Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 14:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Masoneria a religia! 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 29, 2005 17:05
Posty: 9
Post Masoneria a religia!
Witam wszystkich!
Dręczy mnie jedno pytanie. Czy można być zapalonym katolikiem i przynależeć do masonerii. Jeśli chodzi o stanowisko masonerii w tej kwestii, pozwala ona na swobodną wiarę. Co jednak mówi prawo kościelne w tej kwestii?
Pozdrawiam!


Cz gru 29, 2005 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2005 17:18
Posty: 90
Post 
niektóre nurty katolickie , z tego co wiem, za masonerią nie przepadają, np. środowisko O. T.Rydzyka i Radia Maryja.


Cz gru 29, 2005 19:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 18:44
Posty: 30
Post 
nie wiem jak teraz, ale w XVIII w....bycie katolikiem i masonem to była norma....np Mozart....gościu był Masonem, a napisał 20 znakomitych mszy (wiadomo tutaj pojawia się kwestia że część albo wszystkie-nietstety nie pamietam ilosciowo jak to wyglada, mogly byc pisane na zamowienie), do masonerii wciaga tez swojego ojca, a w ogole to jeszcze listy, z ktorych wynika że Mozart przyjmowal sakramenty w kosciele katolickim...też jeszcze warto zaznaczyć że masoneria mogla być w tamtym czasie pewnego rodzaju modą...co nie zmienia faktu, że w przypadku określić czy był masonem czy katolikiem, a może tym i tym?

_________________
jeśli chcesz znaleźć Źródło, musisz iść do góry pod PRĄD...


Cz gru 29, 2005 20:08
Zobacz profil
Post 
DEKLARACJA O STOWARZYSZENIACH MASOŃSKICH
Quaesitum est


Zwrócono się z zapytaniem, czy uległa zmianie opinia Kościoła w sprawie stowarzyszeń masońskich, ponieważ w nowym Kodeksie Prawa Kanonicznego (w przeciwieństwie do poprzedniego) zagadnienie nie zostało wprost poruszone.

Święta Kongregacja Nauki Wiary może odpowiedzieć, że taka okoliczność jest podyktowana kryterium redakcyjnym, co dotyczy także innych stowarzyszeń podobnie nie wspomnianych, ujmowanych w szerszych kategoriach.

Pozostaje jednak niezmieniony negatywna opinia Kościoła w sprawie stowarzyszeń masońskich, ponieważ ich zasady zawsze były uważane za niezgodne z nauką Kościoła i dlatego przynależność do nich pozostaje zakazana. Wierni, którzy należą do stowarzyszeń masońskich, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do Komunii Świętej.

Nie należy do lokalnego autorytetu eklezjalnego wypowiadanie się o naturze stowarzyszeń masońskich sądem, który implikowałby uchylenie tego, co wyżej ustalono, i to, co jest zawarte w Deklaracji Świętej Kongregacji Nauki Wiary z dnia 17 lutego 1981 r. (AAS 73 [1981] 240-241).

W czasie audiencji, udzielonej niżej podpisanemu Kardynałowi Prefektowi, Jego Świątobliwość Jan Paweł II zatwierdził niniejszą Deklarację, uchwaloną na zebraniu plenarnym Kongregacji i nakazał jej opublikowanie.

Rzym, w siedzibie Świętej Kongregacji Nauki Wiary, 26 listopada 1983 r.

JOSEPH Kard. RATZINGER
Prefekt

+ JÉRÔME HAMER OP
Abp tyt. Loreny
Sekretarz


Cz gru 29, 2005 20:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
nie wolno należeć do masonerii katolikowi
a co za to czeka? :

cyt:
"W 1737 r. Kościół katolicki zabronił przynależności do masonerii pod groźbą kary ekskomuniki (papież Klemens XII). Potem także Kościół wypowiadał się negatywnie na temat wolnomularstwa."

z tej strony:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/grzech.html

a wiecej tu:


http://www.opoka.org.pl/php/szukaj.php? ... neria&bp=Y

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Cz gru 29, 2005 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 29, 2005 17:05
Posty: 9
Post czemu?
A więc czemu kościół jest przeciwny organizacjom masońskim. W 12 zasadach masońskich (zamieściłem poniżej) nie neguje sie kościola ani jego nauki. Jakie były powody negatywnej postawy wobec masonerii?


1. Wolnomularstwo jest braterskim związkiem inicjacyjnym, który za swój fundament ma wiarę w Boga, Wielkiego Budownika Wszechświata.

2. Wolnomularstwo opiera się na Dawnych Obowiązkach i Landmarkach oraz respektuje inne tradycje właściwe dla Zakonu, szczególnie zaś te, które dotyczą regularności jego Jurysdykcji.

3. Wolnomularstwo jest Zakonem, do którego należeć mogą wyłącznie osoby wolne, niezależne i dobrych obyczajów, które zobowiązują się wypełniać ideały Pokoju, Miłości i Braterstwa.

4. Wolnomularstwo ma na celu doskonalenie moralne jego członków, a poprzez nich doskonalenie całej Ludzkości.

5. Wolnomularstwo nakazuje swym członkom skrupulatne stosowanie rytuałów i symboli, oraz właściwych tylko jemu, środków duchowych i inicjacyjnych, prowadzących do osiągnięcia Wiedzy i Prawdy.

6. Wolnomularstwo nakazuje swym członkom respektować przekonania i wiarę bliźnich. W swym gronie zabrania wszelkich dyskusji lub polemik politycznych i religijnych. Dzięki temu może pozostawać stałym i pewnym Centrum Braterskiego Związku, w którym panuje zrozumienie, tolerancja oraz owocna harmonia pomiędzy ludźmi, trudna do osiągnięcia w innych warunkach.

7. Wolni Mularze gromadzą się poza zasięgiem świata profanów, w lożach, w których zawsze obecne są i widoczne trzy Wielkie Światła Zakonu, Księga Świętego Prawa, Węgielnica i Cyrkiel - aby pracować rytualnie, godnie, gorliwie i zgodnie z zasadami przepisanymi w Konstytucji i Regulaminie Obediencji.

8. Wolni Mularze składają przysięgę na Księgę Świętego Prawa; dlatego przysięga ta posiada charakter wzniosły, uświęcony i niepodważalny w jej trwaniu.

9. Wolni Mularze mogą przyjąć do swych lóż wyłącznie osoby pełnoletnie, prawe i dyskretne, będące ludźmi honoru, wysoko ceniące swe miano Brata Wolnego Mularza, zdolne ocenić możliwości innych ludzi oraz nieskończonych sił Wieczności.

10. Wolni Mularze kultywują w swych Lożach Miłość Ojczyzny, poszanowanie Prawa i szacunek dla konstytucyjnej władzy. Uznają i honorują pracę we wszystkich jej formach jako najwyższy obowiązek istoty ludzkiej.

11. Wolni Mularze dają innym ludziom aktywny przykład swym stosownym zachowaniem, dzięki czemu Zakon promieniuje na zewnątrz. Czynią to wszakże z zachowaniem tajemnicy wolnomularskiej.

12. Wolni Mularze winni są, w sposób honorowy, okazywać sobie wzajemną pomoc i obronę braterską, nawet z narażeniem własnego życia. Kultywują sztukę zachowania spokoju i równowagi we wszystkich sytuacjach.


Cz gru 29, 2005 20:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 29, 2005 17:05
Posty: 9
Post o i jezcz jedno.
Osicjalne stanowisko masoneri wobec wiary: " Wolnomularstwo nie jest religią. Nie ma własnej doktryny teologicznej, ani nie naucza drogi do osiągnięcia zbawienia. Jednak wiara w istnienie Istoty Najwyższej jest jedną z podstawowych zasad. Wolnomularstwo jest otwarte na wszystkie religie. Wolnomularstwo nie ingeruje w przekonania religijne swoich członków jednak zakłada, że wiara wyznawana będzie szczera. Szanując odrębność przekonań zabrania dyskusji na tematy religijne podczas spotkań lożowych."
Czym sobie tak przeskrobali, że można za to dostać ekskomunikę?

PS. Przepraszam, iż zamieściłem tekst masoński na tym forum.


Cz gru 29, 2005 20:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
nortal powiedz z którego roku którego wieku pochodzi ten tekst??
a potem sam sobie odpowiedz czemu mieszasz?

być moze lepiej nie wypowiadać sie na temat póki sie nie jest "w temacie"


tutaj link do daty jakbys nie wiedział...
http://www.wlnp.pl/12%20zasad.htm

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Cz gru 29, 2005 21:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
Cytuj:
Czym sobie tak przeskrobali, że można za to dostać ekskomunikę?


miedzy innymi takim zachowaniem drogi nortal:

cyt:

"W październiku 1917 roku na ulicach Wiecznego Miasta zorganizowano regularną demonstrację pod znakiem Szatana. Jej uczestnicy niejako w reakcji na katolicyzm głosili otwarcie, że ukoronowaniem ich działań ma być panowanie diabła, a zwłaszcza jego panowanie na Watykanie. W trakcie jej trwania rozwinięto czarny sztandar giordano-brunistów przedstawiający postać Archanioła Michała, uchwyconą szponami Lucypera i powaloną na ziemię. Na jednym z transparentów widniał napis postulujący w formie imperatywu: „Szatan musi zapanować w Watykanie a papież będzie jego sługą”.

Potężne demonstracje antykatolickie zrobiły ogromne wrażenie na młodym Maksymilianie. Nie był już dzieckiem, ale tutaj wydarzyło się coś wobec czego stanął zupełnie bezradny. Nie rozumiał motoru postępowania tych ludzi toteż z uwagą wsłuchiwał się w opinie wychowawców i niektórych wyższych hierarchów. Ich ocena była bardzo jednoznaczna, stąd też prowokacja ta nie pozostała zbyt długo bez reakcji strony przeciwnej. André Frossard pisał o Maksymilianie „Tak jak święty Franciszek z Asyżu wyruszył nawrócić sułtana tureckiego, on prosi przełożonego o zgodę na nawrócenie wielkiego mistrza masonów, którzy hałasują wokół Watykanu, powiewając ognistymi sztandarami, na których smok zwycięża Świętego Michała Archanioła, co ma wróżyć papieżom już pozbawionym władzy doczesnej bliską utratę władzy duchowej”. W odpowiedzi na, jak pisał o. Kolbe: „coraz to bardziej jawne poczynania masonów i innych wrogów Kościoła Chrystusowego w samej stolicy chrześcijaństwa” 16 października 1917 roku siedmiu kleryków Międzynarodowego Kolegium Franciszkańskiego „Seraphicum” przy Via S. Teodoro 41F w Rzymie zawiązało pod przewodnictwem brata Maksymiliana związek „Militia Immaculatae” (znany u nas pod swoją polską nazwą - Rycerstwo Niepokalanej lub też Milicja Niepokalanej). W literaturze brak jest całkowitej zgodności co do daty dziennej tego wydarzenia w związku z tym, że już sam założyciel obok 16 X podaje w niektórych dokumentach dzień 17 X."

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Cz gru 29, 2005 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 29, 2005 17:05
Posty: 9
Post wow
Tak sie sklada, iz w temacie jestem niezle zorientowany...
Tekst pochodzi z czerwca 1991r (to XX wiek jeśli by pan nie wiedzial). Mozna go zobaczyć na stronie: http://www.wlnp.pl/podejscie.htm#religia

Moje pytanie dotyczy innej sprawy. Czym się masoni tak podlożyli Watykanowi, iż ten jest całkowicie przeciwny? Kościół mówi:
"Pozostaje jednak niezmieniony negatywna opinia Kościoła w sprawie stowarzyszeń masońskich, ponieważ ich zasady zawsze były uważane za niezgodne z nauką Kościoła i dlatego przynależność do nich pozostaje zakazana."
A "zasady" masoneri zawarte są w "12 prawach masonerii". Tam nie są przeciwne religii i Kościołowi.
Jaki był więc powód negatywnej opinni Watykanu (moze bylo kilka)?

Pozdrawiam!


Cz gru 29, 2005 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 29, 2005 17:05
Posty: 9
Post poprawka
PS. poprzedni post pisalem w czasie gdy szanowny pan "MIESZEK" pisal swój, wiec niepotrzebnie napisałem go. Chociarz jesli ktoz zna inne powody dla ktorych KOSCIOL jest przeciwny masonerii, prosze pisac!


Cz gru 29, 2005 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Z nauczaniem Kościoła sprzeczne są relatywistyczne tezy o równości wszystkich religii, tezy oświeceniowe i naturalistyczne oraz utajnienie struktur. Poza tym masoneria ma charakter quasireligijny z całą swoją ezoteryczną i symboliczną doktryną. Wiele jest przykładów działalności antykościelnej masonerii np. podczas rewolucji we Francji i w Meksyku.


Cz gru 29, 2005 22:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 24, 2005 13:25
Posty: 142
Post 
Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za masonami.

Masoni, wojownicy liberalizmu, są szczególnie groźni:

"Otóż owoce, które sekta masońska rodzi, zabójcze są i gorzkie. Z najpewniejszych danych, na któreśmy się wyżej powołali, narzuca się jeden wniosek, iż mianowicie ostatecznym celem ich zamierzeń jest: obalić doszczętnie ład religijny i społeczny powstały na gruncie instytucji chrześcijańskich i zastąpić go nowym ładem, uformowanym według ich założeń, których podstawowe zasady i prawa zaczerpnięte zostały z naturalizmu."

Leon XIII, Humanus genus


Pt gru 30, 2005 9:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
meritus napisał(a):
Poza tym masoneria ma charakter quasireligijny z całą swoją ezoteryczną i symboliczną doktryną.

Nie wiem - ale nieco wyżej Nortal napisał: Wolnomularstwo nie jest religią. Nie ma własnej doktryny teologicznej, ani nie naucza drogi do osiągnięcia zbawienia. Jednak wiara w istnienie Istoty Najwyższej jest jedną z podstawowych zasad. Wolnomularstwo jest otwarte na wszystkie religie. Wolnomularstwo nie ingeruje w przekonania religijne swoich członków jednak zakłada, że wiara wyznawana będzie szczera. Szanując odrębność przekonań zabrania dyskusji na tematy religijne podczas spotkań lożowych." Czy słowa Meritusa nie zaprzeczają temu :?: Kto ma rację :?:

Nie znam się na kwestiach związanych z lożami. Ale jeśli założyć, że jedynym... "regulaminem" obowiązującym ich członków jest to, co Nortal napisał nieco wyżej, nie widzę co miałoby powodować taką niechęć Kościoła do lóż.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt gru 30, 2005 9:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz maja 12, 2005 22:28
Posty: 36
Post 
"Za datę powstania współczesnej masonerii przyjmuje się dzień 24 czerwca 1717 roku, kiedy to z połączenia trzech lóż londyńskich i loży z opactwa Westminster powstała Wielka Loża Londynu. Zgodnie z dokumentem z tego zebrania zwołano wówczas w gospodzie „Pod Gęsią i Rusztem” członków wszystkich działających wtedy w mieście lóż mularskich. W chwili obecnej niektórzy sądzą, iż wtedy to nastąpiło połączenie wywodzących się ze średniowiecza organizacji murarskich z organizacją okultystyczną jaką był Zakon Różokrzyżowców.
Ponieważ masoneria za cel nadrzędny stawiała sobie doprowadzenie do zbratania między narodami i wyznawcami różnych kościołów, głoszone przez wolnomularzy równouprawnienie religii sprowadzało się w istocie do ich zrównania.Z tego powodu już od momentu powstania masonerii tradycjonalistyczne grupy duchowieństwa wszystkich religii dostrzegły w wolnomularstwie bardzo konkretnego wroga, dążącego do podważenia przyjętego systemu wartości i istniejącego porządku.
W czerwcu 1737 roku w Rzymie z inicjatywy „Sacra Congregatio Inquisitionis” odbyła się, przygotowana przez trzech kierowników kancelarii papieskich, pierwsza konferencja kościelna poświęcona wolnomularstwu. 28 kwietnia 1738 roku papież Klemens XII, kierując się motywami doktrynalnymi i dyscyplinarnymi bullą „In eminenti Apostolatus speculo” zabronił katolikom przynależności do masonerii pod karą ekskomuniki.
Za pontyfikatu Leona XIII Stolica Apostolska wydała co najmniej 226 dokumentów poruszających problem wolnomularstwa. Ukoronowaniem wszystkich tych posunięć było bardzo wyraźne pojawienie się tej problematyki w promulgowanym przez Benedykta XV w maju 1917 roku „Kodeksie Prawa Kanonicznego”. Kanon 2335 mówił, iż „katolicy, wstępujący do sekty masońskiej względnie do jej podobnych stowarzyszeń, walczących z Kościołem i z legalnymi władzami cywilnymi, popadają tym samym w ekskomunikę, zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej simpliciter”. Tak więc tutaj relacja Kościoła do wolnomularstwa ukazana była aż nadto wyraźnie.
Po II Soborze Watykańskim nieznacznie zmieniono podejście do Wolnomularstwa.Nowy Kodeksu Prawa Kanonicznego nie powtarza dawnego kanonu 2335 lecz zawiera jedynie kanon 1374, który mówi: „Kto zapisuje się do stowarzyszenia działającego w jakikolwiek sposób przeciwko Kościołowi, powinien być ukarany sprawiedliwą karą; kto zaś popiera tego rodzaju stowarzyszenie lub nim kieruje, powinien być ukarany interdyktem”. Nowy kodeks nie wspominał już explicite o „sekcie masońskiej”, ale nie wymieniał też z nazwy żadnych innych stowarzyszeń i organizacji.
Stanowisko Kościoła nadal było jednoznaczne. 26 listopada 1983 roku, została ogłoszona deklaracja Kongregacji Doktryny Wiary podtrzymująca dotychczasowe stanowisko Kościoła. W podpisanym przez kardynała Josepha Ratzingera dokumencie możemy więc przeczytać: „Negatywna ocena Kościoła o wolnomularskich zrzeszeniach pozostanie niezmieniona, ponieważ ich zasady były zawsze uważane za nie do pogodzenia z nauką Kościoła i dlatego też przystąpienie do nich pozostaje nadal zabronione. Wierni, którzy należą do wolnomularskich zrzeszeń, znajdują się więc w stanie ciężkiego grzechu i nie mogą przyjmować Komunii Świętej”.
(za Fundacją OPOKA).


pozdr

_________________
Fac Me Tibi Semper Magnis Credere,
In TE Spem Habere, Te diligere - S.Thomae Aquinatis


Pt gru 30, 2005 9:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL