Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Alkohol 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sie 22, 2009 18:44
Posty: 13
Post Alkohol
Witam! Otóż mam problem, przy bierzmowaniu podpisywałem taką karteczkę, że nie będę spożywał alkoholu do lat 18, niestety mam już prawie 17 lat i alkohol na imprezach to częsty gość. I ostatnio do pepsi dolano mi +/- 2 kieliszki. I moje pytanie brzmi czy moje przyrzeczenie zostało złamane? Ilość alkoholu była ledwo wyczuwalna... A pisało na niej, że złamanie tego przyrzeczenia jest grzechem ciężkim, jutro pierwszy piątek a ja chcę iść do spowiedzi... Pozdrawiam, jeśli temat w złym miejscu to przepraszam. :)


Cz lut 04, 2010 16:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2009 9:44
Posty: 281
Post Re: Alkohol
jesli wiedziales ze Ci dolano wodki do pepsi to masz grzech wiec wypada sie z niego wyspowiadac


Cz lut 04, 2010 18:44
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Alkohol
Przyrzczenie złożone pod przymusem lub nieświadomie nie jest ważne.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Cz lut 04, 2010 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 22, 2009 18:44
Posty: 13
Post Re: Alkohol
Wiedziałem, że mi dolano alkoholu, tylko gryzie mnie niesamowicie to, że przez 2 kieliszki padło całe moje postanowienie, że od osiemnastki nie piję :/ A tym bardziej, że skoro złamałem to przyrzeczenie to jest to grzech ciężki. Składając to przyrzeczenie podczas bierzmowania nie przewidziałem pewnych rzeczy, popełniłem błąd. Tak więc widzę, że już nic z tego nie będzie...


Cz lut 04, 2010 20:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2009 9:44
Posty: 281
Post Re: Alkohol
powiedz ksiedzu podczas spowiedzi o tym co sie stalo i co teraz czujesz on Ci to bardziej fachowo wyjasni :)


Pt lut 05, 2010 11:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Alkohol
Rojza Genendel napisał(a):
Przyrzczenie złożone pod przymusem lub nieświadomie nie jest ważne.


Na jakiej podstawie zakładasz, że to było "pod przymusem lub nieświadomie"? Bo z tego co autor wątku napisał można wywnioskować co najwyżej, że było to "nieprzemyślane".


Pt lut 05, 2010 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Alkohol
igor napisał(a):
Rojza Genendel napisał(a):
Przyrzczenie złożone pod przymusem lub nieświadomie nie jest ważne.


Na jakiej podstawie zakładasz, że to było "pod przymusem lub nieświadomie"?


Bo wiem z opowiadań znajomych, jak takie przyrzeczenia wyglądają. Często jest tak, że muszą składać je wszyscy.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pt lut 05, 2010 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Alkohol
Rojza Genendel napisał(a):
igor napisał(a):
Rojza Genendel napisał(a):
Przyrzczenie złożone pod przymusem lub nieświadomie nie jest ważne.


Na jakiej podstawie zakładasz, że to było "pod przymusem lub nieświadomie"?


Bo wiem z opowiadań znajomych, jak takie przyrzeczenia wyglądają. Często jest tak, że muszą składać je wszyscy.


Muszą? No ciekawe. Czy bierzmowanie jest obowiązkowe?
A nawet gdybyśmy (w ramach eksperymentu myślowego) przez chwilkę założyli, że jest, to na jakiej podstawie zakładasz, że każdy z tych podpisujących robi to pod przymusem?


Pt lut 05, 2010 23:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Alkohol
Sęk w tym, że:

1. Picie alkoholu nie jest grzechem. Grzechem jest picie nieumiarkowane.

2. Wszelkiego rodzaju przyrzeczenia abstynencji podczas bierzmowania czy pierwszej Komunii zahaczają o brak dobrowolności. Krótkie pytania: Czy przed podpisaniem zobowiązania osobnik wymagający podpisu mówił, ze jest to NIEOBOWIĄZKOWE i TYLKO DLA CHĘTNYCH? Czy podpis na takim zobowiązaniu był do czegoś wymagany w związku z bierzmowaniem? Odpowiedź NIE na pierwsze i TAK na drugie świadczy o wymuszeniu zobowiązania, bowiem Kościół nie wymaga tego do sakramentu. A przysięga wymuszona jest nieważna i - moralnie - obciąża grzechem tego, co ją wymusił.

_________________
Dominik Jan Domin


So lut 06, 2010 15:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Alkohol
djdomin napisał(a):
Wszelkiego rodzaju przyrzeczenia abstynencji podczas bierzmowania czy pierwszej Komunii zahaczają o brak dobrowolności. Krótkie pytania: Czy przed podpisaniem zobowiązania osobnik wymagający podpisu mówił, ze jest to NIEOBOWIĄZKOWE i TYLKO DLA CHĘTNYCH? Czy podpis na takim zobowiązaniu był do czegoś wymagany w związku z bierzmowaniem? Odpowiedź NIE na pierwsze i TAK na drugie świadczy o wymuszeniu zobowiązania, bowiem Kościół nie wymaga tego do sakramentu. A przysięga wymuszona jest nieważna i - moralnie - obciąża grzechem tego, co ją wymusił.

Chciałam mniej więcej to samo napisać, ale widzę że mnie wyprzedziłeś :-)

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


So lut 06, 2010 18:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post Re: Alkohol
Myślę, że w Polsce przyjmowanie sakramentów jest całkowicie nieobowiązkowe.

A co do „karteczek” to może mają pełnić jakąś pomocniczą rolę wychowawczą i pewnie wymyślili je troskliwi wychowawcy dla naszego dobra ?

Pierwszą komunię przyjmują dzieci 8 letnie i nie bardzo wiem czy one choćby na gruncie naszego prawa mogą ważnie podpisywać jakieś zobowiązania.....
I czy w tym wieku robią to świadomie ? Tu rodzice decydują co dla nich dobre a grzeczne dzieci grzecznie wypełniają ich wolę.

Inna sprawa bierzmowanie – od człowieka z 2 lub 3 klasy gimnazjum można już wymagać częściowej świadomości i niezależności w podejmowaniu różnych zobowiązań no i potem odpowiedzialności za skutki nie wywiązania się....
Osoba w wieku 13 lat ma już częściowa zdolność do czynności prawnych, może np. zawierać drobne umowy :) i są one ważne.
A cóż dopiero prawie dorosły gimnazjalista !, który ma przecież ukończone 15 lat i nawet na nartach nie musi paradować już w kasku.

Pozostaje jeszcze problem tzw. „Władzy Rodzicielskiej”, pod którą to znajdujemy się aż do ukończenia 18 lat :-( . Teoretycznie, bo w maturalnej klasie rodzice dalej przychodzą na wywiadówki.
Skoro mają władzę ( i narzędzia) to starają się ją realizować i można sobie wyobrazić, że mogą czasem wymuszać pewne zachowania na dzieciach , oczywiście w celu wychowania na udanego potomka.
A prawie dorosłe dzieci często chętnie lub niechętnie dla świętego spokoju postępują tak jak im polecą rodzice.

I czy tu można mówić o czystym przymusie ?

Do ELVISA :
Pewno już po problemie, piątek minął :). Jeżeli nie rozwiązałeś go dotąd - po prostu zapytaj spowiednika.........

_________________
zielony anioł


So lut 06, 2010 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 22, 2009 18:44
Posty: 13
Post Re: Alkohol
Wyspowiadałem się, już po problemie. Ksiądz powiedział, że nic takiego złego się nie stało, ale kazał też unikać takich sytuacji. Już mi lepiej :-)


Śr lut 10, 2010 8:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Alkohol
djdomin napisał(a):
Krótkie pytania: Czy przed podpisaniem zobowiązania osobnik wymagający podpisu mówił, ze jest to NIEOBOWIĄZKOWE i TYLKO DLA CHĘTNYCH?

Więcej - wszyscy są świadomi, iż cały Sakrament jest NIEOBOWIĄZKOWY i TYLKO DLA CHĘTNYCH

djdomin napisał(a):
A przysięga wymuszona jest nieważna i - moralnie - obciąża grzechem tego, co ją wymusił.

Racja. Według tego co napisano, Bierzmowanie nie wymusza przysięgi. Dlaczego? Ponieważ sam sakrament nie jest przymusowy. Dla mnie sprawa jest prosta.


Pn lut 15, 2010 12:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Alkohol
Głupota - sakrament bierzmowania i przysięga abstynencji to dwie różne rzeczy. Głupotą jest mieszanie tego. Ma bowiem każdy prawo przystąpić do sakramentu bierzmowania i nie przystępować do tej głupiej przysięgi.

Wiązanie przysięgi abstynencji z sakramentem bierzmowania urąga powadze sakramentu.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn lut 15, 2010 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Alkohol
djdomin napisał(a):
Głupota - sakrament bierzmowania i przysięga abstynencji to dwie różne rzeczy. Głupotą jest mieszanie tego. Ma bowiem każdy prawo przystąpić do sakramentu bierzmowania i nie przystępować do tej głupiej przysięgi.

Wiązanie przysięgi abstynencji z sakramentem bierzmowania urąga powadze sakramentu.

Dla mnie nie jest to głupotą, ponieważ równocześnie pokrywa się to z obowiązującym prawem. Skoro większość systemów mając argumentacje zabrania sprzedaży alkoholu poniżej lat 18 nie widzę nic głupiego w postępowaniu Kościoła. Kościół ma taki obowiązek jako ambasador trzeźwości wszystkich ludzi, nie tylko niepełnoletnich - aby w okresie niebezpiecznym dla młodego pokolenia stanowczo sprzeciwić się alkoholowi.


Pn lut 15, 2010 21:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL