Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Wyznanie grzechów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 23, 2014 0:08
Posty: 41
Post Re: Wyznanie grzechów
Dobra, to załóżmy bardziej realna sytuację. Ktoś po dajmy roku dochodzi do wniosku że nie żałował za grzech ciężki, myślał że żałował i dajmy na to przystąpił 6 razy do Spowiedzi. Załóżmy że z jakiś powodów nie żałował i dzięki łasce Boga zrozumiał swój błąd.


Śr gru 03, 2014 18:46
Zobacz profil
Post Re: Wyznanie grzechów
Forum to nie konfesjonal. Masz taki problem, to zapytaj spowiednika.


Śr gru 03, 2014 18:59

Dołączył(a): Cz paź 23, 2014 0:08
Posty: 41
Post Re: Wyznanie grzechów
Na szczęście nie mam. Ale nie o to tu chodzi. Przecież właśnie to jest forum, służy ono do dyskusji, nie wiem czemu jak człowiek chce bardziej wejść w temat to do konfesjonału co jak już udowodniłem w pierwszym poście, ksiądz nie jest nieomylny że wie wszystko. Poza tym ten dział forum zwie się Prawo Kościelne a moje pytanie odnosi się tego.


Śr gru 03, 2014 20:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wyznanie grzechów
MichalLLL napisał(a):
Dobra, to załóżmy bardziej realna sytuację. Ktoś po dajmy roku dochodzi do wniosku że nie żałował za grzech ciężki, myślał że żałował i dajmy na to przystąpił 6 razy do Spowiedzi. Załóżmy że z jakiś powodów nie żałował i dzięki łasce Boga zrozumiał swój błąd.


Jeżeli "myślał, że żałował", to żałował. Jeżeli wyznał na spowiedzi, to ma odpuszczone. Proste?



To, co teraz ten hipotetyczny "ktoś" przeżywa, to nie jest żadna łaska Boga, ale podszepty Złego. Skrupulatyzm, jak mówił mi kiedyś jeden wspaniały ksiądz, to choroba duszy. Prowadzi wprost do wątpienia w Boże Miłosierdzie, w skuteczność Sakramentu pojednania.


A wiesz, do jakiej kategorii grzechów należy zwątpienie w Boże Miłosierdzie? Jeżeli nie, to sprawdź, zanim jeszcze raz zwątpisz pochopnie w skuteczność spowiedzi. Tzn., chciałem powiedzieć, ten hipotetyczny "ktoś"

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr gru 03, 2014 22:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 23, 2014 0:08
Posty: 41
Post Re: Wyznanie grzechów
Nie zawsze grzechy wyznane w konfesjonale są odpuszczone - tak uczy Kościół, i nie ma to nic wspólnego z wątpieniem w Miłosierdzie Boże.


Cz gru 04, 2014 15:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wyznanie grzechów
MichalLLL napisał(a):
Nie zawsze grzechy wyznane w konfesjonale są odpuszczone - tak uczy Kościół, i nie ma to nic wspólnego z wątpieniem w Miłosierdzie Boże.


No to podaj mi z łaski swojej te przypadki, kiedy grzechy wyznane w konfesjonale nie są odpuszczone.

I poczytaj o żalu za grzechy, do poduchy.

http://www.teologia.pl/m_k/kkk1zy01.htm

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz gru 04, 2014 15:46
Zobacz profil
Post Re: Wyznanie grzechów
Cytuj:
No to podaj mi z łaski swojej te przypadki, kiedy grzechy wyznane w konfesjonale nie są odpuszczone.

Cudzołóstwo w związkach niesakramentalnych osób rozwiedzionych.


Cz gru 04, 2014 16:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wyznanie grzechów
Alus napisał(a):
Cytuj:
No to podaj mi z łaski swojej te przypadki, kiedy grzechy wyznane w konfesjonale nie są odpuszczone.

Cudzołóstwo w związkach niesakramentalnych osób rozwiedzionych.


OK, ale to nie dotyczy przypadku opisanego. Ksiądz w takim wypadku rozgrzeszenia nie da.

No chyba, że da "samowolnie". Wtedy penitent może mieć wątpliwości, nawet uzasadnione. Więc niech będzie, przykład nr 1 - przekroczenie kompetencji absolucji przez księdza.*

Ale to dalej nie ma się nijak do przykładu MichaLLLa.


________________________
* Przy czym nie byłbym pewien, czy na pewno nie ma rozgrzeszenia, w końcu ksiądz ma prawo oceniać indywidualnie. Nie wiem, co na to oficjalna teologia, musiałbym się spytać jakiegoś księdza - a tu jak na złość, nie widać.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz gru 04, 2014 16:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL