Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 czy moja córka może przyjmować Komunię Świętą 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 18, 2005 12:37
Posty: 12
Post 
Aha! Jeszcze jedno. Proboszcz musi się orientować co do tej sprawy. W końcu po cos studiował przez sześć lat. A jak zapomniał, to niech się doszkoli.

_________________
Nos cum prole pia...


Śr lut 15, 2006 0:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
z tego co się orientuję, w przypadku głębiej upośledzonych kwestia jest tego typu, by osoba przygotowywana do 1 komunii rozróźniała i odróżniała zwykły chleb od chleba eucharystycznego. wiadomo, że nikt nie wymaga definicji,m ale chodzi o to, by nie było to traktowane jednakowo. Niestety aż tak szczegółowo nikt sie tym ne zajmuje na studiach, jedynie w praktycze jeśli zdarzy sie taki przypadek, wówczas szuka sie szczegółowych przepisów na ten temat.

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Śr lut 15, 2006 17:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 18, 2005 12:37
Posty: 12
Post 
To są warunki przyjmowania Eucharystii wymienione w KPK:
odróżnianie zwyklego chleba od chleba eucharystycznego i świadomośc grzechy.
Cytuj:
Kan. 913 -

§ 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.

§ 2. Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię świętą.


My tylko czasami mamy problem z rozeznaniem rozeznania. ;)

_________________
Nos cum prole pia...


Pt lut 17, 2006 0:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 09, 2005 13:54
Posty: 226
Post 
ja polecam w takich sytuacjach rozmowę z kapłanem, proboszczem, tudzież biskupem, bo chyba na forum nie da się tego rozstrzygnąć, zwłąszcza, ze znamy przypadek tylko z opisu.

_________________
"Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia."


Pt lut 17, 2006 9:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
Powiem wiec jasniej.Byc moze sa przrepisy ,byc moze ks powinnien je znac.W PRAKTYCE wszystko zalezy od ,,chcenia"ksiedza proboszcza.znam przypadki dzieci lekko uposledzonych ktore przyjeły komunie a watpie aby były swiadome co sie wydarzyło.Jest cos takiego jak pojecia abstrakcyjne i uczucia wyzsze. z tymi pojeciami osoby uposledzone maja na ogol problem.
Zmierzam do tego ,ze nie da sie z całą pewnością określic czy dziecko jest w stanie zrozumieć, czy nie.Wiele zależy od determinacji rodziców i ich umiejętnosci pertraktacji.

Tak tytulem zartu ;juz widze jak rodzic upomina ksiedza proboszcza kanonika ,ze studiował 6 lat i powinien znac prawo kanoniczne:):)


Pt lut 17, 2006 13:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL