Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ślub jednostronny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 16:57
Posty: 2
Post Ślub jednostronny
Witam,

Mój narzeczony jest rozwodnikiem z dzieckiem (brał ślub kościelny). Jest niewierzący i niepraktykujący. Czy jest możliwość żebyśmy wzięli ślub kościelny jednostronny? Jeśli tak, to jakie wymogi formalne musimy spełnić. Czytałam, że jest możliwość wzięcia ślubu kościelnego z osobą niewierząca, ale co własnie w przypadku kiedy druga połówka wcześniej wzięła ślub kościelny, a później przestała wierzyć?


Wt sty 07, 2014 17:04
Zobacz profil
Post Re: Ślub jednostronny
Moze wypowie sie ktos ze znajomoscia prawa kanonicznego, ale dla mnie, dopoki nie wystapi on oficjalnie z Kosciola katolickiego, to dla Kosciola jest on katolikiem. A ze zawarl slub koscielny jako katolik to ten slub go dalej obowiazuje.
Jezeli ktos cos przyrzekal, swiadomie i dobrowolnie, to uwazasz, ze zmiana pogladow go od tego przyrzeczenia zwalnia?


Wt sty 07, 2014 17:11
Post Re: Ślub jednostronny
Twój narzeczony jest wg KK żonaty, więc slubu z nim w KK nie weźmiesz.
Jako ochrzczony w KK jest wg tego Kościoła członkiem do smierci i dłuzej.
Jedyne co on moze zrobic, to próbowac uzyskac orzeczenie o nieważności małzeństwa ("rozwód" koscielny) albo poczekać aż zostanie wg KK wdowcem (ex zona umrze; statystycznie ma marne szanse).


Wt sty 07, 2014 17:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ślub jednostronny
Napewno polecam lektórę co mówi prawo kanoniczne: http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t7.html

Najlepiej jest też pytać osoby kompetentne, bo i tak w końcu przyjdzie udać się do proboszcza, czy księdza. Osobiście coś wątpię, ale może się mylę. Twój narzeczony wierzy czy nie, zawarł ważny sakramentalny związek małżeński i nie da się tego przeskoczyć. Osobiście współczuje trochę skomplikowanej sytuacji. Obyśmy wszyscy jako Polacy szybko dojrzeli do brania pełnej odpowiedzialności za to co robimy. Bez obrazy, mnie osobiście szkoda czasu ludzi, poświęconego na coś w co nie wierzą, albo co nie było aż tak ważne, a jeszcze żeby wydawać na to pieniądze...

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt sty 07, 2014 17:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 16:57
Posty: 2
Post Re: Ślub jednostronny
Zastanawialiśmy się też nad rozwodem kościelnym z jego strony. Jako powód- ślub w młodym wieku, nacisk społeczny, niedojrzałość oraz zdrada małżonki. Jaki jest średni czas oczekiwanie na orzecznictwo ze strony Kościoła w przypadku wniosku o rozwód kościelny? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że każdy przypadek jest inny.


Wt sty 07, 2014 17:17
Zobacz profil
Post Re: Ślub jednostronny
Z tych powodów wchodzi w rachubę tylko nacisk społeczny i/lub niedojrzałość do zawarcia zwiazku.
Jezeli był nacisk rodziny (np. dziecko w drodze i co ludzie powiedzą) to juz jest przesłanka do uznania małżeństwa za niewaznego (brak dobrowolnosci). Ale byc moze przesłanek jest więcej.
Sa kancelarie prawne specjalizujące sie w prawie kanonicznym i w "rozwodach" kościelnych. Bez trudu znajdziesz takie w kazdym większym mieście. wujek google pomoże.


Wt sty 07, 2014 17:23
Post Re: Ślub jednostronny
Co by ludzie nie mowili, nie istnieje ROZWOD KOSCIELNY. Przynajmniej w Kosciele katolickim.


Wt sty 07, 2014 17:33
Post Re: Ślub jednostronny
Kael napisał(a):
Co by ludzie nie mowili, nie istnieje ROZWOD KOSCIELNY. Przynajmniej w Kosciele katolickim.

Kael, czytaj, a nie tylko patrz. Pisałem o stwierdzeniu nieważności, a słowo "rozwód" nie bez kozery jest w cudzysłowu. W tym samym, potocznym znaczeniu pisała Anna.


Wt sty 07, 2014 17:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ślub jednostronny
Anna85 napisał(a):
Zastanawialiśmy się też nad rozwodem kościelnym z jego strony. Jako powód- ślub w młodym wieku, nacisk społeczny, niedojrzałość oraz zdrada małżonki. Jaki jest średni czas oczekiwanie na orzecznictwo ze strony Kościoła w przypadku wniosku o rozwód kościelny? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że każdy przypadek jest inny.

Pytanie czy rak istotnie było że został wbrew swojej woli zmuszony do zawarcia ślubu. To kwestia również uczciwości. Stwierdzenie nieważności, nie rozwód kościelny, to kwestia nie wyszukiwania sobie powodów, ale tego co faktycznie miało miejsce. Co do kwestii długości niestety nie wiem.

Kozioł napisał(a):
Kael, czytaj, a nie tylko patrz. Pisałem o stwierdzeniu nieważności, a słowo "rozwód" nie bez kozery jest w cudzysłowu. W tym samym, potocznym znaczeniu pisała Anna.

Niestety, z tym rozwodem jest problem i nigdy nie wiesz kto jak co rozumie. Spokojnie można myśleć że chodzi istotnie o rozwód, o unieważnienie i podać dokładnie takie same powody. A tu nie chodzi tylko o nazewnictwo ale sam sens.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt sty 07, 2014 17:37
Zobacz profil
Post Re: Ślub jednostronny
WIST napisał(a):
Niestety, z tym rozwodem jest problem i nigdy nie wiesz kto jak co rozumie. Spokojnie można myśleć że chodzi istotnie o rozwód, o unieważnienie i podać dokładnie takie same powody. A tu nie chodzi tylko o nazewnictwo ale sam sens.
Teologicznie ma to w KK znaczenie, dla zwykłych ludzi praktyczne skutki sa jak przy rozwodach. Nie dziwię się więc, ze w społeczeństwie uzywane jest okreslenie "rozwód koscielny".


Wt sty 07, 2014 17:49
Post Re: Ślub jednostronny
I juz chocby z tego powodu nie powinno sie go “udzielac“ :x


Wt sty 07, 2014 17:52
Post Re: Ślub jednostronny
Kael napisał(a):
I juz chocby z tego powodu nie powinno sie go “udzielac“ :x

Bez względu na to, jak ludzie rozumieja, jezeli faktycznie zgoda nie była calkowicie dobrowolna, to małzeństwo wg KK jest nieważne. Chciałabyś sortowac ludzi, wybierac kto jest godzień uzyskac potwierdzenie tego faktu na pismie?


Wt sty 07, 2014 17:56
Post Re: Ślub jednostronny
A skad?! Mi sie tylko marzy, ze ludzie najpierw beda myslec, a potem przyrzekac cokolwiek. Ale to tylko marzenie.


Wt sty 07, 2014 18:00
Post Re: Ślub jednostronny
Kael napisał(a):
A skad?! Mi sie tylko marzy, ze ludzie najpierw beda myslec, a potem przyrzekac cokolwiek. Ale to tylko marzenie.

Ba!
Też chciałbym byc bez tych kilku wad i nadal tak niesłychanie skromny ;)


Wt sty 07, 2014 18:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Ślub jednostronny
Kozioł napisał(a):
Teologicznie ma to w KK znaczenie, dla zwykłych ludzi praktyczne skutki sa jak przy rozwodach. Nie dziwię się więc, ze w społeczeństwie używane jest określenie "rozwód kościelny".

Nie da się usprawiedliwić tak różnych błędów, tym że ludzie tak myślą i tak jest ok. Istotnie dla ludzi liczy się efekt, tylko że to stawia całą sprawę pod znakiem zapytania, bo chcą przyjąć katolicki sakrament nadal nie rozumiejąc katolickiej wiary. A same konsekwencje nie są w praktyce takie same. A to oznacza że wielu żyję w błędzie, nie pierwszym i nie ostatnim, a w skali globalnej mamy taki misz masz, bo co katolik to inne rozumienie spraw wiary. Nie wiem jak świadomość autorki, nie zaszkodzi napisać, a ktoś kto będzie to kiedyś czytał, też dowie się nowych, choć tak naprawdę starych rzeczy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt sty 07, 2014 18:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL