Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 związek z Mariawitą 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 16:06
Posty: 4
Post związek z Mariawitą
Cześć, mam do Was takie pytanie, chciałabym aby wypowiedział się również jakiś ksiądz. Poznałam chłopaka Mariawitę, z Starokatolickiego Kościoła Mariawitów ( oboje jesteśmy koło 30tki ). Otóż zastanawiam się czy ten związek ma sens, z uwagi na naszą przynależność do innych kościołów. Z drugiej jednak strony było nam bardzo dobrze dopóki nie dowiedziałam się że jest z innego wyznania. Nie miałam do tej pory styczności z Mariawitami. Z tego co mi mówił i przeczytałam kościół ten jest bardzo podobny do rzymskokatolickiego, ale księża nie mają celibatu i jest spowiedź powszechna. Ponadto on już zadeklarował, że w przypadku ślubu zmieni kościół na mój, czyli rzymskokatolicki. Twierdzi, że już dawno liczył się z tym że będzie musiał to prawdopodobnie zrobić jeśli będzie sie chciał ożenić i jeśli spotka odpowiednią dziewczynę nie będzie patrzył na wiarę. Dodawał, że będzie mu tym łatwiej, że jego ojciec był katolikiem rzymskim oraz że 95% jego rodziny to Katolicy. Ja jednak nadal mam wątpliwości, czy słusznie?? Proszę o informacje jaka jest procedura w przypadku zmiany kościoła z mariawickiego na katolicki w przypadku ślubu i jakie mogą być problemy.?


Cz paź 22, 2015 16:29
Zobacz profil
Post Re: związek z Mariawitą
A nie prosciej zapytac proboszcza? Twojego oczywiscie?
Tu ksiezy jak na lekarstwo.


Cz paź 22, 2015 16:42

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 16:06
Posty: 4
Post Re: związek z Mariawitą
znajomość jest chyba zbyt krótka aby iść do księdza


Cz paź 22, 2015 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: związek z Mariawitą
Generalnie drzwi KRK są otwarte dla każdego. AFAIK uznaje się ich chrzest.

http://www.mblaza.jezuici.pl/articles.php?lng=pl&pg=72

AFAIK wystarczy rozmowa z kiędzem, spowiedź, pierwsza Eucharystia i publiczne wyznanie wiary przed wspólnotą. Taką procedurą gdzieś wyczytałem wobec prawosławia a mariawici chyba nie są inaczej kwalifikowani. Potrzebne jest świadectwo chrztu ze swojego Kościoła, a otrzymuje się świadectwo włączenia do KRK. Od tej chwili ta osoba jest katolikiem z wszystkimi prawami i obowiązkami. Slub wtedy odbywa się normalnie, jak między dwoma "urodzonymi" katolikami.

Gorzej, gdyby jednak nie chciał się "przepisać". Tzn. ślub nadal jest możliwy, ale jako ślub mieszany. Wtedy potrzebne są jakieś dyspensy biskupie, papierkologia itp.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz paź 22, 2015 17:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 16:06
Posty: 4
Post Re: związek z Mariawitą
czyli z tego widzę, że pod względem formalnym nie ma problemu.


Cz paź 22, 2015 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: związek z Mariawitą
Zapytaj lepiej najpierw, po co przeszedł do Mariawitów, jak ma rodzinę w Kościele Katolickim, to jaki problem. Kwestia nawrócenia się w Duchu Świętym, jedź z chłopakiem na rekolekcje charyzmatyczne :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So paź 24, 2015 20:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 16:06
Posty: 4
Post Re: związek z Mariawitą
Jego Ojciec przeszedł,
Nawrócenia się w duchu Świętym?? tzn?
Rekolekcje charyzmatyczne? To chyba nie jest potrzebne..


Pn paź 26, 2015 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: związek z Mariawitą
Czasami potrzebne, żeby zrozumieć gdzie jest Prawda, pełnia Prawdy.
Postaraj się z nim jechać kiedyś na www.mamre.pl - poczytaj na www.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pn paź 26, 2015 19:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: związek z Mariawitą
Akurat z tego co czytałem o mariawitach, to ich wiara jest taka... no dziwna, mocno stojąca na gruncie prywatno-szemranych objawień. Wydaje mi się, że właśnie by przekonać wątpiącego mariawitę do katolicyzmu warto przekonać inaczej niż rekolekcjami charyzmatycznymi.


So lut 20, 2016 9:15
Zobacz profil
Post Re: związek z Mariawitą
aniatr napisał(a):
Z drugiej jednak strony było nam bardzo dobrze dopóki nie dowiedziałam się że jest z innego wyznania.


aniatr napisał(a):
Ponadto on już zadeklarował, że w przypadku ślubu zmieni kościół na mój, czyli rzymskokatolicki. Twierdzi, że już dawno liczył się z tym że będzie musiał to prawdopodobnie zrobić jeśli będzie sie chciał ożenić i jeśli spotka odpowiednią dziewczynę nie będzie patrzył na wiarę.


To chyba nie ma specjalnego problemu, jak on jest w stanie zmienić wyznanie w celu ożenku. Inna sprawa , że pokazuje to dość instrumentalne podejście do wyznania.


So lut 20, 2016 10:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: związek z Mariawitą
gacjan napisał(a):
Akurat z tego co czytałem o mariawitach, to ich wiara jest taka... no dziwna, mocno stojąca na gruncie prywatno-szemranych objawień. Wydaje mi się, że właśnie by przekonać wątpiącego mariawitę do katolicyzmu warto przekonać inaczej niż rekolekcjami charyzmatycznymi.


Dlaczego? Nie ma znaczenia, byle by nawrócenie było szczere i prawdziwe w sercu. To, że on mówi, że przejdzie na katolicyzm jak pozna odpowiednią kobietę to trochę mało, ale od takiego mało, może się zacząć prawdziwa przygoda z Panem Jezusem, owszem - nie można stawiać barier łasce, Pan Bóg może i w ten sposób chcieć do kogoś dotrzeć :) A rekolekcje charyzmatyczne zaproponowałem bo jak są dobrze poprowadzone, czyli z kerygmatami - pierwotną nauką Apostołów, że tak powiem (tak jak w www.mamre.pl np. :) ) , może chłopakowi w głowie dobrze poukładać. Wyznania nie zmienia się jak rękawiczek dla kogoś, bo coś.. dla Boga po pierwsze, po drugie może być dla kogoś pewnie, ale to musi być szczere nawrócenie sercem i wiara wyznana ustami.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So lut 20, 2016 20:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: związek z Mariawitą
Mam wrażenie, że chłopak ma podejście raczej pragmatyczne do życia wg słów można tak wywnioskować, a wspólnota mariawicka to ruch właściwie charyzmatyczny, acz wykrzywiony. Raczej więc należałoby pokazać tą drugą stronę Kościoła.
Zasadniczo sam osobiście nie byłem nigdy na rekolekcjach Mamre, ale zetknąłem się pośrednio z ludźmi z tej wspólnoty - gdybym nie był wierzący, a wątpiący to raczej by mnie zniechęcili, a nie zachęcili.


N lut 21, 2016 8:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL