Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Przysiega dot. niespożywania alkoholu do 16 roku zycia? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 16, 2006 20:19
Posty: 3
Post Przysiega dot. niespożywania alkoholu do 16 roku zycia?
Nie wiem czy dobre forum wybralem ale najwyzej jakis dobry admin przeniesie topa :P

Dzsiaj kumple mi powiedzieli ze przy pierwszej komuni przysiegali ze nie beda spozywac alkocholu do 16 roku zycia, ja bylem w wczesnej komuni i nie mialem czegos takiego. O co wlasciwie chodzi, to jesli ja nie przysiegalem to jak pije piwo to nie mam grzechu?

Napiszcie cos wiecej na ten temat.

Dzianks

tak pozatym to taka przysiega jest troche bez sesu - jak juz przysiegac to do 18 roku zycia, nie?


Cz mar 16, 2006 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 09, 2006 15:38
Posty: 661
Post Re: przysiega dot niespozywania alkocholu do 16 roku zycia?
lulek napisał(a):
tak pozatym to taka przysiega jest troche bez sesu - jak juz przysiegac to do 18 roku zycia, nie?

pozniej masz przy biezmowaniu automatyczne przedluzenie do 18 czy nawet do 21!

_________________
Naraz przerywam marazm i BASTA!

Kto poszukuje prawdy ten uszu nie zatyka,
kto poszukuje szczescie temu nigdy nie styka!


Cz mar 16, 2006 22:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Widac mielismy inne bierzmowanie, w kazdym razie uwazam, ze skladanie takiej przysiegi kompletnie nie ma sensu.
8,9 latek nie ma pojecia do czego sie zoobowiazuje, tak wiec ciezko od niego wymagac, zeby przestrzegal tej "obietnicy". Mozna rowniez pofantazjowac i zaimplikowac fakt, ze w ten sposob, od najmlodszego dzieci sa uczone, ze slowo mowione nie ma zadnej wartosci.

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


Pt mar 17, 2006 5:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Lulek - myślę, że najprościej zapytać rodziców. Zasadniczo - jeżeli zobowiązania nie składałeś, to nie istnieje problem jego złamania. Moja mama zaparła się rękami i nogami, że ja takiego nie składałam przy Komunii (a pytałam, jak się dowiedziałam, że koleżanki składały), przy Bierzmowaniu na pewno nie, to bym sama pamiętała. No ale to było już jakiś czas temu.

Dotychczas wydawało mi się, że te zobowiązania abstynencji są zwykle do 18 r.ż. (na pewno nie ma "automatycznego" przedłużenia, jakiekolwiek musi być świadome).

Natomiast w kwestii używania alkoholu przez osoby nieletnie poczytaj tutaj: http://zapytaj.wiara.pl/?grupa=8&art=1124298414&dzi=0

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt mar 17, 2006 6:48
Zobacz profil
Post 
a to w KK spożywanie alkoholu przez młodzierz jest "grzechem"?


Pt mar 17, 2006 8:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 09, 2006 15:38
Posty: 661
Post 
Roszwor napisał(a):
Widac mielismy inne bierzmowanie,

Moze nie miales bierzmowania w KK?

_________________
Naraz przerywam marazm i BASTA!

Kto poszukuje prawdy ten uszu nie zatyka,
kto poszukuje szczescie temu nigdy nie styka!


Pt mar 17, 2006 8:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Znowu zaczynasz osobiste wycieczki? Kutlura dyskusji z toba jest wyjatkowo niska.
W kazdym razie jo_tka chyba tez nie miala bierzmowania w KK bo:
jo_tka napisał(a):
Dotychczas wydawało mi się, że te zobowiązania abstynencji są zwykle do 18 r.ż. (na pewno nie ma "automatycznego" przedłużenia, jakiekolwiek musi być świadome).

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


Pt mar 17, 2006 11:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
Cytuj:
O co wlasciwie chodzi, to jesli ja nie przysiegalem to jak pije piwo to nie mam grzechu?

Jeśli to jest piwo bezalkoholowe to napewno nie masz grzechu :D

_________________
Obrazek


Pt mar 17, 2006 11:12
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz mar 16, 2006 20:19
Posty: 3
Post 
hmm, dalej nie wiem kiedy to jest grzech ciezki a kiedy nie - przypominam ze zadnej przysiegi nie skladalem (z tego co wiem w wczesnej komuni nie ma takiej przysiegi ani nic takiego), a ja bylem wlasnie we wczesnej


Pt mar 17, 2006 22:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 16, 2006 20:19
Posty: 3
Post 
a tema t jest wg mnie ciekawy :D

a dla mnie (z niewiadomych przyczyn :P ) nawet bardzo :lol: :biggrin:


Pt mar 17, 2006 22:24
Zobacz profil
Post 
Myślę, że ta wypowiedź - zaczerpnięta z działu Zapytaj- b. dobrze oddaje istotę " problemu" :

Cytuj:
Przy bierzmowaniu nie składa się przysięgi, a obietnicę... Złamanie obietnicy jest znacznie mniejszym grzechem niż złamanie przysięgi...

Problem w tym, że nie o obietnicę chodzi, ale zasadę. Osoby niepełnoletnie nie powinny używać alkoholu ani nie powiny palić. Powody są bardzo proste:

a) młodym alkohol i papierosy bardziej szkodzą (chodzi nie tylko o szkodzenie fizyczne)
b) młodzi łatwiej się uzależniają

Palenie i picie przez osoby niepełnoletnie zawsze jest grzechem. Nie chodzi więc o to, że nie wiesz jaki będziesz za parę lat. Chodzi o obietnicę, że będziesz unikał grzechu. Grzechu, który często jest przez młodych lekceważony.

Jaki jest sens skłądania tego rodzaju obietnic?

1. Świadomość złożonej obietnicy ma mobilizować do jej zachowania
2. Fakt złożenia obietnicy pomaga w odmawianiu palecia i picia, gdy inni namawiają.


http://zapytaj.wiara.pl/index.php?grupa ... 6359&dzi=0

Zatem niezależnie od tego czy składasz obietnicę abstynencji, czy nie i tak nie wolno Ci pić alkoholu do 18-tu lat. Obietnica tylko pomaga wytrwać w dążeniu do unikania grzechu- jakiegokolwiek.

Żadna obietnica nie jest też automatycznie wydłużana. Za każdym razem wymaga świadomej decyzji - zwłaszcza iż niektórzy składają obietnice na dłuższy czas - do 21 lat lub na całe życie :)


N mar 19, 2006 12:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Ale jaka jest swiadomosc takiej obietnicy w wieku 8 lat ... :)

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


N mar 19, 2006 13:08
Zobacz profil
Post 
Taka, jakie wyjaśnienie rodziców i katechety.


N mar 19, 2006 13:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Coz, to nieco idealistyczne podejscie do sprawy. Katecheta nie jest zadnym autorytetem w szkole, a z katechez rzadko sie cokolwiek wynosi.
Po prostu w tym wieku nie da sie zrozumiec pewnych kwestii, chocby dlatego, ze sa malo interesujace.

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


N mar 19, 2006 14:26
Zobacz profil
Post 
Muahahaha! JEdno mnie w tym koszmarnie ubawilo:

Cytuj:
Palenie i picie przez osoby niepełnoletnie zawsze jest grzechem.


W takim razie grzech jest bardzo inteligentnie wybiorczy. piec minut przed ukonczeniem 18-stu lat grzeszymy. Minute po juz nie. Najmniej sensowne wyjasnienie, jakie kiedykolwiek slyszalem.

Ja osobiscie nie skladalem zadnej obietnicy, bo nie widze takiego sensu, szczegolnie jak ma sie 8 lat. I tez wymaganie takich obietnic jest dla mnie szczytem glupoty. Powinno sie raczej uswiadamiac o skutkach picia, a wtedy osoba powinna sie decydowac czy chce wypic, bedac swiadomoa skutkow, czy nie chce.

Inna sprawa: powiadasz baranku grzech, tak? to jak wyjasnisz to, ze w katolickich rodzinach francji i wloch na przyklad alkohol jest pity, rowniez przez osoby niepelnoletnie do kolacji? Do obiadu? Co z Izraelem za czasow Chrystusa, gdzie nie bylo pojecia pelnoletnosci a alkohol byl bardzo popularny?

I skad nagle taka tendencja do robienia z alkoholu grzechu? I ten podzial na grzech przed osiemnasta i brak grzechu po osiemnastce? Jak to wyjasnic, kiedy ksiadz pije na mszy wino, celebrujac tym samym alkoholem najwieksza ofiare Chrystusa dla ludzkosci?

Wg mnie powinno sie nie myslec o tym w kategorii, ze picie przez mlodych to grzech. Powinno sie za to wyjasnic im, do czego alkohol moze doprowadzic. Co moze sie z nim wiazac. Dlaczego nie powinny go pic. I nie wymagac idiotycznej obietnicy w wieku 8 lat.

Crosis


N mar 19, 2006 15:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL