Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Kobieta w kościele 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
puella napisał(a):
Agniulka napisał(a):
Pytanie świadczy po prostu o niezrozumieniu istoty kapłaństwa, które jest sprawowaniem sakramentów IN PERSONA CHRISTI.

A może poza uznaniem, że pytający nie rozumie mogłabyś uprzejmie napisać coś co przyczyniłoby się do zrozumienia owej ISTOTY ?
Jeżeli można to proszę po polsku.
:)

Przecież właśnie to wyjaśniłam.
Przepraszam, nie wpadło mi do głowy że słowo "persona" jest dla kogoś nie zrozumiałe.

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Wt maja 10, 2005 21:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
Agniulka napisał(a):
puella napisał(a):
Agniulka napisał(a):
Pytanie świadczy po prostu o niezrozumieniu istoty kapłaństwa, które jest sprawowaniem sakramentów IN PERSONA CHRISTI.

A może poza uznaniem, że pytający nie rozumie mogłabyś uprzejmie napisać coś co przyczyniłoby się do zrozumienia owej ISTOTY ?
Jeżeli można to proszę po polsku.
:)

Przecież właśnie to wyjaśniłam.
Przepraszam, nie wpadło mi do głowy że słowo "persona" jest dla kogoś nie zrozumiałe.


Wiesz....... to ogólnodostępne forum.
Przychodząc na nie trzeba liczyć się z możliwością spotkanie "ludzi przypadkowych " :glupek2:

Ponawiam prośbę o wyjaśnienie Twojego wyjaśnienia :bukiet:


Śr maja 11, 2005 14:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 18, 2005 7:15
Posty: 10
Post 
ja rozumiem i dziękuję,faktycznie,nie zrozumiałam i właśnie dlatego zadałam to pytanie...to nie była walka o to,by kobiety mogły być kapłanami...

_________________
Bóg jest miłością,miejcie odwagę żyć dla miłości. Bóg jest miłością,nie lękajcie się...


Śr maja 11, 2005 17:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Ojejjj... czepiliście się tej "persony", a może jednak warto choćby minimum przypomnieć. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie to nie powód żeby go piętnować, a raczej okazja aby pomóc i wytłumaczyć...

JPII w encyklice >Ecclesia de Eucharistia< napisał(a):
Często powtarzane przez Sobór Watykański II wyrażenie, według którego «kapłan pełniący posługę dzięki świętej władzy, jaką się cieszy w osobie Chrystusa (in persona Christi), sprawuje Ofiarę eucharystyczną», było już dobrze zakorzenione w nauczaniu Papieży. Jak już przy innej okazji miałem możliwość wyjaśnić, wyrażenie in persona Christi «znaczy więcej niż w imieniu czy w zastępstwie Chrystusa. In persona to znaczy: w swoistym sakramentalnym utożsamieniu się z Prawdziwym i Wiecznym Kapłanem, który Sam tylko Jeden jest prawdziwym i prawowitym Podmiotem i Sprawcą tej swojej Ofiary — i przez nikogo właściwie nie może być w jej spełnianiu wyręczony».


Pozdrawiam serdecznie :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Cz maja 12, 2005 9:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
Nie, to nie tak.......
Nie chodziło o słowo PERSONA - proszę, "SHOCKED" poczytaj wszystkie posty :)

Może jednak wyjaśnie, że po 1 zdaniowym poście Agniulki :

Agniulka napisał(a):
Pytanie świadczy po prostu o niezrozumieniu istoty kapłaństwa, które jest sprawowaniem sakramentów IN PERSONA CHRISTI.


poprosiłam o szerszą informacje w celu ZROZUMIENIA ISTOTY KAPŁAŃSTWA -, które jest : jak wyżej :)

P.S.
Ale może to ja jestem bardziej niż przypadkowa :)


Do Moderatora - Temat chyba kwalifikuje się do zamknięcia....

Autorka podziękowała :)


Cz maja 12, 2005 9:30
Zobacz profil
Post 
Przepraszam, ale czy tylko mężczyzna może utożsamiać się z Chrystusem? No, bo jeśli tak, to moze pójdzmy jeszcze dalej: tylko męzczyzna 30letni pochodzenia żydowskiego :) Ten argument "teologiczny" wydaje mi się wątpliwy...


Cz maja 12, 2005 10:01
Post 
Temat kapłaństwa kobiet został poruszony również tutaj:
viewtopic.php?t=275


Pt maja 13, 2005 14:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Efka napisał(a):
Przepraszam, ale czy tylko mężczyzna może utożsamiać się z Chrystusem? No, bo jeśli tak, to moze pójdzmy jeszcze dalej: tylko męzczyzna 30letni pochodzenia żydowskiego :) Ten argument "teologiczny" wydaje mi się wątpliwy...

Tak tak, Kopernik też była kobietą...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So maja 14, 2005 17:39
Zobacz profil
Post 
Agniulka napisał(a):
Efka napisał(a):
Przepraszam, ale czy tylko mężczyzna może utożsamiać się z Chrystusem? No, bo jeśli tak, to moze pójdzmy jeszcze dalej: tylko męzczyzna 30letni pochodzenia żydowskiego :) Ten argument "teologiczny" wydaje mi się wątpliwy...

Tak tak, Kopernik też była kobietą...


Że nie wspomne o Szekspirze.... ;) :D

Ale ja poważnie pytam- czy mogę się utożsamiać tylko z osobą tej samej płći? I dlaczego akurat ta kategoria miałaby miec nadrzędne znaczenie??


So maja 14, 2005 18:37
Post 
Sorry, że się wtrącę ...
A Chrystus może był kobietą :co: ??
I zapewne przekazał władzę nad Kościołem św. Piotrowi - który to może był kobietą :co: ??
Jeżeli nie - to o co ta awantura ... ??


So maja 14, 2005 18:47
Post 
Nie awantura, tylko jak na razie bardzo spokojna rozmowa :) O co?

1Przepraszam, ale czy tylko mężczyzna może utożsamiać się z Chrystusem?
2. czy mogę się utożsamiać tylko z osobą tej samej płći?

Czyli o uzasadnienie podanego przez mrówkę wyjaśnienia


So maja 14, 2005 19:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Subiektywnie możesz się utożsamiać z kim chcesz. Chociaż... [...] pedziwiatr Ale nawet przy tej zgodzie na subiektywne odczuwanie utożsamiania... jednak obiektywnie dla kogoś facet nigdy nie będzie uosabiał matki a dziewczyna - ojca. I anaglogicznie w odpowiedzi na twoje pytanie. Chrystusa uosabia kapłan a nie kapłanka

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So maja 14, 2005 19:30
Zobacz profil
Post 
Agniulka napisał(a):
Cytuj:
Subiektywnie możesz się utożsamiać z kim chcesz. Chociaż... [...]pedziwiatr...



Ale utozsamienie to chyba nie "uważanie sie za kogoś" ( bo gdyby zaczeła sie uważać za Kate Winslet wysłałabyś ją tam również, chyba) tylko raczej identyfikacja z nim na zasadzie"on jest moim alter ego", jest mi bliski, rozumiem go w pełni itd
Cytuj:
Ale nawet przy tej zgodzie na subiektywne odczuwanie utożsamiania... jednak obiektywnie dla kogoś facet nigdy nie będzie uosabiał matki a dziewczyna - ojca. I anaglogicznie w odpowiedzi na twoje pytanie. Chrystusa uosabia kapłan a nie kapłanka


Jeśli to chodzi o uosabienie to wszystko jasne- dzięki


So maja 14, 2005 19:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Efka napisał(a):
Ale utozsamienie to chyba nie "uważanie sie za kogoś" ( bo gdyby zaczeła sie uważać za Kate Winslet wysłałabyś ją tam również, chyba) tylko raczej identyfikacja z nim na zasadzie"on jest moim alter ego", jest mi bliski, rozumiem go w pełni itd

W cytacie z Papieża powyżej, z którego wzięłaś słowo "utożsamianie" ma ono znacznie głębszy sens niż to poczucie pokrewieństwa o którym piszesz. Stąd nieporozumienie.
Każdy chrześcijanin utożsamia się z Chrystusem starając się Go naśladować. Natomiast kapłan w szczególny sposób uosabia Chrystusa wobec tych, do których jest posłany

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So maja 14, 2005 19:59
Zobacz profil
Post 
Pragnę również zauważyć, że nauczanie Kościoła opiera się nie tylko na Nowym - ale również i na Starym Testamencie.
A ani w jednym, ani w drugim nie istnieje pojęcie kapłaństwa kobiet.
Tylko mężczyźni mieli prawo do sprawowania Ofiary...
Uprzedzę zarzut "Efki" i odpowiem - niestety, nakazów wynikających z Pisma nie można zmieniać bez narażania sie na gniew Boży.
Podobnie zresztą jak nie wolno dokonywać żadnych merytorycznych zmian w Piśmie ...


So maja 14, 2005 21:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL