Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 odmowa zapowiedzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2016 11:13
Posty: 2
Post odmowa zapowiedzi
Witam. Proszę o informację czy mam szansę wziąć ślub.
Dziś ksiądz odmówił wygłoszenia zapowiedzi z powodu nie przyjmowania od kilku lat kolędy.
Ślub ma się odbyć w parafii narzeczonego, tam wszystko jest już załatwione. Zostaje kwestia moich zapowiedzi. Ksiądz, który odmówił nie był proboszczem mojej parafii. Spróbuję pójść do Proboszcza. Czy ksiądz w ogóle może odmówić wygłoszenia zapowiedzi z uwagi na nie przyjmowanie kolędy?


Cz kwi 14, 2016 11:17
Zobacz profil
Post Re: odmowa zapowiedzi
evita_29 napisał(a):
Witam. Proszę o informację czy mam szansę wziąć ślub.
Dziś ksiądz odmówił wygłoszenia zapowiedzi z powodu nie przyjmowania od kilku lat kolędy.
Ślub ma się odbyć w parafii narzeczonego, tam wszystko jest już załatwione. Zostaje kwestia moich zapowiedzi. Ksiądz, który odmówił nie był proboszczem mojej parafii. Spróbuję pójść do Proboszcza. Czy ksiądz w ogóle może odmówić wygłoszenia zapowiedzi z uwagi na nie przyjmowanie kolędy?

Samo nie przyjmowanie kolędy może nie jest przeszkodą, ale świadczy o braku kontaktów z kościołem parafialnym, a może i odejście od KK.
Zatem wydając zaświadczenie ksiądz poświadczałby nieprawdę.


Cz kwi 14, 2016 11:35
Post Re: odmowa zapowiedzi
Z jednej strony może i prawda. A jak odnieść odmowę księdza w Roku Miłosierdzia? Przecież zasadniczo każdy może się nawrócić.
A dodatkowo jak ktoś chce brać ślub kościelny to lepiej mu go nie udzielić czy udzielić ?


Cz kwi 14, 2016 12:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: odmowa zapowiedzi
Alus napisał(a):
Samo nie przyjmowanie kolędy może nie jest przeszkodą, ale świadczy o braku kontaktów z kościołem parafialnym, a może i odejście od KK.
Zatem wydając zaświadczenie ksiądz poświadczałby nieprawdę.

Alęż Alus zapowiedzi nie potwierdzają, ani przynależności do Kościoła, ani odejścia, czy kontaktów z parafią tylko faky że członkowie parafii nie znają przyczyn dla których małżeństwo nie może być zawarte.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Cz kwi 14, 2016 12:16
Zobacz profil
Post Re: odmowa zapowiedzi
Danka napisał(a):
Alus napisał(a):
Samo nie przyjmowanie kolędy może nie jest przeszkodą, ale świadczy o braku kontaktów z kościołem parafialnym, a może i odejście od KK.
Zatem wydając zaświadczenie ksiądz poświadczałby nieprawdę.

Alęż Alus zapowiedzi nie potwierdzają, ani przynależności do Kościoła, ani odejścia, czy kontaktów z parafią tylko faky że członkowie parafii nie znają przyczyn dla których małżeństwo nie może być zawarte.

Nie wygłaszają księża zapowiedzi ludzi nie należących do KK.
W zapowiedziach zaznaczone bywa ....."panna/kawaler tutejszej parafii, lub parafii....". a jeśli panna lub kawaler nie mają nic wspólnego z parafialnym kościołem, to jak ogłoszenie ma brzmieć?


Cz kwi 14, 2016 12:27
Post Re: odmowa zapowiedzi
Chwila, chwila. Z tego co się tu zorientowałem, to @evita_29 musiała pobrać odpowiednie dokumenty od proboszcza. Wtedy jakos się nie sprzeciwiał. A teraz blokuje nie chcąc ogłosić zapowiedzi?
Są jakiekolwiek podstawy kanoniczne, czy to tylko pycha księdza?

@evita_29 omijaj tego świętoszka z daleka i idź prosto do proboszcza. Skoro wydał ci potrzebne dokumenty, to zaprzeć się ich nie może.

Daj znać co z tego wyszlo.


Cz kwi 14, 2016 14:13
Post Re: odmowa zapowiedzi
Kozioł napisał(a):
Chwila, chwila. Z tego co się tu zorientowałem, to @evita_29 musiała pobrać odpowiednie dokumenty od proboszcza. Wtedy jakos się nie sprzeciwiał. A teraz blokuje nie chcąc ogłosić zapowiedzi?
Są jakiekolwiek podstawy kanoniczne, czy to tylko pycha księdza?

@evita_29 omijaj tego świętoszka z daleka i idź prosto do proboszcza. Skoro wydał ci potrzebne dokumenty, to zaprzeć się ich nie może.

Daj znać co z tego wyszlo.

@ewita pisze o dwu proboszczach - proboszczu swojej parafii i parafii narzeczonego - poczytaj dokładnie.


Cz kwi 14, 2016 14:28
Post Re: odmowa zapowiedzi
Alus napisał(a):
@ewita pisze o dwu proboszczach - proboszczu swojej parafii i parafii narzeczonego - poczytaj dokładnie.
Poczytałem.

Czy wg praw kanonicznego ksiądz proboszcz może odmówić wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych u narzeczonego jeżeli ślub jest u narzeczonej? Jeżeli tak to w jakich przypadkach.

Odpowiedź:
Zapowiedzi są po to, by ujawnić ewentualne przeszkody do zawarcia małżeństwa. To wręcz obowiązek proboszcza.

źródło : zapytaj.wiara.pl

Czyli ten kapłan to zwykły zarozumiały swiętoszek.

Rada: pytaj o podstawę kanoniczną, o odmowę na piśmie i zapowiedź odwołanie do kurii.


Cz kwi 14, 2016 14:35
Post Re: odmowa zapowiedzi
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
@ewita pisze o dwu proboszczach - proboszczu swojej parafii i parafii narzeczonego - poczytaj dokładnie.
Poczytałem.

Czy wg praw kanonicznego ksiądz proboszcz może odmówić wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych u narzeczonego jeżeli ślub jest u narzeczonej? Jeżeli tak to w jakich przypadkach.

Odpowiedź:
Zapowiedzi są po to, by ujawnić ewentualne przeszkody do zawarcia małżeństwa. To wręcz obowiązek proboszcza.

źródło : zapytaj.wiara.pl

Czyli ten kapłan to zwykły zarozumiały swiętoszek.

Rada: pytaj o podstawę kanoniczną, o odmowę na piśmie i zapowiedź odwołanie do kurii.

Nie przyjmowali kolędy, jeśli @eiwta i jej rodzina nie praktykowali, ksiądz może uznać za osoby niewierzące.
Wtedy ma zastosowania Rozdział VI Kodeksu Prawa Kanonicznego Kan 1124.
http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/58.html


Cz kwi 14, 2016 16:13
Post Re: odmowa zapowiedzi
Alus napisał(a):
Wtedy ma zastosowania Rozdział VI Kodeksu Prawa Kanonicznego Kan 1124.
http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/58.html
Nadinterpretacja! Tą sprawę rozsądza ksiądz dający ślub, a nie ksiądz mający wywiesić zapowiedzi.
Jeden ksiądz nie widzi problemu, a drugi staje okoniem i nie chce wywiesić zapowiedzi?
Czy u was nie przyjęcie kolędy (a przyczyny moga byc różne, prawda?) oznacza wystąpienie z KRK?

Nie wiem gdzie jest większy zamordyzm i paragrafy zamiast ludzi: w KK, czy u ŚJ. :evil:

Mam dość tego forum i zakłamania.


Cz kwi 14, 2016 16:41
Post Re: odmowa zapowiedzi
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Wtedy ma zastosowania Rozdział VI Kodeksu Prawa Kanonicznego Kan 1124.
http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/58.html

Nadinterpretacja! Tą sprawę rozsądza ksiądz dający ślub, a nie ksiądz mający wywiesić zapowiedzi.
Jeden ksiądz nie widzi problemu, a drugi staje okoniem i nie chce wywiesić zapowiedzi?
Czy u was nie przyjęcie kolędy (a przyczyny moga byc różne, prawda?) oznacza wystąpienie z KRK?

Nie wiem gdzie jest większy zamordyzm i paragrafy zamiast ludzi: w KK, czy u ŚJ. :evil:

Mam dość tego forum i zakłamania.

Jeśli proboszcz @ewity podzieli zdanie swego wikarego i nie wystawi zaświadczenia, ze panna młoda jest osobą wierzącą, proboszcz w parafii pana młodego może odmówić udzielenia ślubu jako obydwojgu katolików.
Ślub mojego syna też odbył się naszym kościele parafialnym, synowa musiała okazać zaświadczenie ze swojego kościoła parafialnego.

Na marginesie - w kościele metodystów nie prowadzi się żadnej dokumentacji komu udzielany jest ślub?.....metodysta z muzułmanką otrzymuje ślub bez żadnej dokumentacji?


Cz kwi 14, 2016 17:03
Post Re: odmowa zapowiedzi
Alez @Koziol, spokojnie. Co kraj to obyczaj.
Narodu, jak rodziny czlowiek sobie nie wybiera. Johnny uwaza tez, ze parafii sobie czlowiek nie wybiera i musi zyc z tym, co ma.

Osobiscie uwazam, ze nie ma co reagowac nerwowo.
Problem widze w tym, ze autorka watku chce koniecznie (byc moze na szybko) miec slub koscielny i dostala sie w tryby maszyny koscielnej. Z powodow, ktorych nie podala, od lat nie przyjmowala (ona, badz jej rodzice) koledy, ktora jest min szansa na wzajemne spotkanie proboszcza z parafianami. Tak mozna to widziec pozytywnie. Negatywnie tez mozna, ale po co?Pomysl byl dobry, wykonanie, jak czesto, kuleje. Niewazne.

W kazdym razie, autorkanzapragnelannagle cos od Kosciola, jakas usluge, mowiac brzydko ö, i zostala zmuszona do blizszych kontaktow zbinstytucja, ktorej unikala. I nagle sa jakies wymogi formalne (majace swoje dlugowiekowe uzasadnienie, a ja lubie tradycje), przez ktore trzeba przebrnac. I jakis urzednik jej klody pod nogi kladzie. Papierka nie wystawi, znaczka nie sprzeda itp.
Z jakakolwiek rodzina (parafialna) to, po obu stronach, ma malo wspolnego. Ksiadz ma swoje powody, ktore petentce wydaja sie nieistotne, a dla polskiej parafii istotne sa. Nie wiem, czy zaproponowal jakies wyjscie, o tym autorka nie pisze, idzie do zwierzchnika. I dobrze. Potem moze isc do biskupa. Po to on jest.

Skojarzylo mi sie to z krewna, ktora po slubie w Polsce i rozwodzie za granica, probowala, bezskutecznie, tenze rozwod zarejestrowac w polskim USC.

Nieszczescie Kosciola w Europie, w tym w Polsce, polega na tym, ze ludzie widza w nim tylko instytucje i zapominaja, ze to oni sa tym Kosciolem. Moze im nikt o tym nie mowi?


Co do metodystow to kie wiem, ale luteranie w Niemczech chyba nie rejestruja. Nie maja takiego systemu jak katolicy.


Cz kwi 14, 2016 17:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: odmowa zapowiedzi
Skoro autorka nie odłączyła się od KK formalnym aktem (apostazja) to jest członkiem Kościoła i domniemywa się, że jest osobą wierzącą. Członek KK zamieszkujący na terenie parafii należy do tej parafii bez względu na to czy chodzi do Kościoła i czy przyjmuje kolędę.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz kwi 14, 2016 17:31
Zobacz profil
Post Re: odmowa zapowiedzi
Alus napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
@ewita pisze o dwu proboszczach - proboszczu swojej parafii i parafii narzeczonego - poczytaj dokładnie.
Poczytałem.

Czy wg praw kanonicznego ksiądz proboszcz może odmówić wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych u narzeczonego jeżeli ślub jest u narzeczonej? Jeżeli tak to w jakich przypadkach.

Odpowiedź:
Zapowiedzi są po to, by ujawnić ewentualne przeszkody do zawarcia małżeństwa. To wręcz obowiązek proboszcza.

źródło : zapytaj.wiara.pl

Czyli ten kapłan to zwykły zarozumiały swiętoszek.

Rada: pytaj o podstawę kanoniczną, o odmowę na piśmie i zapowiedź odwołanie do kurii.

Nie przyjmowali kolędy, jeśli @eiwta i jej rodzina nie praktykowali, ksiądz może uznać za osoby niewierzące.
Wtedy ma zastosowania Rozdział VI Kodeksu Prawa Kanonicznego Kan 1124.
http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/58.html

1. A co - kto jest ważniejszy człowiek czy przepis?
2. A Biskup czy ksiądz nie ma możliwości udzielenia dyspensy?


Cz kwi 14, 2016 17:36
Post Re: odmowa zapowiedzi
Tyle, ze Kosciol to nie luzny zbior osob bez zasad.

Czy jezeli do twojego @Koziol, proboszcza przyjdzie osoba, ktorej w zyciu na oczy nie widzial i powie: mam wszystko zalatwione, za tydzien slub i wesele i ty mi tego slubu udzielisz, to twoj proboszcz powie: alez z radoscia?

W Kosciele katoluckim sa pewne zasady, np ze slub powinien byc w parafii narzeczonej, pozem narzeczonego, a jesli gdzie indziej to potrzebne sa dyspensy (moze zeby proboszczowie tych pierwotnych parafii, ktorzy- teoretycznie swoich parafian znaja - mieli o tym informacje).
A tu przychodzi pani, ktora mowi: wszystko zalatwione gdzieindziej, ale wymagane sa zapowiedzi i tu tez, wiec prosze to zrobic.
Ja sie nie dziwie, ze ksiadz zaoytal: a dlaczego? Ja pani nie znam.


Cz kwi 14, 2016 17:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL