Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 12:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 22  Następna strona
 nadużycia liturgiczne 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 20:40
Posty: 51
Post Re: nadużycia liturgiczne
Czy to jest msza, kazanie, czy X-Factor?

http://www.youtube.com/watch?v=1mZn-_TKdVg


N sty 20, 2013 17:59
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
A konkretnie, czego nie rozumiesz? Jezyk? Nie dziwi mnie. Mozesz skorzystac z tlumaczenia. Dobre kazanie.
Ze chodzi przy kazaniu, a nie czyta montonnie z kartki? To chyba lepiej dla sluchajacych? Na pewno nie zasna.

A w ogole co kraj to obyczaj. Myslisz, ze Pan Jezus stal w jednym miejscu i montonnie, modulowanym glosem przemawial do tlumow? A kto by Go posluchal?
Juz nie masz czego sie czepiac?


N sty 20, 2013 19:42

Dołączył(a): Pt mar 30, 2012 21:11
Posty: 127
Post Re: nadużycia liturgiczne
Ciekawe. Trzeba będzie obejrzeć całość. Mz nie chodzi o to, by mówić nudno, ale kapłan powinien unikać wchodzenia w rolę showmana. Fakt, że tam jest większe natężenie ekspresji niż u nas, na charakter narodowy też trzeba wziąć poprawkę.
Czepiać się jest czego. Ot, daleko nie szukając - zakładanie stuły na ornat jest równie sensowne co zakładanie majtek na spodnie.


Cz sty 24, 2013 11:35
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Cytuj:
Czepiać się jest czego. Ot, daleko nie szukając - zakładanie stuły na ornat jest równie sensowne co zakładanie majtek na spodnie.



No bez przesady!
A jak ktoś ma ładne majtki w słoniki lub żagłówki to czego ma sie nimi nie pochwalić? :D


Cz sty 24, 2013 12:21

Dołączył(a): Pt mar 30, 2012 21:11
Posty: 127
Post Re: nadużycia liturgiczne
humalog napisał(a):
A jak ktoś ma ładne majtki w słoniki lub żagłówki to czego ma sie nimi nie pochwalić? :D

A, to co innego. Ale pod warunkiem że są w odpowiednim kolorze liturgicznym.


Cz sty 24, 2013 13:16
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Ajja napisał(a):
humalog napisał(a):
A jak ktoś ma ładne majtki w słoniki lub żagłówki to czego ma sie nimi nie pochwalić? :D

A, to co innego. Ale pod warunkiem że są w odpowiednim kolorze liturgicznym.


Koniecznie!!! I to w zgodzie z kolorystyka i odcieniem obowiązującym w danym okresie liturgicznym!

Tak se własnie pomyslałem, ze bede mógł dwa razy w roku w różowych majtasach wyskoczyć :D


Cz sty 24, 2013 13:40

Dołączył(a): Pt mar 30, 2012 21:11
Posty: 127
Post Re: nadużycia liturgiczne
humalog napisał(a):
Tak se własnie pomyslałem, ze bede mógł dwa razy w roku w różowych majtasach wyskoczyć :D

Na pewno wielkie by pan tym uczynił gaudium zgromadzonemu Ludowi Bożemu.


Cz sty 24, 2013 14:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
Czy podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, jako elementu kończącego liturgię Mszy św., można przekazywać wiernym króciutkie rozważania-myśli, przeplatane kolędami?
Następnie została wykonana pieśń: "Przed Najświętszym Sakramentem ...", celebrans pobłogasławił Najświętszym Sakramentem (przy czym mało kto z ludu zgromadzonego w kościele, uczynił znak krzyża) i po błogosławieństwie znowu kolęda: "O gwiazdo betlejemska..."

Dla mnie sama adoracja przed Najświętszym Sakramentem w takiej słowno-muzycznej oprawie wydała się dziwaczna :roll:


N sty 04, 2015 16:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nadużycia liturgiczne
Nie ma zakazu adoracji z elementami rozważaniowymi i muzycznymi. Oczywiście niektórzy wolą w ciszy, ale to kwestia gustu, a nie przepisów.

P.S. Nie ma obowiązku czynienia znaku krzyża na błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem (podobnie jak na koniec Mszy).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 05, 2015 8:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: nadużycia liturgiczne
A co ze znakiem krzyża na błogosławieństwo końcowe: Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec.. itd.? Też nie ma obowiązku?

Choć faktem jest - o czym sam długo nie wiedziałem - że w trakcie Mszy znak krzyża wykonuje się tylko wówczas, poza tym na wejście (razem z celebransem) i przed Ewangelią (mały). Poza tym, na przykład, wierni nie wykonują w trakcie Mszy gestu rozłożenia rąk - co ja często widuję np. w trakcie Ojcze Nasz.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 05, 2015 8:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
szumi napisał(a):
(...) P.S. Nie ma obowiązku czynienia znaku krzyża na błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem (podobnie jak na koniec Mszy).

Owszem nie ma obowiązku czynienia znaku krzyża na koniec Mszy św., ale gest ten utrwalił się w praktyce i nie został zakazany.
Podobnie znak krzyża często czyni się, gdy na zakończenie listu pasterskiego episkopatu lub biskupa miejsca odczytywane są słowa błogosławieństwa.
Bo mimo tekstu zakończenia np. listu KEP: Udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa na czas przeżywania (…) odczytujący te słowa kapłan zazwyczaj dodaje: „w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Dlatego wydaje mi się dziwnym zapomnieniem, gdy jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem - czyli Pan Jezus osobiście błogosławi, a my stoimy jak w jakiejś poczekalni.

Ja uważam znak krzyża za swoją dziękczynną odpowiedź na skierowane do mnie słowa błogosławieństwa i zawsze czynię ten znak.
W przedstawionej przeze mnie sytuacji nie było zwyczajowego błogosławieństwa na koniec Mszy św.


Pn sty 05, 2015 13:22
Zobacz profil
Post Re: nadużycia liturgiczne
Tylko nie bardzo rozumiem, kogo za to winisz?
Temat “naduzycia liturgiczne“ oznacza dlamnie, ze ten, kto za liturgie jest odpowiedzialny, dokonuje owych “naduzyc“. Uwazasz, ze ksiadz powinien przed kazdym blogoslawienstwem Najświętszym Sakramentem mowic : a teraz robimy znak krzyza?
A wiec to nie “wina“ ksiedza i to tego konkretnego, czyli po prostu nie tyle naduzycie, co bezmyslnosc i ignorancja wiernych. Co nie jest zjawiskiem rzadkim. W koncu mamy tylko kilkanascie lat intensywnej nauki religii w szkole i pare lat zbierania podpisow przy okazji roznych przymusowych zaliczen i nabozenstw przed sakramentami a potem nikt nikomu juz niczego nie wyjasnia, bo wszyscy sa wyedukowani. Na papierze.


Pn sty 05, 2015 13:33
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nadużycia liturgiczne
Johnny99 napisał(a):
A co ze znakiem krzyża na błogosławieństwo końcowe: Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec.. itd.? Też nie ma obowiązku?


Nie ma przewidzianego gestu znaku krzyża w trakcie błogosławieństwa.

Jest to zwyczaj i dlatego ja też czynię znak krzyża w innych momentach (np. przy aspersji, podczas błogosławieńśtwa księgą Ewangelii przez biskupa). Czynię też znak krzyża podczas błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Ale to nie jest nakaz.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 05, 2015 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: nadużycia liturgiczne
Cytuj:
http://www.duszpasterski.pl/index.php?akcja=art_zobacz&art_id=225&id_news=941
w
TYGODNIU MODLITW
O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN
(...) 18 stycznia, niedziela, „Trzeba iść przez Samarię” (J4,4). Godz. 10. 00 – MSZA ŚWIĘTA INAUGURUJĄCA TYDZIEŃ MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN – przewodniczy ks. prof. Henryk Seweryniak, diecezjalny referent ds. ekumenii. Homilia: ks. Protojerej Eliasz Tarasiewicz, proboszcz Parafii Prawosławnej w Płocku. Eucharystia sprawowana w Katedrze Płockiej.
(...) 23 stycznia, piątek, „Jezus powiedział: <Woda, którą ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu" (J 4,14). Godz. 17.00 – MSZA ŚWIĘTA W MARIAWICKIEJ ŚWIĄTYNI MIŁOSIERDZIA I MIŁOŚCI. Przewodniczy: bp Maria Ludwik Jabłoński, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Homilia: ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ul. Kazimierza Wielkiego 27.

Ale zgodnie z: OWMR 2002r.:
Cytuj:
Homilia
(....)
66. Homilię winien z zasady głosić kapłan celebrujący. Może on ją zlecić kapłanowi koncelebrującemu
lub niekiedy, zależnie od okoliczności, także diakonowi, nigdy zaś osobie świeckiej.
W szczególnych przypadkach i ze słusznej przyczyny homilię może wygłosić także biskup lub prezbiter, który uczestniczy w celebracji, choć nie może koncelebrować.

Trudno jest zrozumieć ten katolicki ekumenizm, oj, trudno. Czy ewangelicy, anglikanie, mariawici itp. mają łączności z KR-K, czy w liturgii katolickiej raczej są na pozycji "świeckich". Więc co z sukcesją apostolską?


Cz sty 08, 2015 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: nadużycia liturgiczne
ratio napisał(a):
Czy ewangelicy, anglikanie, mariawici itp. mają łączności z KR-K, czy w liturgii katolickiej raczej są na pozycji "świeckich". Więc co z sukcesją apostolską?


Uwazani sa za duchownych i w liturgii katolickiej jako goscie.

Na temat sukcesji toczyla sie juz dyskusja.

viewtopic.php?f=7&t=24863&start=0&hilit=sukcesja

Moze nie jest to wielkie naduzycie ale powoduje pewne zamieszanie. Modlimy sie o jednosc a do Komunii sw. ida katolicy a inni zostaja w lawkach. Gdzie tu jest communio?

Wszedzie na swiecie odprawia sie w tym przypadku nabozenstwo Slowa Bozego.

_________________
ksiądz


Cz sty 08, 2015 18:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 22  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL