Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Msza niedzielna 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 09, 2015 17:30
Posty: 2
Post Msza niedzielna
Witam. Mam dylemat i zastanawiam się, czy mogę jutro przystąpić do komunii. Otóż tydzień temu byłem na ślubie(msza rozpoczęła się 15), do spowiedzi przystąpiłem dzień przed. Czy ta msza ślubna liczy się jak ta niedzielna? Kiedy zbudziłem się w niedziele to jechałem od razu na poprawiny i jakoś wypadło mi to z głowy, że trzeba iść do kościoła. Czy w związku z tym nie mogę już przyjąć komunii świętej?


So wrz 26, 2015 18:39
Zobacz profil
Post Re: Msza niedzielna
Pójdź sobie do spowiedzi jeszcze raz. Św. Stanisław Kostka spowiadał się co godzinę, co prawda tuż przed śmiercią (co wcale nie oznacza, że ciebie też od tego śmierć spotka), tym niemniej jest to dozwolone; mnie się raz zdarzyło spowiadać 15min po rozgrzeszeniu i to w trakcie litugii pokutnej, czyli niejako na oczach wielu osób - tu od razu zaznaczę, że w Nekatechumenacie, gdzie to się zdarzyło, księża stoją wewnątrz kręgu siedzących kandydatów do spowiedzi, która odbywa się na stojąco i tylko do rozgrzeszenia się klęka, a spowiednik udziela go kładąc dłonie na głowie grzesznika, a następnie podnosi go z kolan, co jest pięknym znakiem podkreślającym sens tego sakramentu; tak więc wszyscy widzą kto gdzie (i ile razy :) idzie, a kantorzy grają ile im tchu starcza, by tajemnica spowiedzi była zachowana; zresztą częstą pokutą zadawaną wówczas jest uczestnictwo w śpiewie, bo kto śpiewa, modli się podwójnie - kończąc więc tą dygresję, wspomnę tylko, że moja, że tak powiem, gorliwość, zaowocowała głównie tym, że utraciłem w oczach pobożnych i wpływowych niewiast, które od tej pory, nie wprost, przyznaję, że podsłuchałem, określały mnie zwrotem "ten idiota"; ty jednak w Neokatechumenacie chyba nie jesteś, więc spowiadając się anonimowo, nie ryzykujesz utratą twarzy...


So wrz 26, 2015 22:43

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Msza niedzielna
beziorek napisał(a):
Witam. Mam dylemat i zastanawiam się, czy mogę jutro przystąpić do komunii. Otóż tydzień temu byłem na ślubie(msza rozpoczęła się 15), do spowiedzi przystąpiłem dzień przed. Czy ta msza ślubna liczy się jak ta niedzielna? Kiedy zbudziłem się w niedziele to jechałem od razu na poprawiny i jakoś wypadło mi to z głowy, że trzeba iść do kościoła. Czy w związku z tym nie mogę już przyjąć komunii świętej?

Bez spowiedzi, nie możesz...


Wt wrz 29, 2015 21:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL