Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 17:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 25, 2010 9:14
Posty: 34
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Na ołtarzu gdzie dokonuje się ofiara Krzyża winień znajdować się TYLKO Mszał i ewentualnie mikrofon. Po za tymi dwoma rzeczami nic nie powinno być na ołtarzu. Kwiaty owszem ale obok. Lekcjonarz ma miejsce na ambonie inne książki i pomoce dla księdza na miejscu przewodniczenia.
A do błędów językowych nie będę się czepiał

_________________
Prawda was wyzwoli.


Pn lut 15, 2010 21:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... church.jpg
Ja jestem zwolennikiem takiego wyglądu Ołtarza - nawet w Mszach sprawowanych według NOM.

A co do pytania: na Ołtarzu mogą znajdować się również świece i krzyż :) a poza tym poza Mszałem ważniejszy jest Wino i Hostia = Krew i Ciało Pańskie.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


Pn lut 15, 2010 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
mazurek napisał(a):
Na ołtarzu gdzie dokonuje się ofiara Krzyża winień znajdować się TYLKO Mszał i ewentualnie mikrofon. (...)

Może być jeszcze krzyż i świece ale widuję także takie rozwiązanie:
- mszał jest stawiany dopiero podczas przygotowania ołtarza przed przygotowaniem darów, a do tego czasu mszał ustawiony jest na ławce ministranckiej (gdy jest ciasno to niekiedy któryś ministrant przysiądzie trochę na mszale); do niedawna mszał przetrzymywany był pod ołtarzem skąd stawiano go na ołtarz po Modlitwie wiernych (albo w trakcie);
- gdy w procesji z darami niesione są kwiaty, kładzie się je na ołtarzu;
- podczas Bożego Narodzenia na całej długości ołtarza, od strony nawy, położono kwiatową dekorację tak, że zasłaniała wiernym widok liturgicznych czynności sprawowanych na ołtarzu.
I jeszcze mam pytanie: spotkałam się z sytuacją, gdy organista zaintonował Te Deum w momencie, gdy celebrans odmawiał modlitwę nad darami, a drugi ksiądz zbierał tacę; wierni poprawnie śpiewali na stojąco :shock:


Pn lut 15, 2010 23:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Ratio już wspominałaś o tych problemach, nie ma potrzeby kolejny raz wałkować tego, zwłaszcza, że temat nie o tym.

Wróćmy do tematu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lut 16, 2010 9:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Jeszcze raz ktoś odpowie na post Ratio, a posypią się ostrzeżenia.

Już pisałem, że nie jest to temat o nadużyciach, a w temacie właśnie o tym już były te sprawy poruszane i wyjaśnione. Dlatego tutaj proszę tego nie czynić.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lut 16, 2010 20:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Po SV II został do liturgii mszalnej w KK w Polsce język polski.
Kiedy został wprowadzony język narodowy w Kossciele w Niemczech ?

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


Pn mar 01, 2010 23:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Po SVII. O ile mowa o Kościele katolickim.

_________________
Dominik Jan Domin


Wt mar 02, 2010 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Dawid7 napisał(a):
Kiedy został wprowadzony język narodowy w Kossciele w Niemczech ?

Odmawianie po niemiecku części stałych (Gloria, Credo, itd) przez wiernych Kościoła Katolickiego było zwyczajowe już od czasów Reformacji - szczególnie w okolicach mieszanych wyznaniowo. Zdarzały się również przypadki recytowania także proprium po niemiecku - jednak celebrans w tym czasie odmawiał wszystko po łacinie - dokładnie jak było w łacińskim Missale Romanum.

Dekret Kongregacji św. Obrzędów z 1955 zezwalał na śpiew ordinarium (części stałych) po niemiecku, ale równocześnie ten dekret przyjmował, że msze uroczyste będą po łacinie. Instrukcja "De Musica Sacra et Sacra Liturgia" z 1958 sankcjonowała obyczaj używania parafraz narodowych modlitw łacińskich podczas Mszy recytowanych i było to dość szeroko w Niemczech używane (do dziś zdarza się w niemieckich kościołach spotkać śpiew pieśni o odpowiednim tekście zamiast części stałych). W 1964 instrukcja "Inter Oecumenici" pozwalała na używanie języka narodowego w mszach z ludem poza Kanonem - większość krajów wprowadziła swoja tłumaczenia w 1965 - zdaje się, że Niemcy także. Z kolei "Tres abhinc annos" z 1967 pozwoliła na msze całkowicie w języku narodowym (nie wiem czy jest jakieś wydanie mszałów niemieckich z tego okresu).

Paweł VI promulgował Novus Ordo Missae jako obowiązujące od I niedzieli Adwentu 1969, ale typiczne wydanie łacińskie pojawiło się dopiero w 1970 i potem wydawano tłumaczenia na języki narodowe, najstarsze niemieckie wydanie nowego mszału które widziałem miało datę wydania 1975.


Wt mar 02, 2010 19:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
JerzM napisał(a):
Dawid7 napisał(a):
Kiedy został wprowadzony język narodowy w Kossciele w Niemczech ?

Cytuj:
Dekret Kongregacji św. Obrzędów z 1955 zezwalał na śpiew ordinarium (części stałych) po niemiecku, ale równocześnie ten dekret przyjmował, że msze uroczyste będą po łacinie. Instrukcja "De Musica Sacra et Sacra Liturgia" z 1958 sankcjonowała obyczaj używania parafraz narodowych modlitw łacińskich podczas Mszy recytowanych i było to dość szeroko w Niemczech używane (do dziś zdarza się w niemieckich kościołach spotkać śpiew pieśni o odpowiednim tekście zamiast części stałych).

Też tak myślałem, że było to wcześniej, niż w Polsce. Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrowienia.

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


Wt mar 02, 2010 22:29
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
ponoć w święta zamiast Alleluja śpiewa się " Chwała Tobie, królu wieków", no,ale czy to jest związane tylko z którąś tam niedzielą Wielkiego Postu, przez cały wielki Post, czy jak? bo nawet jak nie ma uroczystości to śpiewają " Chwała..." poplątałam się trochę w tym.,.


Wt mar 23, 2010 20:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
To jest śpiew przeznaczony na Wielki Post.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt mar 23, 2010 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Pytanie nieco wychodzi poza liturgię :)
Chodzi mi o to, czy jeśli kapłan pojedzie z Najświętszym Sakramentem do chorego np. autobusem albo na rowerze, to czy taki sposób dostania się (zakładając, że nie ma innej możliwości poza piechotą a np. chory już umiera i trzeba się spieszyć) jest dopuszczalny?

Znajomy kapłan mówił mi, że w ekstremalnych warunkach wystarczy, że kapłan umieści Najświętszy Sakrament w pyxis, owinie w korporał i po prostu wsadzi do kieszeni marynarki i może w taki sposób jechać do chorego np. w autobusie miejskim. Zaskoczyło mnie to i zrodziło wiele wątpliwości.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


So mar 27, 2010 12:25
Zobacz profil
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
.
Dlaczego? Czy uważasz że Jezusa wolno tylko limuzyną wozić?


So mar 27, 2010 12:30
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Jak najbardziej można i należy z Najświętszym Sakramentem udać się do chorego. A to, w jaki sposób to już inna kwestia.

Zaś jednak ja wolałbym by Eucharystię nosili w bursie,a nie w kieszeni marynarki ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So mar 27, 2010 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Luźne pytania dotyczące liturgii Kościoła
Każdy sposób jest dobry. A jeśli trzeba się spieszyć, to czemu nie autobusem lub rowerem? Wszak kapłan nie ma obowiązku mieć prawa jazdy. Wiem, są taksówki... ale czy kapłan ma je opłacać?

Owszem, w ekstremalnych przypadkach może nie użyć bursy. Jedzie gdzieś w dzielnicę zamieszkałą przez wojujących ateistów... jedzie w marynarce. Chwalebne byłoby, gdyby zawsze jechał w sutannie i Pana Jezusa niósł w bursie, ale skoro mowa o ekstremalnych wypadkach...

_________________
Dominik Jan Domin


So mar 27, 2010 20:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL