Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 12:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Post piatkowy - kolejny problem 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
O, dzięki. Nie wiedziałem jak taka dyspensa działa. Dotyczy terenu. Ciekawe.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 30, 2014 19:04
Zobacz profil
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Biskup, "inteligentny" człowieku, rządzi na terenie swojej diecezji, a nie cudzych. Nie ma władzy udzielenia dyspensy w sąsiednich.


Cz maja 01, 2014 18:26
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
I to samowładztwo biskupów w diecezji skutkuje podobnymi nonsensami :(


Pt maja 02, 2014 8:15
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Jakimi nonsensami?


Pt maja 02, 2014 8:42
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Mieszkaniec lewobrzeznej Warszawy przebywajacy na majowce na prawym brzegu Wisly podlega pod ktorego biskupa?
Kiedys to bylo oczywiste: czlowiek rodzil sie, zyl i umieral w tej samej diecezji.

Ja wiem. ale niekoniecznie kazdy wierny wie, bo o takich "detalach" informacji trzeba samemu szukac. A kaplani zamiast poglebiac systematycznie wiedze i swiadomosc wiernych, zajmuja sie... nie wiem czym.


Pt maja 02, 2014 8:48
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Kael napisał(a):
Mieszkaniec lewobrzeznej Warszawy przebywajacy na majowce na prawym brzegu Wisly podlega pod ktorego biskupa?

Podlega pod biskupa diecezji, na terenie której się znajduje.

Cytuj:
Kiedys to bylo oczywiste: czlowiek rodzil sie, zyl i umieral w tej samej diecezji.

Kiedyś ludzie również podróżowali. Nic się nie zmieniło.

Cytuj:
Ja wiem. ale niekoniecznie kazdy wierny wie, bo o takich "detalach" informacji trzeba samemu szukac. A kaplani zamiast poglebiac systematycznie wiedze i swiadomosc wiernych, zajmuja sie... nie wiem czym.

Nie wiesz czym się zajmują księża, a masz pretensje o to, że nie pogłębiają wiedzy i świadomości wiernych? Może najpierw uzupełnij wiedzę, a dopiero potem się wypowiadaj.


Pt maja 02, 2014 8:58
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Niby jak mam uzupelnic wiedze o tym, jak ksieza uswiadamiaja wiernych? Jakis kurs moze? To zwyczajne obserwacje zycia parafialnego nie wystarcza? Doktorat z teorii mi jest potrzebny, zeby wiedziec, ze z normalnych kontaktow przecietnego parafianina z kaplanami glebokiej teologii, liturgiki czy znajomosci prawa kanonicznego nie wyniesiesz?

Uwazasz, ze oczywiste jest, ze przejechanie przez most na pol dnia zalatwia sprawe postu?? A ktory ksiadz ciebie tak dobrze wychowal?


Pt maja 02, 2014 9:37
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Kael napisał(a):
Niby jak mam uzupelnic wiedze o tym, jak ksieza uswiadamiaja wiernych? Jakis kurs moze? To zwyczajne obserwacje zycia parafialnego nie wystarcza? Doktorat z teorii mi jest potrzebny, zeby wiedziec, ze z normalnych kontaktow przecietnego parafianina z kaplanami glebokiej teologii, liturgiki czy znajomosci prawa kanonicznego nie wyniesiesz?

Sądzisz, że przeciętnemu parafianinowi, który ma wiedzę na poziomie szkoły średniej, można wykładać w czasie 15 minutowej homilii głęboką teologię, liturgikę albo prawo kanoniczne?

Nie da się. Nawet na studiach nigdy nie jest tak, że wykładowca wszystko powie studentowi na wykładach. Sporo pracy trzeba włożyć samemu, a nie czekać aż ktoś poda gotowe wiadomości na tacy. Ksiądz, niestety, może jedynie zasygnalizować pewne problemy, ale potem trzeba jednak sięgnąć po książki i wiedzę na dany temat pogłębić samodzielnie.

Cytuj:
Uwazasz, ze oczywiste jest, ze przejechanie przez most na pol dnia zalatwia sprawe postu?? A ktory ksiadz ciebie tak dobrze wychowal?

Żaden. Na skutek tego, że kilka razy zmieniałem diecezje i parafie, zainteresowałem się tematem i stąd wiem jak to wygląda.


Pt maja 02, 2014 9:57
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
To jak myslisz, co zrozumial z tej dyspensy przecietny wierny z wiedza na poziomie szkoły średniej, zamieszkujacy prawobrzezna Warszawe, ktory pojechal na majowke na Prage?


Faktem z KPK jest, ze twoja parafia a co za tym idzie diecezja, jest ta, w ktorej aktualnie przebywasz, a nie ta, gdzie mieszkasz, choc tam gdzie mieszkasz nalezysz do parafii (na codzien).

Dla mnie ma to sens dopiero wtedy, kiedy jestes w podrozy z okreslonym celem, a nie przejechales przez most (zeby zjesc kielbase). To traca o faryzeizm.
I o takie poglebianie wiedzy mi chodzi, zeby rozumiec sens postu, a nie lapac sie prawnych wykretow, zeby moc zjesc kielbase JESZCZE i w piatek.


Pt maja 02, 2014 10:04
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Kael napisał(a):
To jak myslisz, co zrozumial z tej dyspensy przecietny wierny z wiedza na poziomie szkoły średniej, zamieszkujacy prawobrzezna Warszawe, ktory pojechal na majowke na Prage?

Nie wiem, co pomyśli przeciętny wierny, bo od dawano już przekroczyłem ten poziom wiedzy i nie pamiętam jak to było.

Cytuj:
Dla mnie ma to sens dopiero wtedy, kiedy jestes w podrozy z okreslonym celem, a nie przejechales przez most (zeby zjesc kielbase). To traca o faryzeizm.

To już rzeczywiście jest faryzeizm. Jednak jak ktoś miał zaplanowaną na ten dzień wizytę u krewnych, to już nie ma mowy o faryzeizmie.

Cytuj:
I o takie poglebianie wiedzy mi chodzi, zeby rozumiec sens postu, a nie lapac sie prawnych wykretow, zeby moc zjesc kielbase JESZCZE i w piatek.

Zauważyłem, że ludzie, którzy nie rozumieją sensu postu, zawsze znajdą sobie wykręt, aby go zignorować. Albo po prostu nigdy go nie zachowują.


Pt maja 02, 2014 10:12
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jakimi nonsensami?

Ano takimi, że chcesz uniknąć grzechu przenieś się na drugą stronę Wisły.
Dobrze, że tyczy to jedynie postów w piątki, bo poniektórzy biskupi chętnie wyznaczaliby przykazania/zakazy wedle własnego uznania.


Pt maja 02, 2014 11:13
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Alus napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jakimi nonsensami?

Ano takimi, że chcesz uniknąć grzechu przenieś się na drugą stronę Wisły.

Jeżeli jedziesz tylko po to, aby uniknąć postu, to popełniasz grzech.
Cytuj:
Dobrze, że tyczy to jedynie postów w piątki, bo poniektórzy biskupi chętnie wyznaczaliby przykazania/zakazy wedle własnego uznania.

Skąd czerpiesz tę wiedzę? Jesteś telepatą i włamałeś się do ich myśli?


Pt maja 02, 2014 11:17
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Alus napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jakimi nonsensami?

Ano takimi, że chcesz uniknąć grzechu przenieś się na drugą stronę Wisły.

Jeżeli jedziesz tylko po to, aby uniknąć postu, to popełniasz grzech.[/quoye]
A jakiemu celowi służy podobny zamęt?
Cytuj:
Dobrze, że tyczy to jedynie postów w piątki, bo poniektórzy biskupi chętnie wyznaczaliby przykazania/zakazy wedle własnego uznania.

Skąd czerpiesz tę wiedzę? Jesteś telepatą i włamałeś się do ich myśli?

Wystarczy posłuchać co poniektórzy mówią, choćby wyznaczają komu wolno uczestniczyć w kanonizacji św Jana Pawła II :o


Pt maja 02, 2014 11:22
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Alus napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Skąd czerpiesz tę wiedzę? Jesteś telepatą i włamałeś się do ich myśli?

Wystarczy posłuchać co poniektórzy mówią, choćby wyznaczają komu wolno uczestniczyć w kanonizacji św Jana Pawła II :o

To ja mam prośbę: Wrzuć kilka takich wypowiedzi.


Pt maja 02, 2014 11:37
Post Re: Post piatkowy - kolejny problem
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Alus napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Skąd czerpiesz tę wiedzę? Jesteś telepatą i włamałeś się do ich myśli?

Wystarczy posłuchać co poniektórzy mówią, choćby wyznaczają komu wolno uczestniczyć w kanonizacji św Jana Pawła II :o

To ja mam prośbę: Wrzuć kilka takich wypowiedzi.

Proszę bardzo
http://fronda.pl/a/nawrocenie-premiera- ... 36809.html
Inne - osoby popierające aborcję nie powinny przystępować do Komunii.....taka ocena kliku biskupów B. Komorowskiego, za uznanie aktualnej ustawy aborcyjnej jak właściwy kompromis i żadnej wypowiedzi pod adresem śp L. Kaczyńskiego, który także wyznawał iż aktualna ustawa jest właściwym kompromisem.


Pt maja 02, 2014 13:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL