Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 20:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 160 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
formek1 napisał(a):
Ty nie za bardzo pewnie rozumiesz co to są dowody historyczne.


No to może wreszcie wyjaśnisz nam, nierozumnym, co to wg ciebie są dowody historyczne?

Cytuj:
Dla mnie ewangelie są wiarygodne (ale ja jestem człowiekiem wierzącym i nie jestem historykiem)ale dla większości historyków zwłaszcza niewierzących to bajki .


Nic podobnego. Większość historyków, wierzących czy nie, uznaje, że Ewangelie są dowodem przynajmniej na to, iż Jezus był postacią historyczną (w rzeczywistości konsensus jest szerszy - co najmniej kilka wydarzeń opisanych w Ewangeliach powszechnie uważa się za historyczne, jak np. chrzest w Jordanie lub śmierć na krzyżu).

Cytuj:
Potrzebne są inne źródła które to udokumentują i które są uznane przez znawców tematu.


Też ci je podano, np. Testimonium Flavianum. Jest to źródło uznane przez znawców tematu, przynajmniej w części. Wielu więcej źródeł nie ma i nie należy się spodziewać ich istnienia, bo Jezus nie był cesarzem rzymskim ani kimś w tym rodzaju. Zdecydowanej większości historyków te, które są, w zupełności jednak wystarczają, zwłaszcza jeśli porównać zasób źródłowy dot. Jezusa z zasobami źródłowymi dot. innych postaci historycznych ze starożytności.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sty 08, 2014 11:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Ad. formek1.
Cytuj:
Dlatego same ewangelie jako "dowód historyczny" na istnienie Jezusa za mało .

Same Księgi Starego Testamentu jako „dowód historyczny” na istnienie Jehowy za mało.
Cytuj:
Potrzebne są inne źródła które to udokumentują i które są uznane przez znawców tematu.

Zechcesz przedstawić? Bo wiesz:
Cytuj:
ale dla większości historyków zwłaszcza niewierzących to bajki .
- czekam więc niecierpliwie, bo rozumiem, że skoro się na nich powołujesz, to właśnie oni są dla Ciebie autorytetem. Co prawda zgadzam się z Johnnym, że większość z nich wierzących czy nie, uznaje, że Ewangelie są dowodem na istnienie Jezusa jako postaci hitstorycznej, więc per analogiam dotyczy to również Jehowy, ale tutaj odniosę się doTwojego punktu widzenia.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Śr sty 08, 2014 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
formek1 napisał(a):

Ty nie za bardzo pewnie rozumiesz co to są dowody historyczne.
Dla mnie ewangelie są wiarygodne (ale ja jestem człowiekiem wierzącym i nie jestem historykiem)ale dla większości historyków zwłaszcza niewierzących to bajki .


Ja jestem człowiekiem niewierzącym, a dla mnie też są - jeśli chodzi o istnienie Jezusa i podstawowe fakty - wiarygodne.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 08, 2014 12:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Kael napisał(a):
A niby dlaczego Ewangelie i Listy nie mialyby byc historyczne? To rozne pamietniki z tamtych czasow uznawane sa sa dokumenty, a inne wspolczesne im teksty juz nie? Bo pisali je chrzescijanie?
Wyjatkowa tendencyjnosc.


A to spytaj historyków dlaczego?

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Śr sty 08, 2014 13:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Johnny99 napisał(a):

Dla mnie ewangelie są wiarygodne (ale ja jestem człowiekiem wierzącym i nie jestem historykiem)ale dla większości historyków zwłaszcza niewierzących to bajki .

Nic podobnego. Większość historyków, wierzących czy nie, uznaje, że Ewangelie są dowodem przynajmniej na to, iż Jezus był postacią historyczną (w rzeczywistości konsensus jest szerszy - co najmniej kilka wydarzeń opisanych w Ewangeliach powszechnie uważa się za historyczne, jak np. chrzest w Jordanie lub śmierć na krzyżu).

No i znów wracamy do punktu wyjścia.
Wskaz mi te wypowiedzi historyków że Jezusa uważają za postać historyczną.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Śr sty 08, 2014 13:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Gorgiasz napisał(a):
[
ale dla większości historyków zwłaszcza niewierzących to bajki .
czekam więc niecierpliwie, bo rozumiem, że skoro się na nich powołujesz, to właśnie oni są dla Ciebie autorytetem. Co prawda zgadzam się z Johnnym, że większość z nich wierzących czy nie, uznaje, że Ewangelie są dowodem na istnienie Jezusa jako postaci hitstorycznej, więc per analogiam dotyczy to również Jehowy, ale tutaj odniosę się doTwojego punktu widzenia.


Nie .Historycy w tym względzie nie są dla mnie autorytetem .
ja uznaje ewangelie jako dowód istnienia Jezusa .

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Śr sty 08, 2014 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Czyli wg. Ciebie dowody historyczne istnienia Jezusa istnieją w postaci Ewangelii. OK.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sty 08, 2014 13:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
JedenPost napisał(a):
Czyli wg. Ciebie dowody historyczne istnienia Jezusa istnieją w postaci Ewangelii. OK.


Dla mnie?
Nie ja jestem tutaj autorytetem od tego co to jest dowód historyczny.
Dla mnie dowodem na istnienie boga "ra" jest zdjęcie jego rzeźby .
Ale czy to dowód historyczny? raczej wątpię.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Śr sty 08, 2014 16:34
Zobacz profil
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Mnie się zdaje, że @formek1 żyje w jakimś splątaniu albo jest trollem. Dla mnie zresztą nie ma to znaczenia, wgryzanie się w jego informacje uważam za niszczące dla uporządkowanego umysłu.


Śr sty 08, 2014 16:36

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Cawilian napisał(a):
Mnie się zdaje, że @formek1 żyje w jakimś splątaniu albo jest trollem. Dla mnie zresztą nie ma to znaczenia, wgryzanie się w jego informacje uważam za niszczące dla uporządkowanego umysłu.


Toteż nie ma takiego obowiązku ani potrzeby.
Można nie odpowiadać i nie czytać moich wpisów.
A czytać je i komentować bez sensu ........to chyba strata czasu dla uporządkowanego umysłu.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Śr sty 08, 2014 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
formek1 napisał(a):
Wskaz mi te wypowiedzi historyków że Jezusa uważają za postać historyczną.


Och, przeszukaj swoje publikacje Świadków Jehowy, tylko tam znajdziesz kilka.. często powtarzasz, żeby wszystko sprawdzać, a tego nie sprawdziłeś?

Cytuj:
Dla mnie dowodem na istnienie boga "ra" jest zdjęcie jego rzeźby . Ale czy to dowód historyczny? raczej wątpię.


Historycy raczej nie uwzględniają bogów jako postaci historyczne (no, chyba że np. poszukują ich ludzkich pierwowzorów), więc to raczej kiepski przykład. Tego problemu nie ma z Jezusem, skoro był on człowiekiem, więc, z historycznego punktu widzenia, spokojnie mógł istnieć. Owszem, istniała i istnieje moda na negowanie historyczności Jezusa, ale ciekawe, że ciężko się z nią spotkać akurat na gruncie historycznym. Dość powiedzieć, że sam Agnosiewicz w artykule negującym historyczność Jezusa (http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,470) ma wyraźne problemy z wyszukaniem jakichś historyków, którzy by podbudowali jego tezy - wymienia więc teologów, matematyków, botaników, dziennikarzy, pisarzy, filozofów itp.itd. albo np. Earla Doherty'ego, który historię studiował (ale nie skończył), lub też antyklerykalną gwiazdę Deschnera, który też historię studiował (obok sześciu innych kierunków)..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz sty 09, 2014 8:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Generalnie na dziś dzień to chyba raczej zakwestionowanie istnienia Jezusa wymagałoby solidnych dowodowych wygibasów, choćby celem wyjaśnienia jak takie fałszerstwo miałoby się utrzymać, gdy pamięć o czasach publicznej działalności Jezusa była we wrogich chrześcijanom środowiskach żydowskich jeszcze w miarę świeża, nie mówiąc już o kwestii "po co".

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 09, 2014 10:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Owszem. Faktem niezaprzeczalnym jest, że w I i II w. n.e. miał miejsce prawdziwy boom literatury "chrześcijańskiej", tj. nawiązującej na najróżniejsze sposoby do pewnej postaci o imieniu Jezus (niektórzy wręcz twierdzą, że co do skali i czasowego skondensowania ów boom nie ma analogii w znanej historii). Twierdzić, że tak naprawdę takiej postaci wtedy w ogóle nie było, to z góry postąpić na przekór nasuwającej się od razu oczywistości, bez żadnej historycznej konieczności. A więc zwykle (choć nie zawsze) robiono to po to, by zanegować wiarę chrześcijańską. Ateiści często mają tendencję do tego rodzaju przesady (np. "nie ma dowodu, który by mnie przekonał do x > w ogóle nie ma żadnych dowodów na x"). Skoro już porzuciliśmy wiarę chrześcijańską, to teraz zajmiemy się udowadnianiem, że w ogóle żadnego Jezusa nie było (choć nie jest to wcale potrzebne do tego, by porzucić wiarę chrześcijańską), ba, może i nawet św. Pawła nie było (jego działalność była na tyle fundamentalna dla rozwoju chrześcijaństwa, że jakoś wypada go usunąć zaraz po Jezusie).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz sty 09, 2014 10:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
Johnny99 napisał(a):
Wskaz mi te wypowiedzi historyków że Jezusa uważają za postać historyczną.[

Och, przeszukaj swoje publikacje Świadków Jehowy, tylko tam znajdziesz kilka.. często powtarzasz, żeby wszystko sprawdzać, a tego nie sprawdziłeś?

Co mam sprawdzać.
Ja wiem że Jezus żył. Tyle że nie stwierdzam, że mam na to dowody historyczne.
Dla mnie dowodem treść Biblii, to że 2000 lat Jego nauki nadal są najmądrzejsze , że wywarł wpływ na cały świat.
Ale to nie są dowody historyczne.
A Alus pisała że ma takie dowody.
Ja też chciałbym je poznać.
I tylko o to mi chodzi.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Cz sty 09, 2014 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
A nam tylko o to chodzi, żebyś wreszcie powiedział jasno, co to dla ciebie znaczy "dowód historyczny"..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz sty 09, 2014 11:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 160 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL