Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 1:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Ślub jednostronny 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Ślub jednostronny
Ślub jednostronny. Mnie obowiązuje. Do końca. Raz wypowiedziałem słowa. Choć myślałem coś innego i chiałem uciekać. Potem jednak pomyślałem, zrobiłeś to, więc się staraj. Krótko po urodzeniu dzieci żona całkowicie odmówiła seksu. Pierwsze 25 lat było trudno. Jednak zawsze stawiałem pytanie: Bóg jest ważniejszy czy moje pożądanie? Dobro dzieci ważniejsze czy zaspokojenie moich potrzeb?
Dziwczyno zadaj sobie pytanie: Kto ważniejszy BÓG czy narzeczony? Kto Cię nigdy nie zdradzi: Bóg, czy ktoś, kto już zdradził swą żonę (czy tylko ją?)?
Postaw na wadze. Tu idzie także o Twoje życie.
Dyskutanci, zmówcie "Zdrowaśkę" w intencji dobrego wyboru pytającej.


Wt sty 07, 2014 20:34
Zobacz profil
Post Re: Ślub jednostronny
Zdrowaśki odmawiac nie będę. Nie mam też zamiaru narzucać zainteresowanym swoich wizji, czy życzeń.
Mają w KRK pewne mozliwości i czy z nich skorzystaja, czy nie to ich sprawa. KRK ich nie potępi, gdy narzeczony wystąpi o stwierdzenie nieważności ślubu. To się zawiera w naukach KRK.


Wt sty 07, 2014 20:40

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ślub jednostronny
Poproszę o wyjaśnienie: czy w wypadku ślubu jednostronnego sakrament udzielany jest jednej stronie?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 14, 2014 9:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Ślub jednostronny
Kael napisał(a):
I juz chocby z tego powodu nie powinno sie go “udzielac“ :x


Jak to nie udzielać: skoro dwoje ludzi zgodnie stwierdza że" dobrowolnie i bez żadnego przymusu" zamierzają zawrzeć związek małżeński, chociaż doskonale zdają sobie sprawę z tego ,że skłamali, bo jest ciąża i przymus ze strony rodziny. My w Polsce zrobimy wszystko dla pozorów. Nakłanianie młodych do ślubu, "bo wstyd rodzinie" wcale nie należy do rzadkości. Czasem kapłanowi uda się ten przymuszony ślub wyperswadować. Znam sytuację gdzie do księdza przyszła matka z 16- letnia córką zgłosić ślub. Na szczęście do tego ślubu nie doszło. Ucieczka w ostatniej chwili sprzed ołtarza zdarza się tylko w filmach :dres:


Pn lip 14, 2014 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Ślub jednostronny
JedenPost napisał(a):
Poproszę o wyjaśnienie: czy w wypadku ślubu jednostronnego sakrament udzielany jest jednej stronie?


Skoro tyle było o rozwodach kościelnych, to ja o innym głupim nazewnictwie:

Nie ma czegoś takiego jak ślub jednostronny. Chyba, że chodzi może o śluby zakonne. Wtedy owszem. Małżeństwo jednak zawiera się we dwoje, nie tylko w Kościele katolickim, jak dotąd ani żadne wyznanie, ani żadne państwo czegoś takiego jak ślub jednostronny nie wymyśliło. Wprawdzie parę lat temu pani Chen Wei-yih z Tajwanu wzięła ślub sama ze sobą, ale to był tylko taki happening, bez znaczenia cywilnego.

W przypadku ślubu mieszanego, bo chyba o to ci chodzi, sakrament jest udzielany obu stronom, a ponieważ szafarzami sakramentu małżeństwa są sami małżonkowie, jest to taka ciekawa sytuacja, że niewierzący udziela sakramentu.


Wt lip 15, 2014 5:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Ślub jednostronny
mareta napisał(a):
Ucieczka w ostatniej chwili sprzed ołtarza zdarza się tylko w filmach


O ucieczce dosłownie sprzed ołtarza nie słyszałem, ale znam przypadek, gdy narzeczony nie przyszedł na swój ślub, bo mu się odechciało. Wbrew pozorom, scenariusze filmów są tworzone na podstawie rzeczywistości, a nie tylko zboczonej wyobraźni (najczęściej współgrają oba elementy).


Wt lip 15, 2014 5:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Ślub jednostronny
ogon__ napisał(a):
W przypadku ślubu mieszanego, bo chyba o to ci chodzi, sakrament jest udzielany obu stronom, a ponieważ szafarzami sakramentu małżeństwa są sami małżonkowie, jest to taka ciekawa sytuacja, że niewierzący udziela sakramentu.


Bardzo ciekawa, bo prawo kanoniczne mówi


Cytuj:
Kan. 842 -

§ 1. Nikt nie może być ważnie dopuszczony do innych sakramentów, dopóki nie przyjmie chrztu.


Zatem taki sakrament w wypadku ślubu mieszanego w szerszym znaczeniu jest chyba nieważny?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 15, 2014 7:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Ślub jednostronny
Subiektywnie stwierdzam, że każda przysięga jest jednostronna. Obowiązuje bowiem tylko składającego przysięgę. Jeśli Ty przysiągasz, to zaciągasz zobowiązania wobec Boga i człowieka. Jeśli niewierzacy ślubuje w Kościele, to on jedynie wie, do czego się zobowiązuje. Np. do 24-godzinnej miłości.

Uważam, że ten, kto raz złamał przysięgę, z łatwością uczyni to raz kolejny.

Jestem przekonany, że podejmując decyzję o rezygnacji z życia sakramentalnego, uroczyście oświadczasz, że jesteś niewierząca. Jeno szukasz eufemizmów, którymi można by było gładko uzasadnić postępowanie. Odnoszę wrażenie, że dla Ciebie liczy się opinia znajomych i rodziny, a nie przekonania religijne.


Pt lip 18, 2014 11:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL