Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Proboszcz - administrator czy duszpasterz? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Dzięki za łyk optymizmu.
Gdy priorytetem jest budowa Kościoła, a budowa kościoła skutkiem, wtedy znajduję właściwą hierarchię wartości.
Z pewnością trudniej budować Kościół, gdyż czyni się to przez 24 godziny na dobę.
Jako główną zasadę wychowawczą uznaję: verba docent exempla trahunt. Ale dotyczy to także budowniczych Kościoła.
Ale do budowy kościoła potrzeba nie tylko fachowców, potrzeba uczciwych i zaufanych. Najlepiej parafian zywotnie zainteresowanych powstającą budowlą. I posiadających zmysł organizacyjny.

A może już w seminariach wprowadzić podobny podział?


Pt sty 10, 2014 12:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Ja zgadzam się z waszymi opiniami o zwiększeniu roli świeckich w administrowaniu parafią, itp. Dobrze żeby znaleźli się ludzie którzy są gotowi swoją wiedzą i umiejętnościami trochę posłużyć w parafii. Mam taki bardzo pozytywny przykład, ale wiem że chyba nieczęsty:) kolega ze wspólnoty, który prowadzi firmę rachunkową i zna się dobrze na finansach i księgowości, nie będąc nawet w radzie, bardzo dużo bezinteresownie służy w parafii w kwestiach finansowych, księgowych itp. I o takie coś chodzi. Jeden zna się na budowlance i może nadzorować jakieś prace remontowe, inny na rachunkowości, jeszcze ktoś jest uzdolniony muzycznie itp.
Jeśli chodzi o proboszcza, w parafii mojego dzieciństwa pamiętam dwóch- duszpastersko bardzo tak sobie wspominam. Choć zwłaszcza ten pierwszy którego znałam wiele lat to uczciwy i skromny człowiek.
Teraz mam bardzo pozytywną odmianę. Proboszcz naszej parafii, będąc trochę zakręconym człowiekiem, w wiecznym pośpiechu, kiedy wchodzi na ambonę....... staje się sobą :) Ma doskonałe kazania. Mądre, przemyślane, zaplanowane. Zaskakuje wiedzą i inteligencją. Spowiedź o niego to też sama korzyść. Więc ja bym mu przyznała zdecydowanie więcej punktów za duszpasterstwo (choć nie mówię, organizacyjnie nie ma jakichś większych problemów chyba wydaje się)

_________________
Ania


N sty 12, 2014 10:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Głównym ciężarem tematu nie jest zwiększenie roli świeckich. Problemem, który mnie interesuje jest to, czy pełnienie dwóch funkcji nie odbija się negatywnie na wypełnianiu obowiązków? Czy proboszcz będący doskonałym organizatorem, może być równocześnie dobrym duszpasterzem> I odwrotnie. Czy nie jest tak, że ksiądz ma talen w jednym kierunku, a w drugim znacznie mniejszy? Czy decyzja o powólaniu na proboszcza jest podyktowana jego zdolnościmi gospodarczymi czy duszpasterskimi? Nie można dwóm panom służyć.


Pn sty 13, 2014 8:50
Zobacz profil
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Główna rola duchownego jest, jak sama nazwa skazuje, pomagać w sprawach duchowych. Reszta jest sprawą organizacji. w wielu Kościołach duchowny, główny prezbiter, proboszcz nie ma decydującego głosu albo wręcz ma niewiele do powiedzenia w sprawach gospodarczych. W strukturach KK proboszcz jest osoba prawna i on głównie reprezentuje parafię. W Polsce, gdzie KK w niewielkim stopniu (jeżeli nie w znikomym) korzysta z pomocy świeckich "dobry" proboszcz to, niestety, głównie dobry gospodarz : kościół zbuduje, odnowi, cmentarz czyściutki i ładną siatką/murem ogrodzony, pieniążki do kurii posyła. Skoro nie możemy rozmawiac o strukturach, czy formie wynagrodzenia księzy w Polsce, to aby widzieć mozliwości zmian mozemy rozmawiac tylko o do dostępnych narzędziach, a takim jest rada parafialna. Dlatego na ten tor dyskusja zeszła.


Pn sty 13, 2014 9:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Szkoda, że temat upadł. Miałem nadzieję, że bezpośredni zainteresowani, też się odezwą.


Śr sty 22, 2014 22:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Mój proboszcz to biznesmen, jednego dnia zarabia tyle co ja przez miesiąc.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 29, 2015 19:11
Zobacz profil
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Robek napisał(a):
Mój proboszcz to biznesmen, jednego dnia zarabia tyle co ja przez miesiąc.

Możesz nam zdradzić skąd to wiesz?


Pt maja 29, 2015 19:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Robek napisał(a):
Mój proboszcz to biznesmen, jednego dnia zarabia tyle co ja przez miesiąc.

Możesz nam zdradzić skąd to wiesz?

Wiadomo ile u nas jest w miesiącu ślubów, pogrzebów i innych takich, też są znane ceny, więc można wyliczyć ile średnio proboszcz dziennie zarabia.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 29, 2015 19:30
Zobacz profil
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
No to podaj te wartości. Nie zapomnij o podaniu ilu jest księży.


Pt maja 29, 2015 19:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
No to podaj te wartości. Nie zapomnij o podaniu ilu jest księży.

Trzy lata temu miałem pogrzeb, proboszcz powiedział że bierze 800, organista 200 grabarz 300, jakie ceny dzisiaj są to nie wiem, oprócz proboszcza jest jeszcze jeden młody ksiądz, ale co to ma do rzeczy to nie wiem? co Niedziela ksiądz czyta kto tam ile dał na kościół i z tych pieniędzy sie to wszystko utrzymuje, a to są dosyć spore pieniądze, zakład ceramiki nie wiedzieć czemu daje dosyć sporo kasy.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 29, 2015 20:43
Zobacz profil
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Po pierwsze: Nie napisałeś ile jest tych ślubów czy pogrzebów miesięcznie.
Po drugie: Ofiary za śluby, pogrzeby itd. idą do wspólnej puli i są dzielone pomiędzy proboszcza i wikarych.
Po trzecie: Ofiary na kościół są na kościół, a nie dla księży. Z tej kasy nic nie jest dla nich.


Pt maja 29, 2015 21:08

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Robek napisał(a):
Trzy lata temu miałem pogrzeb, proboszcz powiedział że bierze 800


Trzeba było nie płacić. Twój problem, dałeś z własnej woli.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So maja 30, 2015 6:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
Gdy brałem tzw. delegację (słub w innej parafii) i chciałem złożyć ofiarę, ksiądz powiedział, później. Na razie wam bardziej potrzebne są pieniądze. A jak będzieci mieli, to dajcie na tacę.
A potem, o zgrozo, inny ksiądz z tej samej parafii, odmówił przyjęcia ofiary, gdy chrzciłem syna.

Nie wszyscy księża są "numizmatykami".


N maja 31, 2015 17:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 02, 2010 9:32
Posty: 13
Post Re: Proboszcz - administrator czy duszpasterz?
W mojej parafii proboszcz ma do pomocy radę parafialna,która kazde zebrane pieniądze przelicza.Poza tym Rada Parafialna opiniuje proboszcza propozycje odnośnie prac kościelnych na terenie parafii.
Poza tym proboszcz zawsze jest w otoczeniu młodych księży,którzy w różny sposób są lub byli związani z parafią.
W sąsiedniej parafii jest proboszcz,kolega z Seminarium naszego,którego interesują "młode pulchne dupcie".Rada Parafialna jest po to,bo takie są wymogi.Żaden wikary nie może nawet godziny dłużej być na plebani ponad czas wyznaczony/a plebania ogromna/.Na niedzielnych mszach ławki świeca pustkami,nie mówiąc już o dniu powszednim.A w garażu stoją dwa VW,no i wyjazdy całonocne,często na karty.
Obaj są już po sześćdziesiątce.


Cz lip 02, 2015 21:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL