Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jak dobrze przeżywać Eucharystię? 
Autor Wiadomość
Post 
zefciu napisał(a):
Bardzo sobie cenię fakt, że w Liturgii Jana Chryzostoma wszystko jest tak rozpisane między prezbitera, diakona i chór, że nie ma ani chwili ciszy, mimo że ksiądz odmawia bardzo dużo modlitw po cichu. Osoba, która pierwszy raz przychodzi do cerkwi nawet tego nie zauważa.


A dla mnie cisza jest bardzo ważna. Daje okazję do głebszego przeżycia tego co miało miejsce chwilę wczesniej. Bóg mówi do nas w ciszy i nie warto zagłuszac jej słowami.
Na szczęście u mnie w kościele zachowuje się tę cisze - po homilii, po komunii, po słowach "Módlmy się".... Ksiądz nie goni "byle szybciej" skończyć (ale tez Msza trwa ponad godzinę).


Wracając jeszcze do szeptów i hałasów w trakcie Mszy..... Msza jest modlitwą wspólnoty i wspólnota powinna sie modlić razem. Razem, a nie każdy osobno i jak chce. Bardzo ważna jest Liturgia Słowa - słuchanie tego co Bóg mówi do nas przez usta kapłana.
Modlitwy szeptane przez ludzi, albo do gorsza wspólne "odprawianie" Mszy razem z księdzem (niestety dość częsta przypadłośc starszych ludzi) przeszkadzają i we wspólnej modlitwie i w słuchaniu.

A tym, którzy nadal twierdzą że problemy z duchowością ma ktoś komu nie odpowiada hałasowanie w czasie Mszy, albo domaga się ciszy w pewnych jej momentach, polecam wspominany już wczesniej film "Wielka cisza" (przy okazji: film został nakręcony w kartuskiej Grande Chartreuse we francuskich Alpach, a nie gdzies w Niemczech).


Wt lut 06, 2007 12:22

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Monika75 napisał(a):
Msza jest modlitwą wspólnoty i wspólnota powinna sie modlić razem.


Msza jest sakramentalnym uobecnieniem Ofiary Krzyżowej Chrystusa Pana. Wspólnota i jej modlitwa są dopiero na drugim planie. Na pierwszym jest Kapłan i Ofiara.


Wt lut 06, 2007 12:33
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
Msza jest sakramentalnym uobecnieniem Ofiary Krzyżowej Chrystusa Pana. Wspólnota i jej modlitwa są dopiero na drugim planie. Na pierwszym jest Kapłan i Ofiara.

Takie rozumienie Ofiary Mszy świętej jest charakterystyczne dla religii żydowskiej czy wierzeń pogańskich. W chrześcijaństwie ksiądz jest tylko ikoną Chrystusa, przez którego On sam działa. Chrystus jest obecny w całym zgromadzeniu zebranym na celebrację Eucharystii, gdyż lud Boży bierze udział w uobecnieniu i składaniu jedynej Ofiary Krzyżowej Chrystusa. Oczywiście nie twierdzę tym samym, że kapłaństwo urzędowe i kapłaństwo powszechne są jedną i tą samą rzeczywistością.


Wt lut 06, 2007 12:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
A mnie jest smutno, że w żadnym temacie nie potraficie przestać się czepiać i wznieść się ponad wzajemne animozje :(

Moglibyście napisać, co sami robicie, aby lepiej przeżyć Eucharystię. Ale nie, oczywiście lepiej czepiać się wypowiedzi innych i jak tylko się da krążyć wokół ulubionego, wiadomego tematu. Tak, Vox, to głównie do Ciebie.

Naprawdę mi smutno :(

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt lut 06, 2007 12:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
W chrześcijaństwie ksiądz jest tylko ikoną Chrystusa, przez którego On sam działa.


W chrześcijaństwie ksiądz działa in persona Christi, czyli użycza Chrystusowi swego ciała i głosu. Nie jest tylko ikoną. To coś znacznie większego.


Wt lut 06, 2007 13:02
Zobacz profil WWW
Post 
Nie jest tylko ikoną. Jest aż ikoną :)


Wt lut 06, 2007 13:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
zefciuWypraszam sobie.
Widziałeś/aś mnie kiedyś na Mszy? Jeżeli nie to daruj sobie takie wnioski.


O szeptach napisali już inni wiec ja sobie podaruję.

Już gdzieś to pisałam. Eucharystia jest przede wszystkim sakramentem Miłości. Boga do człowieka.
"Bierzcie i jedzcie, to jest moje ciało, bierzcie i pijcie to jest moja krew".

Ważne jest by o tym pamiętać. Jeżeli chodzi o mnie, to odkąd to do mnie dotarło, jakoś inaczej przeżywam to spotkanie z Bogiem.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Wt lut 06, 2007 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 18, 2009 19:20
Posty: 111
Post 
To ja tradycyjnie podam link do programu o. Franciszkanów ;)
http://www.youtube.com/watch?v=Es25anNXXvo


Wt lip 14, 2009 11:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
A ja staram się przezwyciężyć znudzenie i znużenie oraz rozproszenia na Mszy i czesciej uczestniczyć w Mszy traktując ją jako spotkanie z Jezusem.

Staram się wcześniej przeczytać czytania z "Oremusa", by Słowo Boże dotknęło mojego umysłu i serca.
W czasie ofiarowania oddaję Jezusowi kolejny dzień życia, codzienność i wszystko co przeżywam.
A w czasie Komunii zapraszam Jezusa, by wszedł w moją codzienność, do każdej chwili mojego życia.
Mam nadzieję, że stopniowo to pomoże mi lepiej przeżywać Eucharystię.


Śr lip 15, 2009 17:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
1. A ja bardzo polecam przeczytanie niedługiego artykułu zawierającego "opis Mszy św. przeżytej mistycznie przez boliwijską stygmatyczkę i wizjonerkę Catalinę Rivas" p.t. "Eucharystia na nowo odkryta".

http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=2033

Daje do myślenie i myślę, że pozwala spojrzeć na nowo na mszę świętą.

2. Polecam też poczytanie o mszy. Książka (za darmo w internecie - legalnie) :
Fascynujące zaproszenie
Msza święta krok po kroku
http://mateusz.pl/mt/wj/fz/

_________________
Piotr Milewski


Śr lip 15, 2009 20:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Jumik, dziękuję za podane linki, z pewnością pomogą w lepszym przeżywaniu Eucharystii.

Również przewodnik po Eucharystii na wiara.pl jest dobrym opracowaniem, które ma w tym pomóc:
http://goscniedzielny.wiara.pl/?grupa=6 ... 1104780517


Cz lip 16, 2009 19:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 08, 2009 11:46
Posty: 83
Post 
Wyczytałam gdzieś o dużej mocy i wielu łaskach płynących ze słuchania Mszy świętej. Wiadomo, że nic nie zastąpi osobistego uczestnictwa, ale czy w sytuacjach, kiedy nie mogę iść na Mszę św., ma sens samo jej wysłuchanie?

Gdzie słuchacie Mszy świętych i o jakich porach mniej więcej nadają? Naprawdę nie orientuję się w temacie. Wiem, że w niedziele zawsze są. A w tygodniu kiedy?


Śr lip 22, 2009 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Izabelle napisał(a):
Gdzie słuchacie Mszy świętych i o jakich porach mniej więcej nadają? Naprawdę nie orientuję się w temacie. Wiem, że w niedziele zawsze są. A w tygodniu kiedy?


Ja słucham Mszy w radiu Jasna Góra o 18,30, po niej są nieszpory
http://www.radiojasnagora.pl/


Śr lip 22, 2009 16:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Izabelle napisał(a):
Wyczytałam gdzieś o dużej mocy i wielu łaskach płynących ze słuchania
nie chodzi o słuchanie w radiu.

Chodzi o uczestniczenie w Mszy Świętej w Klasycznym Rycie, chociaż termin "słuchać" może się odnosić też do Nowej Mszy. Termin "słuchanie Mszy" wziął się stąd, że w KRR istnieje coś takiego, jak Msza Cicha, w której na wezwania kapłana odpowiada tylko jeden lub dwóch ministrantów, lud zaś słucha, lub śpiewa pieśni, odmawia różaniec itp. W Mszy Śpiewanej w Klasycznym Rycie "słucha się" chóru, który śpiewa propria (np antyfonę na wejście) lub ordinaria (np Kyrie), oczywiście można też śpiewać.

Takie uczestnictwo we Mszy Świętej, polegające w dużej mierze na prywatnej modlitwie niejako "podczepionej" do modlitwy Kościoła, jest tak samo dobre, jak "aktywne uczestnictwo", np śpiewanie odpowiedzi, częsci stałych; w Nowej Mszy, ale to tylko moja prywatna opinia, z którą zgadzać się nie musicie.

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


Śr lip 22, 2009 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 30, 2009 11:36
Posty: 8
Post 
Aby najpierw dobrze przeżyć obecną mszę posoborową, najpierw trzeba poznać mszę rytu TRYDENCKIEGO, a potem zagłębić się w teologię obecnej mszy !!!!!!


Pn paź 05, 2009 15:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL