Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 0:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Następna strona
 Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Zend napisał(a):
Jak sam widzisz, kazdy ma ta cieńką czerwona linie gdzie indziej. Andy72 jest gotów zaryzykować życie spowiednika i setki osób.


Andy przede wszystkim zdaje się mentalnie już dawno odlecieć z tej planety i – bez urazy Andy – nie do końca wie co mówi.

Zapytam się zatem Ciebie: Gdzie jest Twoja linia i jak odnosisz się do przykładów, które podałem (w relacji adwokat–klient)?


Cz gru 15, 2016 15:16
Zobacz profil
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Iago napisał(a):
Zapytam się zatem Ciebie: Gdzie jest Twoja linia i jak odnosisz się do przykładów, które podałem (w relacji adwokat–klient)?
Nie mam zielonego pojęcia. Oglądałem kiedys film w ktorym był podobny dylemat i adwokat mordercy anonimowo zwrócił uwagę prokuratora na jakis szczegół. Identyfikowałem się wtedy z tą postawa. Ale to tylko film...


Cz gru 15, 2016 15:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Zend napisał(a):
Nie mam zielonego pojęcia. Oglądałem kiedys film w ktorym był podobny dylemat i adwokat mordercy anonimowo zwrócił uwagę prokuratora na jakis szczegół.


Cóż, nie wiem dokładnie o jakiej sytuacji mówisz, ale bazując na tym co napisałeś to wygląda mi to na działanie przeciw najlepszemu interesowi klienta.

Moim zdaniem życie pisze najlepsze scenariusze i tymże się posłużę:

Rzecz dzieje się w USA, Illinois: Alton Logan został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia i skazany na dożywocie. Spędził w więzieniu 28 lat. Z tego, iż był niewinny sprawę sobie zdawali prawnicy Dale Coventry i Jamie Kunz, gdyż ich klient, Andrew Wilson, przyznał się w rozmowie z nimi do zbrodni popełnionej rzekomo przez Logana. Prawnicy zdecydowali iż nie wyjawią prawdy, chyba że Logan zostanie skazany na Karę Śmierci – zapadł jednak wyrok orzekający dożywotnie pozbawienie wolności w związku z czym obaj adwokaci zachowali milczenie przez 28 lat, aż do czasu śmierci Wilsona. Wtedy to, gdy doszli do wniosku, że śmierć ich klienta zwalnia ich z obowiązku dochowania tajemnicy, złożyli zeznania, które summa summarum poskutkowały uwolnieniem Logana.
Źródło:http://www.cbsnews.com/news/26-year-secret-kept-innocent-man-in-prison/

Co o tym sądzisz?


Cz gru 15, 2016 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Ci dwaj panowie powinni trafić na dożywocie do więzienia

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz gru 15, 2016 16:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Andy72 napisał(a):
Ci dwaj panowie powinni trafić na dożywocie do więzienia


Dlaczego tak uważasz Andy?
Czy gdyby sytuacja była analogiczna, tyle że zamiast tych dwóch panów byłby ksiądz w konfesjonale, to również chciałbyś go wsadzać na dożywocie?


Cz gru 15, 2016 16:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Jest co innego. Tych panów nie obowiązywała żadna tajemnica spowiedzi. Księdzu nie wolno ujawniać nawet na torturach. A ksiądz mógłby kazać się tamtemu przyznać.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz gru 15, 2016 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Andy72 napisał(a):
Jest co innego. Tych panów nie obowiązywała żadna tajemnica spowiedzi. Księdzu nie wolno ujawniać nawet na torturach. A ksiądz mógłby kazać się tamtemu przyznać.


Poufność jest zarówno przywiliejem jak i obowiązkiem nie tylko księdza ale też adwokata – zgadza się, tajemnica adwokacka jest w Polsce chroniona prawem i tak: art. 6 ust. 3 ustawy Prawo o adwokaturze: „Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę” (w USA zasada poufności również rzeczy jasna obowiązuje).

Zatem Drogi Andy, dochowanie tajemnicy zawodowej dla adwokata jest "troszkę" czymś więcej niż kwestią "widzi misie". Zatem bardzo proszę o niestosowanie podwójnych standartów. ;-)

Andy72 napisał(a):
A ksiądz mógłby kazać się tamtemu przyznać.


A jakby tamten odpowiedział "sp********", to co? ;-)
Strzeli mu krpoidłem przez głowę, albo nie da obrazka jak przyjdzie po kolędzie?


Cz gru 15, 2016 17:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Andy72 napisał(a):
Jest co innego. Tych panów nie obowiązywała żadna tajemnica spowiedzi.


Księdza też - obiektywnie rzecz biorąc - nie obowiązuje. To jego decyzja, czy przedłoży prawo kościelne nad dobro drugiego człowieka.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz gru 15, 2016 17:19
Zobacz profil
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
JedenPost napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Jest co innego. Tych panów nie obowiązywała żadna tajemnica spowiedzi.

Księdza też - obiektywnie rzecz biorąc - nie obowiązuje. To jego decyzja, czy przedłoży prawo kościelne nad dobro drugiego człowieka.
Świetne spostrzeżenie. To kwestia prawa wewnętrznego, a nie jakiś prawd wiary, dogmatów.


Cz gru 15, 2016 17:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Zend napisał(a):
Świetne spostrzeżenie. To kwestia prawa wewnętrznego, a nie jakiś prawd wiary, dogmatów.


Materia sakramentu pokuty i pojednania o której była wcześniej mowa, jest jak najbardziej kwestią "prawd wiary, dogmatów". Natomiast sama tajemnica spowiedzi jest usankcjonowana w Kodeksie Prawa Kanonicznego i rozpoznana przez prawo RP (art. 178, Kodeks postępowania karnego).

Co sądzisz o sprawie Altona Logana? Czy Twoim zdaniem prawnicy zachowali się właściwie?


Cz gru 15, 2016 18:46
Zobacz profil
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Iago napisał(a):
Co sądzisz o sprawie Altona Logana? Czy Twoim zdaniem prawnicy zachowali się właściwie?
Właściwie tzn wg czyich reguł? Wg zasad prawników właściwie, a ja przynajmniej na 100% wiem, że to nie dla mnie. Czy gdyby zrezygnowali z zawodu (i fortuny) i powiedzieli prawdę, to byś to rozpatrywał w kategorii zdrady, heroizmu, czy powinności?
Wybierając taki zawód trzeba wiedzieć na co się pisze.

Jaką wartość wg ciebie ma taka tajemnica, że w jej imię poświęca się życie człowieka? Chciałbym to ogarnąć.


Cz gru 15, 2016 21:36

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Co innego , gdyby poświęcili swoje życie, a życie innego jest łatwo poświęcić

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz gru 15, 2016 21:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Zend napisał(a):
Właściwie tzn wg czyich reguł?


Takich jakie sobie przyjmiesz. :-)

Zend napisał(a):
Czy gdyby zrezygnowali z zawodu (i fortuny) i powiedzieli prawdę, to byś to rozpatrywał w kategorii zdrady, heroizmu, czy powinności?


O jakiej "fortunie" mówisz nie mam pojęcia, natomiast tu nie chodzi tylko o kwestie czysto zawodowe, które zanikają po powrocie do chałupy – zasada poufności jest materią o wiele głębszą i poważniejszą. Ale o tym za chwile. ;-)

Zend napisał(a):
Wybierając taki zawód trzeba wiedzieć na co się pisze.


Zgadzam się w całej rozciągłości. ;-)

Zend napisał(a):
Jaką wartość wg ciebie ma taka tajemnica, że w jej imię poświęca się życie człowieka?


Rzeczona tajemnica stanowi w rzeczy samej absolutną podstawę relacji klienta z adwokatem, a co za tym idzie, rzetelnej porady prawnej czy obrony przed sądem. Wyobraź sobie świat gdzie ta zasada nie funkcjonuje, gdzie klient boi się mówić szczerze w trakcie rozmowy ze swoim reprezentantem prawnym, wiedząc iż "wszystko co powie może zostać użyte przeciwko niemu" ;-). To w sposób znaczny zaburza równowagę wymiaru sprawiedliwości i ponad miarę wzmacnia pozycję oskarżycieli, którzy mogą nawet dysponować relacjami Twojego własnego adwokata. W takim świecie, jeżeli Ty sam nie masz specjalistycznej wiedzy prawnej i predyspozycji do reprezentowania siebie samego to jesteś zdany niełaskę tych którzy ją posiadają, nie mogąc zaufać absolutnie nikomu. Ta dysproporcja jest szczególnie widoczna w jurysdykcjach anglosaskich, gdzie mamy do czynienia ze skargowym modelem procesu, gdzie Twój przedstawiciel jest de facto Twoim prawnym „ja”. To od jego zaangażowania, wiedzy oraz umiejętności w bardzo dużej mierze zależy czy zostaniesz skazany na KS czy wypuszczony wolno.
To jest rzeczona wartość – utrzymanie opoki funkcjonowania systemu sprawiedliwości i rzeczonych profesji prawnych. ;-)

Andy72 napisał(a):
Co innego , gdyby poświęcili swoje życie, a życie innego jest łatwo poświęcić


Andy, byłbyś łaskaw odnieść się do tego co napisałem Ci w poprzednich wiadomościach?


Pt gru 16, 2016 0:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Uważam że twz. tajemnica adwokacka nie powinna służyć chronieniu przestępców

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt gru 16, 2016 17:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
A tajemnica spowiedzi powinna?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt gru 16, 2016 17:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL