Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 8:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Zapowiedzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 07, 2016 20:12
Posty: 2
Post Zapowiedzi
Witam wszystkich!
Temat już w zasadzie jest zamknięty ponieważ 26.09.2015, odbył się nasz sakrament małżeństwa, ale ten temat po dzień dzisiejszy drąży moja teściowa.
Chodzi o zapowiedzi w kościele, które jak wiadomo są wygłaszane przed ślubem. Tu pojawia się problem. Od początku wygląda to tak- od sierpnia 2014 roku mieszkamy razem na terenie parafii Świętej Rodziny, ja pochodzę z innego miasta, małżonka z tego samego w którym obecnie mieszkamy, ale jej dom rodzinny leży na parafii Jezusa Miłosiernego. Idąc do księdza w celu ustalenia daty ślubu, pytaliśmy się jak wygląda sprawa, (nadmienię jedynie, że jesteśmy oboje zameldowani w swoich domach rodzinnych) -czy musimy dawać na zapowiedzi w naszych parafiach, czy potrzebne są jakieś zgody, Ksiądz proboszcz powiedział, że nie ponieważ obecnie mieszkamy na terenie jego parafii (do tego w styczniu 2015 roku był u nas Ksiądz po kolędzie i założył nam kartę) i jakby prawo świeckie czyli meldunek nie ma tutaj znaczenia.
Moja teściowa zaś twierdziła od początku już, że musimy dać na zapowiedzi w kościele Jezusa Miłosiernego i, że ksiądz musi coś źle mówić, ale my się tym nie sugerowaliśmy i tak zostało, lecz ostatnio był u niej ksiądz po kolędzie z parafii Jezusa Miłosiernego i podobno (tak Ona mówi) powiedział, że Ksiądz z parafii Świętej Rodziny źle zrobił i, że będą musieli z nim porozmawiać. Nie wiem jak tą sytuację całą przedstawiła mu jedynie teściowa. Czy ktoś mógłby napisać kto tu ma w końcu rację ?

Pozdrawiam Wojciech i Wioleta


N lut 07, 2016 20:34
Zobacz profil
Post Re: Zapowiedzi
A czy to ważne? Ważne ,że macie ważny ślub kościelny.


N lut 07, 2016 20:38

Dołączył(a): N lut 07, 2016 20:12
Posty: 2
Post Re: Zapowiedzi
Ważne w celu wyjaśnienia problemu, ponieważ jest to problem drążony po dziś dzień. Jakby tak nie było bym nie pisał. Tak więc proszę kogoś o odpowiedź jak to wygląda - być może komuś jeszcze się to przyda, albo z forumowiczów, może dla kogoś z mojej rodziny lub znajomych. A ponadto udowodnię dla Mojej Teściowej kto ma rację i zakończę temat.


N lut 07, 2016 20:41
Zobacz profil
Post Re: Zapowiedzi
Wojtek24 napisał(a):
Ksiądz proboszcz powiedział, że nie ponieważ obecnie mieszkamy na terenie jego parafii (do tego w styczniu 2015 roku był u nas Ksiądz po kolędzie i założył nam kartę) i jakby prawo świeckie czyli meldunek nie ma tutaj znaczenia.


http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA ... ie_02.html
Piotr-Mieczysław Gajda
"Prawo małżeńskie Kościoła Katolickiego"
Wydawnictwo BIBLOS, Tarnów 2000 ISBN 83-87952-24-9

Cytuj:
Przy zapisywaniu miejsca zamieszkania nupturientów (zob. kan. 102 § 1-2), należy uwzględnić dane odnoszące się do faktycznego zamieszkania, z dokładnym adresem (parafia, miejscowość, ulica, numer domu i mieszkania, kod pocztowy, poczta), a nie tylko cywilnego zameldowania, które nie zawsze jest zgodne ze stanem faktycznym. Miejsca stałego lub tymczasowego zamieszkania nupturientów od 16 roku życia, mogą być potrzebne dla ustalenia parafii, w których trzeba będzie głosić zapowiedzi (Instrukcja 1986 r., n. 45).


Cytuj:
Zapowiedzi ma obowiązek głosić własny proboszcz nupturientów (tj. proboszcz stałego lub tymczasowego miejsca zamieszkania każdej ze stron), według następujących zasad:

1) jeżeli obydwoje narzeczeni mieszkają w parafii własnego proboszcza przynajmniej przez sześć miesięcy, nie wymaga się głoszenia zapowiedzi w poprzednich miejscach zamieszkania narzeczonych;

2) jeżeli narzeczeni nie przebywają w parafii własnego proboszcza jeszcze sześć miesięcy, należy głosić zapowiedzi także w parafii bezpośredniego poprzedniego miejsca stałego, względnie tymczasowego zamieszkania, z pominięciem dawniejszych miejsc pobytu (Instrukcja 1986 r., n. 94).


Teraz jeszcze ktoś musi potwierdzić na ile to aktualne, a może coś się zmieniło ;)


Przy okazji - chcialabym mieć takie problemy jak Teściowa :D


N lut 07, 2016 21:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Zapowiedzi
Cytuj:
Kan. 102
§ 1. Zamieszkanie stałe nabywa się takim przebywaniem na terytorium jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam na stałe, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo trwało przez pełnych pięć lat.
§ 2. Tymczasowe zamieszkanie nabywa się przez takie przebywanie na terenie jakiejś parafii lub przynajmniej diecezji, które albo jest połączone z zamiarem pozostania tam przynajmniej przez trzy miesiące, jeśli nic stamtąd nie odwoła, albo przedłużyło się rzeczywiście do trzech miesięcy.
§ 3. Stałe lub tymczasowe zamieszkanie na terenie parafii nazywa się parafialnym; na terenie diecezji - chociażby nie w parafii - diecezjalnym.

Kan. 106 - Stałe lub tymczasowe zamieszkanie traci się przez odejście z miejsca połączone z zamiarem niepowracania (...)


Tyle aktualny kodeks prawa kanonicznego. Innymi słowy: waszym miejscem zamieszkania - co najmniej tymczasowym - była obecna parafia.

A dalej z Instrukcji:
Zapowiedzi
Cytuj:
94. Każde zamierzone małżeństwo należy podać do publicznej wiadomo­ści, nie tylko z tej racji, o której wspomina, kan. 1069, że mianowicie wierni są w sumieniu obowiązani wyjawić znane im przeszkody, ale także dlatego, że małżeństwo winno być faktem znanym wspólnocie parafialnej, do której należą narzeczeni. Zamierzone małżeństwo nie może być traktowane jako
sprawa prywatna interesująca tylko narzeczonych. Zapowiedzi ma obowiązek głosić własny proboszcz narzeczonych, czyli proboszcz stałego lub tymczasowego zamieszkania każdej ze stron, według następujących zasad:
1) Jeżeli obydwoje narzeczeni mieszkają w parafii własnego proboszcza przynajmniej przez sześć miesięcy, nie wymaga się głoszenia zapowiedzi w poprzednich miejscach pobytu narzeczonych.
2) Jeżeli narzeczeni nie przebywają w parafii własnego proboszcza jeszcze sześciu miesięcy, należy głosić zapowiedzi także w parafii bezpośredniego poprzedniego miejsca stałego, względnie tymczasowego zamieszkania, z pominięciem dawniejszych miejsc pobytu.

95. Warunkiem jednak niezbędnym takiego postępowania, tak w pierwszym jak i w drugim wypadku, jest to, by proboszcz na podstawie dokumentów lub zaprzysiężonych zeznań wiarygodnych świadków albo wreszcie, ale tylko w wypadku braku dokumentów i świadków, na podstawie zaprzysiężonych zeznań stron (formularz III) osiągnął moralną pewność, że narzeczeni są stanu wolnego i nic ich małżeństwu nie stoi na przeszkodzie. W tych wypadkach,
w których proboszcz tej moralnej pewności nie nabierze, powinien odnieść się do ordynariusza i postąpić według jego wskazówek.

Jeżeli chodzi o sposób ogłaszania zapowiedzi, ustala się, że we wszystkich parafiach należy głosić zapowiedzi przez umieszczenie ich na piśmie w gablocie ogłoszeń parafialnych w ciągu 8 dni, tak by były tam uwidocznione przynajmniej przez 2 niedziele lub niedzielę i święto obowiązujące. Ten sam obowiązek można spełnić przez dwukrotne ogłoszenie ustne podczas liczniej uczęszczalnych nabożeństw parafialnych, w niedzielę lub święto obowiązujące. Możliwość zwolnienia od obowiązku ogłaszania zapowiedzi posiadają ordynariusze miejsca.


Cała instrukcja dotycząca zawierania małżeństwa konkordatowego znajduje się np. na stronie archidiecezji poznańskiej http://www.archpoznan.pl/pdf/synod/t207.pdf - myślę że to wiarygodne źródło :-)

Innymi słowy: jeśli proboszcz nie podejrzewał, że coś jest nie tak z waszym stanem wolnym (a zapewne miał zaświadczenia z parafii chrztu na których jak byk było napisane, że wcześniej małżeństwa nie zawieraliście), i miał was w parafii od roku, to mógł ogłosić zapowiedzi tylko u siebie.

Być może po prostu ksiądz z poprzedniej parafii miał pana żonę jeszcze u siebie jako parafiankę, choć faktycznie nie mieszkała, i stąd zamieszanie.

A jak chcą, niech rozmawiają, co za problem? :-)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lut 09, 2016 11:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL