Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 430 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 29  Następna strona
 Jak znieść celibat? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Jak znieść celibat?
a ja nie mam wyrobionego zdania na temat celibatu. Pamiętajmy że Jezus powołując apostołów wcale się tym nie kierował, i większość była żonatych. Zalecenie dobrowolnej bezżenności jest u św Pawła który sam był kawalerem, ale przecież nie przymusowe. Może to będzie zbyt daleka analogia ale przecież pracują wśród nas Szafarze, którzy też są niejako na świeczniku w parafii, może nie tak jak ksiądz, ale zawsze. Czy przeszkadza nam że są żonaci? Czy bardzo interesuje nas gdzie pracuje ich żona i czy dzieci są grzeczne:)? Bo mnie wogóle. Czasem mam taką myśl że zniesienie obowiązkowego celibatu (nie mówimy o zakonach, tylko o księzach diecezjalnych) mogłoby zwiększyć ilość powołań- napewno są chłopcy którzy gdzieś tam czują głos powołania ale przeraża ich dożywotni celibat- no i czasem patrząc na wielu znajomych księży, świetnych facetów, myślę o tym jak dobrymi ojcami i mężami mogliby być:)

_________________
Ania


Cz kwi 24, 2014 8:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak znieść celibat?
Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz kwi 24, 2014 8:48
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
Owszem, o TO tez.
Problem jest takze w relacjach prawnych. Na razie w Polsce ksieza zyja z datkow i ich "pensje" sa rozne w roznych parafiach. Gdyby mieli rodziny, Kosciol musialby stac sie oficjalnym pracodawca, z calym systemem ubezpieczen, okreslonymi zarobkami itp. Dopoki nie rozwiazal tego bez rodzin ksiezy, nie ma co liczyc, ze zgoda na malzenstwa ksiezy cos by polepszyla (czyli co?).
Raczej dodalaby nowe problemy.


Cz kwi 24, 2014 8:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak znieść celibat?
No a oficjalny pracodawca PONOSI PEWNE KOSZTY, czego Kościół kat. chce za wszelką cenę uniknąć. No bo przecież nie będzie mógł wówczas wspierać biednych, głodnych i potrzebujących...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz kwi 24, 2014 9:02
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
@Jajko, przede wszystkim Kosciol jest instytucja i jest wspolnota. Jezeli instytucja przewaza nad wspolnota, to, moim zdaniem, nie jest to, o co Panu Jezusowi chodzilo.
Insytucja powinna wspolnote wspomagac, ale nie powinna jej zastepowac.
"Godzien jest robotnik strawy swojej" moze skonczyc sie ... strajkami ksiezy, ktorzy uznaja, ze "naleza" im sie podwyzki. Za taki Kosciol, to ja dziekuje.


Cz kwi 24, 2014 9:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak znieść celibat?
Ja myślę, że Jezusowi ZDECYDOWANIE nie chodziło o taki Kościół jaki teraz mamy, zwłaszcza ten nasz, polski :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz kwi 24, 2014 21:29
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
O, prosz! Prorok na gorum. Z Panem Jezusem rozmawial.

To ja dodam, ze On i Jajko widzial 2000 lat temu i nad nim ubolewal. W Pismie sw o tym jest napisane.


Pt kwi 25, 2014 6:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak znieść celibat?
Prorok? Przecież ja nie przewiduję przyszłych wydarzeń, a jedynie porównuję słowa i życie Chrystusa do słów i życia wierchuszki poslkiego Kościoła kat.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt kwi 25, 2014 8:44
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
A ktore, konkretnie?


Pt kwi 25, 2014 8:48

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: Jak znieść celibat?
Przeciwnicy zniesienia celibatu na tym forum podają argumenty praktyczne: a bo parafianie będą za wiele wymagali od żony proboszcza, a bo konserwatyści będą pluli na takie małżeństwa, a bo niektórym duchownym protestanckim/grekokatolickim nie wyszło, a co z ubezpieczeniem itp.

Czy w ten sposób przyznajemy się że instytucja celibatu nie wypływa nijak z moralności czy z Pisma Świętego, nie jest powołaniem, a została wprowadzona tylko po to żeby uprościć życie kuriom?


So kwi 26, 2014 22:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Jak znieść celibat?
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
Przeciwnicy zniesienia celibatu na tym forum podają argumenty praktyczne: a bo parafianie będą za wiele wymagali od żony proboszcza, a bo konserwatyści będą pluli na takie małżeństwa, a bo niektórym duchownym protestanckim/grekokatolickim nie wyszło, a co z ubezpieczeniem itp.

Czy w ten sposób przyznajemy się że instytucja celibatu nie wypływa nijak z moralności czy z Pisma Świętego, nie jest powołaniem, a została wprowadzona tylko po to żeby uprościć życie kuriom?


Celibat nie ma zadnego odnosnika w Pismie Swietym, jest to wymysl Kosciola katolickiego taka jest prawda urzedowa tego Kosciola i ja trzeba akceptowac.
Efekty uboczne tej decyzji sa opisywane szczegolowo na calym swiecie szkoda tylko ze ofiarami sa cierpiace dzieci.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Śr kwi 30, 2014 9:08
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
Kolejny, ktory za pedofilie wini celibat.
Moze najpierw sie doucz, czy i jaki jest zwaizek miedzy bezzennoscia a pedofilia?
Najwiecej przypadkow pefodilii jest w "normalnych" rodzinach: wujkowie, dziadkowie, tatusiowie...

Ale komu ja to tlumacze?


Śr kwi 30, 2014 9:22
Post Re: Jak znieść celibat?
amadeus35 napisał(a):
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
Przeciwnicy zniesienia celibatu na tym forum podają argumenty praktyczne: a bo parafianie będą za wiele wymagali od żony proboszcza, a bo konserwatyści będą pluli na takie małżeństwa, a bo niektórym duchownym protestanckim/grekokatolickim nie wyszło, a co z ubezpieczeniem itp.

Czy w ten sposób przyznajemy się że instytucja celibatu nie wypływa nijak z moralności czy z Pisma Świętego, nie jest powołaniem, a została wprowadzona tylko po to żeby uprościć życie kuriom?


Celibat nie ma zadnego odnosnika w Pismie Swietym, jest to wymysl Kosciola katolickiego taka jest prawda urzedowa tego Kosciola i ja trzeba akceptowac.
Efekty uboczne tej decyzji sa opisywane szczegolowo na calym swiecie szkoda tylko ze ofiarami sa cierpiace dzieci.

tylko Pismo św, a jednak nie do końca go znasz - poczytaj zatem: (Mt 19,12n; 1 Kor 7,32).


Śr kwi 30, 2014 9:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Jak znieść celibat?
Jajko napisał(a):
Ja myślę, że Jezusowi ZDECYDOWANIE nie chodziło o taki Kościół jaki teraz mamy, zwłaszcza ten nasz, polski :D

poprostu to kocham. Takie uogólnienia. Tak jajko, a wszyscy ateiści to złodzieje i rozpustnicy, tak?
Jezusowi chodziło o jedno- o zbawienie ludzi. Kościół to ludzie, każdy z wierzących. Lepsi i gorsi, różni.
Jeśli mówimy o formalnościach to póki co nie ma podatku na Kościół więc faktycznie z wypłatą pensji księdza (inną niż szkolna) może być problem, bo skąd budżet na to? Może tu koledzy protestanci mieliby sugestie?
A ja przewrotnie myślę Jajko że.... może właśnie w tych czasach w rzeczywistości zlaicyzowanej Europy ten polski Kościoł z prężnym ruchem odnowy, z mnóstwem wspólnot, z wielkim udziałem w misjach jest tym czego chciał Jezus właśnie w tym miejscu i czasie? kto wie?

_________________
Ania


Śr kwi 30, 2014 12:08
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
kropeczka_ns napisał(a):
póki co nie ma podatku na Kościół więc faktycznie z wypłatą pensji księdza (inną niż szkolna) może być problem, bo skąd budżet na to?
Kobieto małej wiary! Czyżbyś nie ufała słowom Jezusa?

bijący po oczach, jednoznaczny sens słów Jezusa z ewangelii Mateusza:
Cytuj:
Przypatrzcie się ptakom niebios: które nie sieją, ani nie żniwują, ani nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebiański je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? [...]to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Dlatego nie troszczcie się, mówiąc: co będziemy jeść? albo co będziemy pić? albo w co się odziejemy? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.


Śr kwi 30, 2014 12:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 430 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 29  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL