Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 17:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pozwolenie czy nie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 30, 2006 21:26
Posty: 15
Post Pozwolenie czy nie?
Chciałam zapytać o to czy osoba mająca rozwód ze ślubu cywilnego a chcąca obecnie zawrzeć związek sakramentalny powinna starac sie o pozwolenie?dyspensę? opinie są różne , a potrzebuje rzetelnych informacji. Pozdrawiam

_________________
Pan mój... Bóg mój...


Wt lut 21, 2006 23:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Rozumiem, że ta osoba zawarła tylko kontrakt cywilny, który został rozwiązany, nie przyjmując sakramentu małżeństwa.
Wydaje mi się, że nie ma istotnych przeszkód - o ile nie zachodzą jakieś, inne, których nie podałeś - do zawarcia małżeństwa sakramentalnego.
Tak czy siak trzeba iść z tym do proboszcza.


Śr lut 22, 2006 7:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Na pewno nie można zawrzeć małżeństwa, gdy jeden taki związek się już zawarło:

KPK napisał(a):
Kan. 1085 -

§ 1. Nieważnie usiłuje zawrzeć małżeństwo, kto jest związany węzłem poprzedniego małżeństwa, nawet niedopełnionego.

§ 2. Chociaż pierwsze małżeństwo było nieważnie zawarte lub zostało rozwiązane z jakiejkolwiek przyczyny, nie wolno dlatego zawrzeć ponownego małżeństwa, dopóki nie stwierdzi się, zgodnie z prawem i w sposób pewny, nieważności lub rozwiązania pierwszego.


Nie znalazłem nic konkretnego "przeciw" opisywanemu przez Martas przykładowi w KPK.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr lut 22, 2006 9:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 30, 2006 21:26
Posty: 15
Post 
Nie zachodzą inne okoliczności , związek była zawarty tylko w urzędzie stanu cywilnego i został przez sąd rozwiązany. Ze związku jest dziecko , ale nie sadze żeby to była jakaś przeszkoda...

_________________
Pan mój... Bóg mój...


Śr lut 22, 2006 13:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Klka podstawowych informacji odnośnie kwestii małżeństwa cywilnego. Takowe w świetle prawa kanonicznego jest konkubinatem. Dla prawa kanonicznego zawarty a póxniej rozwiazany kontrak cywilny jako taki sam w sobie nie stanowi przeszkody. jednak jeśli z takiego związku były dzieci, potrzebna jest dyspensa ale nie pamiętam dokładnie od czego, gdyż w takim wypadku istnieja zobowązania finansowe wobec dziecka :)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Śr lut 22, 2006 20:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ostatni cytat powinien wyglądać tak:


KPK napisał(a):
§ 1. Poza wypadkiem konieczności, nie można bez zezwolenia ordynariusza miejsca asystować przy:
(...)
3° małżeństwie osoby, którą wiążą naturalne obowiązki wobec innej strony lub wobec dzieci, wynikające z poprzedniego związku;
(...)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr lut 22, 2006 23:00
Zobacz profil WWW
Post 
Jeżeli KK nie uznaje za grzech posiadanie dziecka w związku cywilnym to znaczy chyba, że uznaje taki związek za pełnoprawne małżeństwo tak przed prawem jak i przed Bogiem. W związku z tym mam wrażenie, że to:
Cytuj:
Kan. 1085 -

§ 1. Nieważnie usiłuje zawrzeć małżeństwo, kto jest związany węzłem poprzedniego małżeństwa, nawet niedopełnionego.

§ 2. Chociaż pierwsze małżeństwo było nieważnie zawarte lub zostało rozwiązane z jakiejkolwiek przyczyny, nie wolno dlatego zawrzeć ponownego małżeństwa, dopóki nie stwierdzi się, zgodnie z prawem i w sposób pewny, nieważności lub rozwiązania pierwszego.

dotyczy się także małżeństwa cywilnego.


Cz lut 23, 2006 10:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Chaoto - Kodeks Prawa Kanonicznego odnosi się do kwestii związanych z prawem Kościoła. Jako małżeństwo rozumie się związek zawarty przed Bogiem, sakrament:

KPK napisał(a):
Kan. 1056 - Istotnymi przymiotami małżeństwa są jedność i nierozerwalność, które w małżeństwie chrześcijańskim nabierają szczególnej mocy z racji sakramentu.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz lut 23, 2006 18:35
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Ustalmy sobie na początek o czym mówimy. Czy mówimy o małżeństwie w świetle prawa kanonicznego (kościelnego) czy w świetle prawa cywilnego. Wbrew pozorom nie jest to to samo, wiec nie mieszajmy pojęć pochodzących z prawa cywilnego z prawem kanonicznym i odwrotnie.

ToMu... jesli podajesz cytat, prosze byś podawał także numer kanonu który cytujesz. Z tego co pamietam, jest to chyba kanon 1071.

Chaota... powtarzam po raz kolejny, zwiazek cywilny w swietle prawa kanonicznego jest konkubinatem a nie małżeństwem, dlatego też w przypadku związku cywilnego przy zawieraniu małżeńsrtwa sakramentalnego nie ma przeszkody węzła małżeńskiego...

W przypadku kiedy związek cywilny jest nadal ważny w świetle prawa cwilnego, a dana osoba chce zawrzeć związek sakramentalny z inna osobą niż małżonejk cywilny, nie można zawrzeć takiego małżeństwa... asystować przy nim, gdyż w świetle kan. 1071 nr 3 małżeństwo takie nie mogłoby być uznane lub zawarte w świetle prawa cywilnego.

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Cz lut 23, 2006 22:53
Zobacz profil
Post 
Mający biblijne źródło tzw. przywilej pawłowy pozwala oddalić niewierzącego małżonka osobie, która się nawróciła na chrześcijaństwo.


Pt lut 24, 2006 9:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Zefciu... zgadza sie, ale przywilej Pawłowy dotyczył woczas małżonków niewierzących z ktrych sie jeden nawrócił na chrześcijaństwo. Niestety w przypadku, kiedy ma miejsce ślub osoby wierzącej z niewierzącą, ten przywilej nie może być zastosowany.

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pt lut 24, 2006 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Julia napisał(a):
ToMu... jesli podajesz cytat, prosze byś podawał także numer kanonu który cytujesz. Z tego co pamietam, jest to chyba kanon 1071.

Sorry, zjadłem jakoś :)

Co do mieszania pojęć - wyraziłem się poprzednio dość jasno :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt lut 24, 2006 12:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
trwanie w malzenstwie nie-koscielnym to grzech ciezki.W kosciele katolickim nie ma rozwodow.Raz zawarte malzenstwo jest wazne.Dopiero smierc wspolmalzonka pozwala na nowy slub.


So lut 25, 2006 17:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Małżeństwa (w Kościele) nie można rozwiązać - można tylko dowieść jego niedopełnienia, a więc unieważnić.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So lut 25, 2006 20:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
ToMu napisał(a):
Małżeństwa (w Kościele) nie można rozwiązać - można tylko dowieść jego niedopełnienia, a więc unieważnić.


nie do końca tak:

Cytuj:
Kan. 1142 - Małżeństwo niedopełnione, zawarte przez ochrzczonych lub między stroną ochrzczoną i stroną nieochrzczoną, może być ze słusznej przyczyny rozwiązane przez Biskupa Rzymskiego, na prośbę obydwu stron lub tylko jednej, choćby druga się nie zgadzała.


Natomiast stwierdzenie niewazności to potwierdzenie, że małżeństwo nie zostało waznie zawarte z uwagi na przeszkody (kan. 1083-1094)


N lut 26, 2006 8:32
Zobacz profil ICQ WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL