Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Post piatkowy - kolejny problem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
a co z moim pytaniem.. ?


Pt sty 03, 2014 17:23
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
sigmasigma napisał(a):
a co z moim pytaniem.. ?



Rób tak jak dyktuje Ci sumienie.


Pt sty 03, 2014 17:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Już raz na to pytanie odpowiedziałem:
A jeśli chodzi o niejedzenie mięsa w piątki, to zakaz ten nadal obowiązuje każdego katolika (niezależnie gdzie się znajduje i pod warunkiem, że mięso je z własnej, nieprzymuszonej woli).

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 03, 2014 18:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Post to wyrzeczenie się czegokolwiek -nie koniecznie mięsa. Jeśli ktoś woli słodycze od mięsa i w piątek nie będzie ich jadł a mięso tak to myślę, że będzie to lepszy post niż gdyby odpuścił sobie kawalek szynki.. Chodzi o wyrzeczenie, pokutę i ofiarę.
To chyba chodzi o sam czyn a nie żywność, której nie zjesz.
A co z jaroszami np.? Oni poszczą sały czas? Czy mają mieć innego typu post?


Pt sty 03, 2014 19:59
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Yarpen_Zirgin napisał(a):
sigmasigma napisał(a):
Wiem, ze w Polsce obowiązuje post piątkowy rozumiany jako niejedzenie potraw mięsnych, wiemy tez , ze w niektorych krajach katolickich taki post w piatki nie obowiazuje.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki obowiązuje każdego katolika w każdym kraju na świecie. Może być tak, że w jakimś państwie ludzie się bardziej pogubili i jej nie zachowują, ale to nie zmienia tego, że ona ich obowiązuje.

Taaak? To nie jest w gestii lokalnej Konferencji Episkopatu?
http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/p ... 3t2r2.html


Pt sty 03, 2014 20:28

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Rzecz w tym,że post piątkowy to nie tylko niejedzenie mięsa.


Pt sty 03, 2014 21:17
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Cytuj:
Post to wyrzeczenie się czegokolwiek -nie koniecznie mięsa. Jeśli ktoś woli słodycze od mięsa i w piątek nie będzie ich jadł a mięso tak to myślę, że będzie to lepszy post niż gdyby odpuścił sobie kawalek szynki.. Chodzi o wyrzeczenie, pokutę i ofiarę.

Niestety, "wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych", którą nakazuje Kościół chyba jest jasna. Widzisz tu miejsca na jakąś "chwalebną" samowole?

Jajko:
Nie mówie o braku wiary.
Ja jakbym z czegoś szydził, lekko mówiąc, i ogólnie miał to gdzieś, to nie miałbym chyba większych oporów powiedzieć: "nie, dziękuje". Przynajmniej dla własnego sumienia, żeby nie czuć się hipokrytą.
Ale rozumiem, że z teściową wolisz nie polemizowac... .


Pt sty 03, 2014 21:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
sharp7:
Ale co "nie dziękuję?". Miałbym nie iść do teściowej na imprezę rodzinną tylko dlatego że "mam gdzieś" jej modły i całą religijny wstęp do spotkania rodzinnego i wyżerki??? Bez sensu. Wystarczy chyba, że nie uczestniczę w modłach na początku wieczoru (ale nie przeszkadzam innym), a dalej, kiedy już religijny charakter spotkania mija biorę w nim pełen udział, nie sądzisz?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 03, 2014 21:52
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Czyli mam rozumieć, że podczas potencjalnego śpiewania kolęd odszedłbyś od stołu, tak...?

Problem w tym, że Wigilia Bożego Narodzenia to nie "impreza rodzinna", która dzieli się na część religijną i ateistyczną. Twoje podejście tego nie zmieni. Jej charakter od początku do końca jest religijny i musisz się z tym pogodzić. Samą wyżerke i impreze to można u cioci na imieninach uskuteczniać.


Pt sty 03, 2014 23:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
sharp7 napisał(a):
Samą wyżerke i impreze to można u cioci na imieninach uskuteczniać.


I dokładnie tak to traktuję! Podobnie jak znaczna część rodziny. Obserwowałem w tym roku; po wstępie religijnym składającym się z odczytania fragmentu świętej księgi i wyrecytowania jakiegoś specjalnego hasła z pamięci prowadzącego obrzęd, mniej niż połowa zebranych głośno wypowiedziała odzew i uczyniła rytualny znak krzyża. Potem było już normalnie, jak u cioci na imieninach, tylko że bezmięsnie...

Edit: było oczywiście tradycyjne składanie sobie życzeń świątecznych i dzielenie się opłatkiem - nie odmówiłem, rzecz jasna, bo dlaczego miałbym rodzinie dobrze nie życzyć??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 03, 2014 23:26
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
sharp7 napisał(a):
Cytuj:
Post to wyrzeczenie się czegokolwiek -nie koniecznie mięsa. Jeśli ktoś woli słodycze od mięsa i w piątek nie będzie ich jadł a mięso tak to myślę, że będzie to lepszy post niż gdyby odpuścił sobie kawalek szynki.. Chodzi o wyrzeczenie, pokutę i ofiarę.

Niestety, "wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych", którą nakazuje Kościół chyba jest jasna. Widzisz tu miejsca na jakąś "chwalebną" samowole?

Owszem. To w Polsce jest jasna. Niekoniecznie w kazdym innym kraju.

Z tym, ze faktycznie, raczej nie ma nakazu jedzenia ryb w piatek, ktore potrafia byc drozsze od miesa....


So sty 04, 2014 8:31

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Nadal uważam, że Bogu nie chodzi o niejedzenie mięsa w piątek. To jest nasze uproszczone myślenie. Bóg myśli głębiej.


So sty 04, 2014 8:58
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Owszem, Bog mysli glebiej. A wiesz jak?

Przeczytalas link do Kodeksu Prawa Kanonicznego? Wiesz, skad sie wzial pomysl postow i to w piatek? Wiesz czym jest jalmuzna postna? To nie mialo byc ZAMIAST postu, ale to mialy byc pieniadze zaoszczedzone dzieki postowi, ktorymi dzielono sie z potrzebujacymi.
Kiedys mieso bylo towarem drogim i luksusowym. Przynajmniej w piatek z niego rezygnowano. Jezeli czytalas np "Chlopow" Reymonta, to wiesz, ze 100 lat temu posty byly jeszcze surowsze i dluzsze. Np zadnego nabialu w calym Wielkim Poscie.
Dzis wiemy takze, ze miesa nie powinnismy jesc codziennie, ze wzgledu na zdrowie. To co za problem w piatek zrobic nalesniki?


So sty 04, 2014 9:04

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
żaden problem, ale jeśli dla mnie większym wyrzeczeniem jest odpuszczenie sobie np. słodyczy to czy nie lepiej? czy nie będzie to lepszy post? Chodzi mi o to, ę nie koniecznie musi być to mięso. To ma być coś z czego trudno nam zrezygnować. Inni nie lubią mięsa i wyrzeczenie się go w piątek nie będzie żadnym problemem a wręcz będzie im to na rękę. Mam nadzieję, że rozumiesz co mam na myśli.


So sty 04, 2014 9:13
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Cytuj:
Nadal uważam, że Bogu nie chodzi o niejedzenie mięsa w piątek. To jest nasze uproszczone myślenie. Bóg myśli głębiej.

Uważać oczywiście sobie możesz, ale na przemyśleniach poprzestań, bo nie one są tu wyznacznikiem tylko głos Kościoła i posłuszeństwo wobec niego.
W skrócie:
Spożywając świadomie i dobrowolnie mięso w piątek po prostu grzeszysz. Samowolna zamiana wstrzemięźliwości od mięsa na jakikolwiek inny produkt jest niedozwolone. Jeśli więcej trudności sprawia ci odmówienie sobie słodyczy to odmów sobie i tego, ale mięsa "wyeliminować" nie możesz.


So sty 04, 2014 9:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL