Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 13:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 czy uczycie się już śpiewać po łacinie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt mar 16, 2007 14:55
Posty: 9
Post 
W ostatnią niedzielę zaczęłam walkę o edukację wiernych. Do rzutnika trafiły slajdy z częściami stałymi in lingua Latina. Nie zaczęłam od "De Angelis", bo byłoby to przegięcie, ale np. Kyrie, notabene greckie, od inicjału litanii do Wszystkich Świętych. Proboszcz nawet zadowolony, a ludzie?... Byli zdziwieni, że ktoś wreszcie się do tego [tj. śpiewania po łacinie] zabrał. Mam nadzieję do Triduum nauczyć Mszy o Aniołach.

Więc do statystyki wchodzi 90% kościołów + 1 :D

_________________
"Wiara jest nadzieją miłości wypływającą ze zdroju Prawdy"


Pt mar 16, 2007 16:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Gdzieś (nie pamiętam gdzie, chyba w jakiejś książce dotyczącej psychologii Junga) przeczytałam, że teksty śpiewane po łacinie, czyli nie zrozumiałe dla wiernych oddziaływały na prawą półkulę mózgową. Liturgia Słowa przemawia do lewej półkuli - to pierwiastek męski - świadomość, intelekt, analiza.
Łacina była pokarmem dla prawej półkuli - mistycyzm, symbolizm, świętość, tajemnica, ekstaza... Brakuje żeńskiej części... nie ma równowagi.

Może to nie przypadek, że od kiedy Kośćiół zrezygnował "z prawej półkuli" podczas Mszy św., ludzie szukają tego brakującego elementu w religiach i systemach filozoficznych Wschodu, gdzie to jest...


So mar 17, 2007 8:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Może to nie przypadek, że od kiedy Kośćiół zrezygnował "z prawej półkuli" podczas Mszy św., ludzie szukają tego brakującego elementu w religiach i systemach filozoficznych Wschodu, gdzie to jest...

Łączenie faktu odejścia od łaciny w liturgii z odpływem wiernych to duchowości wschodnich to ogromne nadużycie


So mar 17, 2007 9:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Kamyk napisał(a):
Cytuj:
Może to nie przypadek, że od kiedy Kośćiół zrezygnował "z prawej półkuli" podczas Mszy św., ludzie szukają tego brakującego elementu w religiach i systemach filozoficznych Wschodu, gdzie to jest...

Łączenie faktu odejścia od łaciny w liturgii z odpływem wiernych to duchowości wschodnich to ogromne nadużycie

Nie wiem... nie mam zdania, ale może jednak jakoś to się łączy?


So mar 17, 2007 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 25, 2007 9:15
Posty: 82
Post 
Chorał gregoriański jest własnym śpiewem Kościoła rzymskiego, i jako taki nie może byś wypierany przez sacro-disko-polo, jak to się dzieje w ciągu ostatnich lat.


Śr kwi 25, 2007 11:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 7:47
Posty: 42
Post 
Asperges me, Credo III, Credo I, Msza VIII i prawie cała Msza XI, Salve Regina, Ave Regina Caelorum już mam opanowane :)


Pt maja 25, 2007 10:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL