Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii 
Autor Wiadomość
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Ntl napisał(a):
Nie zaprzeczam, że seks jest. Boli mnie tylko, że wokół niego się wszystko kręci. Nic innego się nie liczy. Może to ze mną jest coś nie tak, że nie potrafię tego pojąć. Nie mieszkając razem, ludzie też uprawiają seks. Czułam do tego właśnie większy pociąg, gdy z narzeczonym mieszkałam osobno. I częściej szukałam okazji do grzechu niż teraz, bo nie miałam chłopca na co dzień, a że nie bywał zbyt często to i w człowieku ciągle siedziała pokusa wykorzystania spotkania również do wiadomego celu. Traci się wtedy cenny czas na pieszczoty, zamiast na rozmowy i zbliżanie się do siebie w innym sensie niż fizyczny. Taki rodzaj postępowania też nie jest w porządku, ale okazuje się, że mniej potępiane jest takie zachowanie niż nasze obecne...

A i wiele zawdzięczam, ja i moja rodzina, mojemu narzeczonemu, bez niego w pobliżu wiele rzeczy by nas przerosło.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i gorąco pozdrawiam.


Zastanow sie moze nad tym, co piszesz? Wiesz, ze grzeszysz, ale traktujesz ten grzech za stan normalny, wrecz oczywisty. Nie widzisz tego?
To nieprawda, ze systematyczne wspolzycie przed slubem bez wspolnego mieszkania jest “mniejszym“ grzechem.
Problem w ogole jest gdzie indziej. Wy po prostu sobie wspolzycie seksualne poza sakramentem malzenstwa wykresliliscie z katalogu grzechow.
Albo inaczej: uznajecie, ze taki grzech to naprawde w waszym wypadku akurat nie grzech i probujesz jakos tak zmanipulowac swoje sumienie, ze wychodzi ci, ze winny jest ... ksiadz, bo nie podskoczyl z radosci do gory, ze chcecie zalegalizowac wasze zycie w grzechu.

A czy wy chcecie udzielic sobie sakrament malzenstwa biorac Boga na swiadka waszej dozgonnej milosci i wiernosci?
Czy traktujecie Boga tak serio, jak On was traktuje? Czy przyjmiecie wszystkie dzieci, ktorymi On was zechce obdarzyc? Czy chcecie byc jako malzenstwo obrazem Jego milosci do Kosciola az do smierci? Czy traktujecie serio Jego slowa o przykazaniach, codziennym krzyzu, milosci bezwarunkowej?

Czy macie moze juz w zanadrzu wytlumaczenie np zdrady, kiedy druga strona np po slubie sie rozchoruje i nie bedzie nic z seksu? Albo zona w ryzykownej ciazy i rok bez seksu? Albo rozwodu, kiedy uczucia mina? Albo aborcji, bo lekarze powiedza, ze dziecko ma wade, albo ...

Rozmawialiscie o tym?
Traktujecie Boga powaznie, jak waszego przyjaciela, ktory dal przykazania dla naszego dobra, czy jako zrzedliwego staruszka, ktory ludziom przyjemnosci i wygodnego zycia zazdrosci?

@veros, to chyba szatan tobie wmawia, ze seks przed slubem to normalka.


So cze 25, 2016 12:39

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Ntl, mam wrażenie że oczekujesz medalu, że w ogóle się pobieracie (bez przymusu, nie jesteś w ciąży) i w dodatku nie skłamałaś księdzu. A on - nikczemnik - nie docenił że byłaś tak łaskawa, by nie skłamać.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 25, 2016 12:40
Zobacz profil WWW
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Kael napisał(a):
@veros, to chyba szatan tobie wmawia, ze seks przed slubem to normalka.

Kael, przestań kłamać i siać zamęt.


So cze 25, 2016 12:44
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Alus napisał(a):
veros napisał(a):
Alus napisał(a):
Po ludzku zrozumiałe, ale nie zmienia to ani o jotę 7 przykazania Dekalogu.

Cytuj:
Alus, z powrotem na naukę Katechizmu.

A co zniesiono już Dekalog?

Alus siódme przykazanie nie ma nic wspólnego z omawianą sytuacją.


So cze 25, 2016 12:47
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Szoste ma?


So cze 25, 2016 12:49

Dołączył(a): Pt cze 24, 2016 23:27
Posty: 13
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Zabawne Kael, czytając Twoją wypowiedź czuję się jak wczoraj na rozmowie z księdzem. Na te pytania już wczoraj odpowiedziałam do protokołu, ksiądz odnotował, powtarzać się nie mam ochoty :)

Ktoś tu za bardzo odwraca kota ogonem, nie przypominam sobie, żebym gdziekolwiek oskarżała księdza o nasz grzech, jedynie o nietaktowne ludzkie zachowanie i o (chyba) małe kłamstewko w celu wprowadzenia nas w błąd, byśmy zrobili jak on chce.

Marek_Piotrowski Twój sarkazm mnie powala, dziękuję, bez medalu się jakoś obejdę :)

A jeszcze bardziej powala to jak bardzo wszyscy, którzy mnie teraz osądzają, nie chcą wgłębić się w moje wypowiedzi i nie chcą zrozumieć o co mi chodzi. Napisałam gdzieś "ojej, be ksiądz, kazał mi się poprawić, przecież nie robię nic złego"? Nie. Mam żal o to, w jaki sposób to zrobił. Nie wiedziałam, że Kościół zaczął stosować techniki "przymus, szantaż, poniżanie" aby osiągnąć swój cel. Czy to też przypadkiem nie są grzechy? Czy Pan Bóg też tak robi?


So cze 25, 2016 13:03
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Ntl napisał(a):
Mam żal o to, w jaki sposób to zrobił. Nie wiedziałam, że Kościół zaczął stosować techniki "przymus, szantaż, poniżanie" aby osiągnąć swój cel. Czy to też przypadkiem nie są grzechy? Czy Pan Bóg też tak robi?

Kościół niczego tu nie zaczął, tylko niektórzy duchowni stosują manipulacje, wykorzystując siłowo "przymusową" sytuację katolickich narzeczonych pragnących katolickiego ślubu. W wyniku tych manipulacji wiele par katolickich, po ślubie przestaje być katolikami. Bo ta hipokryzja poraża już od kilkudziesięciu lat. Hipokryzja i zmuszanie młodych narzeczonych do ogromnych wydatków na hotele czy wynajmowane mieszkania albo wyniszczające dojazdy. To sa oczywiście grzechy tych księży, którzy do tych wyrzeczeń i wydatków zmuszają narzeczonych a następnie wywołują ich odchodzenie od Kościoła.
Czy zdają sobie z tego sprawę?
Wątpię. Ten głupi i karygodny, grzeszny proceder przekonywania narzeczonych, że mieszkanie pod jednym dachem jest grzechem śmiertelnym jest uprawiany od wielu wielu lat i to bezkarnie.

Dla tych, którzy nie znają katechizmu podkreślę, że rozmawiamy w tym momencie o mieszkaniu narzeczonych pod jednym dachem a nie o kopulowaniu przez nich w jednym łóżku.


So cze 25, 2016 13:13
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Alez ja sie wglebiam. Naprawde. I widze drugie dno, ktorego ty uparcie nie chcesz dostrzec, bo juz sie sama z tego grzechu usprawiedliwilas roznymi okolicznosciami (chocby tymi ktore wyliczylas) i mimo, ze sumienie ci przypomina, ze to ktos za grzech uwaza, i (na cale szczescie) do spowiedzi i Komunii nie przystepujesz, to tak naprawde nie dociera do ciebie czym kazdy grzech ciezki (czyli swiadome i dobrowolne przekroczenie przykazania Bozego w rzeczy waznej) jest.
I ja sie nie dziwie, ze ksiedzu rece opadaja i cierpliwosc sie konczy.

Nie wiem jak i o czym z wami rozmawial, ale .... mu nie zazdroszcze.
Przypomina mi to moje wysilki w wychowaniu nastolatkow.

I ja naprawde nie chce od ciebie odpowiedzi na te pytania. Forum to nie konfesjonal. Ale warto, zebys byla pewna swoich i swojego narzeczonego odpowiedzi.

Ja rozumiem nawet, ze wedlug waszej logiki sakrament to przyklepanie stanu juz istniejacego, ze sie kochacie, wspieracie i w ogole to wszystko na cale zycie, a ze juz tak od dawna i tak was ciagnelo do siebie, to zdarzyliscie wielokrotnie i systematycznie wspolzyc, zamieszkac ze soba a teraz jeszcze wam sie Pan Bog przypomnial i cos by jeszcze trzeba dopiac.
Nie jest tak?

@veros, my rozmawiamy o . wspolzyciu mieszkajacych ze soba ludzi przed slubem. Zacznij czytac wpisy a nie tylko naglowki.


So cze 25, 2016 13:14
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Kael napisał(a):
@veros, my rozmawiamy o . wspolzyciu mieszkajacych ze soba ludzi przed slubem. Zacznij czytac wpisy a nie tylko naglowki.

Ja o tym nie rozmawiam. Sprawy jakie są uregulowane w Przykazaniach Bożych u mnie nie podlegają dyskusji.


So cze 25, 2016 13:18
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
No to zaloz watek o tym, o czym chcesz rozmawiac, a przedtem przeczytaj regulamin i skorzystaj z wyszukiwarki.


So cze 25, 2016 13:19
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Kael napisał(a):
No to zaloz watek o tym, o czym chcesz rozmawiac, a przedtem przeczytaj regulamin i skorzystaj z wyszukiwarki.

Też Cię kocham.
I życzę Ci chrześcijańskiej pokory.


So cze 25, 2016 13:20
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Nawzajem. Nawzajem.


So cze 25, 2016 13:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Marek_Piotrowski napisał(a):
Ntl, mam wrażenie że oczekujesz medalu, że w ogóle się pobieracie (bez przymusu, nie jesteś w ciąży) i w dodatku nie skłamałaś księdzu. A on - nikczemnik - nie docenił że byłaś tak łaskawa, by nie skłamać.


Po pierwsze primo, może nie medalu, ale jakiegoś, nie wiem, wyjścia naprzeciw. W końcu lepiej jest, że tych dwoje będzie żyło w ślubie niż bez. Można oczekiwać innego traktowania, niż osób, które pobierać się nie chcą? Wydaje mi się, że tak.

A dwa, to doskonale wiesz, ile par "odstawia szopkę" żeby "dostać sakrament". Ba, czasem spotykam się z postawą, że to jest normalka, że księdzu należy powiedzieć to, co oczekuje. Dlaczego? Bo to funkcjonuje. Bo część księży widocznie nie wnika głębiej. A za szczerość dostajesz - jak wyżej.

IMHO księża powinni czasem być bardziej uzdrowicielami dusz niż "strażnikami kodeksów praw kanonicznych"... Ale ja już zepsuty liberalizmem jestem, więc pewnie dlatego tak myślę.



I ciekaw jestem, co sądzisz na temat "pisania do kurii o zwolnienie z pierwszej spowiedzi". No bo ja się z takim czymś jeszcze nie spotkałem. Dyspensy biskupie to znam z przypadków ślubu z innowiercą / niewierzącym, teraz widocznie w przypadku "mieszkających razem" też się wymaga? Dla mnie to novum.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


So cze 25, 2016 13:26
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Właśnie. To może dowiemy się przy okazji o jaką diecezję chodzi i o jakiego biskupa?


So cze 25, 2016 13:29
Post Re: Spowiedź przedślubna a pozwolenie z kurii
Bo spowiedź powinna być w większej poufności niż cokolwiek innego w warunkach naszego prawa. A tymczasem dowiadujemy się, że ksiądz zamierza informować biskupa o wynikach spowiedzi konkretnych osób? Czy ja dobrze to rozumiem???


So cze 25, 2016 13:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL