Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 16:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 O baśni...prawdziwie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 21, 2006 14:36
Posty: 69
Post O baśni...prawdziwie
O BAŚNI... PRAWDZIWEJ

Kilka myśli George’a MacDonalda

autora baśni „Królewna i Goblin”



- Najpotężniejsze moce drzemią w królestwie tego, co niepojęte.



- Gdy baśń, sonata, nadciągająca burza albo bezkresna noc ogarniają cię i unoszą ze sobą, czy natychmiast zaczynasz zmagać się z nimi i pytać, skąd ich władza nad tobą i gdzie zamierzają cię nieść?



- W baśni prawda może być przyćmiona przez piękno, ale bez prawdy nie byłoby piękna, a wówczas baśń nie sprawiałaby radości. Mimo to każdy. Kogo poruszy treść baśni, odczyta jej znaczenie zgodnie ze swoją naturą i rozwojem: jeden znajdzie w niej takie znaczenie, a drugi inne.



- Umysł ludzki jest wytworem żywego Prawa; dzięki niemu myśli, w nim zamieszkuje, z niego czerpie swój wzrost... Twórca, który pracuje zgodnie z Prawem, przypomina swojego Stwórcę, ale jeśli łamie prawa, jest podobny do głupca, który usypał stos kamieni i nazwał go kościołem.



- Prawa ludzkiego ducha muszą obowiązywać nie tylko w tym świecie, lecz także w każdym, jaki człowiek jest w stanie stworzyć.(...) Byłoby rzeczą niegodziwą napisać historię, w której kogoś stale popełniającego zło nazywano by dobrym, a kogoś stale czyniącego dobro – złym; taki pomysł sam w sobie jest absolutnym bezprawiem.



- Najlepsze, co możesz zrobić dla bliźniego poza ożywieniem jego sumienia, to – zamiast mowić mu, o czym ma myśleć – obudzić to, co drzemie w nim samym albo sprawić, żeby zaczął myśleć samodzielnie.



- Niech moja baśń będzie uznana za robaczka świętojańskiego, który to błyska w ciemności, to znów gaśnie, ale może po chwili zaświeci znowu. Złapany przez kogoś, kto nie ma miłości do tych stworzeń, zmieni się w jego ręku w małe brzydkie stworzenie, które ani nie świeci, ani nie lata.



- Jeśli choć jeden ton mojej „urywanej melodii” sprawi, że oczy dziecka rozbłysną, a oczy jego matki zamglą się na chwilę, mój wysiłek nie okaże się daremny.

_________________
bratt


Cz maja 17, 2007 18:36
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL