Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Centrum chrześcijaństwa 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Centrum chrześcijaństwa
Dzień dobry

Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam nadziej, że nie ostatni.

Nurtuje mnie pewne pytanie. Na kilka miesięcy temu do pobliskiego kościoła przyjechał mnich (Benedyktyn albo Dominikanin - nie pamiętam już) . Według jego kazania to człowiek jest w centrum chrześcijaństwa a nie Bóg. Lekko mnie to zaniepokoiło ponieważ, Katechizm Kościoła Katolickiego mówi że człowiek" stworzony przez Boga i dla Boga". A według słów tego mnicha nawet głęboko i szczerze wierzący człowiek nie jest godny miana prawdziwego chrześcijanina ponieważ skupia sie na Bogu a nie na człowieku.

Minęło trochę czasu a mi nadal to nie pasuje. Przecież jakaś hierarchia musi być, modląc sie do Boga uznaję przecież jego prawo miłości do ludzi i ich szanuję . Ale przecież nie możemy zmieniać podstaw wiary. Zrozumiałem to kazanie tak, że religia jest jak glina i można ją dowolnie kształtować żeby temu "człowiekowi" było dobrze a Bóg schodzi na drugi plan. Miłość do człowieka sama w sobie nie może przecież zasłaniać nam istoty naszej religii czyli Boga.

Albo ja coś źle pojmuję albo po Kościele Katolickim panoszą sie hipisi.


Śr paź 23, 2013 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
Może chodziło mu o to, że dobro można wyświadczyc tylko człowiekowi i to o zbawienie drugiego człowieka (obok własnego) powinien sie chrześcijanin troszczyc, jeśli chce cokolwiek z siebie dac, bo od Boga, który przecież wszystko ma, można tylko brac.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 23, 2013 10:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
Pierwsza rzecz to nie znamy tego kazania, a zatem możemy opierać się tylko na tym co Ty z niego zrozumiałeś. Nie widzę zatem możliwości, ani sensu oceny tego co tam usłyszałeś, ale jedynie sprostować jak sprawy się mają. Tak zupełnie spekulując, wydaje mi się że owy zakonnik chciał przekazać jakąś myśl dotyczącą roli samego człowieka. Oczywiście to Bóg jest tutaj najważniejszy. A zarazem tak bardzo się przejmuje swoimi dziećmi że skupia całą swoją nieskończoną i doskonałą istotę na nas. Chrześcijaństwo istnieje bo są wierni, którzy wyznają wiarę w Boga. Człowiek, a dokładniej grzech został zmazany, zostaliśmy odkupieni i mamy szansę na zbawienie. W tym sensie jesteśmy centrum, to nie dla drzew czy zwierząt ale dla nas to wszystko, Bóg nie potrzebuje się zbawiać. Być może zakonnik chciał zwrocić uwagę wiernych na to że Bóg to wszystko dla nich robi, a nie dla kogoś tam, gdzieś tam daleko.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr paź 23, 2013 10:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
JedenPost napisał(a):
Może chodziło mu o to, że dobro można wyświadczyc tylko człowiekowi i to o zbawienie drugiego człowieka (obok własnego) powinien sie chrześcijanin troszczyc, jeśli chce cokolwiek z siebie dac, bo od Boga, który przecież wszystko ma, można tylko brac.


Wszystko było by ok gdyby było tam coś o wyświadczaniu dobra ale było o "centrum chrześcijaństwa" i o przekonaniu kogoś w jaki sposób ma myśleć chrześcijanin.

Cytuj:
Pierwsza rzecz to nie znamy tego kazania, a zatem możemy opierać się tylko na tym co Ty z niego zrozumiałeś. Nie widzę zatem możliwości, ani sensu oceny tego co tam usłyszałeś,

Pewnie sobie to wszystko wymyśliłem... :?


Śr paź 23, 2013 11:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
Proponuję do przeczytania:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... is.html#m3

W jaki sposób z "Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła" wynika, że "człowiek jest drogą Kościoła".

I dla porządku: między stwierdzeniem, że intencją kaznodziei mogło być coś innego niż Ty zrozumiałeś i że nie sposób oceniać myśl kaznodziei znając tylko opis, nie całość tekstu a stwierdzeniem, że sobie to wymyśliłeś jest spora różnica. A Twoja odpowiedź świadczy dla mnie o chwilowym przeroście emocji nad rozumem.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr paź 23, 2013 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
Palatinus napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Może chodziło mu o to, że dobro można wyświadczyc tylko człowiekowi i to o zbawienie drugiego człowieka (obok własnego) powinien sie chrześcijanin troszczyc, jeśli chce cokolwiek z siebie dac, bo od Boga, który przecież wszystko ma, można tylko brac.


Wszystko było by ok gdyby było tam coś o wyświadczaniu dobra ale było o "centrum chrześcijaństwa" i o przekonaniu kogoś w jaki sposób ma myśleć chrześcijanin.


A gdyby ując to inaczej: co jest centrum uwagi Boga? Czy jedynego swego Syna nie dał na ofiare właśnie za ludzi? W samej nazwie chrześcijaństwa mamy chrzest, który jest przecież dla pożytku ludzkiego. Kościół też jest chyba ludziom, nie Bogu potrzebny.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 23, 2013 11:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Centrum chrześcijaństwa


Dziękuje przeczytam.

Cytuj:
W jaki sposób z "Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła" wynika, że "człowiek jest drogą Kościoła".
W jakiś sposób ? Właśnie To mnie ciekawi. Może po przeczytaniu coś się rozjaśni.

Cytuj:
I dla porządku: między stwierdzeniem, że intencją kaznodziei mogło być coś innego niż Ty zrozumiałeś i że nie sposób oceniać myśl kaznodziei znając tylko opis, nie całość tekstu a stwierdzeniem, że sobie to wymyśliłeś jest spora różnica.A Twoja odpowiedź świadczy dla mnie o chwilowym przeroście emocji nad rozumem.


Aktualnie mam przerost ciekawości nad pamięcią. Ale jestem ciekaw czy jak rozmawiacie o dawno przeczytanej książce to też przytaczacie fragmenty czy tylko wnioski z tej książki.... :?


Śr paź 23, 2013 11:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
JedenPost napisał(a):
Palatinus napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Może chodziło mu o to, że dobro można wyświadczyc tylko człowiekowi i to o zbawienie drugiego człowieka (obok własnego) powinien sie chrześcijanin troszczyc, jeśli chce cokolwiek z siebie dac, bo od Boga, który przecież wszystko ma, można tylko brac.


Wszystko było by ok gdyby było tam coś o wyświadczaniu dobra ale było o "centrum chrześcijaństwa" i o przekonaniu kogoś w jaki sposób ma myśleć chrześcijanin.


A gdyby ując to inaczej: co jest centrum uwagi Boga? Czy jedynego swego Syna nie dał na ofiare właśnie za ludzi? W samej nazwie chrześcijaństwa mamy chrzest, który jest przecież dla pożytku ludzkiego. Kościół też jest chyba ludziom, nie Bogu potrzebny.


To jest ciekawe :brawo: Tylko czy można postawić znak równości między "centrum uwagi Boga" a "Centrum chrześcijaństwa" . Musze sie nad tym zastanowić.

Dziękuj Bardzo. :-D


Śr paź 23, 2013 11:59
Zobacz profil
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
@JedenPost, a wcześniej także @Wist:
Wist napisał(a):
Być może zakonnik chciał zwrocić uwagę wiernych na to, że Bóg to wszystko dla nich robi, a nie dla kogoś tam, gdzieś tam daleko.

...najprawdopodniej "wstrzelili"się w intencję tego zakonnika.

Być może było tak, że zaskoczony nietypową konstatacją na chwilę umknąłeś myślami gdzieś obok i dlatego umknął Ci kontekst w jakim to zdanie padło :)
Nie ma wątpliwości, że Bóg wcielił się po to, by zbawić człowieka, zatem człowiek znalazł się jak gdyby w centrum tej misji Boga dla człowieka i w tym (i tylko tym) sensie centrum chrześcijaństwa stał się człowiek.


Śr paź 23, 2013 13:14

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
Nie daj sobie prania głowy robić w centrum chrześcijaństwa stoi Bóg. Cały plan zbawienia i co Bóg robi jest sposobem w jaki Bóg odkrywa siebie przed swoim stworzeniem.

Cytuj:
Piszę wam, dzieci, gdyż odpuszczone są wam grzechy dla imienia jego.

Cytuj:
o Jezusie Chrystusie, Panu naszym, (5) przez którego otrzymaliśmy łaskę i apostolstwo, abyśmy dla imienia jego przywiedli do posłuszeństwa wiary wszystkie narody,

Cytuj:
Wtedy Paweł odrzekł: Co czynicie, płacząc i rozdzierając serce moje? Ja przecież gotów jestem nie tylko dać się związać, lecz i umrzeć w Jerozolimie dla imienia Pana Jezusa.


Cytuj:
a uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio przygotował ku chwale, takimi naczyniami jesteśmy i my, których powołał, nie tylko z Żydów, ale i z pogan,

Cytuj:
i nas, którzy umarliśmy przez upadki, ożywił wraz z Chrystusem - łaską zbawieni jesteście - (6) i wraz z nim wzbudził, i wraz z nim posadził w okręgach niebieskich w Chrystusie Jezusie, (7) aby okazać w przyszłych wiekach nadzwyczajne bogactwo łaski swojej w dobroci wobec nas w Chrystusie Jezusie.


Cytuj:
Mnie, najmniejszemu ze wszystkich świętych, została okazana ta łaska, abym zwiastował poganom niezgłębione bogactwo Chrystusowe (9) i abym na światło wywiódł tajemny plan, ukryty od wieków w Bogu, który wszystko stworzył, (10) aby teraz nadziemskie władze i zwierzchności w okręgach niebieskich poznały przez Kościół różnorodną mądrość Bożą,



To, że Bóg nas zbawia z miłości do nas to jedna strona medalu ale jest jeszcze coś. Bóg cały plan zbawienie wykorzystuje do aby objawiać siebie całemu swojemu stworzeniu, nie tylko ludziom. Tak na prawdę chodzi o chwałę dla Boga i jego imię i on jest w centrum, nie człowiek. Człowiek stał się tym stworzeniem przez które Bóg się objawia, tu chodzi o Boga nie o ludzi. Co motywowało Boga do działania w starym testamencie?


Cytuj:
Dlatego tak powiedz domowi izraelskiemu: Tak mówi Wszechmocny Pan: Ja działam nie ze względu na was, domu izraelski, lecz ze względu na moje święte imię, które znieważyliście wśród ludów, do których przybyliście.

Cytuj:
Wtedy wpomnicie o swoim złym postępowaniu i o swoich czynach, które nie były dobre; i będziecie się brzydzić samych siebie z powodu swoich win i swoich obrzydliwości. (32) Nie ze względu na was Ja działam - mówi Wszechmocny Pan - niech to wam będzie wiadome. Wstydźcie się i rumieńcie się z powodu swojego postępowania, domu izraelski!


To nie jest tak, że Izrael był taki fajny i dobry, że Bóg postanowił się nimi zaopiekować. Jak sam Bóg mówi motywacją dla niego do działania jest jego święte imię. Podobnie jest teraz. Dlaczego Bóg zbawia ludzi? Bo tacy fajni jesteśmy? Bóg objawia swój charakter w ten sposób, pokazuje kim jest i jaki jest i on jest w centrum tego wszystkiego, a całe stworzenie jest dla jego chwały.


"Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. "

Chrześcijanin to osoba która powinna w pierwszej kolejności być przejęta troska o to aby Bóg był szanowany na tym świecie. Następnie jest to ktoś kto oczekuje królestwa Bożego, a jak oczekuje to i działa na rzecz tego królestwa. Czyli wykonuje to co dla Boga jest istotne i dla jego królestwa. Pragnieniem chrześcijanina powinno być także aby to co Bóg każe robić, ludzie wykonywali z takim samym zapałem i dokładnością jak ma to miejsce w niebie.

Także to jest całe nastawienie jakie powinniśmy mieś modląc się. Czyli Bóg w centrum, jego imię, plany, wola.


Śr paź 23, 2013 13:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
Palatinus napisał(a):
Pewnie sobie to wszystko wymyśliłem...

Nie twierdzę że wymyśliłeś, ale chyba byś nie chciał aby ktoś o Tobie wyrażał sądy, w oparciu o cudze opinie? Ludzie czasem czegoś nie rozumieją, czasem źle zrozumieją. Jakie mam podstawy wierzyć Tobie w całości? Nie uważam że kłamiesz, ale poza kłamstwem jest jeszcze szerokie spektrum moźliwości. Mądrzy ludzie przyjmują że o danej sprawie mówi się w gronie wszystkich zainteresowanych, a nie tylko z jednej strony, nie dając tej drugiej się wytłumaczyć. Tak postępują historycy gdy badają przeszłość, tak robi policja gdy szuka przestępcy. Masz pretensje do mnie że staram się być uczciwy?

Jedyne na co uczciwie można Ci odpowiedzieć to czy człowiek jest centrum chrześcijaństwa. Jak napisałem że moim zdaniem ma to sens, ale w kontekście wiary że Bóg zbawia człowieka. Bóg nie robi tego dla siebie, lecz dla nas. Powiedziałbym nawet że centrum dla człowieka jest Bóg, a centrum dla chrześcijaństwa jest człowiek. Ale to kwestia zrozumienia intencji, a nie nazewnictwa. Dlatego musisz precyzyjnie odczytywać to co ktoś pisze, a nie od razu obrażać się że ktoś Ci nie przyznaje pełnej racji. Ludzie piszą precyzyjnie. Jak piszę że spekuluję to spekuluję, a nie mam już pewność że było tak i tak.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr paź 23, 2013 13:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
Cytuj:
nie chciał aby ktoś o Tobie wyrażał sądy, w oparciu o cudze opinie?


Nie podałem tutaj żadnych danych oprócz tego że działo to się w pewnej parafii katolickiej. Więc nie rozumiem kogo mam obrażać jak nie ma żadnych konkretnych informacji. Na dodatek rozmawiamy o czyjeś wyrażonej publicznie opinii a nie o osobie tego kaznodziei.



Cytuj:
Jakie mam podstawy wierzyć Tobie w całości?


Nie mam zamiaru się tłumaczyć że to co mówię jest prawdą, kłamstwem czy zniekształconą rzeczywistościom :twisted:

Cytuj:
Mądrzy ludzie przyjmują że o danej sprawie mówi się w gronie wszystkich zainteresowanych, a nie tylko z jednej strony, nie dając tej drugiej się wytłumaczyć. Tak postępują historycy gdy badają przeszłość, tak robi policja gdy szuka przestępcy. Masz pretensje do mnie że staram się być uczciwy?


WIST czy ty nie przesadzasz :?: Nie jesteśmy ani na wydziale historycznym ani na posterunku policji tylko na forum internetowym więc jak mam się dać wytłumaczyć drugiej osobie ?


Śr paź 23, 2013 14:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Centrum chrześcijaństwa
Być może nie rozumiesz o co mi chodzi, a być może jeszcze nie ten etap aby myśleć szerzej w takich sprawach. Jak uważasz, mam dobre intencje, jeśli i Ty masz to kiedyś może zrozumiesz. Myślenie jakie prezentuje jest powszechne wszędzie tam gdzie jest zdarzenie i są opinie, to nie jakiś mój wymysł.

To że w tej chwili nie da się sprowadzić tutaj owego zakonnika, co zresztą nie było moim cele, nie usprawiedliwia oceny tego co powiedział w oparciu o jedną subiektywną opinię. Te same mechanizmy rządzą i w tej dyskusji i w badaniu np historii. To przykład,który wskazuje jaką mamy na sobie odpowiedzialność. Jeśli nie chcesz zastosować tych mechanizmów, to ok, ale odbierasz w tym momencie sam sobie prawo do rzeczowej dyskusji. A mnie nie zależy aby w tym dalej uczestniczyć. Chciałeś opinii i ją otrzymałeś. Nie chcesz niczego się nauczyć to nie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr paź 23, 2013 15:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL