Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 14:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna strona
 Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi? 
Autor Wiadomość
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Iago napisał(a):
Maria-Magdalena napisał(a):
Po przeczytaniu wątku mam pytania - Czy Jezus kogoś wyspowiadał? Jaka jest Jego nauka w kwestii spowiedzi?


Z takimi dylematami bardzo proszę do innego wątku – tutaj natomiast proszę nie offtopować. 😉


To są pytania przeciętnie myślącej kobiety, a nie żaden offtop.
Nie musisz na nie odpowiadać. I nie możesz zabronić komukolwiek odpowiedzi na te proste pytania.

Dobrej nocy.


Cz sty 05, 2017 22:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Maria-Magdalena napisał(a):
To są pytania przeciętnie myślącej kobiety, a nie żaden offtop.


To jest offtop,ponieważ ten wątek nie jest o biblijnych podstawach sakramentu pokuty i pojednania. Jeżeli, o Droga przeciętna, myśląca kobieto, jesteś zainteresowana tą kwestią, to zgodnie z regulaminem forum wyszukaj istniejący temat, bądź załóż nowy.

Maria-Magdalena napisał(a):
Nie musisz na nie odpowiadać. I nie możesz zabronić komukolwiek odpowiedzi na te proste pytania.


Zgodnie z forumowym regulaminem: 😉

§I. 6. Rozwój tematu to wypadkowa pierwotnej jego koncepcji w założeniu autora i kolejnych, kształtujących temat, wypowiedzi dyskutantów. Linii tematycznej powinni się trzymać wszyscy rozmówcy (również autor tematu). Nie jest możliwe zakładanie "własnych" tematów, w których jeden autor porusza kolejne niezwiązane ze sobą wątki. Autor tematu ma prawo do określenia jego charakteru (np. tematy rozważaniowe, dzielenie się doświadczeniem, rozważanie konkretnych wypowiedzi autorytetów lub dokumentów, czy konkretne pytanie w którym autor oczekuje odpowiedzi zgodnej ze swoim światopoglądem); może również w pewnym stopniu określić założenia konkretnej dyskusji (np. może wyrazić życzenie, aby w tym temacie dyskusja była prowadzona z punktu widzenia katolika czy chrześcijanina) albo zechcieć, aby w dyskusji np. na tematy etyczne nie odwoływać się do argumentów biblijnych, a jedynie naukowych (z oczywistych powodów to ostatnie ograniczenie nie może dotyczyć zagadnień, które są przedmiotem wiary). Takie ograniczenie powinno być szanowane. Nie może ono jednak nigdy dotyczyć wypowiadania się w danym temacie jednej osoby lub grupy osób, a jedynie założeń światopoglądowych.


Cz sty 05, 2017 22:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Co racja to racja. Jeśli ktoś chce odpowiedzieć M-M, zapraszam tutaj: viewtopic.php?p=936989#p936989

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz sty 05, 2017 22:57
Zobacz profil
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
chwat napisał(a):
A ktoś twierdził, że może?

Odpowiedź masz tu:

Iago napisał(a):
"Ubezwłasnowolnia" każdego księdza, który respektuje prawo własnego kościoła z powodu innego niż strach przed tym jak bardzo za nieposłuszeństwo może po tyłku dostać...
Księża mają po prostu absolutny zakaz łamać tajemnicę spowiedzi czy to w sposób pośredni czy bezpośredni i kwestia rygoru jest materią trzecio lub nawet czwartorzędną.
Powtarzam: Jeżeli dany ksiądz nie potrafi postępować wedle zasad organizacji do której dobrowolnie wstąpił i świadomie łamie przepisy jego samego wiążące, to ewidentnie minął się z powołaniem.
Jeżeli chce być wierny prawu kościelnemu to oczywiście ma związane ręce i nie może w żaden sposób wykorzystać informacji uzyskanych w trakcie spowiedzi. Zawsze może się do Waszego sprawiającego Cuda Boga pomodlić, prawda? 😉
Bez względu na to jak absurdalnie drastyczny przykład wymyślisz, to odpowiedź będzie zawsze taka sama.


Konkluzja - ksiądz jedynie może pomodlić sie aby np oprawca jednym ciosem zabił, nie zadając ofierze wielogodzinnych męczarni, a gwałciciel dziecka zaniemógł i zmniejszył częstotliwość haniebnych czynów.
Ciekawa byłaby odpowiedź Imago na zagadnienie - kobieta wyznaje w konfesjonale, że za kilka dni jest umówiona z lekarzem w celu dokonania aborcji.......ksiądz winien modlić sie za zmianę postanowienia kobiety, czy aby lekarz zaniemógł, a może za szybką śmierć płodu?


Pt sty 06, 2017 9:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Chodzi o to, że Kan. 983 - § 1., który cytowałem, komentuje stricte tylko pewien fragment zagadnienia, konkretnie nienaruszalność tajemnicy spowiedzi, ale nie wyczerpuje zagadnienia i nie odpowiada na wszystkie inne pytania z nią związane.

Jeżeli w odpowiedzi na cytowany Kan. 983 - § 1., mówisz do mnie: "Tajemnica spowiedzi nie może skutkować stanowiskiem: róbta co chceta", to znaczy to tyle, jakbyś chciała mi powiedzieć, że twierdziłem, że Kan. 983 - § 1. można interpretować konkluzją "róbta co chceta" i polemizujesz z tego typu moją opinią, a takiej nie posiadam i takiej nie wyraziłem.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt sty 06, 2017 9:44
Zobacz profil
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
chwat napisał(a):
Chodzi o to, że Kan. 983 - § 1., który cytowałem, komentuje stricte tylko pewien fragment zagadnienia, konkretnie nienaruszalność tajemnicy spowiedzi, ale nie wyczerpuje zagadnienia i nie odpowiada na wszystkie inne pytania z nią związane.

Jeżeli w odpowiedzi na cytowany Kan. 983 - § 1., mówisz do mnie: "Tajemnica spowiedzi nie może skutkować stanowiskiem: róbta co chceta", to znaczy to tyle, jakbyś chciała mi powiedzieć, że twierdziłem, że Kan. 983 - § 1. można interpretować konkluzją "róbta co chceta" i polemizujesz z tego typu moją opinią, a takiej nie posiadam i takiej nie wyraziłem.

Nie odnosiłam sie do konkretnego Kanonu.
Ty cytowałeś Kanon, ja twierdzę, że życie tworzy takie sytuacje, których najtężsi twórcy prawa nie potrafią wymyślić.
Jest kategoryczny nakaz tajemnicy spowiedzi, ale i są prawne kary na przypadek złamania, nie ma zaś kategorycznej, bez możliwości odwołania, konsekwencji w postaci usunięcia ze stanu kapłańskiego.


Pt sty 06, 2017 9:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Sorry, ale co z tego, że nie ma konsekwencji w postaci usunięcia?
Jak to się ma do tajemnicy spowiedzi? Bo nie widzę związku.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt sty 06, 2017 10:24
Zobacz profil
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Widze ze dyskutujecie o kaplanstwie jako przyziemnym zawodzie i obowiazkach z tego wynikajacych wzgledem prawa karnego.
Kaplanstwo to sluzba Bogu i ludziom, wiec jedynie przed Bogiem odpowiadaja.
Ziemskie kary niewiele tu maja zastosowania.

A tak wracajac do waszej wersji dyskusji, to nawet jeslli kaplan wykozysta informacje uzyskane podczas spowiedzi, to i tak one nie maja znaczenia prawnego, bo nie udowodni co penitent powiedzial podczas spowiedzi. Kaplan ktory zdradza tajemnice spowiedzi jest niewiarygodnym swiadkiem jako zdrajca, wiec taki ktory dopuszcza sie takiego czynu, moze dopuscic sie takze skladania falszywych zeznan. Kij ma dwa konce.
Dodatkowo, mogl sie pomylic co do osoby penitenta, bo akurat pomylil go z kims innym.


Pt sty 06, 2017 10:39

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
sapper napisał(a):
Kaplan ktory zdradza tajemnice spowiedzi jest niewiarygodnym swiadkiem jako zdrajca, wiec taki ktory dopuszcza sie takiego czynu, moze dopuscic sie takze skladania falszywych zeznan.


Wiarydność zeznań ocenia sąd. My tutaj możemy sobie jedynie spekulować. Ja raczej uznałbym takie zeznania za właśnie wiarygodne, wychodząc z założenia, że bez poważnej przyczyny ksiądz tajemnicy spowiedzi by nie złamał.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 06, 2017 10:44
Zobacz profil
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
chwat napisał(a):
Sorry, ale co z tego, że nie ma konsekwencji w postaci usunięcia?
Jak to się ma do tajemnicy spowiedzi? Bo nie widzę związku.

Już pisałam.....gdyby ustawodawcy, konkretnie Kodeksu Kanonicznego, nie uwzględniali żadnych nadzwyczajnych sytuacji, jedyną karą byłoby bezwzględne usunięcie ze stanu kapłańskiego.


Pt sty 06, 2017 10:46
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
JedenPost napisał(a):
sapper napisał(a):
Kaplan ktory zdradza tajemnice spowiedzi jest niewiarygodnym swiadkiem jako zdrajca, wiec taki ktory dopuszcza sie takiego czynu, moze dopuscic sie takze skladania falszywych zeznan.


Wiarydność zeznań ocenia sąd. My tutaj możemy sobie jedynie spekulować. Ja raczej uznałbym takie zeznania za właśnie wiarygodne, wychodząc z założenia, że bez poważnej przyczyny ksiądz tajemnicy spowiedzi by nie złamał.


Nie ma tak powaznej ziemskiejj przyczyny by kaplan mogl ujawnic tajemnice spowiedzi.
No, chyba ze jest to kaplan bez powolania i nie rozumie czym jest tajemnica spowiedzi, ale jako taki nie jest tym ktorego mozna uznac za wiarygodnego.
Sad tez potrafi myslec i ocenic wiarygodnosc takiego pseudo kaplana, zwlaszcza ze w sadach ocena nalezy do lawnikow, nie samego sedziego.
Byle adwokat rozlozy wiarygodnosc takiego kaplana na czynniki pierwsze i zrowna z najgorszymi.


Pt sty 06, 2017 10:56

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
sapper napisał(a):
Nie ma tak powaznej ziemskiejj przyczyny by kaplan mogl ujawnic tajemnice spowiedzi.


To Twoje zdanie. Osoby nie biorące pod uwagę całej stojącej za nim metafizyki mogą mieć odmienne.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 06, 2017 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
Małgosiaa napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Jeżeli o polskie prawo chodzi, to zakaz dowodowy istnieje jedynie w procedurze karnej. W postępowaniu cywilnym organ procesowy może przesłuchiwać duchownego na okoliczności faktów co do których uzyskał on wiedzę na spowiedzi i korzystać z takich zeznań, duchowny może jedynie (ale nie musi - piszę o polskim prawie) odmówić w tym zakresie składania wyjaśnień. To niewątpliwie luka w polskim prawie, ale też nie słyszałem aby komukolwiek w polskich Kościołach,w których praktykowana jest spowiedź indywidualna,to przeszkadzało.
Poza tym, jeśli chodzi o tajemnicę spowiedzi, nie jest ona chroniona w polskim prawie w przypadku tłumacza albo innej osoby, niż duchowny, która w sposób przypadkowy lub zamierzony uzyskała wiedzę o faktach ujawnionych podczas spowiedzi (np. podsłuchując). To też poważna luka w prawie.
Nie do końca, przynajmniej więc w przypadku polskiego prawa, respektuje.

Ksiądz, jak sam napisałeś, ma prawo odmówic zeznań, a co za tym idzie, nie jest za to karany, więc jednak prawo polskie respektuje.

Przepisy chroniące tajemnicę spowiedzi w polskim prawie- ale myślę, ze w kościelnym również - nie są chyba po to, by chronić księży; lecz po to by chronić tajemnicę penitenta/tke, jego/jej uczucia religijne, wolność sumienia, wolność wobec spotkania z Bogiem. W tym sensie prawo cywilne nie daje ochrony, bo pozwala na przesłuchiwanie duchownego na okoliczności faktów, o których dowiedział się podczas spowiedzi i nie zakazuje takich zeznań składać i z nich korzystać. Nie chroni więc tajemnicy spowiedzi penitenta, tak jak prawo karne.


Pt sty 06, 2017 11:04
Zobacz profil
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
sapper napisał(a):
Nie ma tak powaznej ziemskiejj przyczyny by kaplan mogl ujawnic tajemnice spowiedzi.

Taka jest zasada w ostatnich kilku wiekach, w pierwszych wiekach pokuta publiczna jawnie wskazywała grzechy
http://www.franciszkanie.gdansk.pl/plik ... zyt20.html


Pt sty 06, 2017 11:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Absolutna nienaruszalność tajemnicy spowiedzi?
JedenPost napisał(a):
sapper napisał(a):
Nie ma tak powaznej ziemskiejj przyczyny by kaplan mogl ujawnic tajemnice spowiedzi.



To Twoje zdanie. Osoby nie biorące pod uwagę całej stojącej za nim metafizyki mogą mieć odmienne.


To akurat odzwierciedla stanowisko Kościoła w tej kwestii; nie przewiduje ono jak wiesz żadnych wyjątków co do absolutnej tajemnicy spowiedzi. Duchowny ma obowiązek je bezsprzecznie respektować.

Osoba postronna może rzeczy jasna uważać że grzech pokroju przejścia na czerwonym świetle jest czynem tak straszliwym i haniebnym, że przecina więzy tajemnicy spowiedzi – inny natomiast dojdzie do wniosku że dopiero zamach terrorystyczny z co najmniej 1000 potencjalnych ofiar przeważa.


Pt sty 06, 2017 11:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL