Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Lektor w Parafii, czyli kto? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post Lektor w Parafii, czyli kto?
Przeczytałem niedawno taki tekst:

Lektor w parafii
Słowo Boże nieustannie głoszone w Liturgii jest ciele żywe i skuteczne dzięki mocy Ducha Świętego oraz objawia czynną miłość ;,Ojca w jej niesłabnącej skuteczności w stosunku do ludzi. °(WTPLM 4)
Kiedy więc: Bóg wypowiada swoje Słowo, zawsze oczekuje odpowiedzi, która jest słuchaniem i uwielbieniem... Duch sprawia, że ta odpowiedź staje się skuteczna, tak iż słowu usłyszane w czynnościach liturgicznych znajdują również pokrycie w życiu zgodnie z upomnieniem wprowadzajcie słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami. (WTPLM 6)
Lektor, jest ustanowiony do wykonywania czytań Pisma Świętego z wątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może też wykonać psalm między czytaniami. (OWMR 66)
Lektor ma własną funkcję w czasie sprawowania Eucharystii i powinien ją spełniać osobiście, choćby byli obecni duchowni. Do funkcji lektora można wybierać nie tylko tych, którzy posiadają odpowiednie możliwości głosowe i dykcyjne, odwagę i swobodę występowania przed większą zbiorowością, nie odpychający wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim:
prowadzą właściwy styl chrześcijańskiego życia,
prowadzą odpowiednie życie sakramentalne,
są zaangażowani w sprawy Kościoła i rodziny,
Strój lektora przypomina mu o jego powołaniu i naśladowaniu, pod względem myślenia i działania, samego Chrystusa. Podstawowym stryjem lektora jest alba lub inny, wyróżniający strój, zgodnie ze zwyczajem miejscowym. Przez strój lektor wyróżnia się spośród pozostałych ministrantów przy ołtarzu. Strój ma przypominać o godności dziecka Bożego, zachęcać do naśladowania innych, staje się wyrazem upodobnienia do Chrystusa.

Przygotowanie innych wiernych do funkcji lektora

Ubogaceniem liturgii są Msze św. wspólnotowe lub wielkie uroczystości, kiedy ze względu na zasługi dla Kościoła, czy z racji szczególnego przywileju dopuszcza się wiernych, nie będących lektorami, do czytania tekstów w czasie liturgii. Lektor powinien czuć się odpowiedzialnym za to, aby wchodzący w jego kompetencje, dobrze wypełnił tę funkcję. Dlatego posiadając odpowiednie kompetencje może je teraz wykorzystać, przekazując poznaną wiedzę do przygotowania mającego czytać tekst, w taki sposób, aby liturgia miała uporządkowany przebieg, a wierni skorzystali z nadzwyczajnej posługi.
Należy wytłumaczyć przede wszystkim tajemnicę miejsca, słowa, jego przekazu, a także odpowiednich testów, zachowania i czytania, jakby to czytanie wykonywało się samemu.
Przygotowanie to powinno nastąpić kilka dni wcześniej przed liturgią. Należy odsłuchać czytany tekst, skorygować błędy, aż do idealnego wykonania go (trema mokłaby spowodować zaistnienie błędów).
Lektor, poza wymienionymi, może spełniać, z powodu swojej formacji i wiedzy, różnorakie funkcje w zgromadzeniach liturgicznych. Wszystko uzależnione jest od potrzeb duszpasterskich według zwyczajów miejscowych. Można w parani stworzyć i zespół uroczystej asysty liturgicznej, lektorzy mogą kierować porządkiem procesji, zbierać ofiary "na tacę", wypełniać zadania kościelnego, pouczać ministrantów, pomagać w przygotowaniu większych uroczystości (np. 1 Komunia św., odpust parafialny, bierzmowanie), wykonywać potrzebne prace nad upiększeniem miejsca świętego, dbać o przedmioty liturgiczne, wykonywać odpowiednie dekoracje (np. ołtarz na "Boże Ciało").


dotychczas sądziłem że lektor to tylko świecki, wyznaczony do czytania Liturgii Słowa, ubrany tylko w swoje ubranie (odświętne), a nagle się okazuje iż trwają jakieś prace nad zformalizowaniem pojęcia w służbie liturgicznej pojęcia Lektora...

a co wy na to????

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Śr maja 18, 2005 15:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Niegdyś lektorat był jednym z 7 stopni święceń duchownych. Zaczynało się chyba od ostiariusza...
Obecnie nie jest to już stopien święceń tylko posługa.
Ale także poza seminarium prawdziwa funkcja lektora w parafii powinna wiązać się z określoną formacją, nie wszyscy tego pilnują

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr maja 18, 2005 16:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
U mnie mają specjalne stroje, więc ubrany w swoje ubranie nie jest. No, ale później staje się jego ;-)


Śr maja 18, 2005 22:13
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL