Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2016 21:41
Posty: 1
Post Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Napiszcie mi proszę jak to jest z obowiązywaniem Amoris Laetitia (AL) w Polsce?!

Teraz mamy do czynienia z sytuacją, gdzie oficjalnie (czyli wg. AL) po odpowiednim rozeznaniu osoby żyjące w nowych związkach (sytuacjach nieregularnych) mogą przystępować do sakramentów Pojednania i Eucharystii. Nieoficjalnie - czyli wg. komunikatów KEP i wypowiedzi przedstawicieli polskiego kościoła "nic się nie zmieniło" = nie mogą.

Czy jakieś zakony, np. Jezuitów, nie obowiązują komunikaty KEP i ci kapłani mogą wprost stosować AL?


Cz wrz 15, 2016 22:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Amoris Laetitia nie jest pismem dogmatycznym.
Jest to papieskie podsumowanie obrad synodu biskupów. Jest to zwyczajne nauczanie papieża. Oczywiście zawarte tam wskazania są dla katolików wartościowe, ale nie jest tak, że papież teraz napisał, że ksiądz musi rozgrzeszać kogokolwiek.

Co do wspomnianych sytuacji nieregularnych, to już św. Jan Paweł II pisał, jakie warunki należy spełnić, by osoby żyjące w takich związkach mogły przystąpić do spowiedzi uzyskując rozgrzeszenie i przyjmować Komunię św. Tak więc te zasady obowiązują od kilkudziesięciu lat. Papież nie rozluźnił tych warunków, a ocenę sytuacji pozostawił w kompetencji spowiednika.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt wrz 16, 2016 8:28
Zobacz profil
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Dodam jeszcze, ze nikt nigdzie nie powiedzial, ze ktokolwiek w zwiazku niesakramentalnym ma jakiekolwiek prawo z automatu do rozgrzeszenia.

Jest mowa o dlugotrwalym procesie intensywnego towarzyszenia kaplana (czyli duszpasterstwo niesakramentalnych), ktory niekoniecznie skonczy sie dopuszczeniem do sakramentow, a raczej poglebieniem zycia duchowego penitenta i jego glebszym zwiazkiem z Kosciolem.


Pt wrz 16, 2016 9:55

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Kael napisał(a):
Dodam jeszcze, ze nikt nigdzie nie powiedzial, ze ktokolwiek w zwiazku niesakramentalnym ma jakiekolwiek prawo z automatu do rozgrzeszenia.


a ktoś u Was w Kościele ma prawo "z automatu" do rozgrzeszenia?

Cytuj:
Jest mowa o dlugotrwalym procesie intensywnego towarzyszenia

Długotrwały proces - to już Twój dopisek. Amoris Laetitia, jak i Wasz obecnie pełniący posługę papież, podkreślają, iż nie ma ogólnych norm, każdy przypadek jest inny - i o tym czy będzie to "długotrwały proces" czy nie - to zostawione jest wspólnemu rozeznaniu duchownego i penitenta/tki. Oczywiście Wasi biskupi poszczególnych diecezji mogą wydać dla swoich poddanych normy i określić czas; w Polsce takich norm, o ile wiem, żaden biskup nie wydał. Także w liście biskupów argentyńskich, który wzbudził w ostatnich dniach w całym Waszym Kościele tak wielką i emocjonalną dyskusję,nie ma żadnych norm określających czas trwania rozeznania.

Cytuj:
kaplana (czyli duszpasterstwo niesakramentalnych),

nic a Amoris laetitia, ani w wypowiedziach papieża Franciszka nie wskazuje, by była to domena jakiegoś specyficznego "duszpasterstwa" (choć może być- to już kwestia aplikacji norm przez biskupa diecezji). Papież Bergoglio mówi i pisze o rozeznaniu jakie winno być normalną służbą duchownego wobec wiernych, wszystkich, w tym także żyjących w związkach niesakramentalnych. Całość wypowiedzi obecnego czynnego papieża wskazuje na potrzebę integracji osób w ponownych związkach w życie całej wspólnoty i duszpasterstwo, a nie o tworzeniu "osobnego miejsca".

To, o czym piszesz, to dotychczasowy dotychczasowy model - papież wyraźnie stwierdza, że otwiera nowe drzwi. Każdy przypadek jest inny, Wasz papież nie chce ogólnych, kanonicznych, prawnych ram; chce też decentralizacji nauczania: inne może być nauczanie biskupów w sprawie dopuszczenia osób rozwiedzionych w ponownych związkach różnych diecezjach, czy krajach (o ile się razem dogadają).

Cytuj:
który niekoniecznie skończy się dopuszczeniem do sakramentów,

a czy jest jakaś grupa osób w Waszym Kościele (niezależnie od charakteru związków), u których proces rozeznania (a obowiązek spowiedzi usznej przed duchownym nie ma na celu właśnie rozeznania?) kończy się w sposób konieczny dopuszczeniem do sakramentów? Rozeznanie, o którym mowa w spowiedzi/towarzyszeniu duchowym, ma na celu rozeznanie; jak rozumiem, sytuacja osób żyjących w niesakramentalnych związkach różnie się obecnie tylko (albo aż) o tyle, że spowiedzi/towarzyszeniu duchowym należy wziąć pod uwagę dodatkowe 'kryteria", sprawy do rozważenia.
Natomiast IMHO po Amoris laetitia, a zwłaszcza po akceptacji przez papieża - dla Was Piotra i zastępcę Chrystusa - interpretacji AL dokonanej we wskazaniach biskupów argentyńskich, zmienia się niejako status kanoniczny osób w ponownych związkach w Waszym Kościele. Do tej pory przychodząc do spowiedzi - taka osoba rozgrzeszenia nie mogła otrzymać - co najwyżej duchowny mógł skierować do osobnego duszpasterstwa. (Wiem, że były inne sytuacje, że bywali duchowni, którzy na własną odpowiedzialność dopuszczali "na stałe" lub na określone okazje - ale to "obok prawa" a nie zgodnie z nim). Obecnie - duchowny w takiej sytuacji powinien wspólnie z penitentem/penitentką rozważyć sytuację każdej takiej osoby osobno - według wskazań AL i wytycznych swojego biskupa miejsca. Tak jak to ma miejsce w każdej chyba spowiedzi. Ponowny związek nie wyklucza z góry (choć oczywiście nikt, także osoba w ponownym związku, nie ma u Was "automatycznego prawa do Komunii").

Cytuj:
a raczej poglebieniem zycia duchowego penitenta i jego glebszym zwiazkiem z Kosciolem.
Tak jak każdego/każdej przystępującej do spowiedzi. Automatów z rozgrzeszeniem chyba u Was w Kościele nie ma.


Pt wrz 16, 2016 14:32
Zobacz profil
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Czy ty w ogole wiesz co oznacza “duszpasterstwo“? Wlasnie towarzyszenie kaplana wiernym.

Reszta uwag tez nie na temat watku.


Pt wrz 16, 2016 14:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
@Andrzeju, czy nowo zarejestrowany forumowicz pdvcośtam, to nie czasem jakiś Twój współczytelnik argentyńskiego listu biskupów, z którym solidarnie dzielicie rozterki nad jego interpretacją? Pdvcośtam nie podał tekstu źródłowego, skąd czerpie informacje, za to daje do zrozumienia, że oficjalny komunikat KEP "nic się nie zmieniło" jest dla niego - rzecz ciekawa - mało wiarygodny.
W związku z tym odpowiedzi szuka na forum internetowym, któremu jako zaangażowany katolik ufa bardziej niż episkopatowi, no i trafia tu pośrednio na fachowca i autorytet w jednej osobie od nie-Waszego Kościoła, który mimo zdeklarowanego dystansowania sie od nie-Waszego, w detalach zna i kompetentnie wykłada mu (a może nam?) sprawę.
Udało Ci się przy tym z dziesięć razy napisać, że list biskupów argentyńskich wywołał burzę i wielką i emocjonalną dyskusję. Ja osobiście nie widzę, żeby się ziemia rozstąpiła, prawdę powiedziawszy jesteś jedyną osobą jaką zauważyłem, która temat w ogóle skomentowała.
Tak z ciekawości zapytam, jak sprawa sakramentów wygląda w Waszym Kościele? No bo przez analogię przypuszczam, że skoro używasz zwrotu "Wasz" czyli nie Twój, to jest też jakiś inny własny, czyli Wasz. To samo dotyczy zresztą papieża, skoro uparcie mówisz "Wasz" to i Wy macie jakiegoś Waszego, którego ja notabene nie znam, a w tej sytuacji chciałbym poznać.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt wrz 16, 2016 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Kael napisał(a):
Czy ty w ogole wiesz co oznacza “duszpasterstwo“? Wlasnie towarzyszenie kaplana wiernym.

Towarzyszenie duchowe stanowi konkretną praktykę życia wiary, nie będę się o tym rozwijał, bo 1. to nie ten watek 2. protestant rzymskiemu katolikowi nie będzie tego tłumaczył, wstukaj sobie w google. Bardzo chętnie się zgodzę, że towarzyszenie duchowe to jądro, sedno i kluczowy punkt wszelkiego duszpasterstwa, - i w to codzienne, "zwykłe" duszpasterstwo AL włącza osoby w ponownych związkach - ; myślę jednak samo duszpasterstwo chyba w żadnej tradycji nie ogranicza się i nie wyczerpuje w tej jednej praktyce. W tradycji Twojego Kościoła wielkie znaczenie w duszpasterstwie ma także np. udzielania sakramentów świętych i sakramentaliów, itd, nie będę rozwijał bo to na inny wątek.

Cytuj:
@Andrzeju, czy nowo zarejestrowany forumowicz pdvcośtam, to nie czasem jakiś Twój współczytelnik

spytaj się użytkownika pdy..., jeśliś ciekawy, nie mnie... to temat o AL a nie o plotkach o użytkownikach

Cytuj:
Tak z ciekawości zapytam, jak sprawa sakramentów wygląda w Waszym Kościele?

Jest wątek "ekumenizm", możesz tam swoje pytania zadać, to chyba nie miejsce.


Pt wrz 16, 2016 20:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
@Andrzeju, czy nowo zarejestrowany forumowicz pdvcośtam, to nie czasem jakiś Twój współczytelnik

spytaj się użytkownika pdy..., jeśliś ciekawy, nie mnie... to temat o AL a nie o plotkach o użytkownikach

Pytam Ciebie, bo aż nadto chętnie udzielasz się w temacie.
A co do rzekomego tematu o AL, to @szumi na samym początku jasno i zwięźle wytłumaczył, że adhortacja, a taką jest AL, to nie pismo dogmatyczne i w związku z tym używanie odnośnie takowej zwrotu, który pojawił się w tytule wątku "czy obowiązuje", jest niestety jakimś błędem myślowym, na który z tegoż formalnego powodu, nie można udzielić ani twierdzącej ani przeczącej odpowiedzi. Ergo tematu nie ma, chociaż niektórzy robią co mogą, aby mimo wszystko był.

Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
Tak z ciekawości zapytam, jak sprawa sakramentów wygląda w Waszym Kościele?

Jest wątek "ekumenizm", możesz tam swoje pytania zadać, to chyba nie miejsce.

Mimo niewłaściwego miejsca, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności i z powodzeniem, można jednak antyekumenicznie powtykać ile wlezie, z mniejszym czy większym sensem.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt wrz 16, 2016 21:13
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
chwat napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
@Andrzeju, czy nowo zarejestrowany forumowicz pdvcośtam, to nie czasem jakiś Twój współczytelnik

spytaj się użytkownika pdy..., jeśliś ciekawy, nie mnie... to temat o AL a nie o plotkach o użytkownikach

Pytam Ciebie, bo aż nadto chętnie udzielasz się w temacie.
A co do rzekomego tematu o AL, to @szumi na samym początku jasno i zwięźle wytłumaczył, że adhortacja, a taką jest AL, to nie pismo dogmatyczne i w związku z tym używanie odnośnie takowej zwrotu, który pojawił się w tytule wątku "czy obowiązuje", jest niestety jakimś błędem myślowym,

Familiaris consortio, którego normy, jak sam szumi napisał, są "obowiązujące", też jest posynodalną adhortacją. Zdecydujcie się, albo więc nauczanie Synodów ogłoszone przez papieża obowiązuje, albo nie. Jeśli zaś każdy_a może sobie wybierać, który synod "obowiązuje", a który "nie obowiązuje", to według jakiego kryterium?


Cytuj:
na który z tegoż formalnego powodu, nie można udzielić ani twierdzącej ani przeczącej odpowiedzi. Ergo tematu nie ma, chociaż niektórzy robią co mogą, aby mimo wszystko był.

Z normami Familiaris consortio - z takiego samego formalnego powodu - też nie ma w takim razie 'tematu", a więc wszystko jest do samodzielnej, indywidualnej interpretacji?

Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
Tak z ciekawości zapytam, jak sprawa sakramentów wygląda w Waszym Kościele?

Jest wątek "ekumenizm", możesz tam swoje pytania zadać, to chyba nie miejsce.

Mimo niewłaściwego miejsca, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności i z powodzeniem, można jednak antyekumenicznie powtykać ile wlezie, z mniejszym czy większym sensem.[/quote]
Nie wiem, o czym piszesz, i co i gdzie można "wtykać". jak chcesz o sakramentach u protestantów czytać, to do działu ekumenizm. To rzymskokatolickie forum, i nikt chyba w dziale Prawo kanoniczne, w wątku o komunii dla rozwiedzionych w Kościele rzymskokatolickim, o udzielaniu sakramentów u protestantów czytać nie musi. To sprawa zwykłego, elementarnego porządku i przyzwoitości. Zobacz Regulamin tego forum.


So wrz 17, 2016 10:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Andrzej67 napisał(a):
Familiaris consortio, którego normy, jak sam szumi napisał, są "obowiązujące", też jest posynodalną adhortacją. Zdecydujcie się, albo więc nauczanie Synodów ogłoszone przez papieża obowiązuje, albo nie. Jeśli zaś każdy_a może sobie wybierać, który synod "obowiązuje", a który "nie obowiązuje", to według jakiego kryterium?

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że w przypadku posługiwania się wynalazkiem pisma, istnieje dość prosta możliwość sprawdzenia, co zostało napisane. W tym momencie proszę o cytat z @szumiego, który mówi to co twierdzisz: Familiaris consortio, którego normy, jak sam szumi napisał, są "obowiązujące".
Albo może, żeby przyspieszyć ten jałowy dialog, powiem że taka wypowiedz @szumiego nie miała miejsca, co zresztą widać powyżej czarno na białym.
Jak widać Twoja retoryka opiera się niestety na manipulowaniu interpretacjami, a nie na faktach. To zresztą dobrze ilustruje Twoje podejście do wątku, pewne sformułowania AL interpretujesz jak Ci wygodnie i na tej podstawie stawiasz zarzuty.
Już o zwrocie "zdecydujcie się" nie wspomnę, jeżeli uważasz, że cała sprawa Cię nie dotyczy, to cóż ma oznaczać takie rzucanie rozkazów. Za kogo się uważasz? Nikt nie ma obowiązku odpierać Twoich zarzutów, bo Tobie zachciało się bawić w oskarżyciela z pouczającym tonem. Nie podoba się audycja, to wyłącz telewizor.

Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
na który z tegoż formalnego powodu, nie można udzielić ani twierdzącej ani przeczącej odpowiedzi. Ergo tematu nie ma, chociaż niektórzy robią co mogą, aby mimo wszystko był.

Z normami Familiaris consortio - z takiego samego formalnego powodu - też nie ma w takim razie 'tematu", a więc wszystko jest do samodzielnej, indywidualnej interpretacji?

Nie ma tu żadnej analogii do Familiaris consortio. Jeżeli chcesz udowodnić różnice odbioru na podstawie rzekomych podobieństw obu adhortacji, to przytocz dowody, że zarówno FC jak i AL, zostały w historii Kościoła tak samo czytelnie odczytane, odebrane, skomentowane przez papieży, może skomentowane ex cathedra itp. Sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, niż Twój komentarz wyciągnięty z kapelusza.

Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
Mimo niewłaściwego miejsca, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności i z powodzeniem, można jednak antyekumenicznie powtykać ile wlezie, z mniejszym czy większym sensem.

Nie wiem, o czym piszesz, i co i gdzie można "wtykać". jak chcesz o sakramentach u protestantów czytać, to do działu ekumenizm. To rzymskokatolickie forum, i nikt chyba w dziale Prawo kanoniczne, w wątku o komunii dla rozwiedzionych w Kościele rzymskokatolickim, o udzielaniu sakramentów u protestantów czytać nie musi. To sprawa zwykłego, elementarnego porządku i przyzwoitości. Zobacz Regulamin tego forum.

Nie mówię o porządku forum, ale o porządku dyskusji. Prowadzisz rodzaj atakowania postulatami i zarzutami, jak na razie bezpodstawnymi, więc może o "elementarnym porządku i przyzwoitości" nie wspominaj.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So wrz 17, 2016 12:16
Zobacz profil
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
chwat napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Familiaris consortio, którego normy, jak sam szumi napisał, są "obowiązujące", też jest posynodalną adhortacją. Zdecydujcie się, albo więc nauczanie Synodów ogłoszone przez papieża obowiązuje, albo nie. Jeśli zaś każdy_a może sobie wybierać, który synod "obowiązuje", a który "nie obowiązuje", to według jakiego kryterium?

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że w przypadku posługiwania się wynalazkiem pisma, istnieje dość prosta możliwość sprawdzenia, co zostało napisane. W tym momencie proszę o cytat z @szumiego, który mówi to co twierdzisz: Familiaris consortio, którego normy, jak sam szumi napisał, są "obowiązujące"
O to Ci chodziło?
szumi napisał(a):
Co do wspomnianych sytuacji nieregularnych, to już św. Jan Paweł II pisał, jakie warunki należy spełnić, by osoby żyjące w takich związkach mogły przystąpić do spowiedzi uzyskując rozgrzeszenie i przyjmować Komunię św. Tak więc te zasady obowiązują od kilkudziesięciu lat. Papież nie rozluźnił tych warunków, a ocenę sytuacji pozostawił w kompetencji spowiednika.


So wrz 17, 2016 12:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Nie, nie o to.
Chodzi mi o rzekomą wypowiedz szumiego o FC, której nie ma.
To, że szumi mówi o nauczaniu JPII obowiązującym od kilkudziesięciu lat, oznacza że szumi mówi o nauczaniu JPII obowiązującym od kilkudziesięciu lat. I o niczym więcej.

Natomiast to, że ktoś ogranicza nauczanie kilkudziesięciu lat pontyfikatu JPII do jednej adhortacji, bo mu akurat tak wygodnie w jego formułowaniu wniosków (czytaj zarzutów), nazywa się manipulacją.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So wrz 17, 2016 13:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
chwat napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Familiaris consortio, którego normy, jak sam szumi napisał, są "obowiązujące", też jest posynodalną adhortacją. Zdecydujcie się, albo więc nauczanie Synodów ogłoszone przez papieża obowiązuje, albo nie. Jeśli zaś każdy_a może sobie wybierać, który synod "obowiązuje", a który "nie obowiązuje", to według jakiego kryterium?

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że w przypadku posługiwania się wynalazkiem pisma, istnieje dość prosta możliwość sprawdzenia, co zostało napisane. W tym momencie proszę o cytat z @szumiego, który mówi to co twierdzisz: Familiaris consortio, którego normy, jak sam szumi napisał, są "obowiązujące".

a w jakim innym piśmie poprzedni papież sformułował owe normy, o których napisał @szumi, że w Polsce, pomimo AL, pozostają obowiązujące?



Cytuj:
Albo może, żeby przyspieszyć ten jałowy dialog, powiem że taka wypowiedz @szumiego nie miała miejsca, co zresztą widać powyżej czarno na białym.
Jak widać Twoja retoryka opiera się niestety na manipulowaniu interpretacjami, a nie na faktach. To zresztą dobrze ilustruje Twoje podejście do wątku, pewne sformułowania AL interpretujesz jak Ci wygodnie i na tej podstawie stawiasz zarzuty.

nie ja interpretuję, tylko biskupi i papież Twojego Kościoła. ja tylko o tej interpretacji napisałem, wskazujac zresztą też na dyskusję, w której padają również argumenty za inna interpelacją. Interpretację popartą przez waszego papieża uważam za istotną dla stanowiska Krk o tyle, o ile rzymski papież pełni w nim dość istotną rolę.

Cytuj:
Już o zwrocie "zdecydujcie się" nie wspomnę, jeżeli uważasz, że cała sprawa Cię nie dotyczy, to cóż ma oznaczać takie rzucanie rozkazów. Za kogo się uważasz? Nikt nie ma obowiązku odpierać Twoich zarzutów, bo Tobie zachciało się bawić w oskarżyciela z pouczającym tonem. Nie podoba się audycja, to wyłącz telewizor.

Nie masz żadnego obowiązku czytywania i pisywania na tym forum, natomiast forum jest otwarte, i każdy na nim może pisać, jeśli nie łamie regulaminu. Każdy też ma prawo do swoich opinii, jeżeli są na temat. Zamiast sprzecznych z regulaminem obelg ad personam, może więc coś w temacie?

Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
na który z tegoż formalnego powodu, nie można udzielić ani twierdzącej ani przeczącej odpowiedzi. Ergo tematu nie ma, chociaż niektórzy robią co mogą, aby mimo wszystko był.

Z normami Familiaris consortio - z takiego samego formalnego powodu - też nie ma w takim razie 'tematu", a więc wszystko jest do samodzielnej, indywidualnej interpretacji?

Nie ma tu żadnej analogii do Familiaris consortio. Jeżeli chcesz udowodnić różnice odbioru na podstawie rzekomych podobieństw obu adhortacji, to przytocz dowody, że zarówno FC jak i AL, zostały w historii Kościoła tak samo czytelnie odczytane, odebrane, skomentowane przez papieży, może skomentowane ex cathedra itp. Sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, niż Twój komentarz wyciągnięty z kapelusza. [/quote]
Zarówno FC jak i AL są adhortacjami posynodalnymi, jeżeli więc o formalny statusie pism mowa, a to było argumentem za brakiem obowiązywalności, to mają taki sam.

Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
Mimo niewłaściwego miejsca, jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności i z powodzeniem, można jednak antyekumenicznie powtykać ile wlezie, z mniejszym czy większym sensem.

Nie wiem, o czym piszesz, i co i gdzie można "wtykać". jak chcesz o sakramentach u protestantów czytać, to do działu ekumenizm. To rzymskokatolickie forum, i nikt chyba w dziale Prawo kanoniczne, w wątku o komunii dla rozwiedzionych w Kościele rzymskokatolickim, o udzielaniu sakramentów u protestantów czytać nie musi. To sprawa zwykłego, elementarnego porządku i przyzwoitości. Zobacz Regulamin tego forum.

Nie mówię o porządku forum, ale o porządku dyskusji. Prowadzisz rodzaj atakowania postulatami i zarzutami, jak na razie bezpodstawnymi, więc może o "elementarnym porządku i przyzwoitości" nie wspominaj.[/quote]
jakimi postulatami? może pomyliłeś dyskutantów.


Pn wrz 19, 2016 14:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Amoris Laetitia - czy obowiązuje w Polsce?
Po pierwsze: Jeśli Andrzej67 zrozumiał moje słowa o statusie adhortacji posynodalnych, jako znak ich nieobowiązywalności to prostuję: one obowiązują.
Chodziło jedynie o postawienie pewnego kontekstu. Jest nauczanie, które musi być przyjęte przez wiernych i takie, które może być poddane interpretacji.
Kodeks Prawa Kanonicznego wspomina o tym, w co należy wierzyć "wiarą boską i katolicką" (kan. 750). Innym prawdom należy się "religijne posłuszeństwo rozumu i woli" (kan. 752). Trzecim stopniem jest "religijne posłuszeństwo" (kan. 753).

Dlatego też inną rangę ma nauczanie zwyczajne papieża (a i wewnątrz niego jest hierarchia), a inną uroczyste ogłoszenie prawdy wiary lub moralności. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące poruszonego zagadnienia to papież powołuje się na wcześniejszy dokument św. Jana Pawła II. Wielokrotnie podkreśla jego wartość i chętnie cytuje. Także w częściach poświęconych "sytuacjom nieregularnym" czerpie z nauczania swojego poprzednika.

Nie ma w tym dokumencie niczego odkrywczego (w tej dziedzinie; tak ogólnie kilka myśli mi się podoba). Tak, jak i wcześniej, tak i teraz po duszpasterskim rozeznaniu i spełnieniu określonych warunków osoby żyjące w związku niesakramentalnym mogą przystąpić do spowiedzi i korzystać z Komunii eucharystycznej.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn wrz 19, 2016 17:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL