Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 7:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Język jest źródłem nieporozumień 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post Język jest źródłem nieporozumień
Mały Ksiażę usłyszał takie zdanie od liska ( w ksiązce A. de S.Exupery)... Bardzo często dobrze znane słowa są rozumiane fałszywie. Czy to samo musi dziać się z Biblią ?
To są słowa napisane przez ludzi w strasznie odległej epoce.
Czy ludzie w XXI wieku mogą przyjać Boga opisanego w takim języku?
A co z opisami sprzecznymi z nauką albo słowami o gniewie Boga o wojnach przez Niego prowadzonych, albo okrutnymi opisami nie pasującymi do dzisiejszej etyki i mowy ?
Czy można i należy uwierzyć, że taka Biblia pochodzi z Nieba?
Czy może wystarczy poprzestać na zachwycie dziełem literackim?

A może....przepisać Biblie?


So maja 17, 2003 15:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Pismo święte nie wątpliwie jest "zaczarowana księgą". Już na lekcjach j. polskiego kiedy się "przerabia" Biblię mówi się o tym kto jest jej autorem...

Kiedyś, mój ksiądz katecheta powiedział mi, ze Pisma nie można czytać jak zwykłą książkę. Powinno się je smakować "po kawałku" np. po jednym rozdziale dziennie. :p

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


So maja 17, 2003 16:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
Skaja, ale ten język? Rozumiem, że zaczarowany.też przerabiamy aktualnie - czyli dać się mu ponieść jak poeci i czerpać natchnienie? Ale jaki dziwny w tym ten blblijny Bóg ....


So maja 17, 2003 18:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 18:26
Posty: 221
Post Tym razem przeciw
IMHO niech zostanie po staremu, wole to niz "przetwory owocowe", jeszcze ktos wpadnie na pomysl by przerobic Biblie na wersje a'la manga lub na kreskowke :shock:, splyci lub znieksztalci jej przekaz. Wole by proces unowoczesniania odbyl sie w mojej, a nie czyjejs glowie...

Zawsze bardziej cieszyly mnie rzeczy ktore zdobylem sam, niz te ktore mi dano, no ale moze ja jakis dziwny jestem ?;)

Dlatego tez Biblie bede sobie czytal po staremu, a jak pojawi sie "Biblia for dummies" to po prostu na nia nie spojrze :) Pozostawiam ja "papkozercom", ja tam bede sie meczyl i mozolnie stronka po stronce rozgryzal temat....

Howgh!

_________________
pozdrawiam


N maja 18, 2003 0:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
Beneath podoba mi się Twoja wypowiedź - fajne porównanie "papa" dla żerców :)))) Ja też nie lubię jak ktoś mi podaje gotowe zmiksowane :D
Ale powiedz - jak Ty sobie sam Biblię unowocześniasz? Jak to jest możliwe?


N maja 18, 2003 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 18:26
Posty: 221
Post 
puella napisał(a):
Beneath podoba mi się Twoja wypowiedź - fajne porównanie "papa" dla żerców :)))) Ja też nie lubię jak ktoś mi podaje gotowe zmiksowane :D
Ale powiedz - jak Ty sobie sam Biblię unowocześniasz? Jak to jest możliwe?


To zupelnie proste, choc nieco mozolne, ale za to jakie satysfakcjonujace :D Wystarczy czytac, a jak temat Cie urzeknie to wskakujesz na "google" i szukasz.... szukasz i czytasz...czytasz.... dalej szukasz.... Bo kazda odpowiedz rodzi kolejne pytania... w koncu na temat kilku zdan wiesz tyle i masz tyle roznych opinii ze wyrabiasz sobie swoje wlasne zdanie :D

_________________
pozdrawiam


Pn maja 19, 2003 8:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:37
Posty: 883
Post 
Moim zdaniem ludzie powinni troche zaufać Bogu kiedy czaytają Pismo Św. Każdda dobra mysl jaka przychodzi do głowy podczas czytanie słow Boga pochodzi on Niego!

_________________
Obrazek
d(~_~)b Psałterz wrześniowy
www.polskastacja.pl


Pn maja 19, 2003 12:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
każde słowo , każde zdanie w zależnośći od sposobu uzycia zawsze prowadzi do niezgody i nieporozumień


Pn maja 19, 2003 13:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Nie każdy potrafi słuchać, ale każdy lubi swoje powiedziec.
Kazde słowo zawsze ma swoje dobre i złe cechy więc trzeba uważnie się wczytywać i wsłuchiwać w to :!:


Pn maja 19, 2003 17:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
mam w domu Pismo Św po dziadku - powojenne wydanie, chyba 1949 rok... nie rozumiem prawie ani słowa! ostatnie tłumaczenia są juz jednak dużo bardziej czytelne... a co do interpretacji... czasem trzeba do tego strasznie dużej wiedzy, i o tamtych czasach, języku, znaczeniach słów, postaw, mentalności zachowań, o stylu i sposobie życia... a przecież nie sposób dołaczyć do Pisma Św kilkunastu tomów komentarza... Można tłumaczeniem przybliżać znaczenie, ale to musi być potwornie trudna praca, jesli nie wolno zmienić sensu ani jednego slowa... Myslę, że lepiej uczyć się - jak to rozumieć w świetle tamtych czasów, niż zaryzykować zmianę sensu...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt maja 20, 2003 6:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
To dlaczego Bóg tak wszystko skomplikował ?


Wt maja 20, 2003 17:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 2:09
Posty: 67
Post 
Spodziewasz się, że odpowiemy na to pytanie?
Jedyne co moge powiedzieć to to, że we wszystkim co Bóg stworzyl jest sens i wszystko ma swój cel, pozostaje nam tylko zaufać.
Co do słów Biblii, myślę, że Biblia Tysiąclecia jest napisana przystępnym językiem. Dla dzieci polecałabym jakies opowiadania biblijne. Jednakże, rozumienie słów nie jest najważniejsze. Potrzeba aby to Słowo nas oczyszczało i uświęcało w ciszy i słuchaniu...

_________________
On jest właśnie taki! Ma do Ciebie słabość!
http://domety.blog.pl/


Wt maja 20, 2003 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
Doda ja nie jestem już dziecko :-)
Chciałabym czytać normalną Biblię i rozumieć.
Słyszałam gdzieś, że Biblia daje odpowiedź na wszystkie najważniejsze pytania człowieka; te o powstaniu świata i Boga, o życiu i śmierci to i ja pragne ją tam znaleźć.
Ale jakoś nie umiem........
Bo co można zrozumieć na przykład z wizji losów i końca świata, Sądu Ostatecznego zawartej a Apokalipsie? To jakieś strasznie tajemnicze proroctwo.
Dla kogo? czy Biblia musi być tylko dla specjalistów?


Cz maja 22, 2003 17:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 2:09
Posty: 67
Post 
Witam!

Rozumiem Cię. Biblia to trudna Księga. I owszem znajdziesz tam odpowiedzi na pytania dotyczące życia i śmierci, powstania świata i człwieka, ale nie w sensie naukowym. Pewna pani (myślę, że przyszla święta :)) powiedziała, że Biblii nie powinniśmy starać się jakos sobie tłumaczyć czy studiować tak jak sami bysmy tego chcieli. Najlepiej czytać ją i słuchać, rozważając na pozoimie duchowym, ale przede wszystkim słuchać... Nawet jezeli nie potrafisz zrozumiec pewnych rzeczy, Bóg który jest Słowem będzie CIe przemianiał i do wszystkiego dojdziesz, ale On robi to w Twojej duszy i nie widzisz tego, dośwaidczysz jedynie owoców Jego działania...

:)

_________________
On jest właśnie taki! Ma do Ciebie słabość!
http://domety.blog.pl/


Cz maja 22, 2003 21:56
Zobacz profil
Post 
Jeżeli łaska zrozumienia Biblii jest od Boga to w jaki sposób on może ludzi rozliczyć z uwierzenia ?
Będzie to sprawiedliwe?
Ktoś nie doczeka się tego daru do końca życia (chyba może tak być) to co wtedy? Bedzie potępiony? Skandal nie sprawiedliwość i miłość ?


So maja 31, 2003 12:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL