Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy kolega popadł w Ekskomunike? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
Jakos nie jestem pewna tego info o grzechu cięzkim :( i ekskomunice.


Pn lip 31, 2017 12:16
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
No to co, że Ty nie jesteś pewna? To nie znaczy, że masz pogłębiać czyjąś nerwicę. Lepiej zastanów się, jak pomóc. A jeśli nie masz pomysłu, to nie masz też powodu pisać w takim wątku.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 31, 2017 12:39
Zobacz profil
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
Nerwica nie wyłącza poczytalnosci niestety...


Pn lip 31, 2017 12:45
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
I jak to pomaga osobie, o której mowa w tym wątku?

Poza tym nerwica może powodować natręctwa w postaci różnych myśli i czynów.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 31, 2017 13:57
Zobacz profil
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
Ważna rzecz:
1857
Aby grzech był śmiertelny, są konieczne jednocześnie trzy warunki: "Grzechem śmiertelnym jest ten, który dotyczy materii poważnej i który nadto został popełniony z pełną świadomością i całkowitą zgodą".


Nerwica natręctw wyklucza całkowitą zgodę (przymus wynika z choroby, a nie chęci), więc nawet jeżeli czyn wypełnia pierwszy i drugi warunek, to nie jest spełniony trzeci.


Pn lip 31, 2017 14:04
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
[...] s33

@Soul - nie chce nikogo dołować - ale prawda jest najważniejsza :(


Pn lip 31, 2017 15:33
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
Gdybyś czytała uważniej, to nie zadawałabyś takich pytań wyrażających wszelkie wątpliwości, jakie umysł może wymyślić, bo wiedziałabyś, że wątpliwości wykluczają grzech ciężki.

Teresse napisał(a):
@Soul - nie chce nikogo dołować - ale prawda jest najważniejsza :(

W chrześcijaństwie to miłość jest najważniejsza. Jeśli więc potrafisz pomóc, to pisz. A jeśli nie, to nie pisz.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 31, 2017 16:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
adammusialik napisał(a):
Szczęść Boże!!!
Piszę w imieniu mojego kolegi cierpiącego na nerwicę natręctw. Pytanie jest dość poważne, ponieważ kolega przeżywa sprawę czy nie jest czasem w stanie ekskomuniki. Kolega twierdzi, że zdażyło mu się kilkukrotnie takie zachowanie, że próbował zachaczyć o Księdza rozdającego Komunię Św. tak, żeby upadł Pan Jezus. Twierdzi, że są to zachowania krótkotrwałe, niewidoczne często dla innych. Mówi, że kiedyś pare lat temu przystanął jako ministrant specjalnie podczas Procesji i Ksiączyz Panem Jezusem (czego nie jest pewien) chyba się potknął. Jak mam mu pomóc? Jest wierzący, ale cały czas obawia się czy jest w stanie ekskomuniki i czasem myśli, że mógł zapobiec tym sytuacją i nie jest pewien czy to efekt nerwicy czy nie? Co mam mu powiedzieć? Widzę, że jest Mu ciężko.


Powiedz koledze, że musi zerwać te pęta, którymi karmi swoją świadomość i wyzwoli się ze swojej niemocy, niemocy czucia się dzieckiem Bożym. Bóg go kocha w każdej chwili i nie ma takiego grzechu, by Bóg nie przebaczył skruszonej osobie, żałującej. Czy jest świadomy swojego grzechu, czy nieświadomy jego zaistnienia, niech klęknie w zaciszu swojej izdebki i tak szczerze od serca wyzna Panu Bogu swój problem, co go trapi. Bóg zawsze nas słyszy, jest obok nas i pragnie byśmy powierzali Mu swoje problemy. Musi kolega uwierzyć w przebaczenie Boże i pomoc Bożą w pokonywaniu swoich słabości, swoich trudności. Tylko moc szczerej modlitwy- mam moc. Niech kolega uwierzy w moc miłosierdzia Bożego, Jego miłości, Jego trwania przy człowieku, a szczególnie przy tym upadłym. Boża miłość jest bezwarunkowa i trwała aż do śmierci człowieka.
Ludzka natura jest grzeszna, a sama próba, chęć zerwania z grzechem jest naszym zwycięstwem. Modlitwa jest naszą bronią, naszym orężem, bo przyjmuje ją od nas sam Bóg.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Pn lip 31, 2017 17:29
Zobacz profil
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
@Soul - dla mnie pomoc to prawda - "wątpiącym dobrze radzić"- te wątpliwości, ktore przedstawilam mam naprawdę - mozna bylo wydzielic wątek...Nie chcę zakładac nowego by nie zostało to potraktowane jako zaczepka ale naprawde mam takie wątpliwosci sama...


Pn lip 31, 2017 18:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
wybrana napisał(a):
Musi kolega uwierzyć w przebaczenie Boże i pomoc Bożą w pokonywaniu swoich słabości, swoich trudności.

Recepta na pokonanie trudności wiarą w Boga, była by całkiem wartościowa, gdyby nie jeden szkopuł.

Pozostawia bowiem ciągle otwarty największy problem wiary, czyli jak sprawić by człowiek uwierzył. Mówienie, że "kolega musi uwierzyć", chyba się nie przebije :)

Ta retoryka to zapewne pogłos protestanckiego zbawienia samą wiarą, która w wersji potocznej jest wyrwanym z kontekstu i dobrze sprzedającym się, ale niestety bezużytecznym medialnym hasłem. Niestety pozwala ono człowiekowi na bezczynność, po tym kiedy zdążył już znieczulić samego siebie przekonaniem, że wierzy więc jest zbawiony - a tak naprawdę co najwyżej tylko mówi i oszukuje się, że wierzy.

Może więc wyhamujmy z radami w stylu "musisz uwierzyć bo będziesz słaby, a jak będziesz słaby to nie poczujesz się dzieckiem Bożym" itp, bo jedynie gonią własny ogon.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lip 31, 2017 20:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
@chwat, krytykujesz protestancki sposób na zbawienie, to uważasz że Jezus był protestantem?
W takim razie ja również chcę nim być - chce wyznawać wiarę tak jak nauczał Jezus, jak uczy nas Pismo Święte.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Pn lip 31, 2017 20:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
Teresse napisał(a):
@Soul - dla mnie pomoc to prawda - "wątpiącym dobrze radzić"- te wątpliwości, ktore przedstawilam mam naprawdę - mozna bylo wydzielic wątek...Nie chcę zakładac nowego by nie zostało to potraktowane jako zaczepka ale naprawde mam takie wątpliwosci sama...

To nie znaczy, że masz osobom z nerwicą wmawiać dodatkowe wątpliwości tylko dlatego, że sama je masz. I to w kwestiach, które Ciebie w ogóle nie dotyczą.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 31, 2017 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 30, 2017 14:28
Posty: 23
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
Z mojej analizy wynika, że kolega nie popadł w ekskomunike. Gdyby był zdrowy pewnie tego by nie robił. Dziwi mnie natomiast podejście Księdza, który mimo, iż wiedział o chorobie kolegi to jeszcze miał chęć zdejmowania z niego ekskomuniki i wypydywał kolegę o nitencje czynu na co kolega twierdził, że bardzo ważny wpływ miały emocje nad którymi nie mógł zapanować.
Widać, że bardzo siedzą w nim słowa tego księdza.


Pn lip 31, 2017 21:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
wybrana napisał(a):
@chwat, krytykujesz protestancki sposób na zbawienie, to uważasz że Jezus był protestantem?
W takim razie ja również chcę nim być - chce wyznawać wiarę tak jak nauczał Jezus, jak uczy nas Pismo Święte.

Mało mnie interesuje, jaką wiarę chce ktoś wyznawać, jak te jego chęci są nonsensem, który ani z Jezusem, ani z PŚ, ani a nawet protestantyzmem, wiele wspólnego nie mają.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lip 31, 2017 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 30, 2017 14:28
Posty: 23
Post Re: Czy kolega popadł w Ekskomunike?
Hmmm. Co sądzicie na temat tego co napisałem ostatnio?


Pn lip 31, 2017 21:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL