Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 14:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Ślub TYLKO kościelny 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Kozioł napisał(a):
Co miało byc zalezne od małżeństwa, dlatego chęc zatajenia tego faktu.

Nikt by nic nie zataił. Mogą o wszystkim powiedzieć każdemu urzędnikowi i nic z tego nie wyniknie, bo urzędników interesuje tylko stan cywilny. Chodziło o to, że po ślubie oboje mieliby przejść na jeden sposób ubezpieczenia.

Masz rację w kwestii przywilejów związanych z małżeństwem ale jeśli istnieją dwie opcje prawne do wyboru, to wybór ten trzeba rozważyć indywidualnie pod względem wad i zalet (jak sposób rozliczania).

Kozioł napisał(a):
Czyli jeżeli unikaja zarejestrowania małzenstwa, bo jako małzenstwo nie mają jakis uprawnien, to jest to nieetyczne. I taki przypadek tu miał zajść. c.b.d.u.

Zaraz, zaraz. Pomoc miała być przeznaczona dla nie-KRUSowców. Zatem byłaby wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem (przez osobę ubezpieczoną w ZUS).

Kozioł napisał(a):
Zawsze jest sytuacja niejasna i w bardzo wielu sytuacjach zyciowych może budzić wątpliwości.

"Przysięgaliśmy przed Bogiem. To najważniejsze".

Kozioł napisał(a):
dziewczyna pobierała alimenty, a wybranek na brak gotówki nie narzekał. Ale dla katolików jest wyjście: slub tylko wyznaniowy bez następstw prawnych i alimenty dalej mozna pobierać.

Alimenty dla osoby wychowywanej bez jednego z rodziców (czyli bez dostatecznego wsparcia finansowego), tak? Zatem jeśli faktyczne wsparcie stało się dostateczne, wtedy nie powinno się już pobierać alimentów.

Czyli, jak pisałem, zależy od przeznaczenia tego wsparcia.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lut 18, 2013 23:45
Zobacz profil
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Soul33 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Czyli jeżeli unikaja zarejestrowania małzenstwa, bo jako małzenstwo nie mają jakis uprawnien, to jest to nieetyczne. I taki przypadek tu miał zajść. c.b.d.u.

Zaraz, zaraz. Pomoc miała być przeznaczona dla nie-KRUSowców. Zatem byłaby wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem (przez osobę ubezpieczoną w ZUS).
Sytuacja rzeczywista jest zupełnie inna, a lęki autorki inne. Rozmawialismy o jej intencjach ale skoro nie rozumiesz, to trudno. Zatoczylismy koło.

Soul33 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Zawsze jest sytuacja niejasna i w bardzo wielu sytuacjach zyciowych może budzić wątpliwości.

"Przysięgaliśmy przed Bogiem. To najważniejsze".
Najwspanialszy zwiazek przysięgany przed Bogiem może budzić wątpliwości, jezeli jego status w społeczeństwie jest nie dla wszystkich jasny. Przecież tak na prawdę, to sakramentu małzeństwa udzielają sobie małzonkowie wzajemnie.
Po co kosciół, po co ksiadz, po co zapiski w księdze parafialnej? To wszystko niepotrzebne, skoro "Przysięgaliśmy przed Bogiem. To najważniejsze"

Tak z ciekawosci zapytam ciebe : DLACZEGO warunkiem zawarcie slubu w KK w Polsce jest wpierw zawarcie ślubu w USC (oczywiscie poza ślubem "konkordatowym", gdy zawierane sa obydwa równoczesnie) i DLACZEGO aby zawrzeć slub koscielny w KK bez skutków prawnych potrzebna dyspensa, czyli "zwolnienie od obowiązujących przepisów prawa kościelnego w przypadkach szczególnych"?


Wt lut 19, 2013 0:49
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
To ja sie powtorze. Bo papiez wlasnie mowil o tym, tylko jakby nikt go nie chce slyszec, nawet teraz :(


http://papiez.wiara.pl/doc/1459441.Poku ... -czlowieka
Cytuj:
Przed instrumentalizacją Boga dla własnych celów i przypisywaniu większego znaczenia sukcesowi czy dobrom materialnym - przestrzegł Benedykt XVI w dzisiejszym rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie. (...) "Kusiciel jest podstępny: nie pobudza wprost do zła, ale ku fałszywemu dobru, każąc wierzyć, że prawdziwą rzeczywistością jest władza i to, co zaspokaja podstawowe potrzeby" - podkreślił.


A czym bylby ten teoretyczny staz, badz prawo do niego? Mozliwoscia zaspokojenia podstawowych potrzeb.
Ktos nam zalecal podobnie:
Cytuj:
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. 1Tes 5,22


Ale autorka i tak zrobi, jak jej biskup pozwoli. Bez wzgledu na nasze opinie.


Wt lut 19, 2013 7:31

Dołączył(a): Wt lut 19, 2013 18:48
Posty: 1
Post Ślub TYLKO Kościelny
Witam
Starałem się znaleźć podobny wątek ale niestety nie udało mi się dlatego zadam swoje pytanie.
Otóż wraz ze swoją narzeczoną chcielibyśmy wziąść ślub kościelny bez konsekwencji cywilnych. Oboje jesteśmy stanu wolnego i możemy takie zaświadczenia dostarczyć.
Próbowałem coś znaleźć na ten temat, nawet pytałem znajomego księdza, który początkowo nic nie wiedział a po konsultacji powiedział że jest to możliwe po uzyskaniu zgody biskupa.
Gdzieś w internecie wyczytałem że jest to wbrew konkordatowi a więc jest nielegalne nawet względem prawa cywilnego a może i karnego - co wydaje mi się bzdurą.
Dlatego pytam Was, czy jest możliwy taki ślub i gdzie trzeba w tej sprawie iść. Czy do Kuri czy do Parafi. Jeśli do Parafi to czy moge to załatwić w swojej Parafi a ślub wziąść w innej?Pozdrawiam


Wt lut 19, 2013 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 9:27
Posty: 44
Post Re: Ślub TYLKO Kościelny
A mogę spytać o motywację?? Bo mnie zaciekawiło - oczywiście jeśli nie chcesz nie mów


Wt lut 19, 2013 19:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
npat, odpowiedź padła na pierwszej stronie w trzecim poście :)

Natomiast co do poruszanego tematu, to można zauważyć, że autorka wątku nie opisała sprawy na tyle precyzyjnie, aby nie było wątpliwości, o co chodzi. Zatem może ogólnie:

Jeśli jakaś forma wsparcia jest przyznawana z powodu x (przy czym chodzi o sens tego powodu, a nie wszelkie możliwe kruczki prawne), to skorzystanie z tej formy wsparcia zawsze jest etyczne, gdy istnieje powód x.

Wyjątkiem mogą być oczywiście sytuacje skrajne (nazwijmy to też dyspensą).

W ten sposób chyba możemy się zgodzić?

Kael napisał(a):
http://papiez.wiara.pl/doc/1459441.Poku ... -czlowieka
Cytuj:
(...) "Kusiciel jest podstępny: nie pobudza wprost do zła, ale ku fałszywemu dobru, każąc wierzyć, że prawdziwą rzeczywistością jest władza i to, co zaspokaja podstawowe potrzeby" - podkreślił.

A czym bylby ten teoretyczny staz, badz prawo do niego? Mozliwoscia zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Nie sądzę, aby papieżowi chodziło o to, że lepiej zrezygnować z zaspokajania podstawowych potrzeb. Raczej chodziło o to, że w życiu trzeba czegoś więcej.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr lut 20, 2013 0:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 23, 2012 18:52
Posty: 278
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Cytuj:
No wiec podatki za czasow Rzymu byly wiecej niz zlodziejskie. Wielu ludzi doprowadzaly do ruiny. Cos Pan Jezus o tym mowil, ze mozna nie placic?
Jezeli GN uwaza, ze istnieja dzis podatki, ktorych moze czlowiek wierzacy nie placic, to jest jakby w sprzecznosci z tym, co robil Pan Jezus. Szczegolnie ,ze dzis przynamniej teoretycznie kazdy moze wybrac taki rzad, ktory mu zapewni mniej podatkow. A jak sie nie wywiaze z obietnic, to nastepny za najdalej 4 lata. Za czasow Pana Jezusa takiej opcji nie bylo.

To nie wiem czemu ja słyszałam o tym, że za tamtych czasów podatkiem było tylko 10%pensji, albo mi sie coś pomyliło albo...
Myślę że Jezus tym co mówił o podatkach rodzielał państwo od Kościoła. GN to przecież pisamo gdzie treści są zgodne z nauczaniem Kościoła, a natknęłam się też na inne podobne arytkuły pisane przez księży w innych miejscach, tu już trudniej byłoby mi znaleźć źródło. Kael uważasz, że państwo postępuje uczciwie dając zbyt duże podatki? przecież oni mogą nam zabrać jak chcą nawet 80% pencji i my nie mamy wpływu na to, czy my na prawdę musimy sie na wszystko godzić? Nie mówię żeby w ogóle nie płacić podatków bo one też są potrzebne, ale niektóre sa na prawdę absurdalne. Nawet za psa powinno sie płacić podatek, co prawda mały ale jednak, a ja sie pytam za co? dla mnie to głupota i nie rejestruje swojego psa.
Przeraża mnie to co jest w Polsce :-( , i przeraża mnie to że sa miejsca gdzie większość pracodawców przyjmuje TYLKO na staże żeby nie płacić pracownikom bo wtedy płaci za nich PUP. A bezrobocie rośnie. Społeczeństwo się starzeje, a młodzi wyjeżdżają. Dobra koniec mojego narzekania :P.

Cytuj:
Tak z ciekawosci zapytam ciebe : DLACZEGO warunkiem zawarcie slubu w KK w Polsce jest wpierw zawarcie ślubu w USC (oczywiscie poza ślubem "konkordatowym", gdy zawierane sa obydwa równoczesnie) i DLACZEGO aby zawrzeć slub koscielny w KK bez skutków prawnych potrzebna dyspensa, czyli "zwolnienie od obowiązujących przepisów prawa kościelnego w przypadkach szczególnych"?


Kozioł ja odpowiem, nie wiem, troszkę mnie to dziwi, bo religia to prywatna sprawa. Jest tyle wierzeń, jak ktoś w jakiejś mało znanej religii weźmie ślub to też się musi państwie tłumaczyć? Dla mnie to dziwne. Ale przekonałeś mnie, skoro jest dyspenza to katolicy albo z niej korzystają jeżeli jej udzielą albo powinni wziąść ślub konkordatowy. Tylko nadal mnie ciekawi dlaczego jak ktoś weźmie tylko ślub cywilny który wg Kościoła jest nieważny bo wtedy ludzie i tak grzeszą życiem bez ślubu, a jak ktoś weźmie najpierw kościelny to już cos nie tak że tylko to, skoro nawet bez cywilnego są małżeństwem wg Kościoła. Dla mnie to sprzeczne ale ok, niech będzie.
Co do autorki wątku to jak pogada z jakimś księdzem to będzie wiedziała na czym stoi i czy jej przypadek kwalifikuje sie pod dyspenzę.


Śr lut 20, 2013 2:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Inka_1 napisał(a):
Cytuj:
No wiec podatki za czasow Rzymu byly wiecej niz zlodziejskie. Wielu ludzi doprowadzaly do ruiny. Cos Pan Jezus o tym mowil, ze mozna nie placic?
Jezeli GN uwaza, ze istnieja dzis podatki, ktorych moze czlowiek wierzacy nie placic, to jest jakby w sprzecznosci z tym, co robil Pan Jezus. Szczegolnie ,ze dzis przynamniej teoretycznie kazdy moze wybrac taki rzad, ktory mu zapewni mniej podatkow. A jak sie nie wywiaze z obietnic, to nastepny za najdalej 4 lata. Za czasow Pana Jezusa takiej opcji nie bylo.

To nie wiem czemu ja słyszałam o tym, że za tamtych czasów podatkiem było tylko 10%pensji, albo mi sie coś pomyliło albo...
Myślę że Jezus tym co mówił o podatkach rodzielał państwo od Kościoła. GN to przecież pisamo gdzie treści są zgodne z nauczaniem Kościoła, a natknęłam się też na inne podobne arytkuły pisane przez księży w innych miejscach, tu już trudniej byłoby mi znaleźć źródło.


Cytuj:
Kael uważasz, że państwo postępuje uczciwie dając zbyt duże podatki? przecież oni mogą nam zabrać jak chcą nawet 80% pencji i my nie mamy wpływu na to, czy my na prawdę musimy sie na wszystko godzić? Nie mówię żeby w ogóle nie płacić podatków bo one też są potrzebne, ale niektóre sa na prawdę absurdalne. Nawet za psa powinno sie płacić podatek, co prawda mały ale jednak, a ja sie pytam za co? dla mnie to głupota i nie rejestruje swojego psa.

No, akurat podatek od psa to nie państwo, tylko samorząd (=zrzeszenie mieszkańców danego terenu). Jak mieszkańcy uchwalą sobie podatek od psa, to go mają; w jakiej wysokości - to też sobie ustalają i państwu nic do tego (najwyżej normuje górną granicę). Samorząd w Polsce jest konstytucyjnie niezależny od państwa.

Cytuj:
Przeraża mnie to co jest w Polsce :-( , i przeraża mnie to że sa miejsca gdzie większość pracodawców przyjmuje TYLKO na staże żeby nie płacić pracownikom bo wtedy płaci za nich PUP. A bezrobocie rośnie. Społeczeństwo się starzeje, a młodzi wyjeżdżają. Dobra koniec mojego narzekania :P.

Zatrzymanie zapłaty pracownikowi to w tradycji kościelnej jeden z "grzechów o pomstę do nieba wołających" - tak jak rozmyślne zabójstwo - ale cóż, kościelne kręgi bardziej ekscytuje życie seksualne kobiet i par jednopłciowych.... Efekt mamy jaki mamy.

Cytuj:
Tak z ciekawosci zapytam ciebe : DLACZEGO warunkiem zawarcie slubu w KK w Polsce jest wpierw zawarcie ślubu w USC (oczywiscie poza ślubem "konkordatowym", gdy zawierane sa obydwa równoczesnie) i DLACZEGO aby zawrzeć slub koscielny w KK bez skutków prawnych potrzebna dyspensa, czyli "zwolnienie od obowiązujących przepisów prawa kościelnego w przypadkach szczególnych"?


Cytuj:
Kozioł ja odpowiem, nie wiem, troszkę mnie to dziwi, bo religia to prywatna sprawa. Jest tyle wierzeń, jak ktoś w jakiejś mało znanej religii weźmie ślub to też się musi państwie tłumaczyć?

Być może religia to prywatna sprawa, być może nie; ale gdy chodzi o małżeństwo to jego istota - w odróżnieniu od związku nieformalnego czy innych form życia wspólnego - jest taka, ze jest on instytucją społeczną; to społeczność sankcjonuje małżeństwo, określa jego prawa i obowiązki. Inaczej nie jest to małżeństwo, a własnie związek nieformalny. "Małżeństwo bez skutków cywilnych" to pojęcie wewnętrznie sprzeczne, coś jak kwadratowe koło lub sucha woda. Jeżeli jakaś grupa religijna, kościół, społeczność błogosławi czy w inny sposób świętuje nieformalny związek to od dalej pozostaje nieformalnym związkiem.
Kiedy religia była spoiwem społeczności cywilnej wówczas i forma małżeństwa miała charakter religijny; od czasów gdy religia stała się sprawą wyznania wiary a relacje religii i kultury oparły się na wzajemnej autonomii - małżeństwo ma sankcję społeczności cywilnej, prawną lub na mocy obyczaju.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Śr lut 20, 2013 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 23, 2012 18:52
Posty: 278
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Cytuj:
Zatrzymanie zapłaty pracownikowi to w tradycji kościelnej jeden z "grzechów o pomstę do nieba wołających" -

Pracownicy na stażu dostają zapłatę ale nie od pracodawcy tylko od PUP. Dlatego jak staz się skończy to pracodawca woli wziąść kolejną osobe na staż, ma ciągle pracownika za darmo. I przez to nieliczni sa zatrudniani na stałe. A przecież nie da sie zyć ciągle ze stażu który trwa zazwyczaj 3 miesiące i jest raz na iles tam miesięcy albo lat. To jest legalne bo prawo jest tak skonstruowane ale okrutne dla ludzi, oczywiście oprócz pracodawców.

Mnie nadal ciekawi dlaczego przed ślubem kościelnym trzeba sie zarajesrtować w USC albo w ogóle wziąść cywilny przed tym, skoro mamy rodział panstwa od Kościoła. Ciekawe czy byłby tak samo jeżeli ktos brałby ślub w innym wyznaniu lub religii. Ale mi osobiście to nie przeszkadza bo mi zależy na i cywlinym i kościelnym ślubie.


Śr lut 20, 2013 17:05
Zobacz profil
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Inka_1 napisał(a):
Mnie nadal ciekawi dlaczego przed ślubem kościelnym trzeba sie zarajesrtować w USC albo w ogóle wziąść cywilny przed tym, skoro mamy rodział panstwa od Kościoła. Ciekawe czy byłby tak samo jeżeli ktos brałby ślub w innym wyznaniu lub religii. Ale mi osobiście to nie przeszkadza bo mi zależy na i cywlinym i kościelnym ślubie.


Bo mamy Konkordat. Dobrowolna umowe miedzy panstwem a Kosciolem katolickim

Przedtem bylo jak Piotr1 napisal: spolecznestwo swietowalo jeden slub, celebrowany kulturowo (slowo kultura pochodzi od kultu) publicznie. Potem "dzieki" Oswieceniu i postepujacej sekularyzacji wprowadzono sluby cywilne, przez co powstawaly sytuacje takie, ze osoby zwiazane slubem koscielnym uwazane prawnie za wolne, poslubialy zgodnie z prawem kogo innego, a "slubny koscielnie" malzonek okazywal sie niezamezny i bez praw.

Teraz mamy sytuacje pokojowego wspolistnienia obu podmiotow: Kosciola i panstwa. I naprawde musi to byc niesamowicie wazki powod, zeby te sytuacje zmieniac.


Śr lut 20, 2013 17:15

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Kael napisał(a):
Przedtem bylo jak Piotr1 napisal: spolecznestwo swietowalo jeden slub, celebrowany kulturowo (slowo kultura pochodzi od kultu)


Z ciekawości: skąd ten pomysł?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 20, 2013 17:29
Zobacz profil
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
W absolutnym skrocie: z wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura

Glebsze wyjasnienia tez mozna znalezc. Dla przypomnienia: kiedys nie sialo sie i nie zbieralo ot tak, jak dzis, tylko wszystko bylo polaczone z roznymi rytualami religijnymi. Kiedys po prostu kult byl niezbedna czescia zycia i dla kultu powstawaly roznego rodzaju przedmioty, obrzedy, rytualy, przepisy itp.

Nie mam pojecia, czy przed tysiacami lat w ogole byli ateisci?


Śr lut 20, 2013 18:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 23, 2012 18:52
Posty: 278
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Kael, skoro umowa to już rozumiem, w sumie to logiczne w przypadku ślubu konkordatowego, inaczej nie byłby możliwe żeby wszystko odbywało sie tylko w kościele.
Ale w przypadku innych wyznań czy religii to już sprawa wyglądałaby chyba inaczej.


Śr lut 20, 2013 18:44
Zobacz profil
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Ale jak inaczej?
Owszem, mozesz zawrzec sobie slub w dowolnym obrzadku przy swiadkach, tyle ze bez skutkow prawnych. Jezeli twoja wspolnota wyznaniowa uwaza, ze to ok, to nie masz problemow. Problemy zaczynaja sie, kiedy skutki prawne dla ciebie, jako malzonka bylyby pozytywne: wspolne opodatkowanie sie, rowne prawa w stosunku do wspolnych dzieci, no po prostu to, co reguluje prawo panstwowe. No i jezeli twoj wspolmalzonek uzna jednak, ze chce zawrzec zwiazek malzenski z kims innym, to wedlug prawa jak najbardziej moze a ciebie, jako prawnej konkubiny nic nie chroni.


Śr lut 20, 2013 19:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 23, 2012 18:52
Posty: 278
Post Re: Ślub TYLKO kościelny
Inaczej w sensie że nie było tej umowy między państwem a kościołem.

Cytuj:
No i jezeli twoj wspolmalzonek uzna jednak, ze chce zawrzec zwiazek malzenski z kims innym, to wedlug prawa jak najbardziej moze a ciebie, jako prawnej konkubiny nic nie chroni.

Akurat w związku cywilnym nie sztuka wziąć rozwód. Myślę, że ślub związany z religią jest tutaj bardziej wiążący, zwłaszcza dla nas katolików, jest na całe życie, i tu kwestie prawne nie mają znaczenia.


Śr lut 20, 2013 20:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL