Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Brak szczerości w protokole przedślubnym 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 8:31
Posty: 6
Post Brak szczerości w protokole przedślubnym
Witam wszystkich. Proszę o radę co robić.
Przy spisywaniu protokołu przedślubnego przy pytaniu o choroby psychiczne powiedziałam o nerwicy natręctw, jednak ksiądz stwierdził, że teraz wszyscy są znerwicowani. Ja jednak wiem, że u mnie to nie jest takie "normalne" i podałam mu przykład, ale chyba dalej nie do końca mi uwierzył i nic do protokołu nie wpisał (sama mu powiedziałam, że jak tak to nie ma żadnych chorób).
Druga kwestia jaka mnie męczy to choroby psychiczne w rodzinie. Czy alkoholizm się do nich zalicza? Czy to podchodzi tylko pod uzależnienia a nie choroby psychiczne? Bo przy spisywaniu protokołu zupełnie wypadło mi to z głowy, że w rodzinie był alkoholik i teraz się zastanawiam czy muszę to wyjaśnić. Czy kłamstwo w protokole automatycznie sprawia, że sakrament małżeństwa jest nieważny, nawet jak druga osoba wie o problemach?
Proszę o pomoc, bo nie daje mi to spokoju.


Wt lip 18, 2017 8:43
Zobacz profil
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Kaldi napisał(a):
Witam wszystkich. Proszę o radę co robić.
Przy spisywaniu protokołu przedślubnego przy pytaniu o choroby psychiczne powiedziałam o nerwicy natręctw, jednak ksiądz stwierdził, że teraz wszyscy są znerwicowani. Ja jednak wiem, że u mnie to nie jest takie "normalne" i podałam mu przykład, ale chyba dalej nie do końca mi uwierzył i nic do protokołu nie wpisał (sama mu powiedziałam, że jak tak to nie ma żadnych chorób).
Druga kwestia jaka mnie męczy to choroby psychiczne w rodzinie. Czy alkoholizm się do nich zalicza? Czy to podchodzi tylko pod uzależnienia a nie choroby psychiczne? Bo przy spisywaniu protokołu zupełnie wypadło mi to z głowy, że w rodzinie był alkoholik i teraz się zastanawiam czy muszę to wyjaśnić. Czy kłamstwo w protokole automatycznie sprawia, że sakrament małżeństwa jest nieważny, nawet jak druga osoba wie o problemach?
Proszę o pomoc, bo nie daje mi to spokoju.

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, stą kapłan nie potraktował jako chorobę.
Alkoholizm
http://morawica.com.pl/alkohol/czym-jest-alkoholizm


Wt lip 18, 2017 10:19

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 8:31
Posty: 6
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Dziękuję bardzo za odpowiedź :) czyli jeżeli dobrze rozumiem to nerwica natręctw nie jest przeciwwskazaniem do zawarcia związku małżeńskiego w Kościele? I nie muszę wyjaśniać alkoholizmu w rodzinie, bo nie jest on sam w sobie chorobą psychiczną, tylko może do niej doprowadzić? (chory z rodziny zaprzestał picia i nie pił aż do śmierci)
I jeszcze mam jedno pytanie dotyczące papierosów. Ksiądz po przeczytaniu pytania odpowiedział za mnie, że nie ma żadnych uzależnień (chyba muszę wyglądać bardzo niewinnie ;)). Ale jak rozumiem tu chodzi o alkohol albo inne substancje odurzające, które mogą zaburzać normalne funkcjonowanie. Dobrze myślę?
Przepraszam za tyle pytań, ale nerwica nie daje spokoju nawet w takiej kwestii, a chcę żeby wszystko było jak należy.


Wt lip 18, 2017 10:38
Zobacz profil
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Kaldi napisał(a):
Dziękuję bardzo za odpowiedź :) czyli jeżeli dobrze rozumiem to nerwica natręctw nie jest przeciwwskazaniem do zawarcia związku małżeńskiego w Kościele? I nie muszę wyjaśniać alkoholizmu w rodzinie, bo nie jest on sam w sobie chorobą psychiczną, tylko może do niej doprowadzić? (chory z rodziny zaprzestał picia i nie pił aż do śmierci)
I jeszcze mam jedno pytanie dotyczące papierosów. Ksiądz po przeczytaniu pytania odpowiedział za mnie, że nie ma żadnych uzależnień (chyba muszę wyglądać bardzo niewinnie ;)). Ale jak rozumiem tu chodzi o alkohol albo inne substancje odurzające, które mogą zaburzać normalne funkcjonowanie. Dobrze myślę?
Przepraszam za tyle pytań, ale nerwica nie daje spokoju nawet w takiej kwestii, a chcę żeby wszystko było jak należy.

Może duchowny uznał, że jeśli nawet popalasz, to masz w sobie moc zaprzestać.....zwłaszcza w perspektywie macierzyństwa.


Wt lip 18, 2017 10:43

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 8:31
Posty: 6
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Tylko, że ja mu nie powiedziałam, że popalam, bo odpowiedział za mnie i przeszedł do następnego pytania, a ja byłam tak zestresowana, że nawet nie pomyślałam o papierosach wtedy. Muszę to wyjaśniać? Przyznam, że na samą myśl aż mi się słabo robi. Narzeczony też pali, więc ewentualne stwierdzenie nieważności małżeństwa z tego powodu nie wchodzi w grę.


Wt lip 18, 2017 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Kaldi napisał(a):
Dziękuję bardzo za odpowiedź :) czyli jeżeli dobrze rozumiem to nerwica natręctw nie jest przeciwwskazaniem do zawarcia związku małżeńskiego w Kościele? I nie muszę wyjaśniać alkoholizmu w rodzinie, bo nie jest on sam w sobie chorobą psychiczną, tylko może do niej doprowadzić? (chory z rodziny zaprzestał picia i nie pił aż do śmierci)
I jeszcze mam jedno pytanie dotyczące papierosów. Ksiądz po przeczytaniu pytania odpowiedział za mnie, że nie ma żadnych uzależnień (chyba muszę wyglądać bardzo niewinnie ;)). Ale jak rozumiem tu chodzi o alkohol albo inne substancje odurzające, które mogą zaburzać normalne funkcjonowanie. Dobrze myślę?
Przepraszam za tyle pytań, ale nerwica nie daje spokoju nawet w takiej kwestii, a chcę żeby wszystko było jak należy.


Należy rozróżnić dwie sprawy:

1) choroby, które mogą mieć wpływ na Twoją zgodę małżeńską (świadomość)
2) choroby, które mogą mieć wpływ na decyzję Twojego narzeczonego (wiedza)

Co do pierwszych chodzi oczywiście o to, czy mówiąc przed ołtarzem "tak" jesteś tego świadoma.

Co do drugiego chodzi o to, żeby Twój przyszły małżonek wiedział, za kogo wychodzi.

Prosty przykład: jeżeli wyjawisz schizofrenię lub podobne ciężkie schorzenie psychiczne, to ksiądz może podważyć ważność Twojej przysięgi małżeńskiej. Jeżeli wyjawisz alkoholizm w przeszłości, a mąż wiedząc o tym bierze z Tobą ślub, to przeszkody małżeńskiej nie ma.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lip 18, 2017 11:10
Zobacz profil
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
bert04 napisał(a):
Co do drugiego chodzi o to, żeby Twój przyszły małżonek wiedział, za kogo wychodzi.

Raczej kogo bierze sobie za żonę ;)

Kaldi napisał(a):
Tylko, że ja mu nie powiedziałam, że popalam, bo odpowiedział za mnie i przeszedł do następnego pytania, a ja byłam tak zestresowana, że nawet nie pomyślałam o papierosach wtedy. Muszę to wyjaśniać? Przyznam, że na samą myśl aż mi się słabo robi. Narzeczony też pali, więc ewentualne stwierdzenie nieważności małżeństwa z tego powodu nie wchodzi w grę.

Nawet w sądach cywilnych palenie papierosów nie stanowi przyczyny rozwodów.


Wt lip 18, 2017 11:26

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 8:31
Posty: 6
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Dziękuję, teraz już więcej mi się wyjaśniło. A jeżeli narzeczony o czymś wie i wie za kogo wychodzi, a w protokole małżeńskim się tego nie zaznaczy, to małżeństwo w oczach Boga jest nieważne? Czy służy on tylko po to, żeby w razie chęci stwierdzenia nieważności małżeństwa druga osoba nie mogła się "przyczepić", że czegoś nie wiedziała?


Wt lip 18, 2017 11:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Nie każda sprawa, która nie została wyjawiona może stać się przeszkodą zrywającą. Chodzi tylko o sprawy naprawdę poważne. Takie, jak np. zatajony alkoholizm. A Bóg to już w ogóle nie jest nawiedzonym urzędnikiem, który musi mieć każdy detal idealnie opisany ;)

Nie ma żadnych powodów do zmartwień. A nawet, gdyby coś ważnego mogło się znaleźć, to i tak nie ma co się zanadto martwić, bo małżeństwo zawsze można uważnić. Nie wiem, jak dokładnie to się robi, ale chyba w jakiś bardzo prosty sposób. Poza tym, jak to się określa, małżeństwo cieszy się przychylnością prawa, co znaczy, że trzeba uważać je za ważne dopóki sąd kościelny nie orzeknie inaczej.

Myślę, że ważniejsza sprawa to popracować nad nerwicą, czyli ogólnie dbać o swoje zdrowie. Znam kilka osób, które z pomocą psychologiczną poradziły sobie z poważną nerwicą i dziś czują się nieporównywalnie lepiej. Jedna moja koleżanka miała duże problemy z nerwicą, ataki paniki, fobia społeczna i w ogóle było jej ciężko, a teraz ma wielu przyjaciół, wzięła ślub i nawet jakiś czas temu skakała z samolotu na spadochronie. Nie znaczy to, że wszystko jest idealnie, ale jest naprawdę dobrze. Zatem widać, że można dużo zdziałać i poprawić. Powodzenia.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lip 18, 2017 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 8:31
Posty: 6
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Dziękuję Soul33 bardzo, bardzo mi pomogłeś :) jeszcze mam jedno pytanie o te poważne przyczyny jak np. zatajony alkoholizm. Czy jeżeli druga osoba o tym wcześniej wiedziała, ale nie ma tego w protokole to można stwierdzić, że takie małżeństwo jest od początku nieważne? Przecież Bóg wie, że narzeczony/narzeczona o tym wiedział/a przed ślubem. Nie chodzi mi teraz o kwestię prawną, ale o stronę czysto duchową ;) Przyznam, że temat bardzo mnie zainteresował.
Co do leczenia nerwicy to wiem, że coś trzeba z tym zrobić. Jednak bardzo ciężko mi się zdecydować, żeby się gdzieś zgłosić po pomoc. :(


Wt lip 18, 2017 17:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Dla Boga przede wszystkim liczą się szczere intencje.

Spróbuj w Internecie poszukać poradni psychologicznej w Twojej okolicy. Oni tam skierują Cię w odpowiednie miejsce.

Pamiętaj, że nerwica to bardzo powszechny problem i mnóstwo osób tam przychodzi po pomoc.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lip 18, 2017 18:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 8:31
Posty: 6
Post Re: Brak szczerości w protokole przedślubnym
Dziękuję jeszcze raz za wszystkie rady, obiecuje pamiętać w modlitwie ;)


Wt lip 18, 2017 19:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL