Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 19:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Białe małżeństwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Według mnie jest różnica pomiędzy "przynajmniej wiedziały" a "wiedziały przynajmniej" - to drugie oznacza "wiedziały przynajmniej to, że...". Zgodzisz się chyba, że jest to wiedza zupełnie podstawowa.

Ale sama wiedza jest niewiele warta, bo co z tego, że ktoś coś wie, ale i tak zamierza robić po swojemu? Do zawarcia małżeństwa potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i chęć (oraz możliwość) postąpienia zgodnie z tym, do czego ona zobowiązuje. Prawo nie istnieje po to, aby je wyłącznie znać, ale aby je wypełniać. Zresztą jeśli pojedynczy kanon nie oddaje sprawy jasno, można spojrzeć na całość prawa kanonicznego dotyczącego małżeństwa. Zacytuję może jeszcze ten fragment:

KPK Kan. 1084 napisał(a):
§ 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.

Zgodnie z nim nie udziela się sakramentu małżeństwa osobom niepełnosprawnym, które nie są zdolne do odbycia stosunku małżeńskiego. Może przypadek, o którym rozmawiamy, należy uznać za niezdolność psychiczną (względną?)...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


So cze 25, 2005 15:55
Zobacz profil
Post 
Chciałem zauważyć, że małżeństwo Św. Józefa i Matki Bożej było białym małżeństwem. Ja bym się tu ułomności psychicznej nie doszukiwał.......


So cze 25, 2005 16:04

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Nie wiem wydaje mi sie ze jeslo kochasz te dziewczyne, to lepiej albo zrezygnowac ze swego pragnienie zycia jak celibatariusze, albo namowic ja do tego by znalazla sobie innego chlopaka. Nie zrozum mnie prosze zle, ale nie wiesz np. czy taka chec bedziesz mial przez cale zycie, i pozniej gdyby doszlo do czegos mielibyscie kolejny problem prawno moralny czy nie zgrzeszyliscie, i mysle ze wtedy byloby duzo trudniej o wzajemnia zgode, bo mysle ze panna by raczej to widziala jako cos normalnego.

Poza tym trzeba by bylo zmieniac ryt malzenstwa, gdyz teraz pytanie brzmi czy przyjmiecie dzieci dane wam przez Boga, wiec chyba raczej zaklada stosunek seksualny, ale jak mowiles najlepiej spytac w kurji.

Tylko przypomne ze Sw Pawel mowi zeby rezygnowac ze stosunku, za obopolna zgoda i na krotko, by sie oddawac modlitwie. Tu na krotko raczej nie jest spelnione.
Ale jak Dakota zacytowala takie malzenstwo byloby raczej wazne.


So cze 25, 2005 16:04
Zobacz profil
Post 
wiking napisał(a):
Nie wiem wydaje mi sie ze jeslo kochasz te dziewczyne, to lepiej albo zrezygnowac ze swego pragnienie zycia jak celibatariusze, albo namowic ja do tego by znalazla sobie innego chlopaka. Nie zrozum mnie prosze zle, ale nie wiesz np. czy taka chec bedziesz mial przez cale zycie, i pozniej gdyby doszlo do czegos mielibyscie kolejny problem prawno moralny czy nie zgrzeszyliscie.

Rozważania są teoretyczne, ale gdyby się taka ,,uduchowiona" dziwoja znalazła, to pewnie byłoby to wspaniałe... Nie widzę żadnego problemu w rezygnacji z bałego małżeństwa na rzecz zwyczajnego w trakcie jego trwania (jest to taki sam sakrament i nikt nie musi wiedzieć - oprócz np. Biskupa - że w danym kościele dzieje się coś niezwykłego. Chodzi o założenie wstępne, że dane małżeństwo może być białe do końca życia w trakcie jego zawierania.


So cze 25, 2005 16:11
Post 
Cytuj:
Chciałem zauważyć, że małżeństwo Św. Józefa i Matki Bożej było białym małżeństwem.


To akurat wyjatkowy i jedyny w swoim rodzaju przypadek. Nie kazda bowiem kobieta rodzi Syna Bożego.

W tym wzgledzie nie brałbym tego przypadku za wzór do nasladowania......

Nie rozumiem takze jaki sens w zawieraniu białego małzenstwa......toz to całkowity bezsens. Chyba tylko na pokaz dla ludzi, by nie obgadywali za plecami


So cze 25, 2005 16:16
Post 
Słynna opiekunka biednych - Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że jej siła płynie z dziewictwa. Powód pierwszy: Żeby mieć wiecej siły :D :D :D


So cze 25, 2005 16:25

Dołączył(a): Cz maja 12, 2005 22:28
Posty: 36
Post 
Reasumując czy dobrze rozumiem:

jesli osoby nie mogą (niepełnosprawność ) lub nie chcą ( założenie zupełnej czystości w małżeństwie, czyli białe małżeństwo) przekazać życia czy 'skonsumować małżeństwa' - czyli nie spełniają podstawowego przesłania małżeństwa to znaczy że małżeństwo nie może być zawarte, lub też zawarte małżeństwo jest nie ważne?

pozdr


So cze 25, 2005 16:43
Zobacz profil
Post 
Belizariusz napisał(a):
Cytuj:
Chciałem zauważyć, że małżeństwo Św. Józefa i Matki Bożej było białym małżeństwem.


To akurat wyjatkowy i jedyny w swoim rodzaju przypadek. Nie kazda bowiem kobieta rodzi Syna Bożego.


Chciałem zauważyć, że nic nie przeszkadzało św. Józefowi i Matce Bożej aby - po narodzinach Pana Jezusa- zostać normanym małżeństwem. Przeciwnie, byłoby to zupełnie naturalne - oboje byli młodzi i kochali się, a Święta Rodzina jest często przywoływana jako wzór. Wydaje się, że był to Ich osobisty wybór


So cze 25, 2005 16:47

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Drogi Carnuntum!

Owszem pewne inwalidztwo, takie ktore nie pozwala na stosunki seksulne jesli odkryte wczesniej nie pozwala na zawarcie, a jesli ukryte czyni malzenstwo niewaznym.

Drogi Rzepaku!
Ta sama przyczyna ktora nie pozwolila wczesniej, przed narodzinami Jezusa, Maryji i Jozefofi na stosunek, zostala tez pozniej. Czyli specjalne poslanictwo Maryji jako Matki Zbawiciela i Matki nas wszytkich. My ludzie mozemy miec ja za Matke przez to Chrystus sie staje naszym zbawicielem i bratem.


So cze 25, 2005 17:39
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Słynna opiekunka biednych - Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że jej siła płynie z dziewictwa. Powód pierwszy: Żeby mieć wiecej siły


Kolejny zły przykład......Matka Teresa z Kalkuty, nigdy nie zawarła małżeństwa, poświeciła sie cała biednym.
Dlatego nie myslała o czyms tak dziwnym jak białe małżeństwo.

Widzisz róznice?


So cze 25, 2005 18:02
Post 
wiking napisał(a):
Czyli specjalne poslanictwo Maryji jako Matki Zbawiciela i Matki nas wszytkich. My ludzie mozemy miec ja za Matke przez to Chrystus sie staje naszym zbawicielem i bratem.


Gdyby do planu zbawienia było potrzebne dziewictwo Matki Bożej, Anioł przy zwiastowaniu dodałby ,,i zostaniesz do końca życia dziewcią", a św. Józef przy zwoim ,,zwiastowaniu" , usłyszałby we śnie: ,,...nie bój się zwiąść .... do siebie, ale nie zbliżaj się do Niej do końca życia", a tego nie usłyszeli. Pan Bóg tego nie żądał. Wg mnie była to wolna decyzja Matki Bożej i św. Józefa, ponieważ kochali czystość. Pamiętajmy, ze dopiero gdy Pan Jezus zaczął nauczać jego rodzice w pełni pojeli, że to niezupełnie ,,zwyczajny" chłopiec (wcześniej robił ze św. Józefem meble zapewne), a tak naprawdę to stało się to dopiero po zmartwychwstaniu.


So cze 25, 2005 18:38
Post 
Belizariusz napisał(a):
Cytuj:
Słynna opiekunka biednych - Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że jej siła płynie z dziewictwa. Powód pierwszy: Żeby mieć wiecej siły


Kolejny zły przykład......Matka Teresa z Kalkuty, nigdy nie zawarła małżeństwa, poświeciła sie cała biednym.
Dlatego nie myslała o czyms tak dziwnym jak białe małżeństwo.

Widzisz róznice?


Żadnej różnicy. Pytałeś po co zawierać b.m., to Ci powiedziałem - żeby mieć więcej siły. Dziewictwo to zawsze dziewictwo -poza i w małżeństwie jednakie.


So cze 25, 2005 18:42
Post 
Nie jest i nigdy nie było celem małżenstwa, dziewictwo. Nie taki jest zamysł Bozy co do małżeństwa.
Nie po to Bóg stworzył meżczyzne i kobiete i sprawił, ze łaczy ich pociag seksualny......by oni sie tego wystrzegali w małżenstwie.

Nie przecze, ze dziewictwo jest wazne .......ale połaczenie dziewictwa z małżenstwem jest kompletnym nieporozumieniem.

Seks w małżenstwie jest seksem całkowicie czystym, zgodnym z Bożym planem i natura.

Sw. Paweł piszac o życiu w czystości miał na mysli siebie, a nie małzenstwa


N cze 26, 2005 0:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
Rzepaku proszę nie równaj Matki Teresy z białym małżeństwem!
Matka Teresa z Kalkuty była zakonnicą, więc logiczne jest, że chciała zachować dziewictwo. Natomiast jeśli Tobie tak zależy na czystości, to zwsze możesz zostać "kawalerem" lub zakonnikiem, to najprostsza dorga do czystości...

Głupotą jest również stwierdzenie, że jeśli byście zawarli (teoretycznie) białe małżeństwo, a w trakcie trwaia chcieli przejść do normalnego współżycia, to byłoby normalne?
Jeśli cchesz żyć w czystośći to się zdecyduj! Gdyby Biskup zgodził się na zawarcie takowego małżeństwa to nie można łąmać wcześniej zawartych postanowień dotyzących czystości...


N cze 26, 2005 22:05
Zobacz profil WWW
Post 
Meg napisał(a):
Rzepaku proszę nie równaj Matki Teresy z białym małżeństwem!
Matka Teresa z Kalkuty była zakonnicą,...

Chodziło o zyski z czystości - Matka Teresa twierdziła, że jej siła płynie z dziewictwa.

Meg napisał(a):
Głupotą jest również stwierdzenie, że jeśli byście zawarli (teoretycznie) białe małżeństwo, a w trakcie trwaia chcieli przejść do normalnego współżycia, to byłoby normalne?
Jeśli cchesz żyć w czystośći to się zdecyduj! Gdyby Biskup zgodził się na zawarcie takowego małżeństwa to nie można łąmać wcześniej zawartych postanowień dotyzących czystości...


Nie ma różnicy w sposobie udzielenia białego i normalego mażestwa, bo nie przewidziano dla niego innego formuły. Stąd udzielana jest ta sama łaska i to samo prawo do współżycia bez grzechu. Wg mnie nie ma żadnego powodu i podstawy, aby do treści przysięgi zatwierdzonej przez Kościół coś dodawać od siebie. Wystarczy, że małżonkowie to sobie sami między sobą ustalą. A poza tym nawet nawet w zakonach są śluby czasowe, a potem wieczyste. Zawsze trzeba uwaględnić przeciwności, np. kobieta będzie chciała mieć koniecznie dziecko po 3-ch latach małżeństwa i będzie usychac w oczach albo okaże się, że czystość jest dla jednego z młażonków / obu zbyt drogo kosztującą radością.


N cze 26, 2005 22:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL