Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lut 22, 2012 17:23
Posty: 15
Post Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
Chodzi mi o informację "na chłopski rozum" kogoś inteligentnego kto sensownie tłumaczy wszystkie nakazy i zakazy , spis grzechów ciężkich i lekkich , co i jak , biblizmy itp komuś mniej inteligentnemu. Jakiś link do strony lub bloga wystarczy.

ps. Niestety moderatorzy usuwają każdą taką prośbę pisząc że forum to nie konfesjonał i/lub spytaj spowiednika itp.


N paź 28, 2012 18:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
Dobrze robią moderatorzy, bo forum to miejsce dyskusji, a nie autorytatywnego rozstrzygania czy ktoś zgrzeszył. Warto zrozumieć intencje, dopytać w razie niejasności, niż potem chować w sobie pretensje.

Nie wiem czy istnieje takie kompendium wiedzy gdzie wszystko o wszystkim co potrzebujesz jest zgromadzone i jasno opisane. Bardziej trzeba korzystać z różnych źródeł. Ostatnio wydano katechizm dla młodych Youcat, ale nie wiem na ile jest on przejrzyście napisany. Ale warto zerknąć. Nieduża książeczka, z żółtą okładką, ilustrowana.

Spis grzechów? A kto przewidzi ile jeszcze grzechów człowiek uczyni, kto przewidzi problemy skrupulantów, kto to wszystko zbierze, aby od razu musieć to aktualizować. W tych sprawach jest jak z życiem. Nie ma instrukcji, trzeba odpowiadać na każdą sytuacje. Uczyć się na błędach, a nie postępować według jakiegoś programu, który przewidzi każdą sytuacje i zada idealną pokutę. I dobrze, bo to prawo bywa sztywne, a realnie każda sytuacja jest odmienna od innej.

Co do biblizmów to nie wiem o co chodzi. Ale są książki które bardzo przystępnie mówią o Biblii. Tutaj tradycyjnie książki prof. Świderkówny. Kobieta z wiedzą i doświadczeniem pisała o Biblii tak aby przeciętny człowiek zrozumiał i bynajmniej nie taki który Biblię miał w ręce otwartą i cokolwiek w niej czytał.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N paź 28, 2012 19:48
Zobacz profil
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
cremik1 napisał(a):
Chodzi mi o informację "na chłopski rozum" kogoś inteligentnego kto sensownie tłumaczy wszystkie nakazy i zakazy , spis grzechów ciężkich i lekkich , co i jak , biblizmy itp komuś mniej inteligentnemu. Jakiś link do strony lub bloga wystarczy.

ps. Niestety moderatorzy usuwają każdą taką prośbę pisząc że forum to nie konfesjonał i/lub spytaj spowiednika itp.


Proponuje zaopatrzyć się w kasę i odwiedzić kilka ksiegarń św Jacka, do tego wynajmij jakąś półcieżarówkę.....bo to co chcesz wiedzieć nie znajduje sie w "bryku", a droga na skróty prowadzi na manowce.

W ostateczności jest jeszcze brat Google....ale on cie może źle pokierować, na przykład do siostry Wiki.


N paź 28, 2012 20:28

Dołączył(a): Śr lut 22, 2012 17:23
Posty: 15
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
Cóż muszę żyć w niewiedzy opierając się tylko na 5 grzechach głównych opisanych w książce do I komunii oraz kilku słyszanych w mszalnym kazaniach lub mediach. Pedagog mi mówi że na przykład onanizm jest naturalnym ludzkim zachowaniem potem wchodzę na to forum i bum piszecie że to grzech główny no i komu tu wierzyć. Nie wiadomo ile grzechów człowiek uczyni ale dobrze by było żeby wiedział że to co robi jest grzechem.


N paź 28, 2012 20:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 22, 2012 17:23
Posty: 15
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
...a czy można za darmo się dowiedzieć ? link do strony www lub bloga ?


N paź 28, 2012 20:40
Zobacz profil
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
A nie lepiej by było porozmawiać z jakimś księdzem?
Na Grenlandii chyba nie mieszkasz.

Ty nie pisz o konieczności życia w niewiedzy, ale ...... otym, że żyjesz w permanentnym lenistwie

Cytuj:
...a czy można za darmo się dowiedzieć ? link do strony www lub bloga ?



Można

www.wiara.pl

tyle masz za darmo


N paź 28, 2012 20:41

Dołączył(a): Śr lut 22, 2012 17:23
Posty: 15
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
Po co ten atak ? Czy rzeczywiście nie mogę spokojnie i anonimowo poczytać sobie czegoś co nie wiem w internecie zamiast chodzić do kogoś kogo znam z mszy lub konfesjonału. Sprawdziłem kto to jest skrupulant i jeżeli nim faktycznie jestem to przepraszam.


N paź 28, 2012 20:53
Zobacz profil
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
Cytuj:
Po co ten atak ?

O Matko!!!! Następny wrażliwy!!!

Jaki atak?
Od kilku postów tłumaczymy ci, że NIE ISTNIEJE taki blog, ani taka strona na której znajdują sie wszystkie odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Nawet nie ma takiej książki....nawet Biblia bez odpowiednich komentarzy mądrzejszych ludzi nie jest sama w stanie dać ci posiąść wiedzę wszelaką.

Czego ty więc chcesz?

Poza tym internet, a nawet blogi księży nie są kompendium wiedzy teologicznej, moralnej, etycznej itp......jaka bowiem masz gwarancje, że ten blogujący ksiądz wie o czym pisze?


N paź 28, 2012 21:00

Dołączył(a): Śr lut 22, 2012 17:23
Posty: 15
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
No cóż zapytam gdzie indziej temat można chyba zamknąć bo widać że was denerwuje.


N paź 28, 2012 21:10
Zobacz profil
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
cremik1 nie przejmuj się. Humalog ma dość osobliwy styl pisania na forum.

Z racji Twoich schorzeń natury psychicznej lepiej zdobyć się na odwagę i osobiście spotkać się z księdzem. Po prostu sam nie będziesz w stanie zrozumieć o co chodzi. Tym bardziej, gdy przeczytasz co ktoś tam powiedział, napisał itd. Wprowadzi tylko mętlik. Możesz też źle zinterpretować wskazówki. Natomiast osobiście z księdzem będzie Ci łatwiej zrozumieć istotę grzechów i nie tylko.


N paź 28, 2012 21:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 18, 2011 0:17
Posty: 139
Lokalizacja: Gotania, Lubelskie
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
Warto zajrzeć na stronę : http://www.spowiedz.katolik.pl/ O spowiedzi świętej prawie wszystko...


N paź 28, 2012 21:29
Zobacz profil
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
Kup sobie kolego książkę "Być chrześcijaninem - poradnik ewangelicznego życia" wydaną przez Ksiegarnię Św. Wojciecha

http://www.swietywojciech.pl/pl/shop/by ... znego.html

Od ciągłego skupiania się na nakazach, zakazach, wyliczance grzechów ciezkich czy lekkich i tego całego negatywnego podejscia do tematu skutkujacym ciagłymi wyrzutami sumienia z powodu zrobienia rzeczy której zrobic nie było ci wolno jeszcze w depresję popadniesz.


[...]
@thornley, wycieczkę osobistą wycięłam. Mariel


N paź 28, 2012 22:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
cremik1 nie podchodz do tego co ktoś do Ciebie pisze jako złośliwy atak. Humalog miał rację pisząc Ci że sprawa nie jest taka prosta. Potrzebujesz przede wszystkim cierpliwości i czasu, na zdobycie doświadczenia. Samo przeczytanie wielu książek i artykułów to jeszcze nie wszystko. Ironia nie jest przyjemna, ale spróbuj też czasem poszukać co ktoś chciał Ci powiedzieć. Piszesz w taki sposób, jakbyś był odcięty od wiedzy, a ona jest tak bardzo na wyciągnięcie ręki, że trudno wymagać lepszyc warunków. To właśnie na darmowych i ogólnodostępnych serwisach jest bardzo dużo informacji na tematy które nurtują wielu ludzi. W tyn sensie są one bliższe życiu, niż kanony prawa kanonicznego pisane trudniejszym językiem. I pamiętaj że to jest tylko forum, tutaj jedynie po tym co piszemy możemy coś powiedzieć. Nie znamy się, nie widzimy więc nasze reakcje są nieraz nieadekwatne do tego co ktoś potrzebuje. Poza tym nie da się uniknąć siedząc na forum różnych pułapek. Ciągłe stykanie się z naiwnymi czy głupimi pytaniami działa na nerwy wielu i potem to się odbija na tym jak piszą swoje komentarze. Zaproponowano Ci kontakt z księdzem i to dobra rada. Jeśli Ci nie odpowiada to nie musisz z niej skorzystać, ale nikt Ci zamiast dobrej rady, nie da lepszej. To nie jest tak że dowolnie możesz odrzucać, bo rad jest nieskończona ilość. To co chcesz to wygodny i bez problematyczny sposób na poradzenie sobie z problemem. Ale w życiu tak nie ma. Trzeba wysiłku.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lis 04, 2012 2:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
nawet na chomikuj jest dożo książek nawet znalazłem historie dogmatów


N lis 04, 2012 8:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Gdzie można poczytać coś więcej o prawu kościelnym ?
Proponuję zacząć od katechizmu - też jest dostępny za darmo:
http://www.katechizm.opoka.org.pl/

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Wt lis 06, 2012 10:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL