Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 05, 2014 18:36
Posty: 3
Post Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Witam serdecznie,

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże bo już nie wiem co robić. Opiszę sytuację. 5 lat temu wzięłam ślub cywilny z obcokrajowcem, niestety oszukał mnie i chciał tylko obywatelstwo, okazało się że z tym są problemy to uciekł i straciłam z nim jakikolwiek kontakt, więc 3 lata temu wystąpiłam o rozwód, który do dnia dzisiejszego się ciągnie i nie zapowiada się na szybkie zakończenie sprawy. W tym czasie zakochałam się i stworzyłam związek z innym mężczyzną, oboje jesteśmy bardzo religijni i chcielibyśmy zalegalizować nasz związek bo żyjemy w grzechu. Moje pytanie brzmi czy jest możliwość wzięcia samego ślubu kościelnego gdy ja jestem w trakcie rozwodu cywilnego? Bardzo proszę o pomoc.

Ninaa


N sty 05, 2014 18:40
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
No niestety, my nie jestesmy (w wiekszosci) specjalistami. Najprosciej zapytac proboszcza, z ktorym i tak musicie porozmawiac. A teraz czas koledy w Polsce, wiec tez bylaby okazja, zeby temat poruszyc.


N sty 05, 2014 18:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Podpowiadam uważne przeczytanie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jest tak cały rozdział o sakramencie małżeństwa. Jest mowa np w Kan. 1085, § 2. Chociaż pierwsze małżeństwo było nieważnie zawarte lub zostało rozwiązane z jakiejkolwiek przyczyny, nie wolno dlatego zawrzeć ponownego małżeństwa, dopóki nie stwierdzi się, zgodnie z prawem i w sposób pewny, nieważności lub rozwiązania pierwszego. Nie wiem czy dotyczy to również związków zawartych według prawa cywilnego, ale warto poczytać całość. No i jak napisała Kael, do proboszcza iść i tak będzie trzeba, lub skorzystać przy okazji kolędy z możliwości rozmowy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N sty 05, 2014 19:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 05, 2014 18:36
Posty: 3
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Chyba będę musiała. Nie chce się wierzyć ale polskie sądownictwo jest strasznie długie. W czerwcu 2011 r. złożyłam wniosek o rozwód a jak na razie do tej pory była tylko jedna rozprawa.


N sty 05, 2014 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Wcześniej myślałem że to kwestia nieuchwytności męża, ale widzę że jednak nie. Współczuję i to chyba domena zarówno sądów, jak i szpitali/przychodni.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N sty 05, 2014 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
tak jak napisali chyba nie masz wyjścia. Ślub kościelny niesie za sobą też skutki prawne, więc nie możesz go zawrzeć póki nie rozwiązane jest pierwsze, cywline małżeństwo.
Ale miałam u bliskiej mi osoby taki zaoczny rozwód. Jej ex mąż uciekł gdzieś za granicę, zostawił rodzinę i był nieuchwytny, nie odpowiadał na pisma, nie stawiał się. Sąd przyznał mu kuratora i rozwód dokonał się pod jego nieobecność. Nie trwało to aż tak długo, w sumie nie powiem ci, napewno kilka miesięcy (są pewne procedury poszukiwania go) ale jestem pewna że nie dwa lata!
Masz adwokata? Co on na to? Jestem pewna że można to przyspieszyć!

_________________
Ania


Pn sty 06, 2014 10:41
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
kropeczka_ns napisał(a):
tak jak napisali chyba nie masz wyjścia. Ślub kościelny niesie za sobą też skutki prawne, więc nie możesz go zawrzeć póki nie rozwiązane jest pierwsze, cywline małżeństwo.

Nie tak. Ślub kościelny może nieść ze sobą takie same skutki prawne jak ślub w USC, ale nie musi. Dlatego można teoretycznie zawrzeć małżeństwo w Kościele mając na "koncie" nierozwiązane małżeństwo zawarte w USC. Nie będzie ono po prostu miało żadnych skutków prawnych określonych przez prawo cywilne.


Pn sty 06, 2014 10:56
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Teoretycznie tak. Tyle, ze raczej w szczegolnych warunkach (np zagrozenie zycia, wojna itp), a nie wtedy, kiedy po prostu sady cywilne miela powoli. Koscielne zreszta tez....

No i fakt juz zycia w grzechu niczego w sprawei slubu koscielnego raczej nie przyspieszy.


Pn sty 06, 2014 12:17

Dołączył(a): N sty 05, 2014 18:36
Posty: 3
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
WIST napisał(a):
Wcześniej myślałem że to kwestia nieuchwytności męża, ale widzę że jednak nie. Współczuję i to chyba domena zarówno sądów, jak i szpitali/przychodni.



Dokładnie tak ponieważ mieszka on w Indiach sąd od roku czasu próbuje dostarczyć wezwanie na rozprawę, zaangażował w to również Ambasadę Polską niestety nic jak na razie to nie dało. W kwietniu może wyznaczą kuratora ale nic nie jest pewne.


Pn sty 06, 2014 14:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Rozumiem, współczuję tej sytuacji. Pozostaje oczekiwać. I w tym wszystkim szczęściem w nieszczęściu jest to że oboje nie macie udzielonego sakramentu, więc nie ma drogi bez odwrotu.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn sty 06, 2014 14:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
naciskaj, bo to już naparwdę długo, dwa lata minęły! Jak będziesz ich nachodzić i molestować może szybciej wyznaczą kuratora, wygląda na to że jego sprawa nie interesuje i się nie stawi.

_________________
Ania


Wt sty 07, 2014 9:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
WIST napisał(a):
Podpowiadam uważne przeczytanie Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jest tak cały rozdział o sakramencie małżeństwa. Jest mowa np w Kan. 1085, § 2. Chociaż pierwsze małżeństwo było nieważnie zawarte lub zostało rozwiązane z jakiejkolwiek przyczyny, nie wolno dlatego zawrzeć ponownego małżeństwa, dopóki nie stwierdzi się, zgodnie z prawem i w sposób pewny, nieważności lub rozwiązania pierwszego. Nie wiem czy dotyczy to również związków zawartych według prawa cywilnego, ale warto poczytać całość. No i jak napisała Kael, do proboszcza iść i tak będzie trzeba, lub skorzystać przy okazji kolędy z możliwości rozmowy.


Z tego co wiem - jeżeli małżeństwo cywilne zawarła osoba nieochrzszczona
a potem wstąpiła do Kościoła to takie małżeństwo uważa się za ważne.

Inaczej sprawa się ma gdy osoba ochrzczona żyła w związku cywilnym bez małżeństwa sakramentalnego - to znaczy, że żyla w grzechu i Kościół nie traktuje związku cywilnego jak małżeństwa.

Nie mam czasu tego sprawdzić by móc powiedzieć,
że tak jest a absolutną pewnością, ale uważam, że trzeba by szukać
w tym kierunku.

Być może w tej sytuacji będzie możliwe zawarcie ślubu
w Kościele bez czekania na rozwód, oczywiście w świetle
prawa państwowego nie będziecie wtedy małzonkami.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt sty 14, 2014 14:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Ślub cywilny nie jest małżeństwem kościelnym.

Problem jednak w tym, że, z tego co wiem, do zawarcia w Polsce ślubu wyłącznie kościelnego (tj. bez skutków cywilnych) wymagana jest zgoda biskupa. A nie można zawrzeć ślubu cywilnego, jeśli się pozostaje w małżeństwie cywilnym - jest to przestępstwo (art. 206 kk).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 14, 2014 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Moja ciotka dostala taką zgodę i wzięła ślub kościelny
bez skutków cywilnych

- w jej wypadku ze zgodą
nie było większych problemów

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt sty 14, 2014 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Ślub kościelny w trakcie rozwodu cywilnego
Chyba odkąd jest konkordat tak nie można, ale może się mylę...

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt sty 14, 2014 20:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL