Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 czy moja córka może przyjmować Komunię Świętą 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 15, 2005 11:05
Posty: 39
Post czy moja córka może przyjmować Komunię Świętą
:D jestem matką 13-sto letniej dziewczynko chorej na gangliozydozę gm1. Kasia jest całkowicie niepełnosprawna, nie kontaktuje się z nami, sama nie wykonuje zadnych czynności, nie mówi i nie wiemy naprawdę czy wie co się koło niej dzieje. Ostatnio na czacie pytałam się ksiedza o sakrament chorych jak czesto go może otrzymywać Kasia, w odpowiedzi usłyszałam, że zaniedbałam sprawę jej Komunii. :shock: zburzyło to mój wewnetrzny spokój, bo wydawało mi się, że Kasia nie może przyjmować tego Sakramentu. :biggrin: czy mozecie mi pomóc znaleźć odpowiedź???? pozdrawiam :mrgreen:

_________________
www.muzykanim.webpark.pl


Pn mar 21, 2005 21:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
z tego co wiem to osoby z uposledzeniem umyslowym (inne niepelnosprawnosci tez) sa przygotowywane do sakramentu eucharystii i bierzmowania w odpowiedni sposob i na miare ich mozliwosci. mysle ze warto spotkac sie z ksiedzem i porozmawiac na temat szczegolow przygotowania i udzielenia tych sakramentow ;)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn mar 21, 2005 21:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Mysle ze jak najbardziej moze i powinna przystepowac do komunii, jest to przeciez zrodlo zycia bozego w nas, i zadna choroba ciala nie zmiejszy potrzeby duszy. A ta pragnie Boga.


Śr mar 23, 2005 1:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2005 15:36
Posty: 100
Post 
Chyba jednak się mylicie. Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 913: " dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiara i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa" I kan. 914: "Do proboszcza należy różnież czuwac nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem są niewystarczająco przygotowane". W przypadku Twojej córki - która w żaden sposób nie komunikuje się z otoczeniem, nie można raczej stwierdzić, czy ma ona jakąkolwiek świadomość "rozumienia tajemnicy Chrystusa".


Cz cze 09, 2005 16:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Hmm.. może warto przeczytać wątek Czy Bóg kocha dzieci niepełnosprawne oraz zapoznać się ze wspólnotą Wiara Światło [ http://www.michael.swiebodzin.pl/wis/sp ... _inne.html ] zajmującą się właśnie osobami niepełnosprawnymi umysłowo.

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Ostatnio edytowano Pt cze 10, 2005 17:56 przez zielona_mrowka, łącznie edytowano 1 raz



Cz cze 09, 2005 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2005 15:36
Posty: 100
Post 
Nikt nie neguje Bożej miłości do wszystkich ludzi. Tu jest kwestia innego rodzaju: Komunii nie można "aplikować", tak jak tabletkę czy zastrzyk. Tutaj konieczna jest świadoma wola osoby ja przyjmującej oraz rozeznanie, w czym się własnie uczestniczy.


Pt cze 10, 2005 9:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Oto fragment slow skierowanych przez Jana Pawla II do wspolnoty Wiara i Swiatlo:

Cytuj:
(CASTELGANDOLFO DNIA 26. IX. 2002.)

Drodzy Przyjaciele,

Jestem wyjątkowo szczęśliwy gościć Was, reprezentujących Stowarzyszenie Międzynarodowe "Wiara i Światło" i pozdrawiam w szczególny sposób Marie-Hélène Mathieu i Jeana Vanier - jego założycieli.

Mający swój początek w Lourdes, Wasz ruch został obdarzony szczególnymi łaskami tego miejsca; miejsca, gdzie chorzy i niepełnosprawni są na pierwszym planie. Przyjmując tych "najmniejszych" - osoby upośledzone umysłowo, rozpoznaliście w nich swoistych świadków serdeczności Boga. Osoby te zajmują szczególne miejsce w Kościele i mają nam wiele do przekazania. W istocie, ich obecność we wspólnocie kościelnej otwiera drogę relacjom prostym i braterskim, a ich spontaniczna synowska modlitwa zaprasza nas wszystkich do zwrócenia się ku naszemu Ojcu w niebie.

Myślę także o ich rodzicach, którzy dzięki Wam czują wsparcie w cierpieniu i widzą jak ich smutek przemienia się w nadzieję, ufność, że ich upośledzone dzieci mogą być przyjmowane po ludzku i w wierze. Odkrywają drogę nawrócenia, którą Ewangelia wskazuje człowiekowi: przez Krzyż, wyraz "największej miłości" Pana dla Jego przyjaciół, każdy otrzymuje możliwość uczestnictwa w życiu Boga, który jest miłością.


Tu nie chodzi o "zaaplikowanie Chrystusa", tylko o mozliwosc by to dziecko moglo uczestniczyc w zyciu Bozym. Jest tez punkt w prawie kanonicznym mowiacy o bierzmowaniu dzieci niepelnosprawnych, wiec jesli bierzmowanie, to chyba tym bardziej Komunia Swieta.


N cze 12, 2005 23:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2005 15:36
Posty: 100
Post 
Wiking, sa różne stopnie niepełnosprawności i upośledzenia. W tekście, który przytoczyłeś, mówi sie o "spontanicznej modlitwie" ludzi niepełnosprawnych. A tutaj poruszony jest przypadek dziewczynki, która w żaden sposób nie komunikuje się z otoczeniem.


Pn cze 13, 2005 9:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Ale nie wiemy jak sie kontaktuje z Bogiem. Dusza jest stworzona do przyjmowania Boga i wydaje mi sie ze tej dziewczynie zamyka sie mozliwosc glebszego obcowania z Bogiem tylko dlatego ze nie spelnia warunkow, (samych w sobie slusznych, dla normalnych dzieci u ktorych to kwestia czasu przystapienie do Komunii) wasko pojetego prawa.


Pn cze 13, 2005 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 14, 2006 0:42
Posty: 1
Post 
mam córkę która nie mówi i jej rozwój psychiczny jest bardzo opóźniony.Mam z nia jako taki kontakt ,potrafi sie przeżegnać,rozumie niektóre słowa i chciałabym się dowiedzieć czy w takim stanie będzie mogła być przyjęta do Sakramentu I Komunii Św.


Wt lut 14, 2006 2:05
Zobacz profil
Post 
Droga 6Danko, wedle mojego rozeznania córka będzie mogła byc dopuszczona do I Komunii Świętej i pozniej rowniez przyjmowac Komunie sw. Znam dwa podobne przypadki.
Musisz porozmawiać z odpowiednim kapłanem na ten temat.
Ruch "Wiara i światło" to właściwy adres gdzie można te sprawy poukładać.
Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedzialni za prowincje ruchu w Polsce

Polska Centralno -Wschodnia
Barbara Siemionkowicz
ul. Pietkiewicza 13/14
15-689 Białystok

Kapelan
Ks. Tadeusz Niewęgłowski SDB
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa

Polska Południowa
Joanna Koczot
ul. Jaśminowa 9/14
43-603 Jaworzno

Kapelan
O. Krystian Jucha SJ
ul. Piotra Skargi 10
33-300 Nowy Sącz

Polska Północna
Maryla Młyńska
os. Derdowskiego 2/71
83-300 Kartuzy

Kapelan
Ks. Adam Kałduński
ul. Dworcowa 8
83-300 Kartuzy

Polska Zachodnia
Grzegorz Chełminiak
Grodziszcze 54
66-200 Świebodzin

Kapelan
Ks. Marek Kulawinek
ul. Asnyka 54/56
62-800 Kalisz

Cztery Polskie prowincje wiaroświetlane tworzą strefę. Odpowiedzialnymi za nią są:
Piotr Dokurno
ul. Wiejska 2/17
69-200 Sulęcin

Ks. Wiesław Balewski
Pawlikowice 1
32-020 Wieliczka
adresy te pochodza ze strony
http://www.bosko.pl/credensik/?art=751&n=1

"Dzieci upośledzone umysłowo wierzą i pojmują
Dzieci upośledzone umysłowo są w stanie pojąć podstawowe treści religijne - uważają organizatorzy III Przeglądu Twórczości Religijnej uczniów szkół specjalnych i ośrodków dla niepełnosprawnych w Katowicach. Odbył się on 10 marca pod hasłem: "Bóg kocha mnie takiego, jakim jestem".

- Nasze dzieci są bardzo wierzące - mówi Wioletta Waś z Zespołu Szkół Specjalnych w Katowicach - Janowie. Jej grupa w ciągu trzech tygodni przygotowała na przegląd przedstawienie podobne do historii Jasia i Małgosi: dzieci zgubiły się w lesie, modliły się o pomoc, pomógł im anioł, a Baba Jaga się nawróciła. - Nasze dzieci nie rozumieją skomplikowanych problemów filozoficznych, ale choćby z takiego przedstawienia są w stanie pojąć przesłanie: że Pan Bóg jest; że jest dobry i że nie wolno nikogo zostawić w potrzebie - mówi nauczycielka.

Potrzebę religijnego wychowania dzieci niepełnosprawnych intelektualnie podkreśla także członek jury katowickiego przeglądu ks. Dobromir Sieradzki. - Obserwowałem kiedyś katechezę dzieci głęboko upośledzonych i byłem zachwycony, jak wiele w stosunku do ich możliwości udało się katechetce z nich wydobyć. A skoro tak, to tym bardziej ma sens katecheza dzieci lżej upośledzonych czy odrobinę opóźnionych w rozwoju - stwierdził emerytowany dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej Kurii Metropolitalnej.".

wg. KAI


Wt lut 14, 2006 4:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
Nie znam kanonow prawa .znam problem z [praktyki.
Wiele zalezy od ksiedza proboszcza.Jesli dziecko jest uposledzone i jest uczniem szkoły specjalnej to ma religie w szkole i tam przygotowaniem do komunii zajmuje sie katachetka.Dzieci z lekkim uposledzeniem przystepuja do sakramentu.Dla niektorych jest to 1 razowe wydarzenie w zyciu.Inne (te z rodzin powiedzmy to niepatologicznych)dzieki rodzicom chodz a czesciej do kosciola spowiadaja sie w zakrystii i przystepuja czesciej.Z twego opisu wynika ze masz dziecko z glebszym uposledzeniem.Nie spotakalam sie z przypadkiem ,aby takiemu dziecku udzielano komunii,co nie znaczy ze jest to niemozliwe.
czasem decyduja tez wzgledy praktyczne.Cz y twoja coreczka potrafi połknac hostie?jesli jest karmiona butelka i płynami moze z t ym byc problem.


Wt lut 14, 2006 17:07
Zobacz profil
Post 
Awa, przeciez podalam adresy kontaktowe gdzie mozna w tej sprawie zaczerpnac fachwej porady. Proboszcz danej parafii nie musi byc w tym zorientowany.


Wt lut 14, 2006 17:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Wg mnie, i - jak rozumiem, zgodnie z KPK - wszystko zależy od możliwości poznawczych chorego. Jeśli zupełnie (przepraszam za sformułowanie) nie kontaktuje, nie poznaje ludzi, nie rozumie co się wokół niego dzieje itp - to przecież nie może być świadomy, że przyjmuje Komunię.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt lut 14, 2006 23:45
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 18, 2005 12:37
Posty: 12
Post 
Sama przygotowywałam do I Komunii dzieci, co do których były wątpliwości, czy rozumieją istotę Komunii. Rozmawiałam na ten temat z katechetą i jednocześnie dyrektorem jednego z domów opieki dla cieżko upośledzonych. On rozwiał moje wątpliwości co do słuszności dopuszczania takich osób do sakramentów. Jeśli sami nie jesteśmy pewni, że ktoś rozumie sakrament, lepiej udzielić go i pozostawić sprawę Bogu, niż zaryzykować nieudzielenie go komuś, kto jest w stanie choć trochę rozumieć. Komunia Święta to Pokarm na życie wieczne, nie nagroda za cokolwiek.

_________________
Nos cum prole pia...


Śr lut 15, 2006 0:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL