Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Post piatkowy - kolejny problem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Post piatkowy - kolejny problem
Wiem, ze w Polsce obowiązuje post piątkowy rozumiany jako niejedzenie potraw mięsnych, wiemy tez , ze w niektorych krajach katolickich taki post w piatki nie obowiazuje. Czy rzeczywiscie zjedzenie kawałka parówki, czy tez talerza zupy na wywarze miesnym w piatek jest grzechem ciezkim? (moze jest grzechem lekkim? a moze wcale nie jest grzechem?) Jak to jest? Bo jesli np jest grzechem ciezkim, to za nic nie moge pojac, jak jedzac mieso w polsce obrazam Pana Boga tak, ze przestaje byc w łasce uswiecajacej, natomiast jedzac kawalek parowki w jakims innym kraju - nie obrazam? Jakiej rangi jest to grzech (to przyslowiowe zjedzenie zupy gotowanej na wywarze miesnym?)


Pt sty 03, 2014 14:25
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
sigmasigma napisał(a):
Wiem, ze w Polsce obowiązuje post piątkowy rozumiany jako niejedzenie potraw mięsnych, wiemy tez , ze w niektorych krajach katolickich taki post w piatki nie obowiazuje.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki obowiązuje każdego katolika w każdym kraju na świecie. Może być tak, że w jakimś państwie ludzie się bardziej pogubili i jej nie zachowują, ale to nie zmienia tego, że ona ich obowiązuje.

Cytuj:
Czy rzeczywiscie zjedzenie kawałka parówki, czy tez talerza zupy na wywarze miesnym w piatek jest grzechem ciezkim?

Tak.

Cytuj:
Bo jesli np jest grzechem ciezkim, to za nic nie moge pojac, jak jedzac mieso w polsce obrazam Pana Boga tak, ze przestaje byc w łasce uswiecajacej, natomiast jedzac kawalek parowki w jakims innym kraju - nie obrazam?

Co do innych krajów to jak wyżej,


Pt sty 03, 2014 14:33

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
owszem, np we włoszech nie ma tradycji postu piątkowego rozumianego jako niejedzenie miesa.


Pt sty 03, 2014 14:47
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
To, że we Włoszech ludzie zapomnieli o tym obowiązku, nie zmienia niczego w fakcie, że ich tak samo obowiązuje. Jest on bowiem zapisany w Kodeksie Prawa Kanonicznego.


Pt sty 03, 2014 14:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
sigmasigma napisał(a):
Wiem, ze w Polsce obowiązuje post piątkowy rozumiany jako niejedzenie potraw mięsnych, wiemy tez , ze w niektorych krajach katolickich taki post w piatki nie obowiazuje. Czy rzeczywiscie zjedzenie kawałka parówki, czy tez talerza zupy na wywarze miesnym w piatek jest grzechem ciezkim? (moze jest grzechem lekkim? a moze wcale nie jest grzechem?) Jak to jest? Bo jesli np jest grzechem ciezkim, to za nic nie moge pojac, jak jedzac mieso w polsce obrazam Pana Boga tak, ze przestaje byc w łasce uswiecajacej, natomiast jedzac kawalek parowki w jakims innym kraju - nie obrazam? Jakiej rangi jest to grzech (to przyslowiowe zjedzenie zupy gotowanej na wywarze miesnym?)

W zupie na wywarze mięsnym jest więcej mięsa niż w niejednej parówce, co nie zmienia faktu, że zjedzenie parówki jest złamaniem postu, choć mięsa tam jak na lekarstwo.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt sty 03, 2014 14:54
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Cytuj:
W zupie na wywarze mięsnym jest więcej mięsa niż w niejednej parówce, co nie zmienia faktu, że zjedzenie parówki jest złamaniem postu, choć mięsa tam jak na lekarstwo.

Nie wiem jakie Ty jadasz parówki, ale w tych, które ja kupuję, jest 75% mięsa.


Pt sty 03, 2014 14:56

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Yarpen zirgin, czy to znaczy, ze włosi, którzy jedza mieso w piatek grzesza ciezko i nie powinni przystepowac do Komunii, bez czesniejszej spowiedzi?


Pt sty 03, 2014 15:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie wiem jakie Ty jadasz parówki, ale w tych, które ja kupuję, jest 75% mięsa.


Nie biorę takiego świństwa do ust. Ja kupuję takie, które mają 93% mięsa. Nie wiem czy powinienem podawać nazwę, żeby nie być posądzonym o kryptoreklamę (admiństwo tylko szuka pretekstu by mi dowalić :) )

A jeśli chodzi o niejedzenie mięsa w piątki, to zakaz ten nadal obowiązuje każdego katolika (niezależnie gdzie się znajduje i pod warunkiem, że mięso je z własnej, nieprzymuszonej woli), ale nie obowiązuje w Wigilię. Niestety nie dałem rady przekonać teściowej by zrobiła uszka z mięsem :(

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 03, 2014 15:43
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Obchodzisz Wigilie Bożego Narodzenia?
Bądź konsekwentny... .


Pt sty 03, 2014 15:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
A ja gdzieś pisałem, że obchodzę?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 03, 2014 15:53
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Ostatnie zdanie na to wskazuje.


Pt sty 03, 2014 15:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Czy będąc np. za granicą zaproszonym do kogoś na jego święto religijne, obchodzisz to święto wraz z gospodarzem w pełni znaczenia tego słowa?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 03, 2014 16:05
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Jajko napisał(a):
Czy będąc np. za granicą zaproszonym do kogoś na jego święto religijne, obchodzisz to święto wraz z gospodarzem w pełni znaczenia tego słowa?



Rozumiem , że wtedy nie łamie się Prawa Kanonicznego?


Pt sty 03, 2014 16:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Ja nie mam pojęcia. Ale jak Cię znajoma zaprosi na Święto Dziękczynienia czy Hanukę, to chyba niczego nie łamiesz, jeśli tylko tam będziesz.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt sty 03, 2014 16:44
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Jajko napisał(a):
Ja nie mam pojęcia. Ale jak Cię znajoma zaprosi na Święto Dziękczynienia czy Hanukę, to chyba niczego nie łamiesz, jeśli tylko tam będziesz.



Dlatego właśnie uważam, że prawa kanoniczne ustanowione przez ludzi - koligują grubo we współżyciu między ludźmi.


Pt sty 03, 2014 16:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL