Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 2:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Degradacja w hierarchii kościelnej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 25, 2013 17:25
Posty: 5
Post Degradacja w hierarchii kościelnej
Witam serdecznie ! W związku z doniesieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez abpa Wesołowskiego zainteresował mnie temat czy jest możliwa degradacja ze stanowiska arcybiskupa w tym przypadku, lub też innych czy np. można odebrać godność kardynała, prałata itp. A także mam pytanie czy były już przypadki degradacji w kościele?


Śr wrz 25, 2013 17:30
Zobacz profil
Post Re: Degradacja w hierarchii kościelnej
JP2 : Abp Paetz'a przeniesiono na wszesniejszą emeryturę. Nadal udaje pokrzywdzonego.

B16: Tuż przed konklawe 2003 kardynał Keith O'Brien został zmuszony do odejścia na emeryturę i rezygnacji z udziału w konklawe z powodu ujawnienia molestowania księzy w latach 80-tych, oraz długoletniego związku homoseksualnego. Samo przeniesienie na emeryturę to kara dość symboliczna, miesiąc później sam by na emeryturę przeszedł z powodu wieku.

Franciszek: nowy papież, nowe porządki. Któż to wie jak zareaguje.


Śr wrz 25, 2013 18:34

Dołączył(a): Śr wrz 25, 2013 17:25
Posty: 5
Post Re: Degradacja w hierarchii kościelnej
Tak ale obojgu nie odebrano tytułu i posługują się odpowiednio tytułem arcybiskupa i kardynała. Chodzi mi o to czy można odebrać tytuł kardynała?


Śr wrz 25, 2013 19:03
Zobacz profil
Post Re: Degradacja w hierarchii kościelnej
Czy mozna wysłac do "cywila"?
Można. W 2009r zrobiono tak z abp Milingo. Choć "cywil" tak do końca nie jest: nadal obowiazuje go celibat i nadal moze rozgrzeszać (ale tylko w obliczu smierci rozgrzeszanego).


Śr wrz 25, 2013 19:31

Dołączył(a): Śr wrz 25, 2013 17:25
Posty: 5
Post Re: Degradacja w hierarchii kościelnej
A czy jest taka możliwość np. kardynałowi X - zostaje odebrana godność kardynalska, przywilej noszenia czerwonej sutanny i piuski, uczestniczenia w konklawe ale pozostaje zwykłym księdzem. Lub w przypadku abp Wesołowskiego, chodzi mi o to czy można odebrać mu tytuł arcybiskupa, nie wydalać go do cywila ale zniżyć jego tytuł do poziomu zwykłego księdza.


W przypadku kard. O'braina nie odebrano mu godności kardynała i nie zakazano mu uczestniczyć w konklawe, on sam podjął taką decyzję.


Śr wrz 25, 2013 23:13
Zobacz profil
Post Re: Degradacja w hierarchii kościelnej
schymko napisał(a):
A czy jest taka możliwość np. kardynałowi X - zostaje odebrana godność kardynalska, przywilej noszenia czerwonej sutanny i piuski, uczestniczenia w konklawe ale pozostaje zwykłym księdzem.
Skoro można przenieść do "cywila" biskupa, to czemu nie kardynała? To w końcu tylko funkcja i nie zawsze wiązała się ze święceniami. Dziś teoretycznie kardynałem może zostać ksiądz i nie musi zostać biskupem.
Pewnie jest w prawie kanonicznym jakiś ustęp o tym. Gdy wyszperasz, to podziel się informacjami.
schymko napisał(a):
Lub w przypadku abp Wesołowskiego, chodzi mi o to czy można odebrać mu tytuł arcybiskupa, nie wydalać go do cywila ale zniżyć jego tytuł do poziomu zwykłego księdza.
O ile wiem, to w KRK to nie kwestia tytułu ale swięceń, a te sa niezbywalne. Biskup zostaje biskupem nawet po wyrzuceniu "do cywila". Traci po prostu wszystkie przywileje i prawa związane z funkcją biskupa, oraz możliwość jej sprawowania w KK.
schymko napisał(a):
W przypadku kard. O'braina nie odebrano mu godności kardynała i nie zakazano mu uczestniczyć w konklawe, on sam podjął taką decyzję.
Bardzo wątpię, czy podjął tą decyzję samodzielnie.


Cz wrz 26, 2013 7:23
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Degradacja w hierarchii kościelnej
Nie można pozbawić nikogo święceń. Czyli jeśli ktoś jest biskupem to biskupem zawsze pozostanie. Natomiast można zakazać mu sprawować czynności wynikających ze święceń. Przeniesienie do stanu świeckiego to odebranie prawa do wykonywania czynności związanych wynikających ze święceń, ale nie cofnięcie sakramentu święceń, gdyż ten wyciska niezatarte piętno (tak jak chrzest, bierzmowanie).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz wrz 26, 2013 7:36
Zobacz profil
Post Re: Degradacja w hierarchii kościelnej
Kan. 290 - Święcenia raz ważnie przyjęte nigdy nie tracą ważności. Jednakże duchowny traci stan duchowny:

1° przez wyrok sądowy lub dekret administracyjny, stwierdzający nieważność święceń;
2° przez karę wydalenia nałożoną zgodnie z przepisami prawa;
3° przez reskrypt Stolicy Apostolskiej, którego to reskryptu Stolica Apostolska udziela diakonom tylko z poważnych przyczyn, a prezbiterom z najpoważniejszych.

Kan. 291 - Oprócz wypadków, o których w kan. 290, n. 1, utrata stanu duchownego nie niesie z sobą dyspensy od obowiązku celibatu, która udzielana jest tylko przez Biskupa Rzymskiego.

Kan. 292 - Duchowny, który utracił stan duchowny zgodnie z przepisami prawa, traci z nim uprawnienia właściwe stanowi duchownemu, jak również nie podlega żadnym obowiązkom stanu duchownego, z zachowaniem przepisu kan. 291, ma zakaz wykonywania władzy święceń, z zachowaniem przepisu kan. 976, tym samym zostaje pozbawiony wszystkich urzędów, zadań i wszelkiej władzy delegowanej.

Kan. 293 - Duchowny, który utracił stan duchowny, nie może ponownie być włączony do duchowieństwa, chyba że przez reskrypt Stolicy Apostolskiej.

Można go też wypchnąć na wcześniejszą emeryturę, co wiaze się z duzymi ograniczeniami wynikającymi z samego tego faktu lub narzuconymi dodatkowo (patrz Paetz).


Cz wrz 26, 2013 7:38

Dołączył(a): Śr wrz 25, 2013 17:25
Posty: 5
Post Re: Degradacja w hierarchii kościelnej
Dzięki za informacje. Ja znalazłem jeszcze coś takiego, że tylko dwóch kardynałów w historii pozbawiono godności kardynalskiej byli to Raffaele Sansoni Riario i Louis Billot.


Cz wrz 26, 2013 8:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL