Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 14:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 430 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 29  Następna strona
 Jak znieść celibat? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak znieść celibat?
Ja tam nie mialabym nic przeciw biskupowi z praktycznym doswiadczeniem wlasnego zycia rodzinnego, ale albo wierni nic by z takiego biskupa dzis (1 na ile set tysiecy?) nie mieli, albo jego rodzina.
Proboszcz na kilkaset-kilka tysiecy osob, to jeszcze.

Nie wiem, jakie zadania ma biskup u metodystow. Moze tylko reprezentacyjne, wiec dla rodziny to zadna roznica, czy jest pastorem, czy biskupem?

Za czasow sw Pawla, kiedy pisal to slynne zalecenie, biskup mial tylu wiernych, co dzis proboszcz katolicki. A bezzennych trzeba bylo wtedy chyba ze swieca szukac, choc sie zdazali.


Cz kwi 16, 2015 14:00
Post Re: Jak znieść celibat?
@Kael
Przecież proboszcz KRK także jest bezżenny, a w porównaniu z nim biskup KRK nie ma prawie kontaktu z wiernymi. Są takze kraje, gdzie całe biskupstwa maka tyle wiernych, co jedna parafia miejska w Polsce. Co ma do tego ma ilość wiernych?
Celibat wywodzi się z prostej linii z uwazania współżycia za coś złego. Synod w Elwirze (IVw) wręcz zakazywał współżycia duchownym pod karą usunięcia z duchowieństwa. Takie herezje dawno już przebrzmiały ale skutki pozostały w "tradycji".

p.s. Biskup u metodystów do bardzo zapracowany i bardzo źle opłacany duchowny.


Cz kwi 16, 2015 17:54
Post Re: Jak znieść celibat?
Kozioł napisał(a):
Celibat wywodzi się z prostej linii z uwazania współżycia za coś złego.

To ja mam prośbę o przedstawienie źródeł, które to potwierdzą, bo takie wywodzenie celibatu to dla mnie coś nowego.


Cz kwi 16, 2015 18:07
Post Re: Jak znieść celibat?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Celibat wywodzi się z prostej linii z uwazania współżycia za coś złego.

To ja mam prośbę o przedstawienie źródeł, które to potwierdzą, bo takie wywodzenie celibatu to dla mnie coś nowego.

Wpierw żydowski kapłan przed i w trakcie służby w świątyni nie mógł współzyć z żoną, potem to samo praktykowali kapłani chrześcijańscy. Dodaj do tego pogarde dla kobiet jako źródla grzechu (u nie jednego to znajdziesz), a zakończ na niechęci Grzegorza VII do kobiet. to sa ogolno znane fakty.
Bez tego nie byłoby pomysłu, nie byłoby szansy aby zmusić kapłanów do celibatu. Po wysłuchaniu wieści o przymusowym celibacie biskupi i księza francuscy obrzucili wysłannika papieża stołkami (biedak ledwo uszedł cały).


Cz kwi 16, 2015 18:30
Post Re: Jak znieść celibat?
Już w starożytności głoszono, że grzech pierworodny wiązał się z seksualnością Ewy. Natura ludzka jest skażona.

Celibat jest pochwalany i zalecany przez kanoniczne teksty Nowego Testamentu. Przez setki lat w Kościele życie rodzinne uważano za przeszkodę w doskonaleniu się, odciągające od Boga, a seks za "nieczysty", czyli grzeszny. Do dzisiaj obowiązuje dogmatyczne orzeczenie, iż stan celibatu oraz kapłaństwa są lepsze od małżeństwa.

Istnieje mnóstwo pism świętych teologów, którzy ukazują seksualność jako coś grzesznego. Nie wyssali sobie tego z palca, bo Jezus i święty Paweł w Nowym Testamencie również zalecają unikanie seksu. A nawet więcej:

Jezus zachwala bezżenność, dając za przykład tych, którzy sami się wykastrowali dla osiągnięcia królestwa Bożego:
Mt 19:10-12 napisał(a):
"Rzekli mu uczniowie jego: Jeśli taka jest sprawa męża z żoną, tedy nie jest dobrze żenić się. A on im rzekł: "Nie wszyscy pojmują tej rzeczy, ale tylko ci, którym to dano. Albowiem są rzezańcy (ευνουχοι), którzy się tak z żywota matki narodzili; są też rzezańcy, którzy od ludzi są urzezani; są też rzezańcy, którzy się sami urzezali dla Królestwa niebieskiego. Kto może pojąć, niechaj pojmuje!"
Paweł, sam stroniący od kobiet, również był pewien, że najlepiej nie tykać się nawet kobiety, nie zawierać małżeństwa. A jak się już zawarło, to najlepiej obywać się bez seksu.
Cytuj:
"Otóż dobrze jest dla mężczyzny, jeżeli nie żyje z kobietą. Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda kobieta swojego męża."
"Jeśli ktoś, bez jakiegokolwiek przymusu, w pełni panując nad swoją wolą, postanowił sobie mocno w sercu zachować nietkniętą swoją dziewicę, dobrze czyni. Tak więc dobrze czyni, kto poślubia swoją dziewicę, a jeszcze lepiej ten, kto jej nie poślubia. "
"Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci"

Zgodnie z tymi wskazówkami Kościół ogłosił:

Sobór Trydencki, kanon 10 napisał(a):
Jeśli ktoś twierdzi, że stan małżeński należy wyżej cenić niż stan dziewictwa lub celibatu i że nie jest lepiej i szczęśliwiej pozostawać w dziewictwie lub celibacie niż być związanym węzłem małżeńskim - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.


Co uroczyście podkreślił papież Pius XII:
Pius XII, Encyklika Sacra Virginitas (O Świętym Dziewictwie), 1954 napisał(a):
Z tych przeto względów słusznym jest twierdzenie - jak Kościół przepięknie naucza - że święte dziewictwo wzniosłością przewyższa małżeństwo.
[...]
dziewictwo, jakeśmy napisali, góruje nad małżeństwem
[...]
Nie możemy wstrzymać się przed ogromem uszczęśliwiającej radości na samą myśl o zastępach dziewic i apostołów, którzy od początku Kościoła po nasze czasy wstrzymują się od małżeństwa
[...]
Już Boski Zbawiciel obwieścił tę prawdę, powtórzoną przez Apostoła narodów; że dziewictwo i celibat niepomiernie wyżej stoją nad małżeństwo. Prawdę tę ustawicznie i jednomyślnie wyjaśniana przez Ojców i Doktorów Kościoła na św. Soborze Trydenckim uroczyście ogłoszono jako dogmat wiary. Również poprzednicy nasi, jak i my sami przy każdej okazji to wyjaśnialiśmy i usilnie wysławialiśmy. Skoro jednak w ostatnich czasach znaleźli się tacy, którzy tę naukę przekazaną przez Tradycję Kościoła zwalczają, narażając na niebezpieczeństwo i na szkodę wiernych, w poczuciu naszego obowiązku uważamy za słuszne w tej encyklice znowu ujawnić i napiętnować tego rodzaju błędy, które się nieraz przemyca pod barwnym pozorem prawdy.


Cz kwi 16, 2015 18:36
Post Re: Jak znieść celibat?
Strasznie pociąłeś biblię nożyczkami :evil: ale tak, to ten klimat.


Cz kwi 16, 2015 18:40
Post Re: Jak znieść celibat?
No nie:
- w raju ludzie otrzymali przed grzechem pierworodnym blogoslawienstwo: "badzcie plodni i rozmnazajcie sie"
- w przytoczonym cytacie Pana Jezusa nie ma nic o zaleceniu celibatu dla chrzescijan. Jest wyraznie : "kto pojmuje", czyli kto jest do tego powolany
-poza tym jest tez w Ewangeliach wyrazna pochwala malzenstwa, jako od poczatku, od Boga w raju, "jednego ciala"
- sw Pawel wyraznie zalecal nie powstrzymywac sie od wspolzycia w malzenstwie, chyba ze "dla modlitwy"
- dogmat jest o tym, ze malzenstwo Nie jest lepsze od celibatu. Dogmatu o tym, ze celibat JEST lepszy od malzenstwa ja tu nie widze.

A encyklika? No coz. Rozne byly. Raczej nie w randze dogmatow.


Cz kwi 16, 2015 18:54
Post Re: Jak znieść celibat?
Kozioł napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Celibat wywodzi się z prostej linii z uwazania współżycia za coś złego.

To ja mam prośbę o przedstawienie źródeł, które to potwierdzą, bo takie wywodzenie celibatu to dla mnie coś nowego.

Wpierw żydowski kapłan przed i w trakcie służby w świątyni nie mógł współzyć z żoną, potem to samo praktykowali kapłani chrześcijańscy. Dodaj do tego pogarde dla kobiet jako źródla grzechu (u nie jednego to znajdziesz), a zakończ na niechęci Grzegorza VII do kobiet. to sa ogolno znane fakty.
Bez tego nie byłoby pomysłu, nie byłoby szansy aby zmusić kapłanów do celibatu. Po wysłuchaniu wieści o przymusowym celibacie biskupi i księza francuscy obrzucili wysłannika papieża stołkami (biedak ledwo uszedł cały).

Ale ja prosiłem o źródło, a nie powtórkę z Twoich teorii.


Cz kwi 16, 2015 18:57
Post Re: Jak znieść celibat?
Kael napisał(a):
- dogmat jest o tym, ze malzenstwo Nie jest lepsze od celibatu. Dogmatu o tym, ze celibat JEST lepszy od malzenstwa ja tu nie widze.
To otwórz oczy:
Sobór Trydencki, kanon 10 napisał(a):
Jeśli ktoś twierdzi, że stan małżeński należy wyżej cenić niż stan dziewictwa lub celibatu i że nie jest lepiej i szczęśliwiej pozostawać w dziewictwie lub celibacie niż być związanym węzłem małżeńskim - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.
Przetłumaczyć na prostsze? Dziewictwo i celibat są lepsze od małżeństwa, a kto twierdzi inaczej, ten jest heretykiem. (Zarówno ci, którzy twierdzą, że małżeństwo jest lepsze, jak i ci, którzy twierdzą, że jest jednakowo dobre).


Cz kwi 16, 2015 19:34
Post Re: Jak znieść celibat?
Zapomnieliście jeszcze - Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy o sprawy Pana, o to by się przypodobać Panu. Ten zaś co wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, oto, jakby się przypodobać żonie. I doznaje rozterki (1 Kor 7, 32-34).


Cz kwi 16, 2015 20:19
Post Re: Jak znieść celibat?
@Yarpen
Źródła masz wokół siebie. Pracy doktorskiej nie będę tutaj pisał a juz na pewno nie bronił.
@Alus
Dziś nikt nie twierdzi, ze malzeństwo i sex sa Bogu nie miłe (no, prawie nikt) ale fakty sa takie, ze dziewictwo i wstrzemięźliwość ceniono wyżej (i do dzis wielu tak ceni). A co doktorzy Koscioła pisali o kobietach, to sama doskonale wiesz. Tyle razy o tym pisaliśmy...
Nie chce mi się powtarzać. Dobranoc.


Cz kwi 16, 2015 21:38
Post Re: Jak znieść celibat?
Kozioł napisał(a):
@Yarpen
Źródła masz wokół siebie.

Wobec tego poproszę o ich wskazanie.


Cz kwi 16, 2015 22:12

Dołączył(a): Pt mar 30, 2012 21:11
Posty: 127
Post Re: Jak znieść celibat?
Pan Kozioł raczy sobie pokpiwać z mojej relacji o problemach pastorskich rodzin w krajach niemieckojęzycznych, ale wolę zaufać wersji zdarzeń mojej znajomej, która poprzez sytuację rodzinną, wieloletnie zaangażowanie w różne wspólnotowo-parafialne inicjatywy i ciągły kontakt ze środowiskiem oraz studia na teologii ewangelickiej zetknęła się z wystarczająco dużą "próbą badawczą" by mogła rzetelnie ocenić jak jest. I proszę nie porównywać sytuacji w krajach niemieckojęzycznych gdzie protestantów jest znacznie więcej niż w Polsce z sytuacją w Polsce, gdzie protestanci to tak naprawdę diaspora i funkcjonowanie takich wspólnot wygląda inaczej. Raczej na podstawie relacji można wysnuć wnioski jakie problemy mogą powstać gdyby w katolicyzmie zniesiono celibat. W Polsce do tego jeszcze należy dodać kwestię utrzymania takich rodzin, bo opcja niemiecka póki co u nas nie będzie wprowadzona.


Pt kwi 17, 2015 6:22
Zobacz profil
Post Re: Jak znieść celibat?
W USA protestanci to takze diaspora (przykład córek pastorów jest z USA)?
Kwestia pieniędzy, to żaden problem. My mamy znacznie mniejszy majątek, znacznie mniej wiernych na duchownego. jak juz wspomniałem żony pastorów także pracują. W prawosławiu także problemów z tym nie mają. Także w KK w Kościołach Wschodnich problemów nie mają. Problem mają tylko łacinnicy.
A w Polsce ... w Polsce łatwiej będzie zmienić finansowanie duchownych, niż wprowadzić biblię ekumeniczną do liturgii.


Pt kwi 17, 2015 6:35
Post Re: Jak znieść celibat?
@akruk, owszem, przyznaje, dzieki reformie Lutra i Kalwina, niszczacej zycie zakonne, zostal sformulowany taki dogmat. W tym sensie celibat jest lepszy od malzenstwa, jako ze w niebie tez bedziemy celibatariuszami. Czyli zyjacy (powolani do tego) w celibacie juz teraz "wybrali stan niebianski".

@Koziol, czy z tego wynika, ze u was na rodzine biskupa musi zapracowac jego zona, bo wierni maja to w nosie, jezeli mu tak malo placa?

Kwestia celibatu to nie jest kwestia finansow, co by sie protestantom i innym nie wydawalo. Gdybyscie zrozumieli czym celibat jest i jaki jest jego sens, to moze by wam sie cos zaswiecilo. Na razie widac jedno: wam to nie jest dane do pojecia...


Pt kwi 17, 2015 7:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 430 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 29  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL