Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Jak uzyskać akt bierzmowania? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 14, 2017 15:19
Posty: 2
Post Jak uzyskać akt bierzmowania?
Witam,
byłem bierzmowany około 16 lat temu i niestety zgubiłem akt bierzmowania, który wtedy dostaliśmy (kartka A5). Jest mi on potrzebny do zostania ojcem chrzestnym (tak dokładnie to, żaden inny dokument), natomiast ksiądz w mojej parafii powiedział, że nie wyda mi czegoś takiego ponieważ nie widzi mnie w kościele. Zaświadczenia od księdza też nie dostanę. Nie, bo nie, taką dostałem odpowiedź. Pytanie: czy ksiądz może odmówić mi wydania kopii takiego aktu bierzmowania? Czy może mi odmówić wypisania go na nowo, jeśli nie ma kopii, ale moje nazwisko widnieje w księdze historycznej? Wypisanie takiego aktu to potwierdzenie faktu dokonanego, ale ksiądz stoi twardo przy swoim. Czy mam prawo żądać od niego wydania takiego dokumentu skoro jestem parafianinem?


Wt mar 14, 2017 15:24
Zobacz profil
Post Re: Jak uzyskać akt bierzmowania?
niejeden napisał(a):
Witam,
byłem bierzmowany około 16 lat temu i niestety zgubiłem akt bierzmowania, który wtedy dostaliśmy (kartka A5). Jest mi on potrzebny do zostania ojcem chrzestnym (tak dokładnie to, żaden inny dokument), natomiast ksiądz w mojej parafii powiedział, że nie wyda mi czegoś takiego ponieważ nie widzi mnie w kościele. Zaświadczenia od księdza też nie dostanę. Nie, bo nie, taką dostałem odpowiedź. Pytanie: czy ksiądz może odmówić mi wydania kopii takiego aktu bierzmowania? Czy może mi odmówić wypisania go na nowo, jeśli nie ma kopii, ale moje nazwisko widnieje w księdze historycznej? Wypisanie takiego aktu to potwierdzenie faktu dokonanego, ale ksiądz stoi twardo przy swoim. Czy mam prawo żądać od niego wydania takiego dokumentu skoro jestem parafianinem?

Kopię aktu bierzmowania winien Ci wydać, ale wymaganego od chrzestnego zaświadczenia, że jesteś praktykującym katolikiem nie wyda.
Jeśli w konkretnej parafii żądają od kandydatów na chrzestnych zaświadczenia o bierzmowaniu jako potwierdzenia, to wydanie go osobie omijającej kościół szerokim łukiem, byłoby ze strony księdza mijaniem się z prawdą.


Wt mar 14, 2017 19:29

Dołączył(a): Wt mar 14, 2017 15:19
Posty: 2
Post Re: Jak uzyskać akt bierzmowania?
@Alus, zgadzam się z Tobą. Jednak ksiądz zapytany o wydanie kopii aktu bierzmowania stwierdził, że on ma tylko zapis historyczny w księdze i że takiej kopii nie wyda, bo - cytuję - "nie wystawiamy takich rzeczy, takich kopii po prostu się nie daje". A mi jest potrzebna. I co mam teraz zrobić?


Śr mar 15, 2017 10:45
Zobacz profil
Post Re: Jak uzyskać akt bierzmowania?
W parafii chrztu musi byc bierzmowanie odnotowane. Trzeba tam zapytac


Śr mar 15, 2017 12:20
Post Re: Jak uzyskać akt bierzmowania?
niejeden napisał(a):
@Alus, zgadzam się z Tobą. Jednak ksiądz zapytany o wydanie kopii aktu bierzmowania stwierdził, że on ma tylko zapis historyczny w księdze i że takiej kopii nie wyda, bo - cytuję - "nie wystawiamy takich rzeczy, takich kopii po prostu się nie daje". A mi jest potrzebna. I co mam teraz zrobić?

Duchowni wydają zaświadczenie o dokonanym akcie bierzmowania.
Twój problem, to nieobecność w kościele, co ksiądz zauważył.


Śr mar 15, 2017 15:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Jak uzyskać akt bierzmowania?
U mnie było tak, że informacja o bierzmowaniu nie dotarła do parafii chrztu, więc brałam papier z parafii, w której byłam bierzmowana, woziłam do parafii chrztu, odnotowali sobie... Ale zasadniczo, powinno to dotrzeć samo. Więc jeśli nie jest to w Twoim przypadku jedna parafia, możesz pojechać do tej, w której byłeś chrzczony.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr mar 29, 2017 9:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL