Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 dodatkowa spowiedź 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 12, 2013 21:02
Posty: 1
Post dodatkowa spowiedź
Witam
Jakiś czas temu byłem u pierwszej spowiedzi przedślubnej -do ślubu(i drugiej spowiedzi przedślubnej) pozostało jeszcze 6 tygodni. nagrzeszyłem jednak a chciałbym iść teraz do Komunii Św.
Czy mogę iść do spowiedzi teraz? A możne te przedślubne spowiedzi wykluczają możliwość spowiedzi w "międzyczasie". Jeśli mogę iść to mam jakoś nadmieniać księdzu, że bylem w przedślubnej? Jeśli pójdę do drugiej spowiedzi przedślubnej mam powiedzieć że odbyłem dwie pierwsze?

pozdrawiam


Śr cze 12, 2013 21:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: dodatkowa spowiedź
Idź do spowiedzi. To nie będzie ta druga przedślubna.
Bo tamta ma być bezpośrednio przed ślubem.

Polecam życie w stanie łaski.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr cze 12, 2013 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 26, 2012 18:23
Posty: 131
Post Re: dodatkowa spowiedź
I to jest absurd.
Kiedyś spotkałem się z takim ogłoszeniem proboszcza: 26 października jest spowiedź przed bierzmowaniem. Nawet jeśli ktoś był wcześniej na spowiedzi musi przyjść i wyspowiadać się 26.
Z tych samych grzechów? To jest herezja. Doktryna Kościoła jasno mówi: grzechy wyznane i odpuszczone na spowiedzi są odpuszczone na zawsze. Nic się już z tym nie da zrobić.

Idź teraz. Potem możesz iść jeszcze raz. A jak nie będziesz miał grzechów to nie pójdziesz do spowiedzi tylko powiesz: Byłem u spowiedzi wtedy i mam czyste sumienie.


So cze 15, 2013 14:26
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: dodatkowa spowiedź
Myślę że trochę źle to rozumiesz Bruno. To raczej ułatwienie i usprawnienie, jeśli organizuje się specjalnie spowiedź dla osób które przystępują do sakramentu. Szczególnie że bierzmowani często zbierają podpisy po spowiedzi, więc łatwo to udowodnić proboszczowi i wystarczy zwyczajnie iść pogadać. Czemu od razu tak dużo niechęci?

Natomiast zgadzam się że nadmierne formalizowanie spowiedzi nie służy nikomu. Czasem wyznaczanie terminów jest istotne dla porządku, ale generalnie chodzi o to czy mam potrzebę, czy nie. Ostatecznie jeśli już mamy wątpliwości to czy nie lepiej iść do swojego księdza i spytać? Inna sprawa że takie pytania zdradzają wielką niewiedzę samych wiernych, choć w teorii skoro decydują się na ślub, powinni być w takich tematach w stopniu podstawowym obeznani.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So cze 15, 2013 14:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 26, 2012 18:23
Posty: 131
Post Re: dodatkowa spowiedź
Powinni być obeznani kiedy biorą ślub, chrzczą dziecko i tak dalej...

Ułaskawienie i usprawiedliwienie, jeśli organizuje się specjalnie spowiedź ...
A w innych wypadkach nie?

Mówię żeby szedł "pogadać". Czemu tyle niechęci? To dlatego, że wiele osób nie jest obeznanych nawet w stopniu podstawowym w to co wierzą.

Myślę, że rozumiem to dobrze. Spowiadam się raz z danych grzechów. Potem jestem w stanie łaski uświęcającej dopóki nie popełnię jakiegoś grzechu.

Oczywiście jestem zdania, że spowiadać należy się bardzo często z wszystkich grzechów. Jednak nie ma żadnego uzasadnienia spowiedź wtedy kiedy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, prawda?


So cze 15, 2013 16:27
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: dodatkowa spowiedź
Cytuj:
Jednak nie ma żadnego uzasadnienia spowiedź wtedy kiedy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, prawda?

no nieprawda ;)
bo jeżeli zdanie wcześniej sam piszesz, że "bardzo często z wszystkich grzechów" należy się spowiadać a potem, że nie ma uzasadnienia spowiedź kiedy jesteśmy w łasce uświęcającej to co w przypadku kiedy popełniasz grzechy lekkie, które nie zrywają stanu łaski? Tu wykazuję tylko nielogiczność wypowiedzi.

Natomiast co do pytania, które stawiasz - regularna, częsta spowiedź ma na celu coraz głębsze prowadzenie do Boga, coraz doskonalsze Mu się oddawanie. Więc jeżeli praktykujesz taką spowiedź to w końcu przejdziesz do etapu gdzie nie będziesz w życiu dokonywał wyborów między grzechem ciężkim a dobrem bo nie będziesz chciał przekraczać Bożego Prawa świadomie, natomiast natura ludzka zawsze będzie robić "psikusy" i będziesz popełniał grzechy lekkie... no i pytanie czy to moment w którym powinieneś przestać się spowiadać i czekać aż "nagrzeszysz ciężko"? ;) Nie. Bo już Ci nie zależy na tym by być "legalnie" czystym przed Bogiem, tylko dostrzegasz w tym sakramencie środek uświęcenia, który w każdym jego przyjęciu pomaga Ci zrobić krok w drodze do Boga.

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So cze 15, 2013 17:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 26, 2012 18:23
Posty: 131
Post Re: dodatkowa spowiedź
Pisałem o tym, że częsta spowiedź jest bardzo dobrym sposobem na udoskonalanie się. Macie racje.

Jednak pomimo tego, że ją macie pojawia się kilka pytań i wniosków.

Uważam, że spowiedź przed ślubem, bierzmowaniem, chrztem dziecka bardzo ułatwia przeżywanie sakramentu. Czasem jest niezbędna do jego przeżywania. Nie wolno jednak zapomnieć, że spowiedź też jest sakramentem który nie jest "dołączony w pakiecie do innego".

Częste spowiadanie się z grzechów lżejszych i wszystkich wątpliwości na dłuższa metę ma sens tylko wtedy kiedy mamy stałego spowiednika. Nie wiem czy Mateusz Go ma.

Mateusz wpada w pewne zagubienie. Ma odbyć dwie spowiedzi przedślubne. I teraz pojawia się dla Niego seria pytań: Czy pomiędzy nimi mogę przystąpić do spowiedzi? Jeśli przystąpię to czy muszę przystąpić jeszcze raz? Czy muszę mówić, że byłem na spowiedzi w międzyczasie?

Wybaczcie ale ja jestem najwidoczniej dziwny. Kiedy mam grzech i potrzebę do spowiedzi to nie czekam na pierwszy czwartek czy piątek miesiąca i idę do spowiedzi w najbliższą niedzielę żeby przystąpić do Komunii.
Nie wyobrażam sobie tego, że mam czekać 6 tygodni na spowiedź. To bez sensu.

Kolejne pytanie: Jeśli będę chciał być Chrzestnym i spowiedź dla mnie przeznaczona będzie w tą sobotę a ja wyspowiadam się w poprzednią niedzielę, to muszę przystąpić do spowiedzi jeszcze raz?

Kolejne pytanie: Czy to, że muszę przystąpić do spowiedzi jeszcze raz w sobotę to dlatego, że Bóg nie wybaczył mi grzechów w niedzielę dlatego, że przyszedłem w nieodpowiednim czasie?


So cze 15, 2013 18:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: dodatkowa spowiedź
BrunoEdward napisał(a):
Powinni być obeznani kiedy biorą ślub, chrzczą dziecko i tak dalej...

Jako chrześcijanie powinni mieć wiedzę zupełnie praktyczną. I to nie wysokich lotów, po prostu co to jest spowiedz i kiedy jest mi potrzebna. Ale to nie pretensja do nich. Bo powodem tej niewiedzy może być wiele czynników. Natomiast sprawa jest dla mnie prosta. Były nauki przedślubne, był tam ksiądz, można go zapytać, wyjaśnić. Niewiedza sama w sobie nie jest najgorsza, czy tylko zła, ale brak rozwoju i pytania.


Cytuj:
Oczywiście jestem zdania, że spowiadać należy się bardzo często z wszystkich grzechów. Jednak nie ma żadnego uzasadnienia spowiedź wtedy kiedy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej, prawda?

Oczywiście że prawda. Ja nie uważam się za eksperta. Taka spowiedz przed ślubem jest dla mnie jednak w pewnym sensie wyjątkową spowiedzią, taką która szykuje nas na coś ważnego. A może to nawet spowiedz z całego dotychczasowego życia i w tym momencie nie chodzi o jakieś grzeszki, ale o zamknięcie pewnego etapu w życiu. Nie wiem, ale nie podważam tego i nie uważam że stanowi to problem. Jeśli się gubimy, nie rozumiemy to mamy i prawo i obowiązek pytać duchownych. Przedstawiając sytuacje na forum, tak zdawkowo trudno oczekiwać odpowiedzi. Nie znamy tych ludzi, nie wiemy czemu w ogóle zadali takie pytanie, kto im to naopowiadał i ile w tym prawdy. Ostatecznie autor milczy. Nic nie pisze. Nie wiem jaki cel mają ludzie w zakładaniu tematów, w których potem milczą, pomimo że wyraźnie przydała by się ich obecność i odpowiedz na zadane kwestie. Nie nam oceniać czego komuś potrzeba.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So cze 15, 2013 23:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 26, 2012 18:23
Posty: 131
Post Re: dodatkowa spowiedź
No ba...

To jest tak: Najpierw człowiek boi się podejść do księdza i zapytać a potem rozpowiada, że księża nie robią kompletnie nic tylko biorą kasę.

Księża tylko czekają aż ktoś do nich przyjdzie.

W końcu według prawa kanonicznego proboszcz parafii nie może jej opuszczać bez zgody biskupa na dłużej niż tydzień po za wypadkiem urlopu. A wtedy ma załatwione "zastępstwo".
Te przepisy to nie widzimisię Watykanu ani pilnowanie majątku parafii. To ciągłe czekanie na parafianina który może przyjść z ewentualnymi problemami.


N cze 16, 2013 8:05
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL