Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Nominacje biskupie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 08, 2005 9:43
Posty: 11
Post Nominacje biskupie
Może nie tu powinnam to pisac ale juz nie wiem gdzie mam się zwrócić. Jak dotrzeć do księzy, którzy byli nominowani na biskupów i arcybiskupów-chodzi mi o nazwiska. Czy jest to tajne??? Czy takie informacje udzieli mi kuria???


Wt mar 21, 2006 19:52
Zobacz profil YIM
Post 
W jakim sensie tajne ? :shock: Na stronach każdej kurii są wypisani biskupi ...
Masz na myśli jakieś konkretne nominacje ?


Wt mar 21, 2006 20:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie rozumiem pytania. Osoby mianowane przez Watykana na biskupów - są biskupami :)

Chyba, że chodzi Ci o tych, spośród których wybierani byli nowomianowani biskupi. Zasada jest prosta - biskup diecezjalny sporządza taką mini-listę, na której są nazwiska trzech kapłanów, którzy wg biskupa najbardziej nadają się do przyjęcia godności biskupa. Lista idzie do nuncjusza apostolskiego (abp Kowalczyk), który ma prawo zaznaczyć na niej kandydata, który wydaje mu się najbardziej odpowiedni - i z tą adnotacją lista trafia do Kongregacji ds. Biskupów w Kurii Rzymskiej. Kongregacja podejmuje decyzję (bo zazwyczaj - choć nie zawsze - papież wybór akceptuje), o czym powiadamiany jest nuncjusz i biskup diecezjalny :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr mar 22, 2006 9:30
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sie 08, 2005 9:43
Posty: 11
Post 
Dzieki za odpowiedź. Czyli mogę się zwrócić do danej diecezji z prośbą o taka listę lub gdzie mogę ją odnaleźć???


Śr mar 22, 2006 16:53
Zobacz profil YIM

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Niestety, taka lista jest tajna i praktycznie poza biskupem nikt o niej nie wie.


Śr mar 22, 2006 17:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Takich danych nikt Ci nie poda. W środowisku księżowskim - kiedy wiadomo, że szykuje się nominacja, zazwyczaj krążą pogłoski o kandydatach.

Jednak jestem przekonany, że nikt Ci tych danych nie udostępni.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr mar 22, 2006 22:33
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re:
ToMu napisał(a):
(...) W środowisku księżowskim - kiedy wiadomo, że szykuje się nominacja, zazwyczaj krążą pogłoski o kandydatach.

Moim zdaniem ciekawa nominacja na "drugiego pomocniczego" biskupa w diecezji płockiej. "Pierwszy pomocniczy", rocznik prawie emerytalny, jeszcze działa. Ale na drugiego ustalono już dotychczasowego kanclerza. Może po to, by nie było zamętu po złożeniu deklaracji przejścia na emeryturę "pierwszego"? A tak obecny kanclerz, nazywany "szarą eminencją" ma zagwarantowany byt :x


Pn sty 25, 2016 17:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Nominacje biskupie
Ratio, to dość dziwna teoria ;-)

Po pierwsze, nie ma "limitu" biskupów pomocniczych, może być dwóch czy trzech, może też nie być żadnego. Jeśli bp Libera chce mieć dwóch to widać widzi taką potrzebę. Może ponad 70-letni biskup zwyczajnie nie ma już siły na wszystko? Po drugie każdy ksiądz ma "zagwarantowany byt" :D Biskup jest prawnie zobowiązany zapewnić mu mieszkanie i wyżywienie, a to w kwestii "bytu" podstawa.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lut 02, 2016 11:44
Zobacz profil
Post Re: Nominacje biskupie
Kalinka napisał(a):
Może nie tu powinnam to pisac ale juz nie wiem gdzie mam się zwrócić. Jak dotrzeć do księzy, którzy byli nominowani na biskupów i arcybiskupów-chodzi mi o nazwiska. Czy jest to tajne??? Czy takie informacje udzieli mi kuria???

Tak zapytam: Po co w ogóle chcesz dotrzeć to takich księży?


Wt lut 02, 2016 16:11

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Nominacje biskupie
jo_tka napisał(a):
(...)każdy ksiądz ma "zagwarantowany byt" :D Biskup jest prawnie zobowiązany zapewnić mu mieszkanie i wyżywienie, a to w kwestii "bytu" podstawa.

Owszem, biskup zabezpiecza księżom kwestie socjalne ale na socjalu nie kończy się.
Ważne dla niektórych księży są względy ambicjonalne.
...
Pożyjemy - zobaczymy ...


Pn kwi 11, 2016 15:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL