia tego wątku.. mam proste pytanie o katolicki ślub:

Jedna osoba (ochrzczona w KK) wzięła ślub cywilny (tylko cywilny) z drugą osobą (także ochrzczoną w KK). Osoby te wzięły rozwód. Czy po rozwodzie mogą zawrzeć ślub kościelny (konkordatowy) z innym katolikiem (z kawalerem/panną)?

Zawsze sądziłam, że tak, jednak po lekturze tego wątku zwątpiłam.

Mogą zawrzeć ślub konkordatowy - wedle prawa kanonicznego obie osoby są stanu wolnego.
Prawo cywilne nie ogranicza ilości ślubów i rozwodów cywilnych.


Pn sty 26, 2015 8:47
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL