Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 23:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Unieważnienie ślubu kościlnego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz wrz 05, 2013 12:49
Posty: 1
Post Unieważnienie ślubu kościlnego
Witam

Czy są szanse na unieważnienie ślubu kościelnego jeśli:
- nie było współżycia małżeńskiego po ślubie
- rodzice się nie znali a w protokole przedmałżeńskim zeznaliśmy że się znają
- ale było współżycie przed ślubem


Pozdrawiam


Cz wrz 05, 2013 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Unieważnienie ślubu kościlnego
Oczywiście chodzi o stwierdzenie nieważności, bo to wielka różnica w stosunku do unieważnienia. Nie znam się dobrze ale to się chyba kwalifikuje do Wad formy zawarcia małżeństwa, czyli w sferze formalności jest już powód. Zapewne znawcy rozpatrzą to dokładniej niż ja.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz wrz 05, 2013 13:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 04, 2013 21:36
Posty: 62
Post Re: Unieważnienie ślubu kościlnego
Jest taka formuła wypowiadana przez kapłana: Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela.

Pytanie brzmi: Co rzeczywiście złącza Bóg?
W moim rozumieniu; złącza DUSZE. Zostaje zawarte Sacrum Dusz, gdy Dusze tego pragną, bo mają Miłość.
Miłość pochodzi od Boga. Miłość Idealna to Duch Św.

Czy więc, rzeczywiście złączone Dusze będą kiedykolwiek chciały być rozdzielone? Czy to same z siebie, czy przez kogoś; jeżeli szczerze pragnęły tego połączenia przed ołtarzem? Jeżeli otrzymały prawdziwą Miłość od Boga?

Mnie się zdaje, że wiele małżeństw zawieranych jest z jakichś innych przyczyn. Z naszego jakiegoś chciejstwa, jakichś ludzkich pragnień i dążeń; co to po fakcie rodzą nie dzieci jako owoc Miłości, tylko problemy.

Nie rozumiemy chyba zbyt dobrze ani naszego Boga, ani naszej wiary.


Cz wrz 05, 2013 14:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Unieważnienie ślubu kościlnego
WIST napisał(a):
Oczywiście chodzi o stwierdzenie nieważności, bo to wielka różnica w stosunku do unieważnienia. Nie znam się dobrze ale to się chyba kwalifikuje do Wad formy zawarcia małżeństwa, czyli w sferze formalności jest już powód. Zapewne znawcy rozpatrzą to dokładniej niż ja.


Z tego co pisze użytkownik/czka elektron, to jest to akurat ten jeden powód, gdy ważne sakramentalne małżeństwo może być przez Waszego biskupa Rzymu rozwiązane. Chodzi o brak współżycia po ślubie (przed ślubem nie ma znaczenia). Proces kanoniczny toczy się jednak na forum zewnętrznym, i tu trzeba udowodnić brak współżycia. Rzymskokatolickie prawo kanoniczne przyjmuje w tym wypadku domniemanie dopełnienia małżeństwa, jeśli po ślubie miało miejsce wspólne zamieszkanie. Trzeba więc wówczas udowodnić w sposób pewny czegoś przeciwnego. Domniemania nie ma, gdy po slubie nie doszło do wspólnego zamieszkania.
Ponieważ proces (w trybie administracyjnym lub sądowym, jeżeli jest również dołączona prośba o uznanie małżeństwa za nieważne, wówczas tylko w trybie sądowym) prowadzony jest w trybie o udzielenie dyspensy, dlatego oprócz udowodnienia faktu braku współżycia po ślubie, niezbędne jest wykazanie istnienia słusznej przyczyny. Słuszna przyczyna to taka, której waga jest proporcjonalna do ważności prawa od którego wnosi się o dyspensę.
Wniosek o udzielenie dyspensy wnosi się do biskupa miejsca zamieszkania stałego lub tymczasowego (w znaczeniu kanonicznym, nie cywilnym) lub miesięcznego pobytu. Mogą wnieść obydwoje małżonkowie lub tylko jedno z nich, nawet przy sprzeciwie drugiego. Biskup ocenia słuszność przyczyny i przedstawiony stan faktyczny i nadaje bieg sprawie, lub odrzuca wniosek, na odrzucenie przysługuje prawo rekursu (odwołania) do Stolicy Apostolskiej.

Natomiast z faktu zeznania nieprawdy w protokole odnośnie znajomości rodziców nie widzę podstawy do wywiedzenia nieważności małżeństwa. Takim powodem mogłoby być zatajenie tego faktu przed drugą stroną, i pod warunkiem, że znajomość rodziców byłaby istotnym powodem zawarcia małżeństwa (to znaczy można dowieść, że druga strona nigdy nie zawarłaby małżeństwa z osoba, której rodzice nie znają się z jej własnymi rodzicami). Została fałszywie przekonana, że się znają i dlatego zgodziła się na małżeństwo. Po ślubie okazało się, że rodzice jednak się nie znają. Trochę to skomplikowane.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz wrz 05, 2013 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 08, 2013 10:54
Posty: 31
Post Re: Unieważnienie ślubu kościlnego
Polecam porozmawiać z jakimś księdzem np. podczas spowiedzi.


N wrz 08, 2013 15:01
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL