Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 21:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Konsekracja żonatego kapłana na biskupa 
Autor Wiadomość
Post Konsekracja żonatego kapłana na biskupa
Witam!

W jednej ze starych depesz agencji ZENIT znalazłem informację na temat "rozprawienia" się z "problemami" stworzonymi niegdyś w Czechosłowacji przez bpa Davidka, włącznie z tym, co zrobiono w sprawie żonatych kapłanów, których wyświęcał on na biskupów:

http://www.zenit.org/english/archive/00 ... html#item2

The problem of the married Bishops is much thornier. Canon Law for both the Latin Rite and the Oriental Rites forbids the ordination of a married Bishop. Ancient Christian tradition and the practice of the Orthodox Church confirm that this sort of ordination is not valid. The Vatican offered various solutions to these "Bishops," but they have unfortunately not been accepted.

Proszę zwrócić uwagę, że Zenit pisze "biskupi" w cudzysłowiu.

I moje pytanie - czy faktycznie konsekracja żonatego kapłana na biskupa jest nieważna?


Cz mar 23, 2006 11:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Jeśli zdać się na przepisy KPK - to jest nieważna z założenia:

Cytuj:
Kan. 1041 - Do przyjęcia święceń nieprawidłowymi są:
(...)

3° kto usiłował zawrzeć małżeństwo, nawet tylko cywilne, bądź sam związany węzłem małżeńskim albo święceniami lub wieczystym publicznym ślubem czystości, bądź też z kobietą związaną ważnym małżeństwem lub takim samym ślubem;

(...)


Jednak jest także kanon 1047:

Cytuj:
Kan. 1047 -

§ 1. Jedynie Stolica Apostolska może dyspensować od wszystkich nieprawidłowości, jeśli fakt, na którym się opierają, został wprowadzony na forum sądowe.

§ 2. Jej również jest zarezerwowane dyspensowanie od następujących nieprawidłowości i przeszkód do przyjęcia święceń:

1° od nieprawidłowości, wypływających z publicznych przestępstw, o których w kan. 1041, nn. 2 i 3;

2° od nieprawidłowości z przestępstwa, czy to publicznego, czy tajnego, o którym w kan. 1041, n. 4;

3° od przeszkody, o której w kan. 1042, n. 1.

§ 3. Stolicy Apostolskiej jest również zarezerwowane dyspensowanie od nieprawidłowości do wykonywania przyjętego święcenia, o których w kan. 1041, n. 3, tylko w wypadkach publicznych, oraz w tymże kanonie, n. 4, także w wypadkach tajnych.

§ 4. Od nieprawidłowości i przeszkód nie zarezerwowanych Stolicy Świętej może dyspensować ordynariusz.

A więc Stolica Apostolska może udzielać dyspens. Z tego, co wiem, taka praktyka istnieje co do święceń prezbiteratu w niektórych miejscach na świecie. Czy do święceń episkopatu - tego nie wiem.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz mar 23, 2006 18:19
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL